Rekordman: Jestli se rozzlobím, budu zlý

ZÁPAS NO.9 ZA BULLS UŽ I POWER FORWARDA TOMÁŠE SATORANSKÉHO Po pondělním tréninku před zápasem s Lakers to nebyla otázka, kterou by chtěl po produkčně slabším startu do své první chicagské sezony slyšet: „Nevyčerpalo vás náročné léto se světovým šampionátem?“ V odpovědi přiznal, že dosud nehrál dobře, také ale zdůraznil, že má nyní jinou roli a v prvních zápasech se teprve seznamoval s novými spoluhráči. Tu hlavní odpověď však dal Tomáš Satoranský vzápětí na hřišti. Nejdřív velmi dobrým výkonem s Lakers, kde byl ve třetí čtvrtině u vybudování 19bodového náskoku proti jednomu z nejlepších týmů této sezony. A už po 24 hodinách doslova explodoval v Atlantě, kterou roztrhal na kusy 27bodovým českým rekordem v NBA, dozdobeným 8 asistencemi, 7 doskoky, 1 ziskem a +17 body za 30 minut při střelbě 13/10 a trojkách 5/4. Byl to jeho první dvojciferný nástřel za Bulls a také první takový výkon hráče Chicaga (27+7+7 při střelbě 75 procent) od představení Michaela Jordana ve druhém duelu Finále 1991!

celý článek
Bulls děkují za porážku kouči Boylenovi

OSMÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO S OHLASY Snad jen diváci, kteří do United Center chodí hlavně na hamburger a pokecat v zápasové kulise, a pak ještě zarytí příznivci Cobyho Whitea, kteří od startu sezony požadují vsazení sedmičky letošního draftu do základu Bulls namísto lídra šestého týmu světa, nad tímhle představením kouče Chicaga Jima Boylena nekroutili většinu druhé půle hlavou. Když si tým skvělou hrou v útoku i solidní obranou vybudoval až 19bodové vedení, stáhl trenér 16 minut do konce za stavu 85-67 v domácím duelu s Lakers své hlavní opory včetně Tomáše Satoranského, aby podle obvyklého schématu, v němž aktuální skore nehraje žádnou roli, dostali prostor tři malí záložní rozehrávači naráz, ač soupeř nechal na kurtu své dvě hlavní hvězdy Davise (dočasně) a především Jamese, a všichni věděli, že Lakers právě přes Jamese půjdou tvrdě za pokusem o obrat. K němu pak podle očekávání i došlo, když hosté, v tu dobu už se svou druhou vlnou vedenou Kuzmou, odstartovali čtvrtou část trhákem 16 k nule, během něhož si Jim Boylen odmítl vzít timeout, nebo vrátit hlavní hráče do hry dřív než podle schématu. Vše tak dopadlo, jak muselo – porážkou číslo 6 v osmém utkání (112-118) po druhém poločase ztraceném 47-70! A trenér, jehož tým se letos chtěl dostat do play-off a rozhodně nechtěl opakovat 22 výher z minulé sezony, pak překvapil řadou prohlášení…

celý článek
Defenzivní bída trvá, Pacers děkují

ŠESTÝ A SEDMÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Po jednom vítězství i porážce mají za sebou po víkendu Chicago Bulls (2-5), kteří v pátek v koncovce se štěstím složili doma Detroit (112-106), jemuž stále chyběli Griffin s Jacksonem, aby v neděli odevzdali duel v Indianě (108-95), které přitom z užší osy chyběli křídelník Oladipo a podkošové opory Sabonis s Turnerem.

celý článek
Bezkrevní Bulls se dál topí

PÁTÝ DUEL TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Přesunout se během pár týdnů z vítězné kultury českého týmu, který šel do každého zápasu včetně čtvrtfinále MS s tím, že jej lze vyhrát, a pokaždé bojoval do roztrhání těla, když on byl tím hlavním hecířem téhle vítězné touhy, do současného tábora Chicago Bulls (1-4), kde málokterému hráči záleží na tom, jestli se vyhraje, nebo ne, musí být pro Tomáše Satoranského, shodou okolností slavícího 28. narozeniny, krajně frustrující. A jeho pohledy po některých zpackaných akcích spoluhráčů hovoří za mnohé. A vlastně už není ani divné, že tým v noci na čtvrtek ztratil už třetí vyhratelný zápas, tentokrát v Clevelandu, kde domácí rozhodnou čtvrtou čtvrtinu získali 37-29 a celý zápas 117-111. V úvodu posledního dějství proměnili prvních 9 střel a ve druhé půli, vyhrané 67-58, stříleli s úspěšností 65 procent, což jen znovu dokumentovalo bídu osobní i týmové obrany Chicaga.

celý článek
Bulls v MSG ztratili neztratitelné!

ČTVRTÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA BULLS Kouč Chicaga Jim Boylen se zdál být poměrně ostrým chlápkem, který si nebere servítky. O to víc překvapuje nebývalá míra tolerance k lenosti, nedisciplíně a neúsilí týmu v herních činnostech nevyžadujících talentové předpoklady. Když se přidá jeho sázka na stále stejné rotace bez ohledu na vývoj zápasu, včetně těch se třemi rozehrávači, kteří jsou rozehrávači jen na papíře, může z toho vypadnout i bolestivá porážka (105-98) v neprohratelném zápase s tragickými a dosud nevítěznými Knicks v Madison Square Garden. A to jen a pouze kvůli téměř nulové aktivitě týmu na obranném doskoku. Ve dvou až třech silově disponovaných mužích útočně doskakující Knicks tak nejenže celkem 26 body z 25 útočných doskoků vymazali původně až 18bodové manko, ale ještě vyhráli posledních 3:33 15-0, čímž obrátili celý zápas, ve čtvrté čtvrtině vedeni ex-Bullem Portisem, který v koncové sekvenci na vše stačil skoro sám. A Bulls mají za sebou na doskoku nejhorší zápas (63-38, včetně týmových dokonce 74-44) od 1. března 2010.

celý článek
První intro Bulls a důkaz profesionalismu

TŘETÍ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Bylo mu teprve šest let, když v tomhle sportovním chrámu Chicago Bulls dobyli svůj dosud poslední titul, vedeni nezastavitelným Michaelem Jordanem. V sobotu 26. října 2019 už sledoval legendární a technologicky po letech jen drobně vylepšené intro, s nesmrtelným hudebním doprovodem a býky uhánějícími ulicemi Chicaga do arény United Center, jako člen základní pětky ikony z „Windy City“. A pak už si od speakra jen vyslechl hromové: „At guard, 6´7, from the Czech Republic – Tomas Satoransky“. Tak začal pro čtvrtého Čecha v NBA jeho první ostrý domácí duel v rudém dresu Bulls. A on ho pro sebe i tým otevřel před 21.498 fanoušky už po minutě hry úspěšnou trojkou z levého rohu... Ne, tenhle zápas s obhájci titulu z Toronta pro jeho nový tým neskončil dobře (84-108), přesto aspoň oněch pár minut na startu bylo pro Tomáše Satoranského dalším pokračováním seriálu plnění dětských snů.

celý článek
"Sato" se v moři rozehrávačů našel včas

DRUHÝ DUEL TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA BULLS Je základním dirigentem šestého týmu světa, přesto jako jediný z šesti rozehrávačů Chicaga, kteří zasáhli do druhého duelu sezony NBA, oficiálně nenese toto označení, nýbrž stále zůstává – tak jako ve Washingtonu – shooting guardem (minimálně na serveru ESPN). Byl ustanoven základním rozehrávačem Bulls, přesto i podruhé dohrával ve čtrvté čtvrtině vyrovnané bitvy jen poslední dvě minuty. Jak je ale jeho dobrým zvykem, svou šanci zužitkoval se vším všudy a byl klíčovým mužem při prvním vítězství týmu, 102-110 na palubovce Memphis Grizzlies.

celý článek
Zápisky z hořké premiéry Čecha u Bulls

DEBUT TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Pořádně mrzutý debut v dresu Chicago Bulls zažil v Charlotte základní rozehrávač hostů Tomáš Satoranský. A víc než z osobního pohledu, kdy sice dal jen 2 body (z pole 5/1) a měl pouze 3 asistence, ale za 24 minut neztratil míč, přidal blok a hlavně pětky s ním ve hře skončily +4 body, to bylo z pohledu týmového. Chicago se po bídné první půli prokutalo ve čtvrté čtvrtině až do vedení 108-118, aby padlo 126-125, když inkasovalo 23 trojek! To značí nejen klubový rekord Hornets v základní hrací době, ale i rekord celé NBA v zahajovacím zápase sezony. A i vzhledem k tomu, jak snadno Charlotte přehrávala Bulls v rychlém přechodu do útoku a jak lehce v postupném útoku překonávala obránce 1 na 1 a vytvářela si nůše otevřených trojek, nevěstilo to pro hosty nic dobrého, neboť mladý a nezkušený tým Charlotte byl podle některých odhadů pasován na nejhorší bilanci letošní sezony.

celý článek
Muž v utajení, jejž Jordan oslovuje Jakub

EXKLUZIVNĚ S JAKUBEM KUDLÁČKEM Jeho práce se odehrává v přísně střežené zóně, do které si jednotlivé organizace nechtějí nechat nahlížet. Je to džob „tajných agentů 007“, operujících po celém světě. O cílech a destinacích svých operací nikde nesmějí mluvit, vyjma několika seancí během roku, kdy se celá „agentura“ sletí na velký brainstorming nad tisíci záznamů o stovkách nadějných kluků z celé planety. A nad nimi dozírají dva bratři slavného příjmení i jeden 65letý chlapík, který se doma může přehrabovat spoustou trofejí za tituly v NBA. A který má za sebou už nejeden manažerský tah, nad nímž žasla celá liga - Mitch Kupchak. A ti dva bratři? Jmenují se Larry a Michael. Tomu druhému patří už devět let Charlotte Hornets, pro něž již dvě sezony pracuje jako skaut i on. Nyní už rok dokonce jako ředitel mezinárodního skautingu. Stále ještě v necelých 30 letech. Už i v tomhle věku, který jemu osobně nepřijde vůbec podstatný, si získal uznání od největší legendy podkošové hry. Jediný Čech, kterého za pracovní nasazení a výkony chválí někdejší fenomén Chicago Bulls, dnes 56letý Michael Jordan. Nechte se pozvat do světa bývalého reprezentačního rozehrávače a nyní už muže, který leccos ví i o dění v „draftové válečné místnosti“. Do světa za světly ramp Jakuba Kudláčka.

celý článek
"Sato" i Veselý bodovali v anketě NBA!

PRŮZKUM MEZI GENERÁLNÍMI MANAŽERY NBA Tomáš Satoranský se hned dvakrát zviditelnil v každoroční anketě, jež před startem NBA mapuje názory a preference všech 30 generálních manažerů nejlepší ligy planety. To je při nějakých 450 borcích už ocenění, které zaslouží uznání. A ve kterých kategoriích česká jednička svá procenta získala? Nový základní rozehrávač Chicago Bulls obdržel hlasy ve volbě hráče, který letos zažije průlomovou sezonu, a dokonce páté místo mu patří mezi nejvíc nedoceněnými hráčskými akvizicemi letošního léta. Dostalo se ovšem i na Jana Veselého, úřadujícího Nejužitečnějšího hráče Euroligy, který získal hlasy v kategorii „Nejlepší zahraniční hráč nepůsobící v NBA“. Důležitým dodatkem průzkumu je, že manažeři v něm nesměli hlasovat pro hráče či trenéry svého klubu.