ME v Praze! "Basket se nikdy neřešil víc"

15.07.2019 - red
počet přečtení: 465
vytvořeno 15.07.2019, upraveno 15.07.2019

SENZAČNÍ UDÁLOST S OHLASY Česká republika bude hostit EuroBasket mužů v roce 2021. Poprvé v éře samostatnosti a jen čtyři roky po ME žen v Hradci Králové a Praze! Místem konání této mega akce bude pražská O2 Arena. Dalšími třemi hostiteli ME budou Německo (skupina v Kolíně, celé play-off v Berlíně), Gruzie (Tbilisi) a Itálie (Milán). Naopak se nedostalo na Slovinsko, Maďarsko a Estonsko. O tomto pro Česko fantastickém výsledku rozhodl Centrální Board FIBA na svém zasedání v Mnichově, kde také byly kandidatury oznámeny.

Českou misi, která se svou prezentací ještě na poslední chvíli stejně jako ostatní delegace snažila vylepšit své šance, zastupovali kapitán reprezentace Pavel Pumprla, bývalý kapitán a nyní ambasador České basketbalové federace Jiří Welsch a také supermodelka, 180 centimetrů vysoká bývalá basketbalistka Karolína Kurková.

Díky udělení hostitelství se lvi už na druhé ME v řadě dostanou bez nutnosti kvalifikace, neboť jako pořadatel mají vstupenku na super turnaj zajištěnou. Na EuroBasket 2017 se pro změnu dostali skrze skvělé 7. místo na turnaji z roku 2015, což je dosud nejlepší umístění v éře samostatnosti.

1762MmI.jpg

„Mistrovství Evropy v Česku - to je neuvěřitelná a vynikající zpráva. A je to výsledek výborné práce celé naší federace, které bych za to chtěl pogratulovat. A hlavně je to dobrá zpráva ve výborný čas. Česká sportovní veřejnost je v poslední době velkými zprávami z basketbalu poměrně dost „masírovaná“. Začalo to postupem na mistrovství světa, pokračovalo nalosováním Američanů do skupiny, pak navázal obří kontrakt Tomáše Satoranského v Chicagu a teď ještě mistrovství Evropy na domácí půdě,“ neskrýval nadšení křídelník národního týmu Vojtěch Hruban.

„Myslím, že o basketu se nikdy nemluvilo tak a tolik jako teď, nejen v médiích, ale i celkově ve společnosti. Takže tohle je další z řady výborných zpráv v posledních měsících a teď už je to na nás hráčích, abychom to dokázali posunout ještě o kus dál nějakým dobrým výsledkem. Pro mě osobně to bude vrchol reprezentační kariéry, možná i moje poslední velká akce, i když to se ještě těžko říká. V každém případě je to něco, na co se od dnešního dne začínám těšit.“

Trenér národního týmu Ronen Ginzburg, který zejména v týdnech před samotnou volbou odvedl kus zákulisní práce, doplnil:

„Je to skvělá zpráva pro basketbal, ale nejen pro ten v České republice. Ukazuje to, kolik lidí v Evropě oceňuje naše výsledky po profesionální stránce, ale i naši organizaci. V minulých letech jsme udělali dobrou práci při pořádání velkých basketbalových akcí. Musíme za to poděkovat předsedovi federace Janstovi, Výboru federace, ale i generálnímu sekretáři Konečnému nebo Jiřímu Welschovi. Jirka pokračuje ve vykonávání dobrých věcí pro náš basketbal, i když už nehraje. Bude to v roce 2021 skvělý basketbalový zážitek. Praha je skvělé město a Česká republika skvělá země. Lidé si to užijí. Jsem opravdu šťastný.“

„Udělení organizace ME je pro ČBF velkým oceněním a velkým úspěchem. Povedlo se to asi zejména proto, že jako organizátor jsme v Evropě jednou ze zemí, které mají stále největší zvuk. Naše jméno je opravdu strašně ceněno a i sami představitelé FIBA už se těší, až se s námi v Praze potkají. Jinak už teď je třeba začít pracovat. My už víme, co se po nás bude chtít, musíme začít komunikovat s hotely, arénami a začíná nám stejná práce, ne-li ještě větší než při EuroBasketu žen před dvěma lety,“ navázal i generální sekretář ČBF Michal Konečný.

V následujícím videu nastává okamžik oznamování pořadatelů ME v čase 4:00.
 

 

„Cítila jsem se hezky a byla jsem hrozně pyšná na kluky, jak to dali, a jaký měli šmrnc a půvab. Mluvili hodně ze srdce a ze své zkušenosti. Všichni jsme to řekli tak nějak přirozeně ze svého života, že to nebyla jenom přednáška. Jsem ráda, že jsem měla možnost s nimi jet a prezentovat Českou republiku. Těším se, až přijedu a budu novým talismanem českého basketu v roce 2021,“ radovala se z nej zprávy tohoto měsíce i Karolína Kurková.

Ani kapitán lvů se nemohl ve velkých slovech mírnit. „Je to další milník, kam se český basketbal posunul. Ještě za sebou nemáme mistrovství světa a už před sebou máme další velký cíl v podobě ME v Česku, které tu bylo naposledy na začátku 80. let, ale tehdy ještě v Československu. Je to tedy další premiéra pro český basket. Věřím, že je to další z věcí, která kromě světového šampionátu dokáže k basketu přilákat další lidi. Doufám, že se nám za dva roky podaří poskládat dobrý tým a budeme mít příležitost přilákat fanoušky i naší hrou a zbláznit je aspoň částečně tak, jak se to povedlo ženským při mistrovství světa devět let zpátky,“ připomněl Pavel Pumprla, že v tuzemsku se ME mužů naposledy konalo v roce 1981.

Své dojmy přidal i reprezentační power forward Martin Kříž, který nyní "šturmuje" s návratem na kurty po zranění achilovky: „Očekávalo se, jak to dopadne. Všichni příznivci českého basketbalu mohou být rádi a jsme šťastní, že se budeme moct představit před domácím publikem. A v případě postupu by se hrálo v Německu, kam by to mohlo nalákat hodně fanoušků z Čech. Po "Satyho" podepsání nového kontraktu v NBA je to další velká věc a reklama pro český basketbal, který tento rok zažívá velkou expanzi, a mohlo by to být lákadlo pro mladé lidi, kteří chtějí s basketbalem začít. Už to nebude v Čechách jen o fotbale a hokeji."

Snad jen křídelník Jaromír Bohačík bral novinu s větším nadhledem: „Je to ještě hodně daleko, takže to zatím neprožívám. Pro tu dvanáctku nominovaných hráčů, kteří budou hrát mistrovství Evropy před domácím publikem, to určitě bude skvělé, ale zatím to ve mě nevzbuzuje emoce. Poslední dobou se na nás hrnou jen krásné basketbalové zprávy, tak doufejme, že mistrovstvím Evropy to neskončí a bude se to nabalovat dál a dál. Ani si nepamatuju, kdy se v O2 areně hrál naposledy basketbal (ME žen 2017), takže je fajn, že se to dostane do té největší haly u nás a bude moct přijít hodně lidí.“

V Mnichově bylo rozhodnuto i o tom, že ženský EuroBasket rovněž v roce 2021 uspořádají Francie a Španělsko.


Text bude aktualizován o další ohlasy.