Když je pro tebe hlavní měřítko MVP ligy

S TOMÁŠEM KYZLINKEM PLUS VIDEA Psal se rok 2017, bylo léto a on zářil úsměvem od ucha k uchu. Těsně před EuroBasketem v Rumunsku podepsal svou tehdy kariérní smlouvu s čerstvým italským mistrem z Benátek a věřil, že jsou před ním světlé zítřky. Jenže už basketbalovým šampionátem se dost protrápil kvůli potížím se zády, jež ho pak ani nepustily do sezony. V její druhé půlce alespoň hostoval ve druholigové Sieně, kde si výkony řekl o návrat do dresu Benátek. Ovšem v cizinci přepěchované sestavě s ambicemi i v Lize mistrů celou další sezonu pořádně nenašel místo. Přesto odmítl odchod. Věci si chce dělat těžší, ne snazší, byť to může znamenat i ty delší pobyty na střídačce. Až ve „věčném městě“ loni našel, co hledal. V uplynulé nedohrané sezoně byl 27letý křídelník s téměř 13 body těsně čtvrtým střelcem Říma, 14. týmu Serie A, když místy nahlížel i do TOP 20 celé soutěže, řadící se k těm nejlepším v Evropě. A točil obří porci 31 minut na utkání. Přesto nebyl spokojen. Vzhlíží totiž k těm úplně na vrcholu. Proto se nechce srovnávat s průměrem, ale rovnou s MVP celé ligy. Teď chce jít Tomáš Kyzlink zase o kus výš, jako nová posila Reggia Emilia, kde by měl opět řádit v zahajovací pětici. Nyní promluví nejen o tom, ale i o svých složitých posledních letech, včetně titulu slaveného na gondolách.

celý článek
Unikát! Třikrát skončil. Čtyřikrát začal

S JAKUBEM DOMBEKEM O DVOULETCE V NCAA Říct, že je Jakub Dombek pechfógl, by bylo ještě hrubým podceněním situace. Už to, že stále působí v podkošovém světě, je spíš nebývalá souhra nebývalých okolností. Již třikrát totiž s basketbalem skončil, aby s ním čtyřikrát začínal. Když se předloni vzdal své první možnosti reprezentovat a tím i zažít mistrovství Evropy U20, aby se včas odjel chystat na první univerzitní sezonu do USA, ztratil se zřejmě kdesi v kyberprostoru výsledek jeho testu z angličtiny. Jen co s obrovským zpožděním do Colorada, ležícího ve výšce Sněžky, „došplhal“, srazila ho k zemi až napotřetí objevená a po americku léčená mononukleóza, která mu prakticky sebrala šanci na prosazení se v první sezoně. A ač už plně zdravý - i s nemalou průpravou z atletiky, jež mu do velké míry srovnala celé tělo -, stihl 21letý 211 vysoký power forward v dalším ročníku pouhé čtyři zápasy s celkem šesti minutami ve hře. Když mu pak trenér dal jasně najevo, že s ním ani dál nepočítá, rozhodl se k přestupu na Hartford za jiným Čechem Miroslavem Štaflem. Teď už svůj basketbalový sen nechce vzdát. A stejně jako se v prvních měsících probil jednou ze světových top škol i bez pořádné znalosti angličtiny, bude chtít na nové univerzitě začít i úplně jinou sportovní kapitolu. A doufat, že mu příslušná komise NCAA svým hlasováním nesebere další sezonu.

celý článek
Místo jmen hlášky! Jelínek blízko senzace

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A EVROPĚ 9585 nových případů nákazy koronavirem jen za sobotu, 8530 v neděli. Ukrutný víkend a vlastně celý poslední týden s téměř 44 tisíci novými případy má za sebou americký stát Florida, kde by se měla už za měsíc rozběhnout dohrávka letošní sezony NBA. Liga nicméně po oficiální dohodě s hráčskou asociací potvrdila, že 30. červenec bude startovním dnem obnovení sezony, když hrát se bude v komplexu Walta Disneyho v Orlandu. Po zřejmě prvním plošném testování 302 hráčů 22 týmů, které se do Orlanda chystají, bylo zjištěno 16 pozitivních nálezů.

celý článek
Borci z NBL kralovali na náměstí v Hradci

CHANCE 3X3 TOUR Třetí turnaj Chance 3x3 Tour se v krásném prostředí Masarykova náměstí v Hradci Králové poprvé v letošní sezoně odehrál díky příznivému počasí celý venku a nejvíc svědčil sestavě Ball Up mezi muži a Sázavským loupákům mezi ženami. Oba vítězné celky měly ve svém středu hráče a hráčky z nejvyšších ligových soutěží.

celý článek
Pánové, tohle bylo něco neuvěřitelnýho!

S LUBOŠEM BARTONĚM ZA KULISAMI MS V ČÍNĚ Ta situace se udála asi dva roky zpátky, na tréninku osmnáctiletých lvů v Kutné Hoře. Kouč najednou zastavil akci a očima obkroužil trojkový oblouk, na němž se několik útočících hráčů nehybně kochalo střelou svého kolegy. Ihned byli upozorněni, že okamžikem střely se musí automaticky spustit jejich pohyb vpřed nebo vzad – tedy za útočným doskokem nebo zpět do obrany kvůli účinnému stopnutí kontra ataku. Je to na pohled jasná věc, která se ale často nedodržuje. Právě smysl pro detail a nepřeberná nůše znalostí, nabytých z dlouhých let působení na elitní evropské úrovni, je pro něj velmi typická. Druhou nejpopulárnější hru planety má nastudovanou do šroubků, a i když máte pocit, že vás už jen tak něco nepřekvapí, od něj se dá vždycky dozvědět leccos nového. Asistent mužské reprezentace Luboš Bartoň toho ví o basketbalu hodně a nebojí se o tom mluvit. Bez frází a plytkého klábosení. Proto byla tak zajímavá každá cesta týmovým autobusem na světovém šampionátu v Číně, na zápas či na trénink, tedy pokud zrovna na vedlejším sedadle nesledoval na notebooku dalšího soupeře. Když ale sám nadhodil nějaké téma, byl z toho vždycky hovor, který by se dal hned využít. A mnohé z nich se staly i stěžejním základem tohoto otevřeného interview.

celý článek
Další zářez hvězdného dvojkaře Vítka!

S VÍTEM KREJČÍM OCENĚNÝM V ACB + VIDEO Jako by už tušil, co se dozví na dnešním dopoledním tréninku, vystřílel včera do koše Gran Canarie svůj nejlepší zápis sezony – 8 bodů za 14 minut při výhře 85-76. A vzápětí přišla sladká odměna, nejen za tenhle výkon, ale i za celou sezonu, jeho první kompletní v nejvyšší španělské soutěži basketbalistů, jež se honosí přízviskem „nejlepší národní liga kontinentu“. Současná top naděje českého podkošového světa Vít Krejčí byl oceněn členstvím v nejlepší pětce mladých hráčů ACB (do 22 let), což byl i ten nejlepší dárek ke dvacátým narozeninám.

celý článek
Budeš sedět. Řek jsem jim, že ne!

S MIROSLAVEM ŠTAFLEM O PRVNÍ SUPER SEZONĚ V NCAA Stál na dosah jedinečné sezony. Pro jeho školu přímo historické. S univerzitním týmem Hartfordu měl před sebou finálový duel konferenčního turnaje a pouhých 40 minut čistého času jej dělilo od vůbec prvního průniku Hawks do celostátního play-off, magického „March Madness“ pro 68 nejlepších prvodivizních mužstev celých Spojených států. Dvacetiletý centr s 208 centimetry výšky tak mohl na sladký dort své nováčkovské sezony v NCAA přihodit ještě pořádnou porci šlehačky. Ač jej varovali, že jej čekají hodiny strávené zahříváním lavičky, točil Miroslav Štafl v zápasech 26 minut a stíhal téměř 9 bodů, což by pro jakéhokoli českého hráče, nemluvě o úvodním roce v první divizi, byla pohádková čísla. Teď ještě zbývalo všechno posvětit tím jedním klíčovým triumfem. Jenže šířící se koronavirová zkáza v půli března nemilosrdně smetla i sen tohoto jestřábího týmu, kterému před sezonou nikdo nevěřil. Hartford však s bilancí 18-15 předčil veškerá očekávání. A tenhle netypický Čech, který se nebojí říct, že je dobrý, chce hned druhý rok ještě o kus výš – stát se pivotem číslo 1 celé konference America East. Pivotem, který odešel do zámoří i proto, že v tuzemsku pro něj nebylo angažmá, jaké by si přál. Ve dvaceti mluví s nadhledem chlapíka na konci kariéry, který ve větách hází velkými slovy, aniž by při tom hnul jedinou brvou. Nečitelný jako čínská příručka pro používání internetu. A jednou snad mířící i do vysněné Euroligy. Malé cíle si nedává. Stejně tomu bylo i se soukromou školou mezi New Yorkem a Bostonem, kde rok studia běžného smrtelníka stojí skoro milion a půl českých zlaťáků.

celý článek
Boj lvů 3x3 o Tokio v rakouském Grazu!

UDÁLOST 3X3 Český basketbal má nyní o něco reálnější šanci zabrat na olympijských hrách v Tokiu, odsunutých na rok 2021, dvě účastnická místa. Kromě mužského národního týmu, který si místo v kvalifikaci vybojoval historickým světovým šampionátem v Číně, o místenku zabojuje také reprezentační tým mužů 3x3. Sport, který bude na hrách pod pěti kruhy nováčkem, totiž přesunul kvalifikaci z Asie do výrazně příznivější lokace – do Rakouska.

celý článek
Ariza a Bertans řekli NE. Krejčí v základu

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A V EVROPĚ Trevor Ariza z Portlandu a Davis Bertans z Washingtonu se podle zámořských zdrojů rozhodli, že nenastoupí k dohrávce sezony NBA v Orlandu. Ariza tak učinil z rodinných důvodů, neboť má 12letého syna a nyní se mu naskytla díky soudnímu verdiktu možnost jej vidět celý měsíc, čemuž dal přednost před zápasy NBA. 34letý forward, který má na příští sezonu minimálně garantovanou smlouvu na 12,8 milionu dolarů, by mohl z letošní gáže přijít o milion až 1,8 milionu v závislosti na tom, jak daleko by se tým dostal. Bertans měl letos vůbec nejlepší sezonu a nyní jej čeká trh s volnými hráči, přičemž má za sebou i dvě šlamastiky s předními křížovými vazy v kolenu.

celý článek
Jak si Stehlíka našel favorit seriálu

ECHO DRUHÉ AKCE CHANCE 3X3 TOUR Jako favorit Chance 3x3 Tour se po prvních dvou turnajích jeví slovenský celek Prievidza Meferes. Tahle parta se ukázala už v Kroměříži, kde sahala po finálové účasti, a nakonec z toho bylo třetí místo. Ještě líp to pro tým dopadlo uplynulý víkend v Českých Budějovicích, kde čtveřice Jakub Mokráň, Jozef Vojtek, Martin Bílik a Jan Stehlík přehrála všechny své soupeře a vítězstvím si zajistila postup na finálový turnaj v Praze.

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►