Unikát! Třikrát skončil. Čtyřikrát začal

S JAKUBEM DOMBEKEM O DVOULETCE V NCAA Říct, že je Jakub Dombek pechfógl, by bylo ještě hrubým podceněním situace. Už to, že stále působí v podkošovém světě, je spíš nebývalá souhra nebývalých okolností. Již třikrát totiž s basketbalem skončil, aby s ním čtyřikrát začínal. Když se předloni vzdal své první možnosti reprezentovat a tím i zažít mistrovství Evropy U20, aby se včas odjel chystat na první univerzitní sezonu do USA, ztratil se zřejmě kdesi v kyberprostoru výsledek jeho testu z angličtiny. Jen co s obrovským zpožděním do Colorada, ležícího ve výšce Sněžky, „došplhal“, srazila ho k zemi až napotřetí objevená a po americku léčená mononukleóza, která mu prakticky sebrala šanci na prosazení se v první sezoně. A ač už plně zdravý - i s nemalou průpravou z atletiky, jež mu do velké míry srovnala celé tělo -, stihl 21letý 211 vysoký power forward v dalším ročníku pouhé čtyři zápasy s celkem šesti minutami ve hře. Když mu pak trenér dal jasně najevo, že s ním ani dál nepočítá, rozhodl se k přestupu na Hartford za jiným Čechem Miroslavem Štaflem. Teď už svůj basketbalový sen nechce vzdát. A stejně jako se v prvních měsících probil jednou ze světových top škol i bez pořádné znalosti angličtiny, bude chtít na nové univerzitě začít i úplně jinou sportovní kapitolu. A doufat, že mu příslušná komise NCAA svým hlasováním nesebere další sezonu.

celý článek
Místo jmen hlášky! Jelínek blízko senzace

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A EVROPĚ 9585 nových případů nákazy koronavirem jen za sobotu, 8530 v neděli. Ukrutný víkend a vlastně celý poslední týden s téměř 44 tisíci novými případy má za sebou americký stát Florida, kde by se měla už za měsíc rozběhnout dohrávka letošní sezony NBA. Liga nicméně po oficiální dohodě s hráčskou asociací potvrdila, že 30. červenec bude startovním dnem obnovení sezony, když hrát se bude v komplexu Walta Disneyho v Orlandu. Po zřejmě prvním plošném testování 302 hráčů 22 týmů, které se do Orlanda chystají, bylo zjištěno 16 pozitivních nálezů.

celý článek
Boj lvů 3x3 o Tokio v rakouském Grazu!

UDÁLOST 3X3 Český basketbal má nyní o něco reálnější šanci zabrat na olympijských hrách v Tokiu, odsunutých na rok 2021, dvě účastnická místa. Kromě mužského národního týmu, který si místo v kvalifikaci vybojoval historickým světovým šampionátem v Číně, o místenku zabojuje také reprezentační tým mužů 3x3. Sport, který bude na hrách pod pěti kruhy nováčkem, totiž přesunul kvalifikaci z Asie do výrazně příznivější lokace – do Rakouska.

celý článek
Ariza a Bertans řekli NE. Krejčí v základu

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A V EVROPĚ Trevor Ariza z Portlandu a Davis Bertans z Washingtonu se podle zámořských zdrojů rozhodli, že nenastoupí k dohrávce sezony NBA v Orlandu. Ariza tak učinil z rodinných důvodů, neboť má 12letého syna a nyní se mu naskytla díky soudnímu verdiktu možnost jej vidět celý měsíc, čemuž dal přednost před zápasy NBA. 34letý forward, který má na příští sezonu minimálně garantovanou smlouvu na 12,8 milionu dolarů, by mohl z letošní gáže přijít o milion až 1,8 milionu v závislosti na tom, jak daleko by se tým dostal. Bertans měl letos vůbec nejlepší sezonu a nyní jej čeká trh s volnými hráči, přičemž má za sebou i dvě šlamastiky s předními křížovými vazy v kolenu.

celý článek
Winslow bez servítků a historická remíza!

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA I V EVROPĚ + VIDEA Stát Florida, kde se má od 30. července dohrávat NBA, v neděli zaznamenal čtvrtý den v řadě s nejméně 3000 novými případy nákazy koronavirem. Při nové virové vlně a už téměř sto tisících nakažených jen v tomto americkém státě se tak dál navyšují obavy z obnovení sezony nejlepší soutěže světa, kterou má hostit komplex Walta Disneyho v Orlandu. Roste i počet otázek generálních manažerů na šéfa NBA Adama Silvera i nechuť řady hráčů se do Orlanda vydat. Ti podle ESPN během konferenčního hovoru adresovali například to, že zaměstnanci komplexu včetně pokojských v hotelech, kteří na rozdíl od hráčů a členů klubů nebudou během téměř tříměsíční dohrávky permanentně v areálu, nebudou předmětem testování, což by ještě zvýšilo riziko i pro hráče.

celý článek
Magický prsten, strach koučů, Češi v akci

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A NBA Nejlepší liga stanovila podle serveru The Athletic 24. červen jako nejzazší datum, do kdy mohou hráči, odmítající nastoupit v dohrávce sezony NBA, svůj úmysl oficiálně oznámit. Bezpečnost hráčů je nicméně i dále posilována, když každému bude podle CNBC nabídnut speciální „chytrý prstýnek“ z titanu, schopný změřit teplotu těla, dýchací funkce či srdeční tep, a případně tak indikovat symptomy koronaviru. Podle výrobce zařízení dokáže předpovědět příznaky tři dny dopředu s 90procentní úspěšností. Hráči budou také povinně nosit náramek (s výjimkou zápasů a tréninků), který bude sloužit jako hotelový klíč i bezpečnostní kontrola u všech vstupů, navíc může zpětně pomoct ke kontrole pohybu hráče v případě nákazy koronavirem.

celý článek
Italoklauzule, Bar u soudu a rebel Kyrie

KORONAVIROVÉ DĚNÍ V EVROPĚ A V NBA V italské lize už vědí, jak bude vypadat nová klauzule v hráčských smlouvách, reagující na koronavirovou krizi. Podle italských zdrojů ji od příští sezony aplikuje většina klubů z Lega Basket. Takto vypadají její hrubé parametry: bude-li sezona zrušena ještě před jejím oficiálním startem, nevyplatí klub hráčům ani euro, bude-li zrušena už po jejím započetí, bude se vyplácet čtvrtina platu ode dne zrušení do konce sezony, bude-li pozastavena po zahájení, ale bude možnost trénovat, bude se vyplácet polovina platu ode dne pozastavení až do konce sezony, bude-li pozastavení bez možnosti trénovat, do konce sezony se bude platit jen čtvrtina platu, a pokud bude start sezony odsunut, kontrakt bude platný až od jejího začátku.

celý článek
Ohrozí protesty v USA dohru NBA?

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A V EVROPĚ Viceprezident Hráčské asociace NBA Kyrie Irving, který už kvůli zranění ramene do hry nebude moct zasáhnout, vzal do své správy kola dějin a zorganizoval velký konferenční hovor s téměř stovkou hráčů na téma obav z červencového restartu letošní sezony v orlandském komplexu Walta Disneyho. Řada hráčů včetně některých superhvězd podle zámořských médií nemá zájem sezonu dokončit, pokud nebude dostupná vakcína proti koronaviru. To by ale také znamenalo obrovské ztráty, a to i na účtech basketbalistů z nejlepší ligy. V úhrnné výši ušlých platů by při nedokončení ročníku šlo až o 1,2 miliardy dolarů!

celý článek
Nejmladší z kmene: Děda by to nedovolil

S JANEM ZÍDKEM NEJEN O PRVNÍM ROCE V NCAA Jako kdyby se pokoušel vyšplhat na vysokou strmou skálu hladkou jako sklo. Jako kdyby chtěl přeskočit desetimetrovou propast. Nebo zkusil opustit letadlo uprostřed oblaků bez padáku na zádech. Zhruba takové parametry má výzva, jež před ním leží, pokud by ji chtěl přijmout plně za svou. V situaci jako on se můžete ocitnout jen stěží, nejen v rámci této země. Spíš i na celém kontinentu, aspoň ve světě sportu rozhodně. Představte si, že vašimi předky jsou dvě oborové legendy - třeba že vaším dědou je Emil Zátopek a otcem Jan Železný. Anebo že vaším dědou je český basketbalista století, dvojnásobný medailista z mistrovství Evropy a první český člen Síně slávy FIBA, který v roce 1967 odmítl nabídku nejdominantnějšího týmu dějin Boston Celtics a přišel tak o tituly v NBA. A že vaším otcem je první Čech v nejlepší lize, vítěz NCAA i Euroligy, jejž si už v osmnácti letech, jeho první den na UCLA, vzal do týmu při „zápase v parku“ Magic Johnson, a čtyři roky nato hrál proti Michaelu Jordanovi v „nafukovačce“ Warner Brothers při natáčení Space Jamu – ještě před prvním zápasem v NBA. Tohle břemeno a tlak zodpovědnosti ke slavné historii rodinného kmene už nějaký rok nese nyní 20letý power forward Jan Zídek. A sám přiznává, že ta tíha je znát.

celý článek
Casspi: Nehumánní! Čipy v BBL, 1600 v NBA

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A VE SVĚTĚ Dvě ze tří národních lig, které jsou ještě v evropském časoprostoru v běhu, aplikovaly místy až velmi nesvobodné prvky podobné vězeňskému režimu. Tak třeba v německé BBL, jež o víkendu prvními čtyřmi zápasy v Mnichově oživila (jako vůbec první) svou sezonu, byli hráči vyzváni k nošení speciálních čipů, monitorujících jejich každodenní pohyb. V případě nákazy koronavirem by pak měl být snáze identifikovatelný její zdroj. Podle vedení soutěže je aplikace čipů dobrovolná, hráči však podle ESPN s ničím podobným nesouhlasili a mnozí se o čipech poprvé dozvěděli až po příjezdu do Mnichova, kde se koná závěrečný turnaj 10 týmů.

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (227)