Vzdušný duel s Adamsem a bolest ve finiši

26.02.2020 - red
počet přečtení: 961
vytvořeno 26.02.2020, upraveno 26.02.2020

DRAMA MEZI BULLS A THUNDER Ani 41 bodů LaVineho a kariérních 35 bodů dalšího guarda Whitea, který jako první náhradník klubových dějin (jediný další Bull s těmito čísly byl Jordan) – a také jako první z lavičky nastupující nováček NBA od roku 1970 (kdy se statistiky vedou) - zvládl nejméně 30 bodů ve třech zápasech v řadě, nedovedlo Bulls ke druhé výhře za sebou. S Oklahomou se vykopali ze 24bodového deficitu ze závěru první půle, ale v koncovce jim chybělo několik důležitých výpomocí v obraně a ani další bláznivé střely LaVineho už je nespasily. Doma padli 122-124 a zaznamenali 9. porážku za posledních 10 zápasů, nadále oslabení o Portera, Markkanena, Cartera, Dunna a Valentinea. Naopak Thunder uspěli venku už podeváté v řadě a utvořili tím klubový rekord. Satoranský byl i kvůli řadě ztrát hluboko v minusu ve svých prvních dvou úsecích, ale ve druhé půli se zvedl a za svých 33 minut končil na 10 bodech (z pole 10/4, -17), 5 doskocích a 7 asistencích na 5 ztrát.

Bulls popravil především slabý začátek, kdy nebráněný Gallinari (kryl ho menší LaVine) vysázel 5 trojek z 5 pokusů a 17 body vytáhl v ofenzivě velmi kolektivní a efektivní hosty do trháku 6-23. Dvěma jumpy po clonách tu za domácí kontroval jen Satoranský, který střídal po asistenci na trojku Mokoky po 8 minutách za manka 13-27 s neúčinným individualistickým útokem a chabou obranou týmu.

Pak domácí guardi krvácení zastavili a Satoranský se vrátil 47 sekund do konce 1. čtvrtiny za 26-34. Jenže ani ve druhém vstupu se mu kromě asistence do těžkého nájezdu Harrisona a na trojku Younga příliš nedařilo (minul tu zakončení po dvou otočkách, i druhý jeho pas pod koš nedokázal zpracovat power forward Gafford, jeho další čitelnou přihrávku pod koš zachytil soupeř a míč ztratil i při driblinku) a hosté vystavěli ještě větší trhák (38-62), za nějž Čech odešel 4:35 před půlí na lavičku. Domácí tu vršili ztráty a hosté naopak proměnili s neuvěřitelnou úspěšností už 11. trojku, navíc Bulls pod košem neměli odpověď na centra Oklahomy Adamse.

LaVine pak ale zmírnil katastrofu snížením na poločasových 55-72 a ve 3. čtvrtině už se rozehřál i jeho český kolega. Ten právě lídrovi týmu asistoval na dvojku, pak v brejku zadunkoval i přes obránce, faulem nedovolil v odvážném vzdušném souboji smeč Adamsovi, poté skóroval z útočného doskoku vlastní minuté dvojky a po dalším útočném doskoku Younga se jeho tým dostal už na -10. Satoranský pokračoval již tradiční asistencí do „back dooru“ na dunk LaVinea, jemuž pak nabil i na dvojku, vynutil si dvě úspěšné šestky a LaVine podporován trojkujícím Whitem už Bulls z útočného doskoku po předchozím vlastním zisku dovedl k obratu na 88-87. Chicago tu chybujícího soupeře přetlačovalo bojovností i obranou a s tím se lepšil i útok.

Satoranský vystřídal po 10 minutách 3. čtvrtky (za 86-87), aby se do vyrovnané bitvy, v níž tou dobou domácí stále Thunder překonávali větší bojovností, vrátil 6:30 do konce za 102-101. Asistoval tu ještě na trojku Whitea, ale to už se také zahřívali hosté Schröder, Gallinari a Paul, kteří lépe než soupeř zvládli v útoku poslední dvě minuty. Bulls tu několikrát absolutně chyběla výpomoc proti nájezdům, Schröder účinně floppoval při nájezdu LaVinea a po dvou chicagských nezdarech pod košem už hosté vedli o 6. LaVine ještě dvěma neskutečnými trojkami snížil na bod, pak na bod vrátil ještě Gafford, ale trojku na výhru už LaVine přes Paula v poslední sekundě neproměnil.

Bulls před slabší návštěvou 16.911 diváků dominovali zpod koše (58-38), lepší byli i z brejků (15-6) a na útočném doskoku (13-7, +21 střel), ale zaostali v trojkách (12-14) a fatálně v produkci šestek (9/6 – 35/26), jichž dávají soupeřům více než 25 na zápas. Čtvrtým a posledním dvojciferným střelcem domácích byl rozehrávač Harrison (11, +2 za 22 minut). White, který se stal prvním nováčkem dějin NBA s 5 trojkami ve třech zápasech v řadě, k 35 bodům přidal 3 asistence na 1 ztrátu a byl +15 za 33 minut. Nadále základní guard Arcidiacono skončil na 2 bodech a 2 asistencích za 22 minut (-9). Hosté se opírali o Gallinariho (24, trojky 10/5), Gilgeouse-Alexandera (21+11 doskoků), Schrödera (21) a Paula (19+9 asistencí).