Vysvědčení pro Čecha od NBC Sports

10.03.2021 - red
počet přečtení: 1069
vytvořeno 10.03.2021, upraveno 10.03.2021

DĚNÍ V TÁBOŘE BULLS Stále bez tria Porter (mimo už 14 utkání) - Markkanen (mimo je už měsíc) - Hutchison - museli Chicago Bulls zvládnout poslední čtyři zápasy NBA, po nichž jim s bilancí 16-18 těsně patří deváté místo ve Východní konferenci NBA, přičemž před All-Star pauzou byl čtvrtý Boston pouhé tři výhry daleko.

Za poslední 4 zápasy, v nichž doma skolil Minnesotu (133-126), ale prohráli s Phoenixem (97-106) a Denverem (112-118), aby dobyli New Orleans (124-128), se o tři desetiny zvedl útok týmu (na 115 bodů, šestý), nadále osmý je celek v asistencích (+ 0,1 na 26,2), na doskoku je patnáctý (15. s 44,2) a o 4 desetiny se zhoršila jeho obrana (115,2), která je nyní na 25. místě.

Už třetí je celek ve střelbě z pole (nárůst o dalších 0,4 na 48,6), nadále desátý je v trojkách (stále 37,8) a už zase nejhorší je ve ztrátách (+0,1 na 15,3). O 4 desetiny na 20,1 (10. nejvyšší počet) snížil počet faulů, o dalších 0,4 pak zvedl obranu trojek (5. s 35,2), ale opět si pohoršil (o 0,2) ve vynucování ztrát (16. s 13,5).

Tomáš Satoranský je po svých 23 utkáních osmým střelcem (z hráčů s aspoň polovinou zápasů, jež už nemají Porter a Markkanen) týmu (plus 0,3 na 7,2), sdíleně třetím asistentem (pokles o 0,2 na 4,4), sdíleně druhý je v poměru asistencí a ztrát (3,0, když nadále ztrácí 1,5 míče na utkání) a dostává sedmé nejdelší minuty (+0,2 na 20,7).

Má nadále jasně nejlepší trojky z týmu (+3,5 procenta na 48,7, 1,7 pokusu na utkání, bilance 39/19) a z hráčů s aspoň jedním pokusem na zápas i nejlepší šestky s 89,7 (-2,6, 29/26)! Z hráčů s alespoň 30 pokusy (což je průměr téměř 1 na utkání) je v trojkách 4. nejlepší v celé NBA (za Snellem s 62/35, Harrisem s 249/126 a Portisem 76/38) a v šestkách z hráčů s nejméně 20 pokusy je na 28. místě.

Ač opticky vypadá v zápasech nejplodněji jeho útočná spolupráce s power forwardem Youngem, v zámoří si ještě víc všímají, jaká čísla má, když je ve hře s top skórerem týmu LaVinem. Z 10 spoluhráčů, s nimiž LaVine zatím odehrál nejméně 100 minut, je nejefektivnější ve dvojici právě s Čechem, s nímž přehrávají soupeře o 13 bodů za sto útoků, když jejich top akcí je pas Satoranského o zem na LaVinea sbíhajícího za zády obránců.

V hodnocení serveru NBC Sports před All-Star Game dostal čtvrtý Čech v NBA kladnou známku, už jen za to, s jakou grácií přijal roli náhradního rozehrávače za loňským nováčkem Whitem. Jeho průměr 4,4 asistence za 20,7 minuty je nejlepší v kariéře, jeho úspěšnost trojek vyskočila oproti minulé - světovým šampionátem poznamenaná - sezoně výrazným způsobem a drobné příspěvky jako výpomoci na sbíhající soupeře v obraně, neustálé organizování útoků (i v roli křídla) i angažovanost v defenzivě jsou prvky, jež autory hodnocení zaujaly. Za minus tak byla označena jen smůla v úvodu sezony, kdy musel Satoranský dvakrát vynechat několik zápasů kvůli covidovým restrikcím, celkově ale na něm neměli moc co kritizovat.

V domácím dramatu s nejhorším celkem ligy Minnesotou (bez Russella, Culvera, hrála navíc podruhé ve dvou dnech) lehkovážně bránící, útočící i doskakující Bulls prohospodařili 14bodový náskok z úvodu druhé půle a pak ještě 10bodový 4 minuty do konce. White vše korunoval pět vteřin do konce faulem při trojce Rubia, který 3 šestkami zajistil prodloužení. Až v něm se domácí opět probrali.

Bulls byli slabší v trojkách (10-12), šestkách (13-20) i ztrátách (21-17), ale dali víc zpod koše (76-62) a z pole stříleli za 59 procent. Po 7. výhře za 10 zápasů, s bilancí 15-16 dočasně poskočili už na 6. místo na Východě. Hosty táhlo trio Beasley (25), Towns (24, před prodloužením se vyfauloval), Edwards (21), domácí vedli LaVine (35) a White (20+8 doskoků a 6 asistencí na 7 ztrát, z pole 17/9, +10 za 33 minut), Satoranský se blýskl 16 body (z pole 7/6 a nejlepší s +10), 5 doskoky a 4 asistencemi na 2 ztráty za 26 minut.

Poprvé naskočil za Whitea po 5 minutách, trefil dvojku z jumpu, pivotu Carterovi asistoval na trojku, přidal nájezd, po jeho útočném doskoku skóroval White, aby střídal po 11 minutách ve hře za 44-38. Vrátil se na poslední tři minuty první půle (od 58-51 do 68-58), aby ji trojkou se sirénou uzavřel. Znovu přišel po 6 minutách 3. čtvrtiny za 78-74, vsítil další trojku, k dunku vyzval LaVinea, proměnil nájezd i dvojku, aby střídal po 9 minutách za 100-97. Znovu přišel 5 minut do konce 4. části za 108-103, asistoval na trojku LaVinea a pod koš Yongovi a ze hry šel za 113-111 3 minuty do konce, aby se vrátil na posledních 12 sekund a dával dvě šestky na 119-116, načež dohrával ještě posledních 30 sekund nastavení.

Doma s nyní skvělým Phoenixem dostali Bulls školení od excelentního rozehrávače Chrise Paula, jenž domácí místy rozebíral do šroubků (14+15 asistencí), navíc po 22 bodech nasázeli Booker i obr Ayton. Rozhodl nicméně kouč Donovan, který ve 4. části (16-32 a 10 ztrát) nechal chybující LaVinea s Whitem hrát až do konce stále dokola pouze individuálně, a tým navíc vypouštěl i obranu kolem koše. Bulls tak posledními 14 minutami se skore 20-43 přišli o zápas, v němž v půli vedli 58-46. Po zápase se pak na dlouhé minuty zavřeli na ”vyříkávačku” v šatně.

Tým vedli LaVine (24) s Whitem (19+4 asistence na 3 ztráty, z pole 16/7 a -9 za 31 minut), popáté v řadě a posedmé za osm utkání dvojciferný Satoranský končil s 12 body (z pole 6/5, s +4 nejlepší z vytíženějších hráčů), 2 doskoky a 1 asistencí na 2 ztráty za 21 minut. Bulls byli lepší z trojek (31/12 – 22/6), ale Suns patřily body zpod koše (44-66) a z brejků (9-23), navíc méně ztráceli (19-7).

Čech nahradil Whitea až po 10 minutách za 18-24, uvedl se trojkou, asistoval pod koš Youngovi, trefil dvojku zpod koše, další trojku, dvojku z driblinku za clonou a střídal po 9,5 minutách za 41-42. Během posledního útoku 1. čtvrtiny zorganizoval úspěšné vzniknutí mismatche a pár sekund do konce LaVineovi mezi šestkami nejspíš ještě stihl říct, že tým má stále nestřelecký faul, protože lídr týmu jej vzápětí v obraně chytře použil. Ve 3. části Čech začal po 5:20 za 66-61, trefil dvojku z driblinku a odcházel 8 minut do konce za 87-83.

V domácím duelu s Denverem (bez Millsapa, G-Harrise, Campazza) Bulls sice zaznamenali sezonní rekord bodů z brejků (28), ale hosté dominovali postupným útokem, kde Chicago cupoval centr Jokič (39, z toho 17 ve 4. čtvrtině, navíc Murray dal 24), a Nuggets tak získali 60 bodů zpod koše. Domácí i díky 12 trojkám tři čtvrtiny naháněli dvouciferné manko z 1. části a v závěru dokonce těsně vedli, jenže v koncovce příliš spoléhali na trojky a ty míjeli.

Tým táhli LaVine (23) s Whitem (20+10 doskoků a 3 asistence na 3 ztráty, z pole 17/7 a -4 za 37 minut), Satoranský stihl jen 3 body (z pole 4/1, +1) s 5 asistencemi bez ztráty a 4 doskoky za 20 minut. Naskočil po 6,5 minutách za manka 7-21, asistoval pod koše LaVineovi, Williamsovi na dunk a Valentineovi na trojku, sám jednu trefil a střídal po 8,5 minutách za 32-47. Vrátil se ještě na poslední 4 minuty poločasu (od 43-51 do 55-62) s asistencí do nájezdu Templea. Ve 3. části přišel už po 3,5 minutách za 64-73, asistoval do nájezdu Whiteovi a poroučel se po 5 minutách za 74-80, aby ještě jednou pokračoval 6:30 do konce za 97-95, ale za dvě minuty ho za remízy 101-101 nahradil White.

V New Orleans proti jednomu z nejhůř bránících týmů vedli Bulls po 2. čtvrtině vyhrané 20-38 o 19 a ještě ve čtvrté části o 18, aby domácí i díky třem faulům hostů při trojkách přirazili na 4 a LaVine musel v poslední minutě dát 6 bodů, navíc domácí lídr Williamson míjel šestky (celkem 16/8). Bulls si pomohli trojkami (22/6 - 28/12), i přes výškovou nevýhodu doskoky (43-54) a body zpod koše (54-64) a také 20 body z druhých šancí. Tým tlačili LaVine (36, 17. třicítka sezony, s 21 zápasy v řadě s aspoň 20 body má nejdelší šňůru ligy v této sezoně, navíc dává nejvíc bodů ve 4. čtvrtinách v lize) s Whitem (25+3 asistence na 1 ztrátu, z pole 16/8 a +7 za 33 minut), Satoranský přispěl 2 body (z pole 5/1 a -13 ), 4 asistencemi na 2 ztráty, 2 doskoky a 1 ziskem za 21 minut.

Do zápasu vstoupil za Whitea po 7 minutách za vedení 9-19 a po dunku a asistencí na dvojky Valentinea a Cartera střídal po 11 minutách za 37-39. ve třetí části naskakoval opět po 7 minutách za 60-79 a po asistencích na podkošové zakončení Valentinea a trojku Arcidiacona odcházel 7:30 do konce za vedení 93-107.

Informace z jiných soudků říkají, že klub by se nyní mohl zbavit často zraněného a velmi předraženého křídelníka Portera (v této sezoně 28,5 milionu dolarů) a naopak zalátat podkošovou nedostatečnost centrem Drummondem (za Cleveland po výborném začátku sezony s 19 body a 16 doskoky na utkání nehraje od 12. února), byť jeho obří plat není právě malou překážkou (28,7 milionu).

A vedle toho prší dál chvály na přínos nového kouče Donovana. Pod jeho vedením poté, co si to s hráči na začátku sezony vyjasnil, vymizely zápasy, které by tým snadno vzdával při vyšším propadu skore, navíc prý trenér vyniká i svými komunikačními schopnostmi se všemi složkami klubu.

Hráči si váží toho, že nepředstírá, že snědl všechnu modrost světa, s vice prezidentem Arturasem Karnišovsem je pak v denním kontaktu, kdy spolu mluví na, před i po každém tréninku, v posilovně či po každém zápase, přičemž oba si cenní možnosti hovořit zcela otevřeně. Litevec Karnišovas, který je prý denně v tréninkovém centru (pravidelně i na hřišti při trénincích), tak trenérovi předává své poznatky o různých útočných systémech či obranách týmu a stejně postupuje i s hráči, kterým třeba před tréninkem dává tipy, co a jak by mohli ve své hře zlepšit.

Tím, jak je tým blízko k dokonce čtvrtému místu na Východě, bude hledat až do konce trejdové lhůty (25. března) možnosti posílení, vzhledem k vyrovnanosti soutěže ale nejspíš nebude moc celků, které by se nyní chtěly zbavovat svých lepších hráčů.