Sato do dějin a další české zářezy

28.11.2019 - red
počet přečtení: 922
vytvořeno 28.11.2019, upraveno 28.11.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský je na Den díkůvzdání, po odehrání téměř čtvrtiny základní části, 25. trojkařem NBA. S 1562 body navíc překonal Jiřího Welsche (1519) a stal se historicky nej českým střelcem v zámořské soutěži. K tomu už třikrát v řadě pálil dvojciferně a v listopadu je na průměru 10,4 bodu. Ondřej Balvín stále hájí TOP 10 v užitečnosti a pódium mezi doskakovači ACB. Vít Krejčí je se Zaragozou po 10 kolech španělské ligy třetí. Patrik Auda po další vysázené „dvacítce“ udržel 11. místo mezi top skórery francouzské ProA. Tomáš Kyzlink je 27. nejužitečnější v italské a Blake Schilb 30. nejužitečnější ve francouzské lize. Filip Halada ohromil 25 a 18 body na Slovensku. Adam Pecháček pomohl Hagenu 16 body konečně i k vítězsví. A Jan Veselý je opět zraněný.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Chicago (nadále bez křídla Portera) za poslední více než týden přidalo 2 výhry a 3 porážky, když doma vyhrálo s Detroitem (109-89) a padlo s Miami (108-116), pak nebývale šťastně zvítězilo v Charlotte (115-116), doma nestačilo na Portland (94-117) a venku ostudně ani na nejhorší tým ligy Golden State (104-90). Díky duelu s Pistons teprve podruhé za 19 utkání neinkasovalo stovku a s bilancí 6-13 sídlí až na 12. místě na Východě.

Defenzivní průměr Chicaga se zlepšil na 110,5 bodu (o 0,8) a je 17. v lize (1. Denver 101,9). Útok se o bod zhoršil (106,2 bodu) a je až 25. v soutěži (1. Washington a Milwaukee 119,4), doskok se zhoršil o 0,5 (23. s 43,9, 1. Milwaukee 51,5), ve střelbě z pole je tým poslední (zlepšení o 1 desetinu na 42,5, 1. Washington a Lakers 48,2), v trojkách se posunul na 23. příčku s 34,0 (vylepšení o 1,3, 1. Toronto 40,1), zhruba na svém zůstal ve ztrátách (sdílené 15. místo se 14,8, 1. Boston 12,0). Zároveň si nadále vynucuje nejvyšší počet ztrát soupeřů (18,2).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání už 5. střelcem Bulls (za posledních 5 utkání šel z 8,1 na 9,2), dále je nejlepším asistentem (z 4,6 na 5,1), nadále druhým lupičem míčů (o desetinu lepší s 1,5), až čtvrtým je v poměru asistencí a ztrát (z 2,2 na 2,4), také je druhým nejvíce ztrácejícím hráčem (o desetinu víc 2,2), šestým doskakovačem (zlepšení o tři desetiny na 3,4), čtvrtým v užitečnosti PER (z 12,73 na 14,55) a čtvrtým nejvytíženějším mužem (zvýšení na 26,1). Podle úspěšnosti střelby trojek je už nejlepší se 43,9 (i přes zhoršení o 0,5, bilance 57/25), ve dvojkách je už 5. se 47,7 (zlepšení o 3,6, bilance 86/41) a v šestkách stále druhý s 85,7 (zhoršení o 1,8, bilance 21/18). V této sezoně má také na kontě 4 dunky.

S Detroitem (chyběli mu Snell a R-Jackson a tým z pole střílel jen za 33 procent) Satoranský tolik nepouštěl k míči neefektivního lídra LaVineho a od startu do cíle vedl Bulls svou možná nejaktivnější hrou v sezoně. Parádní 26minutový výkon s výbornou obranou naplnil v kulise 18.119 fanoušků 15 body (z pole 11/6, trojky 5/3, +17), 4 doskoky, 2 zisky a 7 asistencemi na 3 ztráty.

Bulls (při absenci Hutchisona v základu na křídle s rozehrávačem Harrisonem) měli silný start, když Satoranský chtěl mít pod palcem každý útok, ovšem tentokrát ne pouze při svém prvním vstupu. Nejdřív poslal z nájezdu kouzelnickou přihrávku na dunk Markkanena. Hodně tahal i protiútoky, po jednom nabil zpod koše na další dunk trápícímu se Markkanenovi, vzápětí asistoval na trojku Harrisona a střídal po 6 minutách za vedení 19-10.

Hloupé ztráty i fauly druhé vlny i ponechávání otevřených střelců hostů pak pustily Detroit zpět, aby se Satoranský vrátil za 45-40 7 minut před půlí. Ke dvojce a v brejku i k dunku vyzval Harrisona a na posledních 45 vteřin 2. čtvrtiny byl už stažen. Ve 3. dějství ihned nabil do nájezdu Harrisonovi a vzápětí se prosadil floaterem, čímž zaplašil několik minel z 2. čtvrtiny, přidal dvě otevřené trojky a vysunul vedení nad 10 bodů, aby střídal po 6,5 minutách za 71-60. Vrátil se 8:30 do konce za 91-75, zadunkoval z protiútoku 2 na 1, přidal dvojku z driblinku a vzápětí i trojku po vyvěšení obránce. Střídal 90 sekund do konce za 105-88.

Bulls měli převahu zpod koše (48-36), brejků (18-9), na doskoku (55-46) a také z trojek (14-8). Úřadovali Markkanen (24), Harrison (15+11 doskoků a 5 asistencí na 2 ztráty, +29 za 26 minut, dosud hrál v sezoně pouhých 12 minut), Carter (12+15 doskoků) a záložní rozehrávač White (12+1 asistence, -3 za 23 minut). Další záložní dirigenti skončili takto: Dunn 6+5 asistencí na 1 ztrátu, +3 za 22 minut a Arcidiacono 9+2 asistencí na 1 ztrátu, +7 za 21 minut.

S Miami před 18.593 diváky Bulls ztratili zápas se systematicky a kolektivně útočícími i bránícími Heat hned na začátku, kdy i zpod koše míjející základní pětice nedokázala odolávat základu hostů, a po 1. čtvrtině 16-34 (start 0-15) bylo hotovo. Heat se uvolňovali k otevřeným trojkám (10 jich měli na kontě už v úvodu 2. čtvrtky) a na rozdíl od domácích chodili agresivně pro útočné doskoky. Už po pár minutách byl navíc za tři defenzivní selhání stažen lídr LaVine, který si to po zápas s koučem Boylenem vyříkával i přes média, zhrzený, že mu trenér nevěří.

Satoranský nezačal dobře střelecky a po asistenci na trojku Arcidiacona střídal po 6 minuátch za stavu 7-18. Vrátil se 7:30 do půle za 24-42 a místy musel převzít i bránění hvězdného forwarda Butlera (s 27 body top skórer hostů). Nabil tu na dvojku Harrisona, pod koš Whiteovi, Youngovi a Arcidiaconovi a sám proměnil 2 šestky. Ve třetí části proměnil dvě dvojky z kratších distancí a definitivně ze hry odešel po 7 minutách za 57-75. Tým i po stažení na 14 odpoutával šílené střely, a i když se druhá vlna (ponechaná i na závěr) ještě pokusila stažením na 7 o minidrama, Miami obrat nepřipustilo.

Chicago bylo lepší zpod koše (58-44), ale zaostalo z trojek (10-14) i šestek (16-24). Dvojciferně se prosadili LaVine (15), Young (12), White (12+1 asistence na 3 ztráty, -9 za 21 minut), Arcidiacono (10, +5 za 25 minut) a Harrison (10+4 asistence, +5 za 23 minut). Dunn zůstal na 8 bodech a 5 asistencích na 2 ztráty a -10 za 22 minut a Satoranský posbíral 6 bodů (z pole 5/2, -11), 5 asistencí na 2 ztráty, 2 doskoky a 2 zisky za 21 minut, přičemž podruhé v sezoně nehrál koncovku.

V Charlotte si mohl připsat další mistrovsky prokoučovaný zápas Jim Boylen, ale v jedné z nejneuvěřitelnějších koncovek posledních let jej spasil LaVine, který zareagoval na předchozí trenérovu kritiku bodovým (49) i trojkovým osobákem (17/13, vyrovnaný rekord NBA).

Satoranský zahájil otevřenou trojkou, rozjetým brejkem, asistencí na trojku LaVinea, vykryl několik nájezdů a tým při těsné vypomáhající obraně a produkci LaViena vyskočil do vedení 9-18, aby Čech střídal po 6 minutách za 14-18. Vrátil se 6 minut do půle za 35-41, nabil na trojku Markkanenovi, na dunk Carterovi a na podkošové zakončení i trojku Whiteovi a také na další trojku LaVineovi, aby sám na jedno bouchnutí míče o zem přešel v brejku z půlky až k dunku.

Ve 3. části pokračoval trefou z nájezdu a asistencí pod koš LaVineovi a střídal po 7 minutách za 62-68, přičemž během jednoho útoku se k němu až dvakrát vrátil míč. Pak ale kouč opět nasadil pětku se třemi záložními rozehrávači, která si nevěděla rady v útoku, páchala ztráty, navíc vůbec nikoho neubránila, přesto ji Boylen držel ve hře podle zaběhnutého algorytmu, až k obratu domácích na 81-69. Satoranský se vrátil až 8 minut do konce jako součást záchranného týmu (za 87-79), hned z útočného doskoku asistoval na trojku LaVineho, ale tým stejně ještě 45 sekund do konce ztrácel 110-102. Pak ale (v pětce se Satoranským na pozici 4) trefil dvě trojky LaVine (jednu šílenou o desku z 10 metrů), White uspěl z nájezdu a Satoranský dal trojku na 115-113. Domácí už neměli time, po výhozu jim sebral míč White a LaVine si v poslední sekundě odskočil na vítěznou trojku! Ve 4. čtvrtině trefil 7 trojek (celkem 27 bodů) a tým celkově 10, přičemž dal 47 bodů!

Bulls propadli zpod koše (60-38), ale přestříleli soupeře z trojek (28/12 – 47/22) a využili jeho 20 ztrát. Nováček White (3 asistence na 3 ztráty, -5 za 34 minut) si udělal 28 body osobák, Carter přispěl 17 body a 11 doskoky a Satoranský 10 body (z pole 8/4, +13), 8 asistencemi bez ztráty, 3 zisky, 3 doskoky a 1 blokem za 28 minut. Dunn měl 2 body a 2 asistence na 1 ztrátu a -12 za 20 minut a Arcidiacono 2 asistence za 24 minut (-1).

Doma s Portlandem (dál bez Nurkiče) před 18.776 diváky Satoranský odstartoval dvěma úspěšnými floatery, asistencemi na trojku tentokrát matného LaVineho a Fina Markkanena i nabídkou na dunk LaVinemu, aby navázal parádně zaseknutým jumpem a střídal po 7 minutách za 17-18. Kalamitní pětice s mnoha rozehrávači pak zápas začala ztrácet, nechala se školit od veterána Anthonyho (25 bodů) a Čech se vrátil 8 minut před půlí za 30-36. Ztratil tu ale střelecké sebevědomí a stihl jen asistenci na trojku Valentinea a jeden šikovný nájezd.

Ve třetí části brzy navázal trojkou, ale pak už neproduktivním domácím zápas jen ujížděl, Satoranský střídal po 7:40 za 64-80. Přišel ještě na start 4. dějství, kdy ho snadno až k dunku obešel Anthony, Čech ještě asistoval na dvojku Valentinea a 8 minut do konce odcházel za 79-105. Zaznamenal 11 bodů (z pole 12/5, -18), 5 doskoků a 5 asistencí na 3 ztráty za 27 minut, White měl 8+2 asistence a -15 za 28 minut, Dunn 4+1 asistence a -10 za 11 minut, Arcidiacono 1 asistencei a -10 za 9 minut. Nejvíc bodů z týmu, který zaostal na doskoku (44-61) a v úspěšnosti z pole, byl LaVine (18).

Dny hrůzy Bulls dovršili ostudou v novém stánku nejhoršího týmu ligy Golden State (bez Curryho, Thompsona, Russella), kde byli stále pozadu a z průměrných hráčů domácích udělali superhvězdy. Tým budil dojem party, která si přišla zahrát na plácek, kde až na výjimky většině bylo jedno, jak zápas skončí, málokdo zodpovědně bránil kolem koše nebo doskakoval a v útoku si těměř každý dělal, co chtěl.

Satoranský v úvodu nabil na trojku a dunk LaVinemu a na trojku Markkanenovi, neúspěšně se postavil na průraz (ve většině takových situací se v této sezoně píská faul obránce, jako by obranu NBA chtěla dočista vymýtit), aby střídal po trefené trojce v čase 7:20 (za 13-12). Vrátil se 9 minut do půle za 34-21, asistoval na trojku LaVinemu, proměnil dvě šestky, vyzval k dunku i trojce LaVinea a poločas zavřel trojkou na 53-48, přesto s některými zakončeními váhal a také jej nezvykle často obcházeli soupeři z perimetru. Ve 3. čtvrtině se trefil z jumpu a nabil do nájezdu LaVinemu, později akrobaticky zakončil s faulem nájezd proti třem obráncům, přidal dvojku ze stepbacku přes obránce v časovém presu a odehrál 11 minut v kuse (do stavu 76-71). Zpět byl povolán 9 minut do konce za 82-74, za stavu 86-83 ale domácí rozhodli 4 trojkami a dvěma dunky. Satoranský aspoň korigoval zpod koše a trojkou.

Z pole 38procentní Bulls, kteří byli přemoženi zpod koše (52-40), z šestek (19-12) i na doskoku (61-51), výrazněji sytili jen LaVine (36, +2) se Satoranským (19+7 doskoků, 2 zisky a 7 asistencí na 4 ztráty, -1 za 35 minut, z pole 12/7, trojky 5/3). White posbíral 2 body a 3 ztráty (-19) za 26 minut, Dunn 3 asistence (-3) za 19 minut, Arcidiacono 2 body a 1 asistenci na 2 ztráty (-19) za 13 minut a Harrison 7 bodů a 1 ztrátu (0) za 7 minut.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce se s bilancí 8-1 dál dělí o vedení v turecké lize (s Efesem a Karsiyakou). V 9. kole tým doma složil Darussafaku 83-75, a to to i bez Datomeho, De Cola, Westermana a Jana Veselého. Z utkání si navíc odnesl zlomený nos křídelník Kalinič.

Veselý v lize zatím hrál jen jeden zápas, minulý pátek na ASVELU ale chyběl už i v Eurolize, a to kvůli nespecifikované bolesti z rozcvičování. Tým i bez něj po čase uspěl a tentokrát nemusely sociální sítě živit záběry, jako při euroligovém debaklu na Barceloně, kdy kouč Obradovič v timeoutu prosil hráče, jestli už můžou začít bránit. Od té doby Fener i v oslabení dobyl ASVEL a čerstvě na domácím kurtu přemohl i Chimki. Na straně trenéra jsou i fanoušci, kteří po duelu s Darussafakou žádali prodloužení smlouvy, jež mu v této sezoně končí.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Bilbao (5-5) v 10. kole ACB padlo v Malaze 77-70 a sdílí sedmou bilanci. Základní centr Ondřej Balvín za 24:41 vyskládal 8 bodů (z pole 6/3, +11), 4 doskoky, 3 bloky, 2 asistence a 1 zisk. V pořadí užitečnosti opět o jedno místo poklesl a je devátý. Rovněž o jednu pozici si pohoršil mezi doskakovači, kde s průměrem 8,1 drží třetí příčku.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Třetí Zaragoza (7-3) v 10. dějství španělské ligy doma v kulise 9055 fanoušků přejela ve čtrvté čtvrtině (31-14) Manresu a zvítězila 86-79. Vít Krejčí byl do hry vložen jen na 20 vteřin.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (5-5) si v 10. kole ACB dojela pro těsnou porážku 75-73 do Obradoira, kde střídající David Jelínek za 13:36 posbíral 4 body (z pole 6/2, 0), 3 doskoky a 1 asistenci.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Aktuálně desátý Boulauzac (5-8) zaznamenal ve francouzské lize dvě nové porážky. Na palubovce Le Portelu podlehl 97-88 a doma Štrasburku 80-86. Člen základu Patrik Auda byl v prvním utkání druhým střelcem a sdíleným nejužitečnějším hráčem týmu s 20 body (z pole 11/8, TH 6/4 z 6F+), 7 doskoky, 4 asistencemi a 1 ziskem za 30 minut, ve druhém se uskrovnil na 10 bodů (z pole 5/4), 3 doskoky a 1 asistenci za 20 minut. Reprezentant i dál udržel pozici 11. střelce soutěže (s 15,2 bodu) a nově je i 32. nejužitečnějším hráčem.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Dvakrát v posledním týdnu ve francouské ProA neuspělo ani osmé Chalons-Reims, jež prohrálo na půdě úřadujícího šampiona a euroligového účastníka ASVELU 83-76 a poté nezvládlo ani domácí duel s Orleans (91-99). Blake Schilb v prvním zápase jako člen základu a nejvytíženější muž za 28 minut shromáždil 7 bodů (z pole 6/3), 7 doskoků a 5 asistencí, ve druhém za stejný čas vyprodukoval jako druhý střelec 13 bodů (z pole 12/5), 6 doskoků, 5 asistencí a 2 zisky. Nyní je 20. asistentem (průměr 4,0) a 30. nejužitečnějším hráčem ligy.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Římané (5-5) po domácí porážce s Trevisem (69-81) v 10. kole italské ligy vypadli z elitní osmičky. Základní guard, nejvytíženější hráč, druhý střelec i druhý nejužitečnější muž týmu Tomáš Kyzlink zaznamenal 16 bodů (z pole 12/7, -7), 4 doskoky, 4 asistence a 1 blok za 36 minut. S vylepšeným průměrem 14,2 bodu je 20. skórerem ligy a už sdíleným 27. nejužitečnějším hráčem.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (4-7) ve slovenské lize nabrala 1 novou výhru a 2 porážky. Doma podlehla Svitu 87-96 i Levicím (71-76), aby před svými fanoušky zabrala až proti Lučenci (100-76). Člen základu Filip Halada v prvním utkání zazářil jako top skórer a druhý nejužitečnější hráč 25 body (z pole 15/8, TH 6/6), 12 doskoky, 2 asistencemi, 2 zisky a 1 blokem za 31 minut. S Levicemi pokračoval 9 body (z pole 10/3), 8 doskoky, 1 asistencí a 1 ziskem za 27 minut. S Lučencem úřadoval jako druhý střelec 18 body (z pole 10/8), 4 doskoky a 2 zisky za 22 minut.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Nadále poslední Hagen (3-9) se ve 12. kole druhé německé ligy konečně vzchopil. Doma zničil Kirchheim 103-70, když střídající Adam Pecháček přispěl jako druhý střelc 16 body (z pole 10/6), 8 doskoky a 1 asistencí za 19 minut.