Češky zaválely! Čtvrtfinále MS volá!

11.08.2021 - red
počet přečtení: 968
vytvořeno 11.08.2021, upraveno 11.08.2021

Lvice stále nemají dost! Reprezentace do devatenácti let zvládla klíčové osmifinále světového šampionátu a v maďarském Debrecínu je tak v nejlepší osmičce turnaje. Rozhodla o tom dnešní výhra českých Lvic nad Brazílií 74:64. Čtvrtfinálového soupeře pro páteční duel určí Češkám utkání mezi Itálií a Maďarskem.

Český tým prošel do osmifinále trochu šťastně i díky kontumaci utkání s Mali z první příčky ve skupině, naopak Brazílie ještě na turnaji nevyhrála, přesto Lvice věděly, že si budou muset dát velký pozor na podkošovou sílu soupeřek. Lehké nervozitě na obou stranách odpovídal i úvod duelu, kdy se ani jednomu z týmů příliš nedařilo střelecky a žádný tým si nedokázal vytvořit náskok. Nůžky mezi oběma soupeři se začaly rozevírat až ve druhé čtvrtině, kdy Lvice za stavu 24:24 daly rychlých devět bodů v řadě a soupeřkám odskočily, Brazilky pak samy zareagovaly stejnou vlastní sérií a český tým urval vedení až šestkou těsně před poločasem.

Zlomová pak byla pro vývoj třetí čtvrtina, kdy výběr trenérky Romany Ptáčkové zvládl výborně prostřední pasáž a po trojce Petry Malíkové z toho bylo patnáct minut před koncem zase devítibodové vedení. To se o minutu později po dalším úspěchu z dálky Kateřiny Zeithammerové posunulo poprvé do dvouciferných čísel, kde se udrželo do konce třetí desetiminutovky. V posledním hracím období Brazilky dobývaly český koš, ale blíž, než na sedm bodů necelé dvě minuty před koncem se nedostaly. V klíčové chvíli získala míč na obranné polovině Martina Pokorná a Simona Fišerová v rychlém protiútoku pečetila českou výhru.

Češky měly docela výrazně horší úspěšnost střelby, kterou ale vynahradily 23 útočnými doskoky, ze kterých padlo 21 bodů. Navíc měly Lvice pod kontrolou ztráty, kterých se dopustily jen deset oproti 24 chybám Brazilek, ze kterých padlo 26 bodů. Střeleckou hvězdou zápasu byla sice hostující Dias do Santos s 19 body, ale český tým měl hned pět dvouciferných střelkyň v čele s patnáctibodovým duem Zeithammerová – Malíková. Dominika Paurová přidala k 11 bodům i 10 doskoků, z toho 8 útočných.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Máme za sebou dva velmi důležité zápasy. Včera jsme hráli proti Japonsku zápas, který byl nesmírně důležitý pro nasazení do play off. V případě porážky bychom šly na Francii nebo Španělsko, tedy ohromně těžký zápas. Takhle jsme si vybojovali Brazílii, ale nakonec ani tohle utkání nebylo vůbec jednoduché. Brazílie nás v prvním poločase trochu zaskočila a narušila organizaci hry zónovou obranou, na kterou jsme dlouho hledali recept, protože nám nepadalo z dálky. Byli jsme ale aktivní na útočném doskoku, kde jsme získali 24 míčů a bojovností jsme se dostávali zpátky do hry. Další důležitou věcí bylo i to, že jsme zůstali na deseti ztrátách, což se nám v minulých zápasech nedařilo, a to všechno vyplynulo ve velký úspěch tohoto týmu.“

Petra Malíková (hráčka českého týmu): „Zápas se nám vydařil a pro nás to byl jeden z cílů dostat se mezi nejlepších osm světa. Teď už se moc těšíme na čtvrtfinále.“