Lvice si dnes s novou šéfkou zaběhají

14.11.2021 - red
počet přečtení: 826
vytvořeno 14.11.2021, upraveno 14.11.2021

PŘED DRUHOU BITVOU LVIC O EUROBASKET V průběhu reprezentačního srazu se z ní odjezdem Renáty Březinové stala nejstarší hráčka českého týmu a tato situace ji dostala poprvé do pozice kapitánky národního týmu. Opora brněnských Žabin Petra Záplatová povede jako hlavní lídr reprezentační výběr za první výhrou v kvalifikaci o evropský šampionát. Duel na palubovce Irska startuje dnes v 18 hodin v přímém přenosu ČT Sport.

Lvice si po sobotním cestování do Dublinu večer protáhly nohy na tréninku v útulné zápasové hale National Basketball Arena s kapacitou dva a půl tisíce diváků, kteří se do arény nedostanou bez potvrzení o očkování. V herní fázi tréninku si Češky zkoušely, jak bude jejich souhra vypadat bez dvojice Tereza Vyoralová – Renáta Březinová, které pro irský výjezd nahradily Petra Malíková a Kateřina Galíčková.

„Obě holky budou určitě chybět. Terka je rozehrávačka, která vždy chybí. U ‚Břízy‘ budeme postrádat její podkošový element. Obě jsou zkušené hráčky, které patří do základní sestavy, ale taková je situace. Máme stejně věkovou obměnu, tak se alespoň budou rozehrávat mladší ročníky. Něco zlé může být pro něco dobré,“ řekla českým novinářům po tréninku Záplatová.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka si Irky prohlédly na videu ještě před odletem, chtějí se však soustředit převážně na vlastní výkon, který by měl při optimálním soustředění vyústit ve výhru.

„Očekáváme hodně běhavý tým. Všechny jejich hráčky jsou podobně velké, což bude pro některé z nás horší, ale jinak bychom měly mít pod košem výhodu. Máme také vysoká křídla, na které se budeme soustředit a dávat na ně míče. Celý zápas bude hodně o koncentraci,“ pokračuje Záplatová.

Zatímco hlavní postava Irek, Anna Kelly se v úvodním duelu proti Nizozemsku (Irsko prohrálo 60:82) střelecky neprosadila, budou si Češky muset dát pozor na duo Edel Thornton – Claire Melia, které patří k elitním střelkyním domácí ligové soutěže a Thorton vede nejlepší tým irské ligy Singleton SuperValu Brunell.

„My například hrajeme hodně takticky, ale oni asi takový basket nemají. Hrají jednoduše, běhají všude a proti takovýmto týmům se hraje blbě. Je jedno, jestli povedeme o deset, patnáct nebo dvacet bodů. Musíme být stále koncentrované, protože tyto týmy se umí vrátit do hry. My však chceme vyhrát,“ řekla Záplatová, kterou čeká při absenci Vyoralové zřejmě šichta na pozici rozehrávačky místo klasického křídla.