Univerzitní liga v Česku? Ano!

02.11.2021 - red
počet přečtení: 1700
vytvořeno 02.11.2021, upraveno 02.11.2021

NOVINKA České akademické prostředí se chystá výrazně rozšířit záběr svých aktivit a spouští tak velkou sportovní revoluci. Nebude u toho chybět ani tuzemská podkošová scéna a už tento čtvrtek tak odstartuje prvními zápasy zbrusu nová Univerzitní basketbalová liga (UBL) mužů i žen. Tedy správněji - studentů a studentek. Stejně jako basketbal v tomto školním roce zahájí svůj premiérový ročník i univerzitní soutěže ve fotbale, futsale, florbale a volejbale. I další populární sporty se tak vydají cestou hokeje, který svou vysokoškolskou ligu rozjel už před dvěma lety a chodí na něj až tisícové návštěvy.

”Po vzniku hokejové soutěže byla snaha, aby svou ligu měly i další sporty. Jedním z hlavních cílů je, aby se zapojil co největší počet studentů a ke sportu se dostali anebo vrátili ti, kteří ho před příchodem na univerzitu v nějaké podobě dělali,” říká ke společnému projektu CZ BASKETBALL a České asociace univerzitního sportu ředitel mužské i ženské UBL Petr Reich.

Propojit vysokoškolské vzdělání a sport má svou logiku. Podle statistik se počet studentů, kteří na vysoké úspěšně odpromovali a zároveň během studia sportovali nebo se sportu věnovali před zahájením studia, blíží 80 procentům. Z pohledu České basketbalové federace by univerzitní a obecně školní sport měl vytvořit nabídku pro ty sportovce, kteří chtějí systematicky spojit sport a vzdělání.

2606YTY.jpg

Je pochopitelné, že úroveň jednotlivých basketbalových týmů, jichž mezi muži bude 15 a mezi ženami deset, bude různá, podle Reicha by se nicméně průměr měl blížit druhé lize mužů a žen, tedy třetím nejvyšším soutěžím. Plusem je, že není omezeno zapojení studentů či studentek, kteří už nyní působí i v nejvyšších soutěžích. Musí ale odehrát v základní části alespoň polovinu zápasů. Jen pro případ zranění budou mít trenéři možnost použít v pozdějších fázích tři místa pro žolíky, kteří by právě kvůli zraněním neměli možnost odehrát v základní části požadovanou polovinu utkání.

”Ambice jednotlivých univerzit se budou lišit. My samozřejmě chceme, aby zápasy měly co nejvyšší úroveň a bude na školách, jak se například dohodnou s kluby na uvolňování hráčů,” doplnil Reich. ”Někdo skládá soupisku ze studentů, kteří jen někdy basketbal hráli, pak jsou ale i družstva, jejichž hráči paralelně působí i třeba ve druhé lize.”

Hracími dny v základní části, kde budou týmy rozděleny do čtyř divizí (Čechy, Praha, Severní Morava a Jižní Morava), budou na úvod soutěže tři čtvrtky během listopadu a na začátku prosince, dalším hracím blokem bude pak únor a březen. V dubnu naváže play-off, kam postoupí vždy dva týmy z každé divize, a poté i mužské a ženské FINAL FOUR, jež v jednom termínu pohostí Olomouc.

Tento čtvrtek se v prvních bitvách utkají mezi muži následující školy: ZČU Plzeň - LF UK Plzeň, UK Praha - VŠCHT Praha, ČVUT - VŠE Praha, UP Olomouc - Ostravská univerzita, FaF a LF Hradec Králové - UPA Pardubice, VUT Brno - MU Brno a VŠP Jihlava - Mendelova univerzita Brno. V ženských divizích na sebe narazí ZČU Plzeň - UPA Pardubice, UK Praha - VŠCHT Praha, UP Olomouc - Ostravská univerzita a VUT Brno - MU Brno.

2607ZTB.jpg

Cílem je podle Reicha soutěž v dalších letech rozšiřovat, aby v každé divizi bylo až šest celků. Potenciál skýtají především další ústavy, kde se sportu hojně věnují, či soukromé a zahraniční univerzity působící v Česku. ”Záleží i na tom, kde mají jaký preferovaný sport, kterému se více věnují. Není tak určitě automatické, že jedna škola obsadí svými týmy každou z vypsaných soutěží,” dodává Reich.

Nové soutěže včetně obou UBL budou výzvou i pro nesportující studenty, kteří se mohou zapojit jako fanoušci, pořadatelé, propagační a marketingoví pracovníci či jako reportéři.

”Jako hrací dny byly zvoleny čtvrtky, aby zápasy nekolidovaly s nejvyššími soutěžemi a studenti zároveň ještě neodjeli na víkend domů a mohli se tak utkání v nějaké formě účastnit. Finálový turnaj by pak měl být už větší akcí, a to včetně televizních přenosů,” upozornil ředitel soutěže, podle nějž se celý projekt chystal zhruba rok a půl, a jeho spuštění odsouvala i covidová epidemie.

Více informací o průběhu obou soutěží najdete na této webové stránce: UBL

SLOŽENÍ DIVIZÍ - UBL MUŽŮ

DIVIZE A (Čechy)

Západočeská univerzita Plzeň
LF UK Plzeň
JU České Budějovice

DIVIZE B (Praha)

VŠCHT Praha
ČVUT Praha
UK Praha
VŠE Praha

DIVIZE C (Severní Morava)

Ostravská univerzita
UP Olomouc
FaF a LF UK Hradec Králové
Univerzita Pardubice

DIVIZE D (Jižní Morava)

Mendelova univerzita Brno
Masarykova univerzita Brno
Vysoká škola polytechnická Jihlava
VUT Brno

SLOŽENÍ DIVIZÍ - UBL ŽEN

DIVIZE A (Čechy)

Západočeská univerzita Plzeň
Univerzita Pardubice
FaF a LF UK Hradec Králové

DIVIZE B (Praha)

VŠCHT Praha
VŠE Praha
UK Praha

DIVIZE C (Severní Morava)

Ostravská univerzita
UP Olomouc

DIVIZE D (Jižní Morava)

Masarykova univerzita Brno
VUT Brno