Historické vítězství z rukou snajprů J+B!

03.09.2019 - red
počet přečtení: 825
vytvořeno 03.09.2019, upraveno 03.09.2019

ECHO DUELU S JAPONSKEM NA MS Třetí zářijový den zůstane už navždy zapsán do dějin českého basketbalu. Tým lvů po nesnadném zápase přemohl Japonce 89-76 a slaví tak premiérové vítězství na světových šampionátech v 27leté éře samostatnosti. Ještě nezapomenutelnější bude pro autora 22 bodů (4 trojky) a MVP utkání Jaromíra Bohačíka. Stejných 22 bodů s téměř neomylnými trojkami (7/6) vysázel i Blake Schilb a 15 body, 6 doskoky, 3 zisky a 7 asistencemi na jedinou ztrátu za 35 minut jistil výhru na každém kroku zdvojovaný Tomáš Satoranský. Tým si tak nachystal situaci, jakou chtěl – ve čtvrtek se podle předpokladů utkat s Turky o postup ze skupiny.

V rozháranější první čtvrtině lvi dobře začali v obraně zdvojováním hlavní hvězdy soupeře Hachimury, kterého měl jako první na starosti Kříž, a nováček v NBA tak neměl cestu ke svým 8 bodům v první půli vůbec snadnou. Lvi ale nechtěli na perimetru příliš přebírat perimetrové hráče a ti se za clonami až příliš často trefovali, anebo najížděli až do koše, kdy české výpomoci přicházely později, než bylo třeba.

Češi se snažili alespoň nárazově útočit přes pomalejšího pivota Fazekase, ale jejich obvyklá rychlá hra s bleskovým sdílením míče tentokrát nefungovala jako obvykle a v útoku disciplinovaní Japonci českému týmu také nedávali téměř žádné brejkové možnosti. A tak první čvrtina i s plnými 10 minutami Satoranského skončila remízou 18-18, z české strany sycenou hrou do koše a 8 body z útočných doskoků.

Už v závěru první částí se ovšem svou úvodní trojkou zahřál Schilb, který po 12 minutách hry dokonce převzal českou rozehru a v posledních 6 minutách první půle zasypal soupeře dalšími třemi trojkami, čímž poločasovou obloukovou produkci uzavřel na bilancí 4/4! S 12 body ale nebyl českým top skórerem, neboť po příchodu Pumprly na pozici 4 (na Hachimuru) se zvedla česká obrana, přibývalo brejků a z nich rovněž v posledních 6 minutách poločasu dvakrát z trojky udeřil i celkem 13bodový Bohačík. Lvi se tak z vedení 27-23 odloupli až na 39-29.

Za Japonce se ale vždy někdo dokázal trefit, což se týkalo Watanabeho či Fazekase a poločas tak skončil jen 45-40 (11 bodů lvů z druhých šancí, 8 bodů z brejků a jen 2 ztráty), když možná nejvíc za kariéru v reprezentaci hrál zády ke koši Ondřej Balvín.

Ve třetí čtvrtině se lvům dařilo udržovat několikabodový odstup, a jakmile se poprvé vzdálili na úroveň 10 bodů, už to nevydržel argentinský kouč soupeře Lamas a za protesty inkasoval technickou chybu. Po pravdě to ale byli spíš lvi, kdo se častěji museli cítit poškozeni. Hachimura i bez jediného zápasu v NBA dostával úroveň ochrany na této úrovni málo vídanou, a nebýt veliké shovívavosti sudích, nemohl by pro pět faulů zažít konec zápasu ve hře.

Když při jednom přechodu hřiště až k úspěšnému zakončení Vojtěch Hruban inkasoval hned několik pískatelných úderů, už se český tým počínaje koučem Ginzburgem zle čertil. Přesto udržel nervy a až na závěr třetí čtvrtny, kdy lvi minuly dva dunky, a Japonci už nějaký čas praktikovali zónovou obranu, už nepustil soupeře pod 10 bodů. Plusem na přelomu třetí a čtvrté čtvriny bylo, že pro 3 fauly musel až do startu 32. minuty odpočívat Hachimura.

Ještě v závěru třetí části inkasoval velmi zajímavou technickou chybu power forward Auda, a to za chycení míče po daném koši v útoku, ač tomu nepředcházelo žádné várování. Ještě předtím ale sudí Čechům po protestech centra Balvína sdělil, že za cokoli dalšího už technická přijde. Šlo tak o jakousi „kumulativní technickou chybu“.

Ve čtvrté části už lvi dokázali hru kontrolovat i při japonské zóně, a když osobní Hachimurův strážce Pumprla dál odváděl tu nejlepší defenzivní práci, jakou uměl, fanoušci Čechů za košem už v poslední minutě skákali do rytmu „kdo neskáče, není Čech“.

K dějinnému vítězství dospěli Češl převahou z trojek (11-4), z brejků (16-4), útočných doskoků (14-8, body z druhých šancí 19-15) a ztrát (5-14). Za Japonce, jimž se už několik minut před koncem vyfauloval první centr Fazekas, nejvíc bodovali Hachimura (21) a Watanabe (15).

„Je to pro nás historická výhra na světovém šampionátu. A jak mě učili všichni trenéři, výhra je prostě výhra, a já jsem tedy za ni rád. Bylo důležité vyhrát, protože po zápase s USA jsme se cítili jako favorité. Nehráli jsme tak skvěle jako v prvním utkání, ale nakonec jsme to zvládli, když jsme bránili mnohem líp ve druhé půli. Nedali jsme ale spoustu pozic zpod koše, což bylo zřejmě pod tlakem toho, že jsme museli vyhrát. Japonsko nás svým způsobem donutilo hrát podle jeho not. Tlačilo na nás a my jsme nebyli dostatečně trpěliví. Je to prostě dobrý tým, kerý se zlepšuje, “ podotkl kouč Ronen Ginzburg.

„I když Hachimura dal 21 bodů, podařilo se nám ho slušně pokrýt. Neměli jsme dobrou úspěšnost za dva body, ale dávali jsme trojky a to bylo pro nás klíčové,“ doplnil Blake Schilb.

„Nebylo to nic jednoduchého. Japonci bojovali až do konce a nechali tam úplně všechno. Je to hodně atypický soupeř. Oni hrají hrozně rychle dopředu, což jsme jim ale hodně dobře zastavovali, a v obraně byl nepříjemný jejich tlak na míč. Dnes ale úžasně zahráli Jarda Bohačík a Blake Schilb, kteří nás podrželi v těch nejdůležitějších chvílích, kdy se nám moc nedařlo v útoku. A na konci jsme byli schopní dávat i těžké střely. Šli jsme do toho tak, jako by už neexistoval další zápas a to je správný přístup na těchto turnajích. Byli jsme výborně připravení na zónu, i když jsme měli úseky, kde jsme nebyli tolik trpěliví, ale vždycky jsme dali koš v důležitých momentech,“ shrnul Tomáš Satoranský.

Ke čtvrteční bitvě o všechno s Turky pak dodal:

„Zítra bychom si měli hlavně odpočinout, připravit se fyzicky. Čeká nás další nesmírně těžké utkání, Turci taky hodně tlačí na míč, ukázali to už v prvním zápase s Japonskem. Uvidíme, jak dopadnou proti Americe. Pro nás je ale podstatné, abychom do toho zase dali všechno a byli trochu trpělivější v útoku, kde se nám to dnes moc nedařilo.“

Kouč Ginzburg si pak musel vzít slovo jako první, tedy dřív než jeho svěřenec Schilb, když na tiskové konferenci zazněla otázka na nasazení 35letého křídelníka na rozehru během druhé čtvrtiny, kdy odpočíval Satoranský, a do hry nebyli nasazeni ani zbývající dva rozehrávači, přičemž Schilb se během celé přípravy na pozici 1 prakticky neobjevil.

"Zaprvé, když jsme dali oddech "Satymu", měli se o rozehru starat Blake s Jaromírem Bohačíkem. Jeden z Blakových problémů je, že má na křídle mentalitu point guarda. Kdyby to tak nebylo, dával by mnohem víc bodů. Na druhé straně pak není riskem ho na pozici 1 nasadit a já jsem moc rád, že to s Jardou zvládli. I když jsou ale na hřišti naši další rozehrávači Jakub Šiřina nebo Tomáš Vyoral, musí mít Blake větší zodpovědnost za naši hru," řekl k této herní variantě Ronen Ginzburg.

"Kouč měl ve mě důvěru a já jsem se snažil pomoct s rozdělováním míčů, vyvážením na útočnou polovinu a zahajováním útoků. A "Saty" pak mohl přijít znovu čerstvější zpátky do hry," doplnil Schilb.