Email od Kii a těžká euromise začíná

19.06.2019 - red
počet přečtení: 452
vytvořeno 19.06.2019, upraveno 19.06.2019

OHLASY K NOMINACI NA ME ŽEN České basketbalistky finišují přípravu na vrchol reprezentační sezony – evropský šampionát. Tu přípravu, kterou jim od začátku komplikují různé zdravotní nepříjemnosti. Pro poslední zápasy před ME se do týmu vrací křídelnice Romana Hejdová, definitivně však utrpěla podkošová sestava.

„Problém se skládáním týmu jsme neměli, protože to vykrystalizovalo tak, že všechny hráčky, které tu zůstaly do konce, jedou na mistrovství Evropy. Radši bych měl problém, že bych musel vybírat konečnou nominaci z velkého množství hráček, ale musíme se s tím smířit,“ řekl ke konečné nominaci reprezentační trenér Štefan Svitek.

Z hlediska zdravotního stavu je tak pozitivní pouze stav Romany Hejdové, která se i s ustupujícím zánětem spojivek vrátila do tréninku. Kvůli zranění ale do přípravy národního týmu vůbec nezasáhly rozehrávačka Petra Záplatová a pivotka Julia Reisingerová. V tomto týdnu se definitivně rozhodlo i o absenci naturalizované Američanky Kii Vaughn, která mohla zacelit díru pod košem.

1723YTF.jpg

„Email snese všechno. Její agentka napsala, že má po sezoně zdravotní problémy a nedorazí,“ řekl k diskutované absenci pivotky Fenerbahce Istanbul Svitek.

V průběhu přípravy si navíc zranění obnovila power forwardka Alena Hanušová, se kterou se do poslední chvíle počítalo. Ve čtvrtek si však v přípravném zápase proti Maďarsku pochroumala už dříve zraněné koleno.

„Alena měla s kolenem problémy už v průběhu sezony, ale určitě tomu nepomohla ta srážka v zápase s Maďarskem. Po konzultacích mezi lékaři, hráčkou a realizačním týmem jsme se rozhodli, že s námi nepojede. Bohužel může sotva chodit, natož běhat, takže by byla na hřišti zbytečná,“ říká zkušený kouč.

Nyní už je ale čas se soustředit na hráčky, které na šampionát odjedou a podle trenéra mají šanci uhrát solidní výsledek.

„Musíme se soustředit na hráčky, které tu jsou. To jsou ty, které odpracovaly celou přípravu, odmakaly si to a jsou připravené do boje. Cílem je pro nás postoupit ze skupinové fáze a všechno další už bude pro nás plus. Nejdřív ale půjdeme od zápasu k zápasu, abychom uspěli ve skupině. Musíme tahat za jeden provaz. Naší silou bude týmový duch, atmosféra v týmu a maximální nasazení,“ naznačuje trenér.

Potenciální cíl Češek může být nejlepší šestice šampionátu, která se probojuje do kvalifikace o olympijské hry 2020. To je však pro lvice ještě daleko.

„Samozřejmě víme o tom, že se přes evropský šampionát dá projít do kvalifikace o olympiádu. Byla by ale chyba si stavět nějaké vzdušné zámky, nejdřív se soustředíme na skupinovou fázi a půjdeme postupně. Budeme se hecovat a pro každé vítězství uděláme maximum,“ podotýká Svitek.

Před odletem na šampionát do Rigy čekají Češky ještě dva přípravné duely. Ve čtvrtek a v pátek vyzvou v Piešťanech domácí Slovenky a Chorvatsko.

NOMINACE NA ME

Rozehrávačky: Bartáková (výška 175, KP Brno), Voráčková (180, Syracuse), Vyoralová (176, USK Praha)

Křídla: Adamcová (180, Žabiny Brno), Karolína Elhotová (182, USK Praha), Kateřina Elhotová (180, USK Praha), Hejdová (180, Landes), Pudláková (177, Keltern)

Podkošové: Březinová (185, Toruň), Krakovičová (190, v letošní sezoně Nymburk KV), Štěpánová (192, Bretagne), Vojtíková (190, Hradec Králové)

PROGRAM TÝMU V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ ME

27. června: Francie - Česko (14:30, vysílá ČT Sport)
28. června: Česko – Švédsko (12:00, vysílá ČT Sport)
30. června: Česko - Černá Hora (14:30, vysílá ČT Sport)