Po ukrutném trápení Češky míří domů

30.06.2019 - red
počet přečtení: 997
vytvořeno 30.06.2019, upraveno 30.06.2019

TŘETÍ ZÁPAS LVIC NA ME V RIZE Jen malou vzpruhou na celkově nevydařeném evropském šampionátu byl nakonec páteční druhý poločas proti Švédsku. Rozhodný třetí duel s Černou Horou, v němž při předpokládané pozdější porážce Švédek od Francie, potřebovaly lvice prohrát nejvýš o 11, aby v případné minitabulce tří celků s bilancí 1-2 uchvátily aspoň konečné třetí místo v základní skupině (zaručující pokračování na ME), český tým vůbec nezvládl, padl 57-70 a při obsazení čtvrtého místa ve skupině stejně jako před dvěma lety na domácí půdě pro něj turnaj končí v nejkratším možném termínu.

Na lvice v utkání bohatě stačilo ničivé černohorské trio Johnson (27+14 doskoků, 4 zisky, trojky 4/3), Jovanovič (19+14 doskoků, trojky 7/5), Mujovič (19+9 asistencí), které se postaralo o 65 ze 70 bodů soupeře. U lvic byla nejproduktivnější Hejdová (16+9 doskoků) a až v závěru o něco zaktivizovanější Kateřina Elhotová (11). Černohorky vládly z trojek (8-5), šestek (12-6), na doskoku (44-31, v útoku 9-4) a v bodech z druhých šancí (10-2).

Lvice si ani ve třetím zápase vůbec nepomohly z brejků, když po doskoku nebo zisku míče jim start akcí trval příliš dlouho, a když už se nějaký protiútok povedl, přišlo trestuhodné minutí z dvojtaktů, stejně jako při řadě dalších podkošových zakončení, jež tým o úspěch obraly snad nejvíc.

V úvodu lvice zaspaly i v obraně a z rychle nabraného manka (5-18 po 8 a půl minuách) se pak musely kopat celý zbytek zápasu. Jenže tentokrát už nenašly žádnou velkou spasitelku, snad jen kapitánka Hejdová ukazovala, že chce tým opět nakopnout zpět. V závěru však i ona dvěma přihrávkovými ztrátami pomohla soupeři vrátit se k postupovému náskoku.

Český tým se v obraně po většinu zápasu nedokázal popasovat se silnými stránkami tří hlavních skórerek soupeře. Skvělé trojkařce Jovanovičové odkrýval otevřené palebné pozice, typickou nájezdnici Mujovič nechával stále dokola pronikat až do koše a ta toho zhusta využívala. A když pivotky pustily dlouhé soupeře i ke třem útočným doskokům po trestných hodech, bylo vracení do zápasu neřešitelným rébusem. Černohorky navíc většinu duelu byly hodně vpředu i v produkci zpod koše.

Tři minuty do konce také nepomohlo, že se krátce po sobě vyfaulovaly obě nejdelší hráčky Štěpánová s Březinovou. A k tomu se celý zápas Češky tradičně příliš nepokoušely o útočné doskoky.

V poločase z pole jen 24procentní lvice (za stavu 24-39), jež točily 8 hráček proti 7 soupeře, se sice v některých fázích zápasu dostávaly z místy až 17bodového manka na 5 až 7 bodů, ale pak opět následovaly útočné, nebo obranné chyby a muselo se jet nanovo. Nejnadějněji to vypadalo za deficitu 49-55 a pak ještě po brejkovém snížení Krakovičové na 57-64. Poté však následovaly dvě ztráty Hejdové, Johnson posunula skore 19 sekund do konce na 57-70 a dvojka o všechno Krakovičové už se jen odrazila od obruče, načež v posledních sekundách lvice už ani nestihly faulovat.

„Je těžké o tom teď mluvit, jsme zklamané. Neplnily jsme v zápase to, co nám trenér řekl. Jak jsem říkala, jsme zklamané, protože jsme zde měly dobrý tým, ale bohužel je to tak. Dneska na začátku jsme nedaly jednoduché střely, prohrávaly jsme na doskoku a soupeře jsme pak už nezastavily. Když jsme se přiblížily, udělaly jsme několik chyb v obraně. Dneska jsme si nezasloužily vyhrát,“ pravila pivotka Kamila Štěpánová.

Kouč Štefan Svitek doplnil: „Je to pro nás hrozně těžké. Po dvou dobrých zápasech přišlo utkání, které nebylo naše. Od začátku jsme nechali hrát soupeře. První půlka byla z naší strany hodně špatná. Měli jsme nízké procento střelby, špatně jsme bránili, nebyli jsme dostatečně agresivní. Ve druhé půli jsme se snažili se zápasem něco udělat. Dvakrát jsme se dokázali vrátit na pět a šest bodů, ale okamžitě soupeř skóroval také pět šest bodů v řadě. Tím dostal skore na rozdíl, který potřeboval. Jak řekla Kamila, nezasloužili jsme si dnes vyhrát. Jsme velmi zklamaní. Ale takový je prostě basketbal a sport. Někdo může postoupit a někdo musí vypadnout.“