„Zaslechl jsem něco o Praze 2021“

S JIŘÍM WELSCHEM Z KLUŽE Už po jednom dnu stráveném v centru dění na mistrovství Evropy kapitán Čechů Jiří Welsch prohlásil: „Dneska to ve mně cestou na trénink vzplálo naplno. Tomáš (Satoranský) se vzadu změnil v „DJe“, pak přišlo oficiální focení, které jsme si taky užili. Těším se na turnaj hodně, je to takový první den, kdy ten šampionát na mě dýchl. Poznali jsme arénu, jsme už v tom prostředí a je to reálné.“ 37letý veterán ve velkém interview pro české novináře promluvil i o svém zvláštním zájmu o zákulisí šampionátu, o proměně své role, Luboši Bartoňovi u stolu trenérů, své komunikaci s letošními absentéry, klice na los, aktuální velké pomoci babiček před narozením druhého potomka, svém příštím angažmá, překvapení z Jaromíra Bohačíka i o jakési velké akci v Praze v roce 2021.

celý článek
Pro 99 procent Rumunů budete 1. z NBA

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM Z KLUŽE Když se v desetitisícové hale v Kluži střídaly na tréninku český a rumunský tým, podél hřiště se pomalu posouval i na basketbalové poměry nebývalý obr. Nejvyšší muž Rumunska i celé Evropské unie, a také jeden ze dvou nejvyšších hráčů dějin NBA – 231 vysoký koloděj Gheorghe Muresan, mimo jiné bývalý hráč Washington Bullets (s krátkou přestávkou 1993-97). Na klužském kurtu mohl zahlédnout i svého evropského následovníka ve washingtonském dresu Tomáše Satoranského. V minulé sezoně spolu dokonce mluvili po losu EuroBasketu a bylo to i jedno z témat následujícího interview, jež zahájil rumunský žurnalista a dokončili jej kolegové z Česka.

celý článek
Guinnessův tým s 6 novici a zabíjení lídra

NOMINACE LVŮ NA EUROBASKET S OHLASY Kormidelník reprezentace Ronen Ginzburg rozhodl, že na ME nakonec nepojedou rozehrávač Tomáš Vyoral a power forward Adam Pecháček. Naopak pojede Šimon Puršl! Finální sestava pro EuroBasket je tedy následující: rozehrávači Tomáš Satoranský (Washington), Jakub Šiřina (Opava), Jiří Welsch (aktuálně bez angažmá), křídla Jaromír Bohačík (Nymburk), Vojtěch Hruban (bez angažmá), Tomáš Kyzlink (Benátky), Lukáš Palyza (Gliwice) a podkošoví Martin Peterka (Nymburk), Patrik Auda (Radom), Martin Kříž (Nymburk), Kamil Švrdlík (Pardubice) a Šimon Puršl (Svitavy).

celý článek
Český reprezentační unikát: legie leváků!

PĚTINÁSOBNÉ LEVORUKÉ INTERVIEW Je to pár dní, co se ve světě slavil Mezinárodní den leváků (13. srpna, podle některých zdrojů se slaví od roku 1992), který Českem tak jako každý rok prošuměl bez povšimnutí. Jasně, jde jen o nějakých deset procent populace, což není až tak zásadní číslo. Jenže právě leváci by jistě nesouhlasili. Třeba ti, na kterých nyní stojí skoro půlka basketbalové reprezentace. Proto přišel čas zvednout hozenou rukavici a představit si pohled na leváckou výjimečnost z pohledu rozehrávače Jakuba Šiřiny, křídel Jaromíra Bohačíka a Martina Kříže i podkošových mužů Patrika Audy a Adama Pecháčka, kteří už dnes mají to štěstí, že si své leváctví mohou ve výbavě ponechat a nejsou v tuzemsku tak jako ještě v 60. letech minulého století násilně přeučováni na praváky...

celý článek
Nakoukání do jiného trenérského světa

S ASISTENTEM LVŮ LUBOŠEM BARTONĚM Není nejspíš moc elitních basketbalistů, kteří by si tak bleskově po skončení hráčské kariéry opatřili trenérskou licenci A. Ale najdou se. Současný reprezentační asistent Luboš Bartoň je jedním z nich. Ovšem v jeho případě to nebude až takový div. Trenérství se začal věnovat už během své poslední hráčské sezony (2015/16) v béčku Barcelony, působícím ve druhé lize.

celý článek
Smolař Koponen o inovaci fandů Suomi

EXKLUZIVNĚ S PETTERIM KOPONENEM Finský fotograf nedlouho před pražským zápasem Čechů s jeho krajany vyjádřil jednu „obavu“. Není prý jisté, že při evropském šampionátu se na domácí půdě podaří naladit mezi fanoušky stejně fantastickou atmosféru jako při premiéře na Světovém poháru 2014 ve Španělsku. Proč? Prostě proto, že před třemi lety si finští tifosi museli brát dovolené a během ní se uměli i náležitě odvázat. Ale chodit mezi zápasy EuroBasketu normálně do práce a nahodit stejnou euforii i takříkajíc „nasucho“? To možná nebude tak snadné.

celý článek
O ničiteli čísla 7, 2 kometách a základní 5

S ASISTENTEM LVŮ LUBOMÍREM RŮŽIČKOU Díky přesvědčivému 21bodovému vítězství nad Finy čeští lvi v pátek zapsali druhý přípravný úspěch před blížícím se mistrovstvím Evropy. Mocně se o něj opět přičinil člen základní pětky Jaromír Bohačík, jemuž ze zálohy sekundoval klíčový strážce sedmičky letošního draftu NBA Martin Kříž. „Ten byl pro mě Mužem zápasu v obraně,“ chválil asistent kouče Ginzburga Lubomír Růžička, který v rozhovoru rozkryl i řadu dalších zajímavostí z reprezentačního tábora.  

celý článek
Díky, Mirsade. Teď už dávám i Turky

EXKLUZIVNĚ S JAROMÍREM BOHAČÍKEM Brad Stevens, kouč semifinalistů NBA z Bostonu, už v basketbale rozlišuje jen tři herní pozice – hráče schopné dobře ovládat míč, pak křídla a podkošové hráče. Podobný přístup razil v pražském USK i slovinský kouč Mirsad Alilovič, který nerozlišoval pozice na perimetru. Hráče tu vedl k univerzálnosti a všestrannosti. Vyplývá to ze slov úřadujícího MVP Kooperativa NBL Jaromíra Bohačíka, který z dvouleté školy u „jihoslovanského“ experta aktuálně těží ve větším než malém množství, a s Martinem Peterkou soutěží o pomyslnou trofej pro „Největší překvapení“ letošní reprezentační sezony, což dokumentoval velkým výkonem v přípravě s Turky, kdy hrál druhé nejdelší minuty (34), byl top skórer s 16 body a také druhý nejlepší v plus/minus (+7).

celý článek
Amík Dixon: Nároďák mě hodně potřeboval

S BOBBYM DIXONEM AKA ALIM MUHAMMEDEM Stál na lavičce v parčíku před pražskou halou Královka, kde pár desítek minut zpátky rozhodl přípravný zápas s Čechy. Připomínal v tu chvíli lodivoda na kapitánském můstku. A nemínil z něj sestoupit ani během rozhovoru, jako by si chtěl užít tu řídkou chvíli, kdy je v basketbalovém prostředí vyšší než ti druzí. Na kurtu se mu to při pouhých 178 centimetrech může podařit jen těžko, neboť v turecké lize, Eurolize a na reprezentační úrovni se prckové jeho vzrůstu prakticky nevyskytují. Željko Obradovič ale musel dobře vědět, proč si tohoto „čertíka“ s válečnickým srdcem před dvěma lety vytáhl z týmu Izmiru, který tehdy Fenerbahce porazil v tureckém play-off. A udělal z něj šéfa letošních vítězů Euroligy.

celý článek
Student Jiří končí u mistra. Končí úplně?

S JIŘÍM WELSCHEM O ROZHODNUTÍ Ještě necelou půlhodinu před začátkem přípravného zápasu s Tureckem seděl na novinářských místech a chvatně si dopisoval poznámky na už tak hustě popsané papíry. Kapitán reprezentace byl sice v dresu, ale věděl, že kvůli dobírání antibiotik do utkání nezasáhne, a tak se už mohl věnovat i úkolu z ranku jeho blížící se „druhé kariéry“. Jiří Welsch se spolu s několika dalšími českými hráči a hráčkami na začátku léta zapojil do programu „FIBA Timeout“ zaměřeného na vzdělávání během sportovní kariéry a přípravu na „druhou pracovní etapu“ po skončení aktivní hráčské dráhy na nejvyšší úrovni.  

celý článek
◄◄ 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ►►
archiv (277)