Je to překvapení! Nejradši do Chorvatska

18.11.2019 - red
počet přečtení: 646
vytvořeno 18.11.2019, upraveno 18.11.2019

ECHO VOLBY POŘADATELŮ PRO OLYMPIJSKOU KVALIFIKACI Kanadské Victoria, chorvatský Split, litevský Kaunas a srbský Bělehrad. To jsou čtyři hostitelská města pro olympijské kvalifikační turnaje mužů, jež se uskuteční příští rok v závěru června. O tom, do které destinace pocestují Češi (hrající kvalifikaci podruhé v řadě), se rozhodne při losu kvalifikace 27. listopadu, kdy bude v osudí celkem 24 celků. Z Evropy mají zatím jistotu olympiády v Tokiu týmy Španělska a Francie, které se z kontinentu nejlépe umístily (zlato a bronz) na nedávném MS v Číně. Z dalších světadílů stejně uspěly Argentina, USA, Austrálie, Nigérie a Írán, osmou jistou vstupenku má pořadatel Her Japonsko. Na 12 týmů doplní startovní pole olympijského turnaje čtyři vítězové jednotlivých kvalifikačních turnajů, přičemž každý bude hrát 6 celků.

Vedle Česka se do kvalifikace probojovalo následujících 23 zemí: Angola, Brazílie, Kanada, Čína, Chorvatsko, Dominikánská republika, Německo, Řecko, Itálie, Jižní Korea, Litva, Mexiko, Nový Zéland, Polsko, Portoriko, Rusko, Senegal, Srbsko, Slovinsko, Tunisko, Turecko, Uruguay a Venezuela.

Týmy z basketbalově silné Evropy tvoří téměř polovinu startovního pole (11).

2026MDE.jpg

„Na zveřejnění pořadatelů kvalifikace jsme netrpělivě čekali. Na první pohled jsou to docela dobré zprávy, a to především proto, že je 75procentní pravděpodobnost, že zůstaneme v Evropě. To je vždycky výhoda kvůli aklimatizaci a dalším věcem. Pokud bychom zůstali v Evropě, tak by to pro nás bylo super. Kanada je trochu složitější, co se týče dopravy, navíc ve Victorii bude velký časový posun. Pokud se ale podíváme na sportovní stránku, o kterou nám jde především, nebude to nic jednoduchého. Srbsko, Chorvatsko i Litva mají velmi silné týmy, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Na druhou stranu je reprezentací celkem 24 a z těch evropských se nedá vybrat lehký soupeř. Ať už vám spadne do základní skupiny kdokoli z evropských pořadatelů, je to skoro jedno. Jsme rádi, že turnaje nedostaly nějaké exotičtější destinace typu Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky, ale čekalo se, že kvalifikace uspořádají nejspíš evropské federace,“ shrnul své dojmy reprezentační manažer Michal Šob.

Křídelník Vojtěch Hruban doplnil: „Věděli jsme, že v každé skupině bude minimálně jeden hodně silný tým a teď navíc ten silný tým bude hrát doma, ale s tím se počítalo. Kvalifikace není lehký turnaj, takže jsme nemohli čekat nic jiného. Nechceme do Bělehradu, tam už zkušenost s kvalifikací máme a víme, jak těžké by tam bylo postoupit. Kdybych to měl odstupňovat, tak za mě bych nejradši do Chorvatska, pak do Litvy, do Kanady a nakonec Srbsko, tam asi nechce nikdo. Docela mě překvapilo, že tři skupiny jsou v Evropě. Většinou z těch mimoevropských zemí mají větší zájem a FIBA se to snaží „rozstrkat“ po světě, takže asi ten zájem ze zbytku světa takový nebyl.“

Překvapení z až tří evropských pořadatelů turnajů neskrýval ani reprezentační power forward Martin Peterka. „Mohlo to být někde jinde, třeba v Asii, aby to bylo rozmanitější, takhle je to takové zvláštní,“ soudí.

I on souhlasí, že velmi těžké by bylo hrát a postupovat v Bělehradě. „Jsou tam i hratelnější země, jako třeba Chorvatsko, ale jestli bude kompletní, tak bude doma taky silné. Nejhratelnější je za mě Chorvatsko, ale já se vždycky chtěl podívat do Kanady, kde jsem nikdy nebyl. Všechny země budou silné, tady už si člověk nevybere.“