Lvům dá boj Litva, lvicím Italky

22.07.2019 - red
počet přečtení: 466
vytvořeno 22.07.2019, upraveno 22.07.2019

OHLASY NA LOS KVALIFIKACE ME ŽEN I MUŽŮ Národní týmy znají své soupeře v bojích o evropské šampionáty, které se v případě žen rozehrají již na podzim. Rozhodl o nich dnešní los v Mnichově. S větší nervozitou ho sledoval ženský národní tým, protože muži mají coby zástupci pořadatelské země účast na ME jistou a kvalifikace se zúčastní nesoutěžně.

České basketbalistky budou muset o evropský šampionát hodně bojovat. Los jim přisoudil do skupiny D z prvního koše Italky, které na posledních dvou evropských šampionátech skončily na osmém a devátém místě. Jejich cíle se současnou generací jsou však mnohem vyšší. Dále se Češky budou muset vypořádat s nevyzpytatelnými Rumunkami. Především zápas v Rumunsku nevěstí nic jednoduchého.

Lvice byly nalosovány do čtyřčlenné skupiny. Tu ze čtvrtého koše doplnilo ještě Dánsko. Na šampionát postoupí devět vítězů skupin a pět nejlepších týmů ze druhých míst. Pořadí ve skupinách určují zápasy se všemi týmy. Aby ale mohlo dojít k porovnání týmů na druhých místech, budou týmům ze čtyřčlenných skupin, tedy i té české, odečteny výsledky s posledním celkem.

Kvalifikace se odehraje ve třech oknech – v listopadu 2019, v listopadu 2020 a na přelomu ledna a února 2021.

„Postupový klíč je stejný jako v minulé kvalifikaci. Budeme si muset dát pozor na Rumunky, především na jejich půdě. Hlavně ve chvíli, kdy hrajeme ve čtyřčlenné skupině, a každý bod rozdílu se počítá. Nesmíme ale podcenit ani Dánky. Já už takovou zkušenost mám s maďarskou reprezentací na Islandu. Jsem radši, že hrajeme ve čtyřčlenné skupině. Je dobré hrát zápasy a držet si zápasový rytmus, kdy v každém okně odehrajeme dvě kvalifikační utkání. Čím víc zápasů na této úrovni odehrajeme, tím líp pro nás. Důležité bude zkusit vyhrát domácí duel s Itálií. Italky jsou silným soupeřem, ale při složení košů to mohlo být pro nás ještě těžší,“ bilancoval los kouč Štefan Svitek.

SLOŽENÍ SKUPIN EUROBASKETU ŽEN

Skupina A: Slovinsko, Řecko, Island, Bulharsko
Skupina B: Švédsko, Černá Hora, Izrael
Skupina C: Rusko, Bosna a Hercegovina, Švýcarsko, Estonsko
Skupina D: Itálie, Česká republika, Rumunsko, Dánsko
Skupina E: Srbsko, Turecko, Litva, Albánie
Skupina F: Velká Británie, Bělorusko, Polsko
Skupina G: Belgie, Ukrajina, Portugalsko, Finsko
Skupina H: Maďarsko, Slovensko, Nizozemsko
Skupina I: Lotyšsko, Chorvatsko, Německo, Severní Makedonie

Muži nakonec do evropské kvalifikace musí i jako pořadatelé a síly poměří se silnou Litvou a ambiciózní Belgií. Na třetího soupeře si budou muset ještě počkat. Vzejde z předkvalifikace a bude jím vítěz tříčlenné skupiny mezi Albánií, Běloruskem a Dánskem.

„Je to solidní los. Litva je hodně dobrý tým. Belgie určitě půjde do kvalifikace s očekáváním postupu a na třetího soupeře si ještě musíme počkat. Protože ale do kvalifikace půjdeme jako pořadatelé s jistou účastí, je to pro nás dobrá příležitost, jak tým připravit na mistrovství Evropy,“ pochvaluje si trenér národního týmu Ronen Ginzburg.

Ten se už zítra začne s reprezentací připravovat na světový šampionát, a tak zatím jeho myšlenky míří spíš do Číny než ke kvalifikaci, která začíná v únoru příštího roku. Podle svých slov však losy různých kvalifikací a skupin příliš neprožívá. „Já před žádným losem necítím nervozitu, protože to není v mých rukou. Cítil jsem, že bychom mohli dostat Izrael, ale nakonec se tak nestalo. I tak jsou to ale skvělí soupeři pro naši přípravu. My budeme moct zapojit více mladých hráčů a myslet na budoucnost.“

Není bez zajímavosti, že na složení skupiny měl velký podíl Vojtěch Hruban, který vlastnoručně los v Mnichově prováděl. Kvalifikace na mužský šampionát se odehraje ve třech kvalifikačních oknech – únoru 2020, listopadu 2020 a únoru 2021. Na EuroBasket postoupí z každé skupiny tři nejlepší týmy. Ze skupin, kde jsou pořadatelé jsou to dva nejlepší týmy plus pořadatel ME, když těmi dalšími jsou Německo, Gruzie a Itálie.

SLOŽENÍ SKUPIN EUROBASKETU MUŽŮ

Skupina A: Španělsko, Polsko, Izrael, Slovensko/Kypr/Rumunsko
Skupina B: Rusko, Itálie, Severní Makedonie, Estonsko
Skupina C: Litva, Česká republika, Belgie, Albánie/Bělorusko/Dánsko
Skupina D: Chorvatsko, Turecko, Nizozemsko, Švédsko
Skupina E: Srbsko, Finsko, Gruzie, Švýcarsko/Portugalsko/Island
Skupina F: Slovinsko, Ukrajina, Maďarsko, Rakousko
Skupina G: Francie, Německo, Černá Hora, Lucembursko/Kosovo/Velká Británie
Skupina H: Řecko, Lotyšsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko