Kouč Bulls podržel Čecha i Auda vs Schilb

12.11.2019 - red
počet přečtení: 1056
vytvořeno 12.11.2019, upraveno 12.11.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Čtvrtý tuzemec v NBA Tomáš Satoranský opět posunul české maximum v nejlepší lize, když 27 body sestřelil na jejím kurtu Atlantu. Aktuálně je už třetím nejužitečnějším Bullem a také 18. top trojkařem celé ligy s úspěšností 45,8 (24/11). Ondřej Balvín 16 body a navíc jako nejužitečnější hráč řádně potrápil svůj bývalý tým z Kanárských ostrovů a v rámci španělské ligy je číslem 7 v užitečnosti. Vít Krejčí v ACB už opět dunkoval a s průměrem půl smeče na utkání je 24. v lize, což se při průměrných 10 minutách ve hře jeví jako docela zajímavé číslo. 19. střelec francouzské ligy a top skórer Boulazacu v českém derby Patrik Auda přestřílel 18 ku 16 21. nejužitečnějšího hráče soutěže a top skórera Chalons-Reims Blakea Schilba, který se nakonec radoval z vítězství. 22. střelec italské Lega Basket Tomáš Kyzlink tuctem bodů pomohl Římu k dobytí Cantú a Filip Halada byl 11 body u dobytí Spišské Nové Vsi. To jsou hlavní zprávy z bojů českých legií na zahraničních frontách.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Bulls si za poslední týden pohrošili po dvou porážkách a jen jedné výhře na 3-7 a dělí se o 12. místo Východní konference. Postupně zapsali mrzutou domácí porážku s Lakers (112-118), poté skolili venku Atlantu 93-113, když poprvé v sezoně neinkasovali stovku, a doma po zhoršení ve druhé půli padli s Houstonem 94-117.

Jejich defenzivní průměr je nadále na 110 bodech a aktuálně je 15. nejlepší v NBA (1. Utah 98,1). Útok je se 105,4 bodu až na 25. místě (1. Houston 120,3), na doskoku si tým lehce polepšil na 27. pozici (42,4, 1. Milwaukee 51,7), ve střelbě z pole si pohoršil až na 28. místo (i přes zlepšené procento na 42,8, 1. Phoenix 47,5), v trojkách si o jedno místo polepšil (na 26. s 31,3, 1. Detroit 40,7) a o páté místo se dělí ve ztrátách (za týden zhoršený průměr o jednu celou na 13,6, 1. Boston 10,8). Zároveň si vynucuje už sdíleně nejvyšší počet ztrát soupeřů (18,6, s Minnesotou a Miami).

Tomáš Satoranský je z hráčů s většinou utkání nadále 7. střelcem Bulls (šel z 6,4 na 8,9), dále je nejlepším asistentem (5,5), už druhým lupičem míčů (1,3), třetím hráčem v poměru asistencí a ztrát (2,8), druhým nejvíce ztrácejícím hráčem (2,0), sedmým doskakovačem (zlepšení z 2,0 na 2,8), už třetím v užitečnosti PER (15,08) a také již čtvrtým nejvytíženějším mužem (26,1 minuty).

S Lakers (bez Ronda, Cousinse, Bradleyho) doma tým po velmi solidní hře v útoku i obraně vedl 16 minut do konce 85-67, ale pak stažení opor a nasazení tří záložních rozehrávačů hru zcela rozložilo, hosté se díky Jamesovi (doručil třetí triple v řadě za 30+11 asistencí a 10 doskoků), který zůstal ve hře, dostali zpět a v úvodu 4. části náhradníkem Kuzmou tažená šňůra hostů 16 k nule (bez timeoutou kouče Chicaga, který po utkání prohlásil, že chce rozvíjet náhradníky) už vyznačila obrat na 93-96, z nějž se Bulls nevzpamatovali ani po návratu základu. Druhou půli prohráli o parník 47-70!

Satoranský začal udávat utkání tón od samého startu. Po uvolnění crossoverem přes Jamese parádně nabil do seběhu Carterovi, v obraně si pak včas přivolal účinnou výpomoc při převzatém krytí power forwarda Davise, po útočném doskoku týmu vyzval k otevřené trojce LaVinea, jemuž vzápětí poslal skvěle asistenci i do back-dooru, aby se poté sám trefil z floateru.

Po dvou trojkách kolegů svým pasem do brejku vydělal 2 (minuté) šestky pro Cartera, sám nevyužil položení míče do koše z alley-oop pasu a střídal po 7 minutách za 15-15. Druhá vlna sice začala dvěma ztrátami, ale pak rozjela festival zisků, brejků a útočných doskoků s vedením až 40-26.

Po stažení hostů na 44-40 Bulls trojkami a dobrou cirkulací míče unikli znovu (na 57-40). Satoranský se vrátil až 4 minuty před půlí za (55-40) a byl u navýšení vedení na 63-44 s převahou týmu zpod koše 28-14. Ve 3. čtvrtině asistoval na seběh s faulem LaVineho, uprostřed šestky zastavil vnikání Jamese, sám úspěšně najel do koše, když James se na něj neobtěžoval vypomoct, vzápětí od Jamese získal i faul, asistoval na trojku Markkanena (ač asistence byla připsána LaVinemu), účinně pod košem vypomohl na Davise, aby chvíli na to získal v obraně další míč a 16 minut do konce odcházel za vedení o 18.

Vrátil se až 9 minut do konce ještě za vedení 93-91 a několik minut se vzájemně bránil s Jamesem. LaVinemu asistoval na dvojku, pak ale při jeho předávce míče stejnému hráči na metrovou vzdálenost došlo ke ztrátě s brejkem Lakers na 97-101. LaVine poté odpálil air ball, Bulls nechali hostům otvřenou trojku na 97-104 a po ztrátě Cartera Howard s Jamesem vysunuli vedení hostů až na 97-109. Ve zbylém čase Satoranský už jen asistoval LaVinemu do nájezdu a trefil trojku, aby utkání končil na 7 bodech (z pole 5/3, -10), 6 asistencích na 1 ztrátu, 4 doskocích a 1 zisku za 27 minut.

Ze záložních rozehrávačů se dostali do hry White (18+4 asistence na 2 ztráty, +1, z pole 15/7, 24 minut) a Dunn (9+3 zisky a 2 asistence na 1 ztrátu, -7, 17 minut). Bulls sice před 21.193 fanoušků přestříleli soupeře z trojek (14-11) i z brejků (26-14), ale nedali 11 šestek, schytali 10 bloků a zaostali i zpod koše 48-52.

V Atlantě Satoranský vyčaroval nejen svůj první dvojciferný nástřel sezony, ale rovnou i 27bodový český rekord v NBA, k němuž přidal i 8 asistencí, 7 doskoků, 1 zisk a +17 bodů za 30 minut při střelbě 13/10 a trojkách 5/4. Šlo zároveň o první takový výkon hráče Chicaga (27+7+7 při střelbě 75 procent) od představení Michaela Jordana ve druhém duelu Finále 1991!

Bulls, hrající stejně jako Atlanta (bez Collinse) podruhé za 24 hodin, udrželi všestranně kvalitní a hlavně týmový výkon po celé utkání, tedy i po rychlém nabytí dvojciferného vedení. Klíčovou změnou byla ohromná úprava rotací, a to včetně neuvěřitelné pětice na startu 4. části se 4 rozehrávači a jediným dlouhým, kdy Satoranský zastával zřejmě poprvé v kariéře pozici power forwarda a bránil tu ex-spoluhráče z Wizards Jabariho Parkera. Ani sestava Arcidiacono, White, Dunn, Satoranský a Carter ale výrazně nestrádala a vyjma jediné Parkerovy hry zády ke koši český dirigent neměl výrazné problémy.

Satoranský pečlivou prací od začátku nedával dýchat stále lepšímu rozehrávači Traemu Youngovi, který se v zápase nechytil, minul všech 8 trojek a vůbec tak nenavázal na svůj den starý ohňostroj proti Spurs (29+13 asistencí). Když byl Satoranský v záverečné euforii, přes Younga dokonce najel na levou ruku až k dunku a po utkání byl s bilancí 22/11 a tedy 50procentní úspěšností už pátým nejlepším trojkařem celé ligy!

Zápas měl pod kontrolou od začátku, brzy najel poloeurostepem a přesně zakončil levou rukou, vzápětí z driblingu trefil otevřenou dvojku, když mu obrnana nedávala patřičný respekt. Pak srdnatě zachránil míč před brejkem Hawks a nabil na trojku v úvodu žhavému Porterovi (v poločase odstoupil pro zranění chodidla). Po dvou ztrátách se oklepal trefením otevřené trojky a odcházel až po více než 7 minutách za vedení 12-22.

Jeho tým po spoustě zisků z chyb ledabyle ztrácejících Hawks (celkem 24 ztrát) pálil do brejků a trhák na 12-30 po 10 minutách byl pro utkání už klíčový. Satoranský se vrátil (za 26-39) 7:46 do půle, zachránil míč v útoku po další chybě LaVineho, získal 2 šestky po útočném doskoku a především trefil trojku s klaksonem první půle (už tady měl 12 bodů) na 41-56 (41 byl nejslabší poločas Atlanty v sezoně) po skvělé cirkulaci míče. Druhou půli (v základu ji začal místo Portera solidně hrající křídelník Hutchison) odpálil asistencí na už tradiční seběh LaVineho, následovala nabídka na trojku Markkanena a rázem tu bylo 20bodové vedení. Satoranský také dvakrát úspěšně sáhl do přihrávek soupeřům, pokračoval 2 body z pohodového nájezdu, kdy už byl po clonách přebíraný, nebo dokonce zdvojovaný. Následovala asistence na trojku Markkanena, dva body z útočného doskoku, aby český dirigent střídal po svém 4. faulu 18:22 do konce za 53-73.

Vrátil se už minutu do konce 3. části za vedení o 25, nejdřív úspěšně zakončil dvojtakt, pak pomohl získat míč a na buzzer dvojku s koncem čtvrtiny nabil po bleskovém přechodu kurtu Arcidiaconovi. Ve 4. části přidal jednu šestku, asistenci na dunk Hutchisona i nájezd Dunna, zadunkoval po nájezdu přes Younga, trefil trojku, další asistenci přidal na seběh Hutchisona a se zápasem se 4 minuty do konce rozloučil trojkou na 83-109.

Dvacetiztrátové Bulls, kteří Atlantu přestříleli z trojek (6-13) i z brejků (6-18), sytili i další tři rozehrávači Dunn (13+1 asistence za 20 minut, 5 zisky si vyrovnal kariérní maximum, +7), White (10+3 asistence, +7, 30 minut) a Arcidiacono (4+1 asistenci za 18 minut, +/-0).

Doma s Houstonem před 20.482 fanoušky Satoranský (při svém rozlučkovém zápase po 25 letech služby jej naposledy představil legendární hlasatel Bulls Tommy Edwards, který v roce 1984 po draftování Michaela Jordana náhodou vybral dodnes používaný hudební doprovod zahajovacího ceremoniálu) začal v obraně na Hardenovi, který jej s Westbrookem hned při druhém výjezdu do útoku zdvojil už na půlce s faulem Westbrooka. Vzápětí byl Satoranskému písknut zřejmě jen nicotný dotyk při dostoupení střílejícího Hardena na trojce, aby navázal ztrátovým pasem a druhým faulem, když se při brejku postavil na průraz Tuckerovi a zdálo se, že vše stihl včas.

I s dvěma fauly po 90 sekundách hry jej ale kouč Boylen na hřišti podržel a Satoranský se rozjel. Zdvojením Hardena pomohl k zisku a koši z brejku, přidal úspěšný flotaer, v brejku skvěla asistoval LaVinemu, aby vzápětí vynutil další ztrátu hostů a opět skóroval LaVine. Poté v brejku získal faul Hardena, uloupil další míč a úspěšně najel přes Riverse, aby hlasatel vyvolal jeho jméno českým „Tomáš“. Střídal až po 8 minutách za stavu 14-17.

Houston tu točil super malou pětici s jediným dlouhým, kterou Bulls (hrající bez zraněného křídla Portera) dokázali na doskoku i kolem koše místy zneužít a při solidní obraně se zdvojováním po šňůře 13-0 utekli i díky 8 ztrátám hostů až na 27-20. Od vedení 35-30 (s body zpod koše 28-8) se ale začali prosazovat individuálně hrající Rockets na čele s Hardenem, domácím přestávaly fungovat výpomoci, top skórer soutěže Harden trefil i trojku po steb backu přes Satoranského (vrátil se 7:21 do půle za 35-32), navíc Satoranskému byl písknut třetí faul, když jen kopíroval pohyb arbitry chráněného Hardena ke koši a snažil se jej vůbec nedotýkat (5:45 do půle tak opět odešel střídat). Týmu se už pak rozpadla hra v útoku, Bulls nic netrefovali z trojek, nechodili na útočný doskok a při střelbě příliš často faulující obrana přestávala fungovat docela.

Poločas skončil 49-50 zejména díky 15 ztrátám hostů, kteří ale poté rozhodli střelecky famózní třetí čtvrtinou (18-36). Satoranský v jejím úvodu několikrát stejně jako spoluhráči váhal při zakončení a uspěl jen floaterem přes Hardena. Střídal 16:40 do konce za 58-65, aby hosté vedeni Hardenem vzápětí vyskočili do trháku 60-80.

Satoranský pak zahájil i 4. část, ale už mu chyběl střelecký rytmus. Proměnil 1 šestku, skóroval s faulem z brejku, nabil rovnou z autu na dunk Korneta a poté na nájezd Markkanenovi, aby odešel 4:44 do konce za 85-105.

Jeho tým sytili Carter (16 doskoků), Markkanen, Young, Hutchison (po 13) a LaVine 11 a rozehrávači se podělili takto: Satoranský 10+4 asistence na 3 ztráty, 3 zisky, 3 doskoky, -14, z pole 11/4, 24 minut, White 10+1 asistence na 2 ztráty, -13, z pole 16/4, 27 minut, Dunn 7+4 asistence, -5 , 22 minut a Arcidiacono 2+1 asistence na 2 ztráty, -3, 16 minut. Za hosty zářili Harden (42+10 doskoků a 9 asistencí na 6 ztrát, trojky 19/9), Westbrook (26, 7 ztrát) a Capela (16+20 doskoků). Bulls dominovali zpod koše (64-34) a ve ztrátách (15-24), ale fatálně byli zpět v trojkách (32/4 – 44/19).

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (6-1) po 7. kole turecké ligy už zase sdílí vedení, a to s Bursou, Efesem a Karsiyakou. Tentokrát si doma poradil s Besiktasem 84-80, a to i bez Veselého, Williamse, Datomeho a De Cola.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Bilbao (4-4) v 8. kole ACB doma před 8063 fanoušky padlo s Gran Canarií 90-97, když základní centr Ondřej Balvín se proti bývalému týmu blýskl jako druhý střelec i nejužitečnější hráč 16 body (z pole 7/6, TH 4/4, +8), 6 doskoky, 2 asistencemi a 2 bloky za 22:31. V rámci celé ligy se o jedno místo - na 7. příčku - sesunul v užitečnosti a s průměrem 7,6, je nadále třetí mezi doskakovači.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Zaragoza (6-2) v 8. kole španělské ligy doma před 9512 fanoušky padla s Badalonou 90-92, ale dál se dělí o 2. místo. Střídající Vít Krejčí za 5:46 stihl 2 body (z pole 2/1, další smeč, +4).

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (4-4) se v osmém kole ACB vzchopila v Madridu proti Estudiantes (79-87), kde David Jelínek nenastoupil - zřejmě dál kvůli zranění žeber z utkání EuroCupu na konci října.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Boulazac (4-6) v rámci 8. kola francouzské ligy padl v českém derby ve stánku Chalons-Reims 100-89. Střídající power forward Patrik Auda se zviditelnil jako top skórer hostů 18 body (z pole 14/6, TH 9/6), 4 doskoky, 2 asistencemi, 1 ziskem a 6 získanými fauly za 25 minut. Aktuálně drží 19. příčku mezi střelci celé ligy s průměrem 14,6 bodu.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Blake Schilb z momentálně osmého Chalons-Reims (4-4) kontroval v duelu s Boulazacem rovněž jako top skórer svého týmu (byť sdílený) 16 body (z pole 8/5), jako člen základu navíc za 24 minut přidal 7 asistencí a 6 doskoků a byl druhým nejužitečnějším hráčem. V pořadí celé ProA je reprezentační křídlo 21. nejužitečnějším hráčem.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Římané (4-4) se po osmi kolech vyhřívají na sdíleném osmém místě italské ligy, a to po loupeži v Cantú (74-76), o niž se základní guard a třetí střelec týmu Tomáš Kyzlink přičinil 12 body (z pole 7/5, +6), 4 doskoky a 2 asistencemi za 35 minut. Střelecky disponované křídlo je nyní 22. skórerem soutěže (s 13,1 bodu) a také 34. nejužitečnějším hráčem.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (3-5) ve slovenské nejvyšší soutěži nově zaknihovala domácí porážku s Žilinou 83-88 a další venkovní lup na kurtu dosud bezvítězné Spišské Nové Vsi (85-87).

Střídající Filip Halada v prvním utkání vsítil 7 bodů (z pole 7/2) s 1 doskokem a 1 ziskem za 17 minut, ve druhém se zvedl na 11 bodů (z pole 8/4), 2 doskoky, 1 asistenci, 1 zisk a 1 blok za 24 minut.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagen (2-8) se po domácí porážce s jedním z lídrů z Bemerhavenu (70-89) sesypal na poslední místo druhé německé ligy. Sdílený druhý střelec domácích Adam Pecháček přispěl 10 body (z pole 9/3), 4 doskoky a 1 asistencí za 23 minut.