S Karolínou na gondolu? Bude vítána!

S TOMÁŠEM KYZLINKEM Z KLUŽE Bývalý křídelník Panathinaikosu a řecké reprezentace Michael Bramos, rozehrávač Julyan Stone, který právě podepsal u Charlotte Hornets, ještě nedávno euroligový borec Marquez Haynes nebo italští reprezentanti Filloy a Tonut. Hodně slušná plejáda hráčů se sešla v minulé sezoně v týmu Benátek, který pak nečekaně vystoupal až na italský ligový trůn. Proto čerstvý příchod 24letého reprezentanta Tomáše Kyzlinka k novým šampionům Serie A lze považovat za úžasnou novinu, o které shooting guard národního týmu bude nyní v detailech hovořit.

celý článek
Vstupní duel: Kdo se komu přizpůsobí?

S ASISTENTEM LUBOMÍREM RŮŽIČKOU Z KLUŽE Dlouho před mistrovstvím Evropy se mluvilo o tom, jak malým týmem pod košem Češi letos disponují. Ovšem i když domácí Rumuni, první soupeři lvů na šampionátu v Kluži (pátek od 19:30 českého času, první půle živě na ČT Sport, druhá na webu ČT) mají v kádru dva centry nad 210, průměrná výška obou celků je na vlas stejných 200 čísel. Při vědomí vysoké mobility české sestavy to je slušný vklad do turnaje, na němž lvi cílí na postup ze skupiny, ale vnitřně by chtěli překvapit i něčím větším, než jen kalkulovanými výhrami nad Rumunskem a Maďarskem.

celý článek
„Zaslechl jsem něco o Praze 2021“

S JIŘÍM WELSCHEM Z KLUŽE Už po jednom dnu stráveném v centru dění na mistrovství Evropy kapitán Čechů Jiří Welsch prohlásil: „Dneska to ve mně cestou na trénink vzplálo naplno. Tomáš (Satoranský) se vzadu změnil v „DJe“, pak přišlo oficiální focení, které jsme si taky užili. Těším se na turnaj hodně, je to takový první den, kdy ten šampionát na mě dýchl. Poznali jsme arénu, jsme už v tom prostředí a je to reálné.“ 37letý veterán ve velkém interview pro české novináře promluvil i o svém zvláštním zájmu o zákulisí šampionátu, o proměně své role, Luboši Bartoňovi u stolu trenérů, své komunikaci s letošními absentéry, klice na los, aktuální velké pomoci babiček před narozením druhého potomka, svém příštím angažmá, překvapení z Jaromíra Bohačíka i o jakési velké akci v Praze v roce 2021.

celý článek
Pro 99 procent Rumunů budete 1. z NBA

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM Z KLUŽE Když se v desetitisícové hale v Kluži střídaly na tréninku český a rumunský tým, podél hřiště se pomalu posouval i na basketbalové poměry nebývalý obr. Nejvyšší muž Rumunska i celé Evropské unie, a také jeden ze dvou nejvyšších hráčů dějin NBA – 231 vysoký koloděj Gheorghe Muresan, mimo jiné bývalý hráč Washington Bullets (s krátkou přestávkou 1993-97). Na klužském kurtu mohl zahlédnout i svého evropského následovníka ve washingtonském dresu Tomáše Satoranského. V minulé sezoně spolu dokonce mluvili po losu EuroBasketu a bylo to i jedno z témat následujícího interview, jež zahájil rumunský žurnalista a dokončili jej kolegové z Česka.

celý článek
Guinnessův tým s 6 novici a zabíjení lídra

NOMINACE LVŮ NA EUROBASKET S OHLASY Kormidelník reprezentace Ronen Ginzburg rozhodl, že na ME nakonec nepojedou rozehrávač Tomáš Vyoral a power forward Adam Pecháček. Naopak pojede Šimon Puršl! Finální sestava pro EuroBasket je tedy následující: rozehrávači Tomáš Satoranský (Washington), Jakub Šiřina (Opava), Jiří Welsch (aktuálně bez angažmá), křídla Jaromír Bohačík (Nymburk), Vojtěch Hruban (bez angažmá), Tomáš Kyzlink (Benátky), Lukáš Palyza (Gliwice) a podkošoví Martin Peterka (Nymburk), Patrik Auda (Radom), Martin Kříž (Nymburk), Kamil Švrdlík (Pardubice) a Šimon Puršl (Svitavy).

celý článek
Český reprezentační unikát: legie leváků!

PĚTINÁSOBNÉ LEVORUKÉ INTERVIEW Je to pár dní, co se ve světě slavil Mezinárodní den leváků (13. srpna, podle některých zdrojů se slaví od roku 1992), který Českem tak jako každý rok prošuměl bez povšimnutí. Jasně, jde jen o nějakých deset procent populace, což není až tak zásadní číslo. Jenže právě leváci by jistě nesouhlasili. Třeba ti, na kterých nyní stojí skoro půlka basketbalové reprezentace. Proto přišel čas zvednout hozenou rukavici a představit si pohled na leváckou výjimečnost z pohledu rozehrávače Jakuba Šiřiny, křídel Jaromíra Bohačíka a Martina Kříže i podkošových mužů Patrika Audy a Adama Pecháčka, kteří už dnes mají to štěstí, že si své leváctví mohou ve výbavě ponechat a nejsou v tuzemsku tak jako ještě v 60. letech minulého století násilně přeučováni na praváky...

celý článek
Nakoukání do jiného trenérského světa

S ASISTENTEM LVŮ LUBOŠEM BARTONĚM Není nejspíš moc elitních basketbalistů, kteří by si tak bleskově po skončení hráčské kariéry opatřili trenérskou licenci A. Ale najdou se. Současný reprezentační asistent Luboš Bartoň je jedním z nich. Ovšem v jeho případě to nebude až takový div. Trenérství se začal věnovat už během své poslední hráčské sezony (2015/16) v béčku Barcelony, působícím ve druhé lize.

celý článek
Smolař Koponen o inovaci fandů Suomi

EXKLUZIVNĚ S PETTERIM KOPONENEM Finský fotograf nedlouho před pražským zápasem Čechů s jeho krajany vyjádřil jednu „obavu“. Není prý jisté, že při evropském šampionátu se na domácí půdě podaří naladit mezi fanoušky stejně fantastickou atmosféru jako při premiéře na Světovém poháru 2014 ve Španělsku. Proč? Prostě proto, že před třemi lety si finští tifosi museli brát dovolené a během ní se uměli i náležitě odvázat. Ale chodit mezi zápasy EuroBasketu normálně do práce a nahodit stejnou euforii i takříkajíc „nasucho“? To možná nebude tak snadné.

celý článek
O ničiteli čísla 7, 2 kometách a základní 5

S ASISTENTEM LVŮ LUBOMÍREM RŮŽIČKOU Díky přesvědčivému 21bodovému vítězství nad Finy čeští lvi v pátek zapsali druhý přípravný úspěch před blížícím se mistrovstvím Evropy. Mocně se o něj opět přičinil člen základní pětky Jaromír Bohačík, jemuž ze zálohy sekundoval klíčový strážce sedmičky letošního draftu NBA Martin Kříž. „Ten byl pro mě Mužem zápasu v obraně,“ chválil asistent kouče Ginzburga Lubomír Růžička, který v rozhovoru rozkryl i řadu dalších zajímavostí z reprezentačního tábora.  

celý článek
Díky, Mirsade. Teď už dávám i Turky

EXKLUZIVNĚ S JAROMÍREM BOHAČÍKEM Brad Stevens, kouč semifinalistů NBA z Bostonu, už v basketbale rozlišuje jen tři herní pozice – hráče schopné dobře ovládat míč, pak křídla a podkošové hráče. Podobný přístup razil v pražském USK i slovinský kouč Mirsad Alilovič, který nerozlišoval pozice na perimetru. Hráče tu vedl k univerzálnosti a všestrannosti. Vyplývá to ze slov úřadujícího MVP Kooperativa NBL Jaromíra Bohačíka, který z dvouleté školy u „jihoslovanského“ experta aktuálně těží ve větším než malém množství, a s Martinem Peterkou soutěží o pomyslnou trofej pro „Největší překvapení“ letošní reprezentační sezony, což dokumentoval velkým výkonem v přípravě s Turky, kdy hrál druhé nejdelší minuty (34), byl top skórer s 16 body a také druhý nejlepší v plus/minus (+7).

celý článek
◄◄ 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ►►
archiv (249)