Mladé lvice na semifinále nedosáhly

13.08.2021 - red
počet přečtení: 782
vytvořeno 13.08.2021, upraveno 13.08.2021

České basketbalistky do devatenácti let nebyly daleko od semifinále světového šampionátu, nakonec ale ve čtvrtfinálovém dramatu podlehly domácímu Maďarsku 71:78 a o víkendu si zahrají o 5.-8. místo. Jejich dalším soupeřem bude poražený z večerního duelu mezi Španělskem a USA.

Češky v náročném zápase před velmi slušně zaplněnou halou v Debrecínu ani jednou nevedly a od první minuty celou dobu ztrácely. Jejich maximální manko bylo ale „jen“ desetibodové a až do úplného závěru na soupeřky dorážely. Po vyrovnané přestřelce v první čtvrtině přišla první bodové série Maďarek v ofenzivně opatrnější druhé desetiminutovce, kdy krátce před poločasem domácí tým odskočil na 38:28. Lvice ale uzavřely poločas sérií 7:2 a dostaly se zpět na dostřel.

Druhý poločas měl prakticky stejnou tvář. Svěřenkyně Romany Ptáčkové dobývaly maďarský koš, ale vždy, když se přiblížily na dostřel, přišla těžká střela nebo dva slepené koše Maďarek, který Lvice srazil zpět. Podruhé vedly Maďarky o deset bodů pět minut před koncem. V tu chvíli vyhrabaly Češky poslední zbytky sil a minutu před koncem snížily na rozdíl tří bodů. V tu chvíli ale odpověděla trojkou domácí hvězda Julia Boros a bylo rozhodnuto. Právě Boros táhla svůj tým k výhře 23 body, na sedmnácti se shodlo duo Madar a Dombai. V českém dresu odehrála skvělý zápas šestnáctiletá Dominika Paurová, která se blýskla 22 body, na čtrnáct se dostala Valentýna Kadlecová. Při relativně vyrovnaných statistikách Češky srazilo osm zahozených šestek.

Simona Fišerová (hráčka českého týmu): "Do zápasu jsme nastoupily připravené, měly jsme naskautované jednotlivé hráčky soupeře a jejich útočnou i obranou fázy. Hned od první minuty se vedení ujaly Maďarky a udržovaly si mírný náskok až do konce zápasu. My se snažily celou dobu soupeře dotáhnou, ale ani v posledních minutách se nám to nevydařilo. Náš výkon nelze hodnotit jinak než kladně a opravdu rozhodovaly pouhé detaily. I přesto, že jsme nesmírně zklamané, tak si myslím, že jsme předvedli dobrý výkon, za který se nemusíme stydět a bojovali jsme až do poslední vteřiny."

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): "Od začátku utkání jsme s Maďarskem lehce ztráceli. Za celý zápas se nám nepodařilo jít přes soupeře nebo se přiblížit blíže jak na 2 body. To byl jeden z aspektů, který nám nedovolil Maďarsko více znervóznit. I když naše snaha v obranné fázi i na doskoku byla myslím maximální, potřebovali jsme však být více úspěšní z čáry trestného hodu a trojkového oblouku. O vítězství rozhodovaly detaily a v tomto součtu byly Maďarky nakonec o něco úspěšnější. Přesto bych ráda poděkovala holkám i dalším členům týmu za výborně odvedenou práci."