Lvice po dramatu ovládly skupinu!

10.08.2021 - red
počet přečtení: 904
vytvořeno 10.08.2021, upraveno 10.08.2021

MS ŽEN U19 Výborně! České basketbalistky do devatenácti let přehrály v dramatické koncovce svého třetího zápasu na světovém šampionátu Japonsko 63:58 a díky souhře dalších výsledků vyhrály svou základní skupinu. V osmifinále se tak vyhnou hvězdným výběrům Francie a Španělska a ve středu ve 14:30 vyzvou v boji o nejlepší osmičku světa Brazilky, které dosud nevyhrály.

Situace před posledními duely ve skupině byla hodně zamotaná a Češky mohly skončit v tabulce na všech pozicích – ve stejném čase se navíc hrál duel Mali s Kanadou, který také mohl počty výrazně zamotat. Lvice sice do utkání vstoupily skvěle a dvěma koši šly do vedení, pak se ale Japonky prosadily trojkou a faulem a předznamenaly vývoj první čtvrtiny. V té pálily s parádní úspěšností, Češky vůbec nestíhaly ke střelkyním vystupovat a náskok Japonska narostl až na jedenáct bodů. Ve druhé čtvrtině se ale hra kompletně otočila, český tým od prostřední pasáže vylepšil obranu a začal po bodu stahovat náskok soupeřek. V závěru půle šly Lvice po koši kapitánky Simony Fišerové dokonce do vedení, ale Japonky zachránily košem s klaksonem poločasovou remízu.

Vstup do druhé půle pak zase patřil Japonkám, které lépe chytily střeleckou slinu po přestávce a patnáct minut před koncem znovu držely osmibodový náskok. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové ale nepříznivý vývoj nezlomil, začaly využívat převahy v doskakování a do konce třetí čtvrtiny se vrátily zpět do hry. V dramatické poslední čtvrtině se Češky znovu vyhrabaly z pětibodové propasti a pak se skóre zastavilo na několik minut na stavu 56:56. Ten zlomila velkou trojkou tři minuty před koncem Valentýna Kadlecová. O necelou minutu později se trefila po útočném doskoku i Dominika Paurová a dala Češkám trochu klidu. Ta samá hráčka pak půl minuty před koncem zahodila obě šestky a dovolila šanci na zvrat, Lvice však získaly týmový útočný doskok a závěr si i díky jedné šestce Paurové pohlídaly.

Češky střílely jen osm šestek, z toho většinu v koncovce, hned pět jich ale zahodily, zato přeskákaly soupeřky 56:39 včetně neuvěřitelných 25 útočných doskoků. Nevadilo tak ani dvacet ztracených míčů.

Nejlepší střelkyní Japonek byla s 15 body Aika Hirashita, deset bodů přidala Ufoma Tanaka. Střeleckou hvězdou zápasu ale byla Češka Dominika Paurová se 17 body a 10 doskoky, patnáct bodů přidala Kateřina Zeithammerová a jedenáct Valentýna Kadlecová.

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): „V šatně jsme si zdůraznily, na co si musíme dát s Japonskem pozor, byly to hlavně rychlé střely a nájezdy. Vstup do zápasu a celá první čtvrtina nebyly podle našich představ. Ve druhé čtvrtině jsme zrychlily hru a zlepšily obranu, tím jsme se dostaly na remízu v poločase. Věděly jsme, že si musíme dát pozor na třetí čtvrtinu, i přesto první dvě minuty byly v režii Japonska. Díky našim střelám z dálky jsme se ujaly vedení. Čtvrtá čtvrtina byla vyrovnaná, ale až střela za tři a rychlá dvojka nás dostaly na pětibodové vedení. A to jsme si udrželi až do konce. Tahle výhra nám přinesla první místo v tabulce.“