12 vyvolených jde v Debrecenu na to!

06.08.2021 - red
počet přečtení: 1113
vytvořeno 06.08.2021, upraveno 06.08.2021

PŘED MS U19 Na největší akci českého mládežnického basketbalového léta se chystají basketbalistky do devatenácti let. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové rozehrají v sobotu v maďarském Debrecenu světový šampionát, jedinou oficiální mládežnickou akci FIBA letošního léta s českou účastí, kde se pokusí vybojovat mezi šestnáctkou elitních týmů co nejlepší výsledek.

„Je to radost i motivace mít jedinou oficiální akci v mládeži v letošním létě. Pro dvanáct vyvolených holek je to skvělé, že mohou něco takového zažít, protože na mistrovství světa se nejezdí každý den,“ uvědomuje si trenérka Ptáčková, která kromě U19 má na starosti hlavně kategorii U20, se kterou vybojovala před necelým měsícem na Challenmgeru v Šoproni třtí místo ve skupině.

„Hlavní část přípravy byla před tím Challengerem, pak už jsme měli jen jedno soustředění v Hradci Králové a pak v Praze – Radotíně před odletem dvoudenní. To už ale bylo hlavně o pilování detailů a ladění formy. V systémech jsme řešili drobnosti, co podle nás na Challengeru nefungovalo. Teď už to bylo také o odpočinku a aby holky byly zdravotně v pořádku,“ pokračuje trenérka ligového Hradce Králové.

2577YjJ.jpg

Český tým přivítal před MS také posilu do realizačního týmu, když se připojil bývalý ligový basketbalista a nyní asistent mužského týmu USK Praha Martin Bašta.

„Všichni tři jsme vlastně rozehrávači, takže máme dost podobný pohled na hru, ale kdo jiný, než rozehrávač by měl mít na hru ideální pohled. Martin se k nám připojil jako videokouč, který bude skautovat týmy a v tomhle nám hodně pomůže,“ usmívá se Ptáčková při zmínce celého trenérského týmu, kde je kromě ní a Bašty ještě další bývalý ligový hráč Tomáš Holešovský. 

Lvice postupně v základní skupině vyzvou africké Mali, Kanadu a Japonsko. Dál postupují všechny týmy do osmifinále, odkud se jde klasickým pavoukem.

„Není úplně jednoduché takové týmy skautovat, protože konfrontace se světem se opravdu stává málo. Viděla jsem hodně zápasů ze světového šampionátu před dvěma lety, abychom nakoukali herní styl Mali a Japonska, i když hráčky budou jiné. Podařilo se nám sehnat videa Mali z kvalifikace z prosince, i tak to ale bude velká neznámá ve střetu evropského, asijského a afrického stylu basketbalu. Jedna věc je vidět to v televizi a jiná je proti těm týmům nastoupit,“ pokračuje Ptáčková.

Český tým odcestoval do Debrecenu kromě jediné hráčky se stejnou sestavou jako na Challenger, Ptáčková tak doufá, že hlavně vydrží zdraví, které už jednu klíčovou hráčku o šampionát připravilo.

„Zranění se nám naštěstí už teď vyhýbaly, v průběhu přípravy před Challengerem bylo pár drobných a jedno větší v podobě Lucie Svatoňové. Ta jsme brali jako lídra týmu, takže to je velká škoda a typologicky se na tu akci hodně hodila,“ říká.

Podle trenérky je spekulace o výsledku na šampionátu složitá, víc bude spokojená s vystupováním týmu a předvedeným výkonem.

„Chceme z našeho týmu dostat maximum, ale nevíme, na jaký výsledek to bude stačit. Je těžké řešit výsledek. Cílem je být spokojení s předvedenou hrou a kolik do toho dáme energie. Doufám, že holky budou spolu jako tým a půjdou do toho s bojovností, do které přidají herní kvalitu,“ uzavírá Ptáčková.