Guinnessův tým s 6 novici a zabíjení lídra

28.08.2017 - red
počet přečtení: 1529
vytvořeno 28.08.2017, upraveno 28.08.2017

NOMINACE LVŮ NA EUROBASKET S OHLASY Kormidelník reprezentace Ronen Ginzburg rozhodl, že na ME nakonec nepojedou rozehrávač Tomáš Vyoral a power forward Adam Pecháček. Naopak pojede Šimon Puršl! Finální sestava pro EuroBasket je tedy následující: rozehrávači Tomáš Satoranský (Washington), Jakub Šiřina (Opava), Jiří Welsch (aktuálně bez angažmá), křídla Jaromír Bohačík (Nymburk), Vojtěch Hruban (bez angažmá), Tomáš Kyzlink (Benátky), Lukáš Palyza (Gliwice) a podkošoví Martin Peterka (Nymburk), Patrik Auda (Radom), Martin Kříž (Nymburk), Kamil Švrdlík (Pardubice) a Šimon Puršl (Svitavy).

„Tomáš Vyoral si v posledním zápase v Lotyšsku poranil kotník a nebyli jsme si jistí, kdy by byl opět připraven. A Adam Pecháček je dobrý hráč, ale já jsem se rozhodl vzít jiné dlouhé. Oba hráči jsou ale stále mladí a svou budoucnost v národním týmu mají,“ podotkl k poslední úpravě nominace a její finální podobě izraelský trenér.

Pecháčka podle něj stále limitovaly dozvuky vážného zranění kotníku (přetržené vazy) z minulé sezony. „Ještě není plně uzdravený a po třech čtyřech trénincích musel jeden vynechávat. Šimon Puršl měl v červenci před ME U20 také poraněný kotník, ale v jeho případě to nebylo tak vážné a teď se nám jeví dobře,“ komentoval situaci obou mladých pušek Ginzburg.

Ten má pro ME v rumunské Kluži jasný cíl v podobě postupu ze šestičlenné skupiny (se Španělskem, Chorvatskem, Černou Horou, Maďarskem a domácím Rumunskem). K němu vede v teorii nejsnazší cesta přes výhry nad Maďary a také nad Rumuny, kteří jsou na EuroBasketu po nekonečných 30 letech.

1069Njk.jpg

„Letos by byl postup skvělým úspěchem. Máme šest hráčů, kteří ještě na ME nehráli, několik jich bude i v základní pětce. Hráči ale našemu cíli věří, i přes naše zřejmé slabiny, zejména pod košem,“ adresoval Ginzburg půltucet eurobasketových nováčků ve složení Bohačík, Kříž, Kyzlink, Palyza, Peterka a Puršl.     

„Snad se všichni zvládnou vypořádat i s atmosférou prvního utkání s domácím týmem, kde čekáme plnou halu pro deset tisíc diváků.“

Lvi z 9 oficiálních příprav (2krát s Poláky, 2krát s Gruzínci, s Maďary, Slovinci, Finy, Turky a Lotyši) uspěli ve dvou, doma proti Finům a ve Slovinsku proti Maďarům.

„Kromě prvních dvou zápasů v Polsku a posledního s Lotyšskem, kdy nám chyběl Tomáš Satoranský, jsem byl s ostatními utkáními poměrně spokojen. Postupně jsme se zlepšovali a ještě s výjimkou prvního duelu v Gruzii jsme proti silným soupeřům odehráli dobrá představení,“ uvedl trenér, který posledního soupeře v přípravě, Lotyše, pasuje na minimálně čtvrtfinále ME.

Jisté je, že velké minutové porce čekají na lídra týmu Tomáše Satoranského. „Musíme k jeho vytěžování přistupovat s rozvahou a cílit na zápasy, kde máme největší šance. A v těch bude hrát mezi 30 až 34 minutami, což by určitě nešlo ve všech pěti utkáních.“

V porovnání se Španěly, Chorvaty, ale i s Černohorci Ginzburg souhlasí, že jeho tým bude za outsidera, a klíčové tak budou především zápasy s celky Maďarska a Rumunska, které v přípravě takřka vše prohrávaly. „Maďaři jsou zkušení, hrají dlouho spolu, za Rumuny zase bude stát plná hala. V neutrálním prostředí bych nám proti nim určitě věřil, ale na jejich domácí půdě to bude těžší. Stejně jako s Maďary bude hodně záležet, kdo bude mít jaký den,“ tuší izraelský kouč Čechů.

Jasným minusem aktuální sestavy je chybějící výška pod košem. Tým ale ví, jak se s tím má vyrovnávat. „Dosud jsme v přípravě v tomhle směru odváděli dobrou práci, ale podkošoví hráči plus Martin Kříž musí hrát na pozicích, na kterých nikdy nehráli, a místo na čtyřce jsou teď často na pětce. Musíme proto vyvíjet velký tlak na míč a nesmíme dovolit pasy pod koš. Pokud na nás týmy v přípravě zahrály dolů, měli jsme s tím problémy. V určitých pasážích budeme zařazovat i zónu. Už v prvním zápase s Rumunskem nás čekají hodně vysocí pivoti a my je tak nesmíme nechat hrát pod koš.“

Ronen Ginzburg se vyjádřil i ke dvěma zřejmě největším objevům aktuálního reprezentačního léta Bohačíkovi s Peterkou. „Oba výborně chytili šanci za pačesy. Jsou to dobří hráči, ale není snadné přijít do národního týmu a hned fungovat na této úrovni. Oni to ale zvládli a musí v tom pokračovat i na ME. Bude to jejich první a ještě k tomu budou patřit do základní pětky, což znamená pro oba velkou výzvu.“

Od Jaromíra Bohačíka se navíc očekává, že bude významně ulevovat Satoranskému při hře s míčem. „Musí z Tomáše aspoň částečně sejmout tlak, protože jeho se soupeři budou snažit „zabíjet“,“ nebojí se malých slov trenér. „Jaromír, Vojta Hruban nebo Tomáš Kyzlink si tak budou muset brát víc míčů a zodpovědnosti a budou muset Tomášovi pomoct s organizací hry, což už v přípravě ukazovali.“

Podle kouče je také možné, že by Bohačík vystupoval i samostatně v roli rozehrávače, tedy se Satoranským na lavičce. „Ještě uvidíme. V přípravě už jsme to zkoušeli, třeba proti Lotyšsku. Je dobré, když Jaromír hraje s míčem, aby měl sebevědomí tvořit i pro ostatní. Navíc máme na rozehře i Jakuba Šiřinu, který se nám proti určitým soupeřům bude hodit.“

Trenér nakonec z pěti leváků ve výběru vzal na ME čtyři. I to je ale na jeden tým, navíc na této úrovni, nebývalý počet. „Osobně jsem na tohle ani nepomyslel a ani to nepovažuju za nějakou výhodu. Nominoval jsem prostě ty nejlepší. Je ale pravda, že jsem nikdy tolik leváků v týmu neměl. V populaci je leváků asi deset procent a u nás tvoří třetinu týmu. Bude to nějaký Guinnessův rekord,“ zasmál se Ginzburg.

U posledního tématu však zvážněl, a to když měl reagovat na čerstvý rozhovor s trenérským mágem Svetislavem Pesičem, podle nějž by bylo mnohem výhodnější z hlediska absencí hráčů, ale i z dalších důvodů, pořádat ME hned po sezoně, tedy na přelomu června a července. Tedy zhruba jako olympijskou kvalifikaci loni.  

„Je to námět k zamyšlení. Ani v jednom případě nejde o nějaký super termín, ale pokud bych si měl vybrat, tak vzhledem k otázce chybějících hráčů bych volil konec června. Je pravda, že Satoranský s Veselým (ligy ve Španělsku a Turecku se dohrávají až v červnu) loni po těžké sezoně přijeli unavení, ale pořád je lepší je v týmu mít, než je nemít vůbec,“ zdůraznil Ronen Ginzburg.