Češky 38 minut sahaly po senzaci

27.06.2019 - red
počet přečtení: 767
vytvořeno 27.06.2019, upraveno 27.06.2019

PRVNÍ DUEL LVIC NA ME V RIZE Kouč Štefan Svitek dokáže vymačkat z dostupných zdrojů takřka maximum, navíc v závěru přípravy se zdálo, že lvice v koncovkách utkání své soupeře přetlačovaly kondičně. Proti favorizovaným Francouzkám na úvod evropského šampionátu to ale přesto byl galský kohout, který měl v rozhodném závěru fyzicky navrch, byť se hrálo ponejvíce 8 na 8. To v součtu s brutálními podkošovými absencemi nedovolilo Češkám uchystat hned v prvním duelu turnaje obrovskou senzaci. A třebaže ještě necelé dvě minuty do konce zaostávaly jen 61-65, následná školácká ztráta u postranní čáry s návaznou trojkou soupeře už daly definitivu Francouzkám, jež po 6 trojkách z 8 pokusů ve 4. čtvrtině zvítězily 74-61, když druhou půli ovládly 46-26. Lvice po vyhraném prvním poločase už vsítily jedinou další trojku z 6 pokusů a k tomu přidaly 11 ztrát, z toho 7 v závěrečné čtvtině a 5 v posledních 5 minutách.

Trenér Svitek musel mít na paměti i mnohem důležitější páteční zápas se Švédskem, který startuje už v poledne, a při trápení Vyoralové (4 ztráty za 16 minut) nemohl tak až do konce tavit jistější základní rozehrávačku Bartákovou, jíž ale jako většině dalších lvic chybí střelecká nebezpečnost. To bylo znát zejména po změně stran, kdy Kateřina Elhotová a Romana Hejdová, autorky 24 z 35 poločasových bodů týmu, potřebovaly výraznější pomoc. O tu se nakonec nejvíc snažily podkošové Březinová (8+6 doskoků a 3 asistence) a Štěpánová (6+5 doskoků), jež ale na druhé straně kurtu měly okna v obraně, anebo jim chyběl důraz v oboji o doskoky, byť proti nadupaným soupeřkám byla jejich šichta nad míru těžká.

Nejparádnější částí zápasu z pohledu lvic byl první poločas (35-28), v němž je vedly kapitánka Hejdová (13+4 doskoky a 3 zisky) a další křídelnice Kateřina Elhotová (11+3 doskoky a 2 zisky). Nikdo další nepřešplhal ani kótu 4 bodů. Češky sice pod košem poznamenaly brzké dva fauly Krakovičové, ale díky své trojkopalbě (12/6) a naopak bídné distanční střelbě soupeřek vedly do poločasu 19 z 20 minut. Držely téměř vyrovnaný doskok i body z druhých šancí, stejně jako v závěru přípravy méně ztrácely (5-9) a ustály i manko z brejků (1-8) a zpod koše (10-18), jež se s postupujícím průběhem zápasu zvětšovalo. Češky se místy prokombinovávaly až pod koš a také dlouho s úspěchem zdvojovaly silné francouzské pivotky v obraně. Až když galský kohout začal trefovat z těchto situací při pomalejších rotacích lvic trojky, začala se defenziva bortit.

V první půli Češky také ještě ustály zvýšený tlak francouzské defenzivy. Od vedení 45-37 13 minut do konce už ale tým začal kupit chyby v útoku i v obraně, kde nechal řádit jen 164 vysokou rozehrávačku Epoupu (celkem 18+6 asistencí a 6 zisků), jež v této fázi potáhla smrtící francouzský protiútok i hru 5 na 5, a lvice na ni často nenacházely odpověď. Hejdová s Elhotovou byly stále těsněji kryté, týmu chyběl v útoku pohyb a přicházelo jedno těžší zakončení za druhým. A když favorit přidával i útočné doskoky a trojky, začal jít během poslední části dopředu.

Nakonec lvice přestřílel z trojek (25/10 – 18/7), v útoku je přeskákal 15-10 (celkově 44-36), nelítostně těžil z jejich ztrát, z brejků šéfoval 18-3 a zpod koše 38-22, navíc ve druhé půli jej už méně organizované a jen pětkrát faulující lvice ani jednou neposlaly na trestnou linii. Lídry Češek byly Hejdová (19+5 doskoků a 4 zisky za 32:54) a Elhotová (15+4 doskoky, 4 zisky a 3 asistence za 31:37).

"Když se podíváme na statistiky, je tam velký rozdíl v bodech z vymezeného území a rychlých protiútoků. To má samozřejmě souvislost s našimi ztrátami. Dovolili jsme soupeřkám vstřelit hodně jednoduchých košů a bodů z nájezdů. I přesto jsme měli šanci zápas vyhrát. Myslím, že pokud přistoupíme k dalším utkáním s takovýmto výkonem a energií, rozhodně nejsme bez šance," podotkl Štefan Svitek.