V 3x3 nakonec o Tokio budou hrát muži!

12.12.2019 - red
počet přečtení: 346
vytvořeno 12.12.2019, upraveno 12.12.2019

UDÁLOST Ve světě basketbalu 3x3 nastal nečekaný zvrat na poli kvalifikací na olympiádu. Původně se měla kvalifikačního turnaje v březnu v Indii zúčastnit pouze česká ženská reprezentace, nakonec se jí ale hra o Tokio týkat nebude a naopak si o olympiádu zahrají muži. Z jakého důvodu?

„Bohužel došlo ze strany ženské reprezentace 3x3 k administrativní chybě,“ vysvětlil neobvyklou situaci generální sekretář ČBF Michal Konečný. „Některé turnaje zařazené do světového rankingu nepořádá přímo národní federace, ale třetí strany. Při jednom z těchto turnajů došlo k omylu, když se na soupisce pro turnaj objevila hráčka, která v průběhu sezony některé turnaje odehrála, na tomto konkrétním turnaji ale nebyla. A v tom samém termínu nastoupila v ligové soutěži v pětkovém basketbale. Při důkladné kontrole zjistila FIBA pochybení, proto ženský reprezentační tým potrestala odebráním bodů v rankingu federací.“

2103NzN.jpg

Tímto zásahem světové federace FIBA přišly Češky o šanci v Indii zabojovat o jedno ze tří zbývajících míst na OH. Má to však i svou světlou stránku. „Tím, že o šanci hrát kvalifikaci přišly ženy, vznikla tato šance pro mužský národní tým. Opačný proces proběhl u Španělů, když přišli o mužský tým v kvalifikaci, a naopak se tam objevil ženský,“ uvedl Konečný.

U Španělska ovšem k žádnému pochybení nedošlo, změna je závislá na posunech v žebříčcích federací v rámci potrestání ženského týmu.

Šanci zahrát si mezi 18. a 22. březnem turnaj v Indii tak dostanou muži, kteří o postupové místo do Tokia zabojují ve skupině A s Mongolskem, Polskem, Brazílií a Tureckem. „Je to pro nás milé překvapení, se kterým jsme už nepočítali. Máme na přípravu málo času, ale snažíme se všechno vyřešit co nejrychleji a naplánovat to tak, abychom byli co nejsilnější. V Dillí bude zřejmě velmi podobně jako při kvalifikaci o MS v Portoriku, to znamená vysoká teplota a skoro stoprocentní vlhkost a bude tím pádem hodně záležet na fyzické přípravě,“ reaguje na novinky reprezentační trenér mužů Michal Kruk.

Z celkového pole 20 týmů na olympijský turnaj postoupí tři. Muži nebudou mít šanci o postup bojovat na dodatečném kvalifikačním turnaji v Maďarsku. O tuto možnost je připravila účast ženské reprezentace v pětkovém basketbale na OH v Londýně 2012.

„Šance na postup jsou otevřené, není favoritů. V 3x3 se často děje to, co nikdo nečekal, takže je možné všechno,“ podotýká Kruk.