Ginzburg vs "Pop". Jsou u vás za 2 vteřiny!

AKTUÁLNĚ ZE ŠANGHAJE S RONENEM GINZBURGEM Naposledy zažil v Číně na vlastní kůži drtivý „jet lag“, ale teď, po aklimatizačním turnaji v „nedalekém“ Soulu, který je dokonce o jedno časové pásmo dál než Šanghaj, se cítí na půdě nejlidnatější země už po dvou dnech v pohodě. A hned při prvním tréninku v hlavní aréně v Šanghaji, kde už v neděli ve 14:30 českého času vypukne duel jeho skvadry s obhájcem titulu z USA, potkal svého velícího důstojníka z izraelské armády, kde sloužil počátkem 80. let. „Přišel ke mně a říká: „Ty si mě nepamatuješ?“ Teď má na šampionátu na starosti televizní vysílání,“ popisuje nezvyklou zkušenost kouč lvů Ronen Ginzburg, který víc než dva dny před „zápasem do dějin českého basketbalu“ čelil otázkám hlavně na souboj s USA, a tedy i na svou osobní výzvu proti mágovi všech mágů, pětinásobnému vítězi NBA Greggu Popovichovi, přezdívanému "Pop". Ten má letos, ač s mladým výběrem a s nemnoha hvězdami, velkou touhu zamazat dva propadáky, u kterých byl před časem jako asistent. Týkalo se to světového šampionátu na domácí půdě v Indianapolis 2002 a dva roky nato i bronzového zklamání na olympiádě.

celý článek
"Těším se, až se v neděli probudím!"

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM ZE ŠANGHAJE Lídr českého týmu se před blížící se super atrakcí přiznal k nervozitě. Povinné nervozitě. Nedělní duel na mistrovství světa s obhájcem trofeje z USA nechce Tomáš Satoranský sice brát jako ten absolutně největší v kariéře, jako součást největšího turnaje ale určitě ano. Necelé dva dny před očekávanou bitvou promluvil jak o velkém soupeři, tak o jeho legendárním trenérovi, klíčové mentální přípravě na utkání, basketbalovém šílenství v Číně, aklimatizaci na Asii, tipu amerických médií na vítěze MS a vzkazů od Wizards. A jako bonus představil celou americkou sestavu.

celý článek
"Mám zazpívat českou hymnu?"

S BLAKEM SCHILBEM ZE ŠANGHAJE Když dramatik Josef Kajetán Tyl složil téměř před dvěma sty lety text současné české hymny, která začíná až provokativní větou „Kde domov můj“, byť v době rakousko-uherské nadvlády nad českými zeměmi poměrně opodstatněnou, nemohl tušit, jak přiléhavý jednou bude například pro spousty emigrantů a exulantů, kteří opustili, nebo byli nuceni opustit svou domovinu a založit nový život úplně jinde. A pak jsou ještě trochu jiné případy, na něž 64sekundový song docela dobře pasuje. Jedním takovým je forward české mužské reprezentace, který se narodil v americkém státě Illinois, aby spojil svůj život s Češkou, s níž má tři děti, a v jejíž rodné zemi se plánuje jednou usadit. Takže kde domov tvůj, Blaku Schilbe?

celý článek
Za kulisami prvních 30 hodin v Šanghaji

DETAILY Z DĚJIŠTĚ MS S VIDEEM Armáda obslužného personálu doprovází už od samého výstupu z letadla na nekonečném šanghajském letišti každý krok českých reprezentantů na čínské půdě. Paní s cedulí s logem MS uvítala tým už po prvních krocích z trupu letounu a pak jej směrovala na všechna další místa až k autobusu, který ve středu ještě zdobil nápis Brasil. Už před úvodním čtvrtečním tréninkem ale bok busu měl českou vlaječku, starý nápis byl stržen a výlep „Czech Republic“ byl přislíben v nejbližším možném termínu.

celý článek
Utajená víra teenagera Krejčího

S VÍTEM KREJČÍM Když při prvním přípravném turnaji na pražské Královce zůstal před startem zápasu na konci lavičky sedět a sám k sobě v tichosti promlouval, pozornému oku to nemohlo ujít. Nejmladší člen letošní české sestavy, chystající se na světový šampionát, se tak psychicky připravuje na utkání a zároveň hledá podporu ve sféře přesahujícího neuchopitelna. Co ho k tomu přivedlo?

celý článek
Pár správných chlapů, co umí zabrat

S KOUČEM LVŮ RONENEM GINZBURGEM Jeho svěřenci v posledním přípravném utkání před mistrovstvím světa sice podlehli o tři body Litvě, ale svým výkonem trenéra národního týmu Ronena Ginzburga potěšili. Jeho bilance po odehrání všech devíti utkání je 7 výher a 2 porážky. „I když říkám, že přátelské zápasy jsou jen přátelské zápasy, tak nikdy nechcete prohrát. Jsem rád za výkon, který hráči předvedli. Hlavně tvrdě pracovali a opravdu bojovali jako lvi. To je pro nás dobrá známka. Jak už jsem říkal dřív, většinu zápasu proti top týmům umíme hrát dobrý basketbal,“ pochvaloval si i přes prohru s Litvou trenér Ginzburg, jehož tým v utkání favorita držel dlouho pod sebou zejména díky trpělivé hře v útoku a výrazně zlepšené defenzivní činnosti.

celý článek
Vteřiny a šestky od velkého skalpu

AKTUÁLNĚ ZE SOULU S OHLASEM MARTINA PETERKY Český tým byl v generálce na světový šampionát na nejtěsnější dosah velkého skalpu. Za vedení o bod v závěrečném duelu turnaje v Soulu se po získaném faulu postavil na čáru trestného hodu lídr Tomáš Satoranský. 39 sekund do konce však oba pokusy minul, na druhé straně útočně doskočil litevský centr Valančiunas, pivot Balvín vzápětí musel odstoupit pro pět faulů a Kalnietis z šestek otočil. Za Čechy pak neproměnil tísněný nájezd Satoranský, po pátém faulu na útočném doskoku musel povinně střídat i power forward Auda a Sabonis na druhé straně z trestné linie nezaváhal. Poslal favorizované Litevce do vedení 79-82 a Češi necelé 4 sekundy do konce už neměli timeout. Přesto se bývalému quarterbackovi Blaku Schilbovi podařilo poslat skvělý pas přes tři čtvrtě hřiště na Satoranského, který měl po zaváhání obránce otevřenou trojku, ale v nohou také třetí zápas za čtyři dny, kdy táhl v Soulu český tým, proti Litvě po 30 minut. Svůj souboj s litevskou obručí těsně prohrál, jeho trojka se odrazila ven a Češi tak podlehli celku vyzdobenému hvězdami z NBA či Euroligy tříbodovým rozdílem.

celý článek
"Mirotič překvapil. Není to jen o penězích"

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM První playmaker lvů Tomáš Satoranský stihl na úsvitu soulské generálky na světový šampionát proti Litvě i rozhovor pro litevská média a ČBF, v němž zazněla některá zajímavá témata, a proto jej předkládáme v plném znění. Vedle duelu proti litevským věžím Valančiunasovi se Sabonisem, kteří v uplynulé sezoně oba doručovali v NBA bezmála double double na utkání, se dostane i na změnu české hry bez Jana Veselého, naději pro ostatní po přípravném triumfu Australanů nad Spojenými státy, nejtěžší aspekt souboje s USA, důvody amerických odmítačů, litevského kandidáta na „Nejlepšího šestého muže NBA“, příchody hráčů NBA do Evropy, překvapení z Nikoly Mirotiče v Barceloně, vlastní otevřené dveře do stejného klubu i na tip na vítěze Euroligy.

celý článek
Kvůli teplu. A aby nám nic "neskákalo"

MÓDNÍ TÉMA ZE SOULU S VOJTĚCHEM HRUBANEM Pozornému ženskému oku neunikne nic, a tak v reakcích v „Knize tváří“ zazněl v minulých dnech i dotaz jedné z fanynek českého týmu na to, proč reprezentanti dokonce i na trénink nosí pod trenýrkami elastické legíny. Jelikož jde o poměrně zajímavé a do jisté míry i osobní téma, prozkoumali jsme tuto zdánlivě pouze módní záležitost s jedním ze lvů, kteří mají nohy „opunčochované“ odshora až dolů. Ano, mnozí už možná tušíte, že řeč je tu o forwardovi Vojtěchu Hrubanovi.

celý článek
I Korejci odklizeni, téměř se stovkou

AKTUÁLNĚ ZE SOULU Po souboji s bránícím Ondřejem Balvínem odpadl na zem menší domácí hráč, aby se jej vydal pomstít naturalizovaný americký power forward v korejských službách Ratliffe, který ostře oběma rukama strčil do českého obra. Málem došlo na potyčku, než zasáhli sudí, kteří rozhodli pro tento zápas příznačně – oboustranným nesportovním faulem. Lvi takové rozhodnutí nechápali, ale už se divili jen málo. Domácí Korejci od svých arbitrů nemohli dostat takovou přísnost, jakou by si zejména jejich všudypřítomné ruce na českých najíždějících tělech zasloužily, aby zápas neztratil alespoň dílčí napětí pro spousty diváků minimálně v prvním poločase. Ani tak ale stejně jako den předtím Litevce nezastavili. Češi se vedením zápasu nenechali příliš rozhodit a po opět soustředěném výkonu zvítězili i nad dalším účastníkem MS 89-97, vedeni střeleckou divizí Bohačík (23, trojky 8/5), Satoranský (21+6 asistencí), Auda (19+6 asistencí) a Hruban (12).
 

celý článek
◄◄ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ►►