Ptáčková: Po zásluze krásné šesté!

16.08.2021 - red
počet přečtení: 1014
vytvořeno 16.08.2021, upraveno 16.08.2021

Skvělým šestým místem skončilo pro české lvice mistrovství světa U19 v Maďarsku. V závěrečných dvou utkáních o páté místo nejprve zaskočily výhrou 66-63 Španělsko, aby poté i podruhé na turnaji padly s Kanadou 61-72, což jim určilo konečnou šestou příčku.

V duelu se Španělskem bylo na českém týmu ještě patrné zklamání z nadějného čtvrtfinále proti Maďarkám, duel navíc lvicím sebral i více sil než Španělsku, které jasně podlehlo Spojeným státům. Češkám utekl hned úvod, když nezachytily start a prohrávaly 2-9. Následně však bleskově sérií 9 bodů srovnaly a to vydrželo do konce první čtvrtiny. Podobný průběh měla i druhá čtvrtina, když lvice zprvu ztratily, prohrávaly až o 9 bodů, ale z chyb se dokázaly poučit a do poločasu se dostaly zpět do hry.

Druhý poločas byl z pohledu českého týmu výborný, když svěřenkyně Romany Ptáčkové převzaly iniciativu a odskočily do mírného trháku, který se Španělkám nedařilo srazit. Náskok kolem sedmi bodů vydržel Češkám až do koncovky, kde sice Španělsko zle dotíralo, ale na obrat už nemělo.

Nejlepší střelkyní zápasu byla znovu Dominika Paurová se 17 body, na jedenácti se shodly Kateřina Zeithammerová a Petra Malíková.

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): ”Vstup do zápasu nebyl podle našich představ, dostaly jsme pár lehkých košů a většinu prvního poločasu jsme dotahovaly, ale v závěru druhé čtvrtiny jsme se dokázaly dostat do vedení. Věděly jsme, že je pro nás důležitý vstup do třetí čtvrtiny a ten se nám taky povedl. Naopak ve druhém poločase jsme si po většinu času udržovaly a postupně navyšovaly náskok. V posledních dvou minutách se Španělky dokázaly ještě přiblížit až na 3 body, ale blíž se nedostaly a zápas jsme dotáhly do vítězného konce.”

Tomáš Holešovský (asistent českého týmu): ”Klobouk dolů před tímto týmem. Porazit dvakrát během jednoho léta Španělsko je skvělý úspěch. Do utkání jsme vstoupili sice ospale, ale postupně jsme se zahřívali a bojovností v obraně nenechávali Španělkám prostor pro hru. Do poločasu se nám podařilo překlopit vedení na naši stranu. I když soupeřky dělaly vše možné a občas se nám vloudila do hry chybka, tak jsme českou vlaječku už nepustili z žerdi vítězství.”

Zápas s Kanadou rozhodla hned první čtvrtina, do které český tým nastoupil lehce nekoncentrovaný, nedařilo se mu střelecky a Kanaďanky předvedly výborný vstup. První čtvrtinu ovládly 23-5 a prakticky tak odrazily český nápor. Lvice zápas nazabalily a zbytek duelu vyhrály o 7 bodů, nedokázaly se však přiblížit na dostřel, aby kanadskou výhru ohrozily.

Nejlepší českou střelkyní byla se 14 body nejlepší hráčka týmu na turnaji Dominika Paurová, na 11 bodů se dostala Kateřina Zeithammerová.

Český tým se nemusí za návrat na světový šampionát po 12 letech vůbec stydět. Zaznamenal totiž druhý nejlepší výsledek v historii po turnaji v roce 2001, kdy český tým v Brně v sestavě se spoustou budoucích evropských hvězd slavil zlato.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): ”Dnes jsme měly vstup do utkání velmi špatný, snad 5 ztrát za 3 minuty hry, jednoduché koše soupeře po ztrátách nebo druhých šancích. Kanada hrála v naprosté pohodě to, co chtěla, a my jsme 15 minut nebyly schopné žádné odpovědi. Později se výkon zvedl, ale bylo pozdě lépe korigovat výsledek. Navíc jsme si dnes vybraly nejhorší střelecké procento (28). Holky nakonec končily utkání na pokraji sil, ale to bohužel na vítězství nestačilo. Musím poděkovat celému týmu za to, jak po celé MS bojoval, nevzdával se ani v těžších chvílích a po zásluze je odměněn krásným 6. místem.”