Dámy a pánové, lvi jsou No.6 na MS! Zatím

ECHO DUELU S POLSKEM NA MS Překonavatelé dějinných milníků stále nemají dost. Dnes před půlnocí čínského času ve své už takřka domovské aréně v Šanghaji po několika minutách setřásli v bitvě s Polskem úvodní zatuhlost po jen den starém čtvrtfinále, vrátili soupeři ránu na solar a v závěru mu taženi MVP utkání Vojtěchem Hrubanem zasadili finální úder. Trimuf 94-84 v zápase o páté až psmé místo znamená už nejhůř šestou příčkou a tím i vyrovnání československého maxima na mistrovstvích světa. Navíc v sobotu budou mít lvi šanci dokonce na nový tuzemský rekord, pokud v souboji o konečné páté místo na MS v nastalé euforii skolí i původního adepta na titul ze Srbska. Už nyní je na každý pád jasné, že Češi za sebou nechali všechny týmy ze základní i osmifinálové skupiny, když až za nimi skončily Německo, Litva, Řecko, Turecko, Itálie, Rusko a - především obhájce trofeje Spojené státy americké, jejž čeká jen ostudný zápas o sedmé místo!

celý článek
Sato doskok od slávy, trash Joe a Poláci

PO ČTVRTFINÁLE A PŘED POLSKEM SE SATORANSKÝM HRUBANEM, BOHAČÍKEM A PETERKOU Jeden jediný doskok mu chyběl v ukrutně těžkém čtvrtfinálovém zápase, aby si zajistil nesmrtelnost, po které na tomhle super turnaji světových podkošových gladiátorů nesahal sám. Jen jeden doskok mu chyběl ke triple doublu, kterého v dopočitatelných dějinách mistrovství světa ještě nikdo nezaznamenal. 13 bodů, 13 asistencí a 9 doskoků, takový byl jeho nevídaný účet v bitvě se skvěle bránící Austrálií, plnou nesmírné kvality díky hráčům a šampionům z NBA. Ač to byl už jeho šestý zápas v rozmezí pouhých 10 dnů s průměrem 34 minut (nejvyšší z hráčů 16 týmů druhé fáze) a dokonce patnáctý (od začátku přípravy) v rozmezí posledních 33 dní, což dává naprosto bláznivý průměr zápasu téměř každý druhý den, jde ve svých číslech stále nahoru, navzdory stoupající kvalitě protivníků. S Brazilci posbíral 20 bodů, 9 asistencí a 7 doskoků, s Řeky pak 13 bodů, 9 asistencí a 8 doskoků. Je nejlepším asistentem a třetím nejužitečnějším mužem z 16 týmů druhé fáze za Bogdanovičem a Gobertem, a to s průměry 14,8 bodu, 8,3 asistence a 6,5 doskoku. I přes obrovské šichty při svých obdenkách na sobě ale Tomáš Satoranský nedává navenek znát, jak nesmírně náročný turnaj je, a neprásknout to na něj kapitán Pumprla, sám by o tom nikdy nemluvil. Ne dokud mise není u konce. A Češi stále hrají o páté místo na světě. Už dnes začnou od 15 hodin českého času bojovat o tuhle metu proti Polákům.

celý článek
"Bylo to jako s krátkou přikrývkou"

POD POVRCHEM ČTVRTFINÁLE S KOUČEM RONENEM GINZBURGEM Ačkoli lvům ve středu večer v Číně unikl kvůli souhře dvou výsledků přímý postup na první olympiádu v éře samostatnosti, a musí se tak o Tokio zkusit znovu poprat příští červen v kvalifikačním turnaji, i po čtvrtfinálové porážce s Austrálií stále mají šanci dorovnat, nebo dokonce překonat československé maximum na světových šampionátech – tedy šesté místo z roku 1970, kdy ale MS hrálo pouhcýh 13 týmů. Co bude k minimálně dorovnání rekordního milníku třeba? Skolit ve čtvrtek v Šanghaji Poláky (přenos na ČT Sport v 15:00 českého času), aby se pak v sobotním duelu o pátou příčku se Srby, nebo s USA mohla už dít takříkajíc „vůle Boží“.
 

celý článek
Show Audy, sen odložen a hněv na Boguta

ECHO ČTVRTFINÁLE MS S AUSTRÁLIÍ Jako by úvodní song puštěný v autobuse cestou na největší zápas dějin české mužské reprezentace předznamenal pozdější dění. Skladba „Life is life“ (Takový je prostě život) pasovala nakonec i na výsledek čtvrtfinálového duelu na světovém šampionátu v Číně. Lvi dali Austrálii ten největší boj, jaký uměli, přesto padli 70-82, když tentokrát nenašli dostatek palebné síly. Konečné skore však nebrali jako tragédii, ani jako konec své velké čínské jízdy. Porážka spolu s předchozím selháním Američanů proti Francii sice znamenala, že tým vedle snového postupu do semifinále přišel i o šanci na přímý postup na olympiádu, ale stále ještě může skončit pátý, šestý, nebo sedmý na světě. A to stojí za to se bít dál. Už ve čtvrtek přijde na řadu utkání o páté až osmé místo (15:00 na ČT Sport) s Poláky, kteří budou mít nemalou výhodu v o den delším odpočinku.

celý článek
20 hodin do olympijského snu?

10.9. ECHO PŘED ŠANGHAJSKOU BITVOU O TOKIJSKÝ POKLAD Čínská horečka pro český národní tým vrcholí! Eskadra lvů stojí v Šanghaji před šancí čtyřicetiletí. Tak obří motivaci jejich australský soupeř s takřka předplacenou vstupenkou na každý podnik pod pěti pruhy nemá, byť mu stále chybí světová či olympijská medaile. Češi se pod bezednými koši na olympiádě objevili naposledy v Moskvě před 39 lety. Teď od ní stojí dvě výhry. Jednu svou a jednu – ano opět americkou. Hitový první soupeř na světovém šampionátu jejich kroky provází i dál a jako by mimochodem jim sem tam vypomáhá. Tu s postupem ze základní skupiny, tu dvěma výhrami nad Řeky a Brazilci k průniku do čtvrtfinále. A pokud po dnešním čtvrtfinálovém vyřazení Srbů od Argentiny zítra mladá družina sedmdesátníka Gregga Popoviche skolí Francii (vysílá ČT Sport od 13:00), bude už od olympiády v Tokiu dělit lvy jen 40 minut výkonu jejich kariér. Jejich životů. Budou stát tak blízko od dlouhé dekády naprosto nepředstavitelného milníku, o jakém se jim ještě při poslední přípravě v Koreji nezdálo ani v nejbujnějších fantaziích. Vzhledem k tomu, že v semifinále už je Argentina a Španělsko, při středečním postupu USA by se lvům nabízela jedinečná šance, jaká už nemusí v dohledné galaxii přijít. Ginzburgovi ostří hoši by ovšem k uzmutí druhé a poslední přímé evropské jízdenky do Tokia museli složit možná nejtěžší váhu tohoto turnaje – dosud neporažený tým Austrálie (duel vysílá ČT Sport od 15:00), který v přípravě jako jediný pokořil i Spojené státy a který táhne více než 58 body kvartet z NBA Mills, Dellavedova, Baynes a Ingles. Poslední je vítězem Euroligy, první tři jsou šampiony NBA, stejně jako další ex-borec z nejlepší ligy Andrew Bogut....

celý článek
Ač je to vůči Giannisovi kruté, řeknu to

SUPER ECHO DUELU S ŘECKEM GINZBURG SATORANSKÝ HRUBAN AUDA BALVÍN Už v klidu a po střídmé oslavě historického postupu lvů do čtvrtfinále světového šampionátu vám přinášíme pestré tržiště nejrůznějších názorů a komentářů kouče Ronena Ginzburga a čtyř jeho úderných svěřenců – Vojtěcha Hrubana, Tomáše Satoranského, Patrika Audy a Ondřeje Balvína. Co všechno řekli k ohromné bitvě s Řeky? Řeč se točila třeba kolem zákazu pozápasové radosti z kýžené sedmibodové porážky, aby lvi nevypadali jako blbci, kolem krutých slov vůči Giannisi Antetokounmpovi, zatím nejtěžšího zápasu na turnaji, ultimátního požadavku na trpělivost, boží pomoci pro ty správné i kolem prosby na asistenta USA Steva Kerra. Stejně tak se dostane i na spolehlivé „clutch lvi“, důležitost české zóny, „maso se šesti lidmi na zemi a jiné pískání, než bývá obvyklé na EuroBasketech či v Lize mistrů. Uslyšíte sposutu chvály na pana Hráče, dvozvíte se, jak Tomáš Satoranský řešil své brzké dva fauly, a jak by lvi v podobném utkání dopadli v minulosti, a jak ve FIBA hře nechráněný MVP NBA Antetokounmpo „chodí přes mrtvoly“ a centr Balvín, který mu přivodil tři z jeho pěti faulů, tak byl rád, že střety s ním přežil. Byly to ostatně celosvětově sledované střety, neboť vedení řecké repre oba průrazy Antetokounmpa do Balvína zpochybnilo a žádá trest pro všechny sudí z utkání i pro ty, kdo je nominovali, neboť jejich hvězdě se prý nedostalo dostatečného respektu a kouč Řeků by dokázal sestříhat pásmo s nejméně 25 klipy, kde po Antetokounmpovi bez trestu sahalo až pět rukou. Je prostě znát, že řecké zklamání z nepostupu do čtvrtfinále je stále enormní...

celý článek
"Austrálie? A čeho bychom se měli bát?"

AKTUÁLNĚ ZE ŠEN-ČENU PO POTVRZENÍ HISTORICKÉHO POSTUPU Spousty hlášek a zážitků z právě končícího dne, ale také nervozita z dlouho vyrovnaného duelu Brazilců s Američany, kteří drahné minuty jako by nechtěli zapnout na plné obrátky. Ve druhé půli se však favorit „kanárkům“ přece jen odpoutal a už nějakou dobu před koncem bylo jasné, že stejně jako v základní skupině lvům pomůže na světovém šampionátu dál. Při své sedmibodové porážce s Řeky z odpoledního zápasu osmifinálové fáze potřebovali píchnout i od družiny Gregga Popoviche, aby mohli pokračovat v basketbalové revoluci, která stále nemá konce. V pondělí 9. září 2019 se nesmazatelně zapsali do české sportovní historie, když se probili mezi osmičku nejlepších týmů světa ve druhé nejrozšířenější hře planety.

celý článek
Star No.2: Hrál jsem takové kasino

ZE ŠEN-ČENU S JAROMÍREM BOHAČÍKEM PO ŘECKU Byl to hodně zvláštní úvod rozhovoru. Respondent měl za sebou možná největší individuální show v národních barvách, když skvělé obraně „řeckých brousků“ nasypal 25 bodů včetně čtyř trojek a i jako zaskakující playmaker a vyvážeč míčů snímal část ohromného břemene z ramen soupeři non stop mordovaného Tomáše Satoranského. Jenže jeho tým na závěr osmifinálové skupiny MS prohrál, byť do kýženého rozdílu 11 bodů, a ještě musel několik hodin čekat na potvrzovací razítko v podobě americké výhry nad Brazilci. Až po ní se mohl radovat naplno. Těsně po utkání to však ještě nešlo, byť Jaromír Bohačík za svých 35 minut těžko mohl odvést týmu víc.

celý článek
Bohačík králem při nejsladší porážce!

ECHO DALŠÍ DĚJINNÉ BITVY LVŮ Před dvěma roky po návratu z EuroBasketu bez skrupulí přiznal, že na turnaji této kategorie dostal „facku“. Jako nováček na této mezinárodní úrovni. Uplynuly dva roky a z Jaromíra Bohačíka je druhá hvězda lvů na světovém šampionátu za nezpochybnitelným lídrem Tomášem Satoranským. Když se celý řecký tým v zápase o čtvrtfinále soustředil právě na něj, Bohačík podřadil a v úvodu zachránil tým v zápase svými těžkými trojkami. Už tady zahájil svou cestu k 25 bodům, v řadě pasáží musel při zranění Blaka Schilba převzít odpovědnost jako zaskakující rozehrávač, když se tým ve druhé půli propadl až na nepostupových 12 bodů, vzal si míč a profičel celým hřištěm až k bezchybnému zakončení – nikoli jen jednou -, proti soupeři plnému vícenásobných euroligových vítězů, vedenému úřadujícím MVP NBA Giannisem Antetokounmpem. A na konci si při enormním celoplošném tlaku chodil pro míče, nechával se faulovat a až na jeden pokus chladnokrevně proměňoval trestné hody. Když jeho tým 25 sekund do konce ztrácel jen 72-77, i on věděl, že při rezervě až 11bodové porážky už by soupeře spasil jen Tracy McGrady. A i když Calathes svou pátou trojkou ještě natáhl náskok Řeků na 75-84, Bohačík šestkami 4 sekundy před koncem už zavíral nejcennější porážku samostatných českých dějin (77-84), hned vedle té z Maďarska 2014. A už po 16. hodině českého času se při sledování na hotelu dozvěděl, že Američané splnili svůj úkol proti Brazilcům, což byla nutná podmínka k zapsání další zlaté kapitoly do české basketbalové kroniky. K té s názvem „Postup do čtrvtfinále mistroství světa“. V něm nyní čekají Australané.

celý článek
Berete si na souboj titánů dovolenou?

AKTUÁLNĚ ZE ŠEN-ČENU PŘED SUPER BITVOU O ČTVRTFINÁLE MS Bude to v pondělí dopoledne českého času mač jako řemen (od 10:30 na ČT Sport). Mač, jaký tu ještě nebyl. Mač, kvůli kterému si už někteří fanoušci lvů berou i dovolenou, aby si ho nenechali ujít. Proč? O postup do čtvrtfinále se utkají dva sdíleně nejužitečnější borci ze 16 týmů druhé fáze světového šampionátu – superman zpod vrchu Říp Tomáš Satoranský a v „řeckém rohu“ nová globální ikona a úřadující MVP NBA Giannis Antetokounmpo – černošský fenomén narozený pod aténskou akropolí, který když je v Číně u míče, poznají to bezpečně i nevidomí. V sobotním duelu s USA se při každém jeho spojení s balonem zvedla obrovská hluková vlna v předtuše věcí následujících a „řecký bůh“ prostě nemohl jinak. A tak se nadechl, rozkýval svou nekonečnou postavu tu do jednoho, tu do dvou, tu i do tří obránců. Své čínské fanoušky ale zklamat nechtěl, bez ohledu na dobro týmu. Nakonec stihl 15 bodů a 13 doskoků, ale jeho celek zvládl jen 53 bodů a padl o šestnáct. Kdo z Čechů ho v pondělí bude s to krotit?

celý článek
◄◄ 1 2 3 4 5 6 7 8 ►►