Večer, kdy Češi zatřásli Šanghají!

05.09.2019 - red
počet přečtení: 1474
vytvořeno 05.09.2019, upraveno 05.09.2019

ECHO SNOVÉHO VEČERA NA MS Zbývalo 31 sekund do konce úžasného duelu, když Tomáš Satoranský doskočil v obraně další minutý turecký pokus, byl už soupeřem cíleně faulován, a když se blížil přes polovinu hřiště, začal hecovat už tak rozdováděné české fanoušky, kteří svému týmu celý zápas dělali domácí kulisu, byli vůbec nejhlučnější za dobu na světovém šampionátu a na celé čáře poráželi své „soupeře“ ze země půlměsíce. Stejně jako jejich hrdinný tým na palubovce, kde dál obrací naruby původní předpoklady a nevěřící na svou nezlomnou víru. Tu, která jej dovedla k zapsání další nebývalé kapitoly české basketbalové kroniky... Jeden ze tří mužů z NBA v dresu soupeře Ersan Ilyasova ještě inkasoval technickou chybu za protesty a pak zbyl čas ještě na jedno poslední zakončení kapitána Pavla Pumprly, který uzavřel skore na výsledku z říše fantazie: 91-76. Lvi tak triumfovali nad tureckým týmem, který měl dva dny zpátky hned dvakrát na lopatě obhájce trofeje z USA, ale nedokázal dokonat svůj poslední tah, a psychicky nalomen pak zaplatil daň nejvyšší. Jako celek s velkými očekáváními a nabitou soupiskou uvízl už v základní skupině, když zůstal na štítě mužstva, jež je po tomhle utkání ještě nečitelnější než dřív. A ještě nebezpečnější! Češi výhrou v rozhodném duelu o postup dosáhli naplnění svého přetěžkého cíle – průniku do osmifinálové skupiny MS, který jim jako bonus zajistil i účast v olympijské kvalifikaci! Chtělo by se říct - ZATÍM. Cesta do čtvrtfinále povede přes duely s překvapivě schopnou Brazílií a Řeckem, které jako favorit po bodové porážce s Brazilci horko těžko doklopýtalo ke složení Nového Zélandu. I s úřadujícím MVP NBA Giannisem Antetokounmpem.

„Řeknu to, co (kouč USA) Popovich po zápase s námi – „Wow!“ Porazili jsme tým s úžasnými hráči. Moji hráči udělali, oč jsem je žádal, a ještě víc. Jsou to skuteční lvi! V šatně jsm týmu řekl, že se mu klaním za skvělou práci proti skvělému soupeři. Tohle vítězství budeme oslavovat ještě dlouho, každý sám i jako celá země,“ zdůraznil viditelně dojatý kouč Ronen Ginzburg.

Češi celou první půlku předváděli skvěle koncentrovanou obranu, s přesně cílenými výpomocemi, kdy speciálně na power forwarda Ilyasovu jednou přišli s podporou až tři další hráči! Lvi ale i tak stíhali rotovat ke střelcům a při disciplinované hře bez faulů (do půle 9, přičemž až v závěru druhé čtvrtiny měl Balvín jako jediný druhý faul) pokrývali jak podkošové, tak venkovní nebezpečí, a dávali protivníkům většinou jen těžké pokusy. Těžili z toho, že Turci se dlouho nemohli střelecky chytit a jejich jediným tahounem tak byl zejména v nájezdech nekompromisní Osman.

Lvi byli po celou první půli přesní i v útoku (4 ztráty proti třem soupeře) a navíc Turky nečekaně přeskáhali (21-13, v útoku 6-4) a vytvářeli si i výborné palebné pozice. Díky hře do koše, kdy si míč podávali i na dva metry v provozu ve vymezeném území, měli dvojky 62 procent a soupeře přestříleli i z trojek (11/5 – 12/4, 3 Korkmaz). A jedním z klíčů k jejich útočné hře bylo to, že se po těžkém začátku rozjeli jako tanky podkošoví muži Balvín s Audou, kteří spolu v zápase posbírali krom jiného i 6 útočných doskoků.

Turky už v závěru první čtvrtiny mohla zaskočit varianta se Satoranským a Schilbem, který po výborném výkonu s Japonci přišel jakoby zdvojit rozehru a tato varinta fungovala i v podstatné části druhé čtvrtiny.

Turci sice díky slepeným trojkám otočili z 26-19 na 26-27, ale z brejků ohromně produktivní Češi (do půle 14-0, ač Turci byli zatím z brejků na MS skvělí, a to i proti Američanům) zakončovali po příletu k oblouku soupeře buď okamžitě z trojek, anebo z „floaterů“ a vybudovali tak nový náskok (34-27), z nějž žili až do konce poločasu (43-35), v němž Turky, kteří mnoho času nestrávili v proti USA úspěšné zóně, drželo pouze duo z NBA Korkmaz (13) s Osmanem (11). Naopak na pouhých 2 bodech ze šestek byl na turnaji dosud více něž 20bodový Ilyasova a ani bod nestihl Satoranským a Hrubanem broušený playmaker Wilbekin.

Pro český tým bylo důležité, že snaha soupeře padat na průrazy při nájezdech lvů nenacházela nejmenší pochopení u sudích, což platilo prakticky o celém zápase. Velkou posilou lvům bylo i časté skandování „Se-be-rem“ nebo „Če-ši“, jež se řádně rozléhalo tentokrát spořeji obsazenou halou.

Podivná situace vznikla na konci první čtvrtky, kdy Turci (alespoň podle tabule) popáté faulovali, přesto se neházely trestné hody. Místo toho lvi v posledních sekundách rozehráli akci, jež skončila košem Audy po uznání na videu a vedením 22-16.

Ze šatny vyrazili Turci s novou energií a po dvou trojkách z rohu a brejku bleskově vygumovali celé manko. Lvi ale stejně jako předtím i potom dokázali po timeoutu nasadit k novému náporu, když za žádnou cenu nechtěli povolit druhý „Hamburk“ a nechat jít Turky podruhé během roku přes sebe z dvojciferného vedení. Tenhle tým s věkovým průměrem 29 let dospěl a od duelu s Litvou předvádí nejchytřejší a nejefektivnější basketbal za dlouhou dobu. Obranu Turků systematicky ničil až ke snadným podkošovým zakončením směřujícím nejčastěji na Balvína jako na bodový automat. Navíc i defenziva šla od startu přípravy nahoru nejméně o patro.

Tím, kdo konstantně nejvíc sytil centra Balvína, a to i v nouzových situacích a v koncích útoků, byl Satoranský, který tolikrát našel koridor na alley-oop, ač byl sám pod tlakem uvnitř šestky. Kouč Chicaga Jim Boylen si dnes musel mnout ruce, jak dobrou investici s ním Bulls udělali. Satoranský hrál jako podle počítače a byl to právě on, kdo si v závěru utkání ukazoval prsty na oba spánky, aby zdůraznil, že tým musí až do konce hrát chytře a naplno se soustředit.

První dirigent lvů vedl svůj tým i dál za budováním nových a nových náskoků. Ve druhé půli na něj při nájezdech byly pouštěny i tvrdší zákroky, ale ty procházely i lvům na druhé straně. Turci, jak podle asistenta Bartoně bývá v úzkých jejich zvykem, přešli na menší sestavu s Osmanem na pozici 4 a malými torpédy s trojkovou ráží na perimetru. S vysokou sestavou, jíž mnohdy ničili USA, si na lvy nepřišli, a proti Američanům tak úspěšnou zónu vytáhli z kapsáře jen krátce. A byť s ní v úvodu druhé půle měli dočasný úspěch, brzy od ní upustili.

Češi se po srovnání Turků okamžitě odrazili od úspěšného zakončení Bohačíka z útočného doskoku, který v zápase vyhráli 9-6, a pak zasypali protivníka soustavou alley-oopů i nesnadnými stop jumpy po nájezdech Hrubana, který odehrál nejdelší 36minutový part, a po 27 minutách se utrhli na 9 bodů. A po dvojnásobném snížemí Turků v úvodu poslední čtvrtiny na 3 body se ze získaného nesportovního faulu Satoranského (po přezkumu na videu) utrhli k rozhodnému náskoku. V závěru už šlo jen o to, zda turecké trojkové ostřelování dá soupeři ještě jednu poslední šanci na přiblížení. To se ale nestalo a Jaromír Bohačík si tak už v poslední minutě mohl schovat hlavu do dlaní s nevěřícným pohledem. A pak už následoval oslavný rej ve středovém kruhu a šílenství v hledišti i ve fanzóně na pražských Arkádách. Oficiální web FIBA po vyřazení Turků mluví o šoku. Češi už ale vyhlížejí další výzvu.

Jejich mašinu tentokrát střelecky táhli MVP utkání Ondřej Balvín (17+11 doskoků), dále Vojtěch Hruban (18) Patrik Auda (16+9 doskoků), Jaromír Bohačík (15) a Tomáš Satoranský (11+7 asistencí a 7 doskoků). Soupeř měl jen tři výraznější střelce v Osmanovi (24), Korkmazovi (16) a Mahmutoglovi (14). Skvěle strážený Ilyasova skončil na pouhých 6 boech za 30 minut!

Ponejvíce jen v 6 hrající lvi (Turci v sedmi) předčili soupeře o parník ve střelbě z pole (v procentech 59-38), povolili mu pouhých 12 dvojek, převahu měli z protiútoků (14-4) a naprosto nečekaně Turky deklasovali zpod koše (48-20) a na doskoku (41-26)! Soupeři už pak nepomohlo ani více trefených trojek (30/11 – 17/7) a šestek (19-12), ani menší počet ztrát (3-10).

Český tým v duelech s USA i Tureckem překvapil experty tím, že v prvním udržel proti obhájci trofeje se spoustou atletických hráčů vyrovnaný doskok a Turky v této činnosti dokonce porazil na hlavu.

„S USA a Tureckem to byly podobné zápasy, protože jsme věděli, že pokud je necháme kontrolovat doskok a běhat do protiútoků, měli bychom velké problémy. S USA jsme prohráli doskoky těsně a dnes jsme vyhráli o 15 a nenechali Turecko běhat do brejků. Je za tím především velké srdce našich hráčů, kteří jsou oddaní své věci. A tohle je nejdůležitější faktor, když se chceme postavit takovým soupeřům, protože běžně máme s touhle činností problémy,“ osvětlil téma kouč lvů Ronen Ginzburg.

Ten je nicméně opatrný s vyhlášeními pro další skupinu, kde čekají Brazilci a Řekové. „I s Brazílií ale odvedeme to nejlepší. Náš původní cíl před MS byla výhra nad Japonskem a snaha odehrát co možná nejlepší zápas proti Turecku. Teď už si věříme a stát se může cokoli. Kdybyste se mě zeptali před měsícem a řekli mi, že budeme hrát s Tureckem bez Honzy Veselého, nejen já bych vám odpověděl, že máme 20procentní šanci na výhru. Nakonec to ale dopadlo takhle skvěle.“

Při otázce na to, kdo nyní právě Veselého nejvíc nahrazuje, a o kolik větší břímě zodpovědnosti leží na Tomáši Satoranském, kormidelník musel hodně vyzdvihnout Ondřeje Balvína.

„Určitě je to teď na Ondrovi víc. Hraje s velkým úsilím, maká na doskoku a je naší největší podkošovou zbraní. Jistě, být tu kompletní, byli bychom opravdový super tým. Na příštím EuroBasketu bychom měli v plné sestavě velikou sílu. Pokud jde o Tomáše, je to jasný lídr na hřišti i mimo, jeho herní příspěvek je úžasný. Je hvězdou, ale taky hraje pro ostatní. Když třeba sedíme u videa, dává důraz na každý detail.“