K první výhře pomohlo 33 irských ztrát

14.11.2021 - red
počet přečtení: 877
vytvořeno 14.11.2021, upraveno 14.11.2021

ECHO DRUHÉHO DUELU LVIC O EUROBASKET Češky musely ve druhém zápase kvalifikace o mistrovství Evropy blahořečit domácím Irkám za jejich 33 ztrát, jež ukrutným způsobem srazily naděje outsidera na hratelnější výsledek. Jelikož ale i lvice zapsaly dvacet ztrát, jejich první vítězství v kvalifikaci (54-70) nemělo zcela přesvědčivé parametry. Tahounkami vítězek byly Reisingerová (12), Voráčková (11) a ve svém druhém reprezentačním vystoupení i Holešínská (9). Tým zaostal z trojek (9-6), ale kompenzoval to vedle nižšího počtu ztrát i lepšími šestkami (13/17 – 16/24).

Úvod utkání zastihl české basketbalistky v lehce nervózním rozpoložení. Dlouho čekaly na první střelecký úspěch, ale také jasně dávaly najevo, na co chtějí v Dublinu spoléhat. Pohyblivá agresivní obrana měla soupeřkám dělat problémy. V útoku pak hodně míčů směřovalo do podkošového prostoru, kde jejich příjemkyní byla nejvyšší hráčka na hřišti Julia Reisingerová.

Po úvodním ostychu se rozjela i česká ofenziva. Lvice poctivě držely taktiku, kdy zakončovaly z bezprostřední blízkosti koše, ať už díky pivotkám, nebo nájezdům z perimetru. Díky tomu si pro druhou polovinu první čtvrtiny otevřely možnost tříbodových střel do irské obrany. Ke dvěma úspěšným zásahům toho využila Holešínská. Svou reprezentační premiéru si připsala Kateřina Galíčková a hned ve svém prvním vstupu ji oslavila úspěšnou trojkou.

2618YzU.jpg

Agresivní česká obrana s sebou přinášela i nebezpečí faulů. Ve druhé čtvrtině nasbíraly lvice rychle pět týmových chyb. To znamenalo hrozbu irských trestných hodů. Do hry obou týmů se až příliš často vkrádaly ztráty, takže určité pasáže zápasu nebyly úplně pohledné. Výmluvná byla poločasová statistika ztrát 19 – 13. Hlavně díky českým nepřesnostem v útoku se Irky ve skore trochu dotáhly.

Druhou půli dobře začala Reisingerová, navíc po trojce Voráčkové se český náskok vyšplhal ke 20 bodům. Jenže pak převzaly iniciativu Irky. Dvěma rychlými trojkami se zase vrátily do hry a donutily Češky znovu přepnout na vyšší rychlostní stupeň. Ani to ale nevedlo k tomu, aby lvice zápas definitivně zlomily ve svůj prospěch. Před poslední čtvrtinou se tak musely stále mít na pozoru.

Tím spíš, když se soupeřky rozstřílely zpoza trojkového oblouku. Do české ofenzivy se pak ale vrátil pohyb hráček i míče a najednou vznikaly i dobré střelecké pozice. Ačkoli by úspěšnost mohla být vyšší, po zisku a rychlém protiútoku Hamzové se český náskok poprvé přehoupl přes dvacetibodovou hranici.

Druhý český debut večera zapsala na konci zápasu i Petra Malíková.

Štefan Svitek (kouč lvic): „Byl to takový hodně neurovnaný zápas plný chyb. Hodně se to mlelo, rozhodčí to dost pouštěli, ale my jsme se tomu nedokázali přizpůsobit a nechali jsme soupeřky, aby na nás hrály tvrději. Irky mají takovou náturu, asi vyrůstaly u lakrosu, ragby nebo něčeho podobného. Nebyli jsme dostatečně tvrdí, ztráceli jsme míče a v druhém poločase jsme nedoskakovali v útoku jako v tom prvním. Holky teď mají rok do dalších kvalifikačních zápasů, takže je čeká v klubech hodně práce. To nemůžeme stíhat my tady během čtyř tréninků. Doufám, že dostanou holky ve svých týmech hodně prostoru. Mezinárodní basketbal je tvrdší, než jsou zvyklé z české ligy. Nedokázali jsme si pomoct naší výškovou převahou, i když soupeř hrál většinu času maximálně s jednou vysokou hráčkou.“

Julia Reisingerová (pivotka lvic): „Odvedly jsme dobrou práci. Asi jsme čekaly něco jiného, doufaly jsme, že to bude vypadat trochu lépe. Hrály jsme se soupeřem, od kterého jsme nevěděly, co čekat. Splnilo se, že to bude boj, rvalo se to do poslední minuty a nedostaly jsme nic zadarmo. Těžko se proti tomu hraje, ale máme povinnou výhru, což je důležité. Trénujeme spolu týden, je tu hodně holek, co nebyly v reprezentaci, takže to tam občas skřípalo, to je jasné. Agresivita Irek byla občas za hranou, mrzí mě, že to rozhodčí docela dost nechávali.“