Závěr rozhodly Bělorusky

11.11.2021 - red
počet přečtení: 762
vytvořeno 12.11.2021, upraveno 12.11.2021

ECHO STARTU KVALIFIKACE ME ŽEN Z pole jen 34procentní lvice, jež v nízkorozpočtovém duelu fatálně zaostaly zpod koše (22-32), v prvním souboji kvalifikace o EuroBasket, hraném po dvou letech před vlastními fanoušky, padly na pražské Královce s favorizovanými Běloruskami 60-66, když už jim chyběly loučící se opory Elhotová, Hejdová a Bartáková.

Prvních pět českých bodů neslo podpis nové kapitánky lvic Březinové, a když pak pivotka přidala i trojku s faulem, pasovala se do nejlepší české střelkyně úvodní pasáže. Tvrdé a důležité souboje sváděla pod košem Reisingerová s Veremeyenkou. Právě ty měly mít pro osud utkání zásadní význam.

Lvice na přelomu úvodních dvou čtvrtin dobře bránily a hlídaly si obranný doskok. Díky rychlé hře dopředu si pak vypracovaly až téměř desetibodové vedení. To si čtvrtý tým letošního EuroBasketu nemohl nechat líbit. Na dlouhé minuty zavřel své vymezené území a odstřihl tak domácí tým od zdroje bodů. Až koš Reisingerové a zisk hned po vyhození z autu udržel minimální náskok do druhé půle utkání.

2615ZDE.jpg

Poločasová přestávka více prospěla soupeřkám. Bělorusky vstoupily do druhé půle aktivně a několikrát dokázaly najít v české obraně velká okna, která je dovedla k lehkým bodům. Domácí útok dlouho čekal na nějaký spásný úspěch. Dvě trojky Březinové se vykroutily z obroučky, a tak si trenér Svitek musel požádat o oddechový čas. Po něm lvice vyrukovaly se zónovou obranou. Ta je vrátila do hry. Po drzém nájezdu Pospíšilové bylo před závěrečným dějstvím vše otevřené.

I do zónové obrany se nejvíc prosazovaly podkošové hráčky soupeřek. Ty v celém utkání zlobily českou defenzivu nejvíc. A když Papova trefila i trojku, definitivně tak dala razítko na běloruský pivotmanský výkon. Především ale tým posunula blízko dvoucifernému náskoku. Po její další trojce, navíc s faulem, už se taková výhoda pro soupeřky stala realitou. Češkám už na obrat ve skore zbývalo zoufale málo času.

Češky v utkání táhly Březinová (14), Záplatová (13) a Voráčková (9 bodů a 14 doskoků), soupeře Papova (25), Veremeyenka (17) a Likhtarovič (12).

„Chyběly nám zkušenosti, a to bohužel v hodně věcech rozhodlo. Bentley se nám podařilo dobře ubránit, věděly jsme i o Papové, ale ta trefila úplně všechno. Nezvládly jsme to hlavně v pick-and-rollech, asi jsme se měly více soustředit na podkošové hráčky. Když se jde do zóny, je to vždycky riziko, které může vyjít, nebo propadnout. Nám to docela šlo, ale pak je těžké najít správnou chvíli k návratu do osobní obrany. Šestibodový rozdíl je nakonec dobré skore. Zapojily se i mladé hráčky, které tady loni nebyly, což je pozitivní a doufám, že se do budoucna zapojí ještě víc a naberou zkušenosti,“ shrnula rozehrávačka Petra Záplatová.

Kouč Štefan Svitek dodal: „Začali jsme dobře, přesně tak, jak jsme chtěli. Dobře jsme bránili. Většinu času jsme v první půli vedli menším rozdílem, což bylo fajn. Škoda, že jsme nedokázali zachytit jejich nástup v druhé půli. Trochu jsme tam zaspali a dovolili soupeři dostat se do herní pohody. Přibrzdili jsme je zónovou obranou, ale pak jsme dostali dvě slepené trojky, jednu s faulem, což bylo rozhodující. Bylo to klasický výkon mladého týmu, který má ale velký potenciál.“