Dvě kanadské skórerky nad síly lvic

08.08.2021 - red
počet přečtení: 700
vytvořeno 08.08.2021, upraveno 08.08.2021

Velmi zamotaná situace je ve skupině D světového šampionátu devatenáctiletých v maďarském Debrecenu. České basketbalistky totiž ve svém prvním oficiálním duelu na šampionátu podlehly Kanadě 71:79 a před posledním hracím dnem jsou celky skupiny srovnány s jednou výhrou. Český tým uzavře základní skupinu v úterý proti Japonsku.

Český tým vstupoval do zápasu nerozehraný, protože jejich sobotní duel s Mali byl kontumován ve prospěch Lvic. Kanada zase chtěla odčinit úvodní těsnou prohru s Japonskem. Na Češkách ale nebyla vidět žádná nervozita ani nerozehranost a do zápasu vstoupily skvěle. Od úvodních útoků si udržovaly svěřenkyně Romany Ptáčkové těsné vedení, které narostlo v první čtvrtině až na sedm bodů hlavně díky výbornému útoku. Ještě v polovině druhé čtvrtiny byl český náskok nadějný, pak se ale právě dosud výborná ofenziva zadrhla a začala se projevovat kvalita Kanaďanek, zejména dua Shayeann Day Wilson se čtyřkou a Yvonne Ejim s desítkou. Tyto dvě hráčky nastřílely za první poločas 31 z 36 bodů svého týmu a Češky byly nakonec rády, že těsně před přestávkou zvládly vyrovnat.

Bohužel kanadský výkon měl po přestávce stoupající tendenci, a naopak Češky jen těžko stíhaly zejména v obraně, když navíc Wilson získala na svou stranu některé kontroverzní zákroky pod košem, a nakonec střílela téměř tolik šestek jako celý český tým. Kanaďanky ve třetí čtvrtině český tým převálcovaly a získaly si poklidný dvouciferný náskok, bojovné Češky ale duel ani zdaleka nezabalily a závěr dotáhly na slušné skóre, které jim může v konečném počítání pomoci.

Češky dokázaly lépe rozložit body mezi hráčky, lépe trestaly chyby Kanady a byly lepší ve vymezeném území, ale Kanaďanky kralovaly na útočném doskoku. Hvězdami zápasu byla Wilson s 31 body, šesti doskoky a 7 asistencemi a Ejim s 20 body a 10 doskoky. Další nejlepší hráčka Kanady dala 8 bodů. Až pak se srovnaly Češky – na 16 bodů se dostala Dominika Paurová (plus 11 doskoků), na patnáct Valentýna Kadlecová a po devíti dodaly Kateřina Zeithammerová a Simona Fišerová.