Noví Bulls a Čech 13 hodin v dodávce

13.01.2021 - red
počet přečtení: 1073
vytvořeno 13.01.2021, upraveno 13.01.2021

Z TÁBORA CHICAGA Kouč Billy Donovan to po návratu Bulls ze čtyřzápasového tripu na západní pobřeží řekl jasně: „Musíme se stát soudržným týmem, který neztrácí, brání bez faulů a doskakuje. Pokud nedokážeme tyhle tři prvky mít ve své hře pravidelně v každém zápase, budeme opravdu jen těžko vítězit.“ Čísla jeho slova po prvních 11 utkáních s bilancí 4-7 a 12. místem na Východě jen potvrzují. Tým má sice šestý nejproduktivnější útok celé NBA (116,1), když z pole (47,7) je devátý, z trojek (37,7) jedenáctý a dokonce třetí v úspěšnosti šestek (81,6), jenže také je vůbec nejhorší ve ztrátách (17) a až osmadvacátý v obraně (121,1), když soupeřům povoluje čtvrtou nejvyšší úspěšnost trojek (39,2), a také je až třiadvacátý na doskoku (43,4) a sedmý nejvíc faulující (21,5).

I do zápasů západního tripu se tyto chicagské potíže věrně obtiskly. Tým sice na úvod dokázal překvapivě dobýt Portland (108-111) po obratu z minus 20 bodů, ale pak třikrát nezvládl koncovky a postupně padl v Sacramentu (128-124) a v LA s Lakers (117-115) i s Clippers (130-127), když například v posledním utkání se sám zničil 23 ztrátami. Počtvrté za 11 zápasů tak spáchal nejméně 20 ztrát.

S Clippers Chicago zatížil i jiný problém, a to o osm větší počet trestných hodů soupeře, což se Bulls stalo pošesté za 11 zápasů. A na útočném doskoku zaostali 12-3, což dalo domácím výhodu 22-8 z druhých šancí.

Na celém tripu týmu samozřejmě chyběl kvartet Markkanen, Satoranský, Hutchison a Arcidiacono, navíc v obou utkáních v LA vypadl i forward Porter.

Pozitiva?
 


Určitě zatím velmi odvážné a vyspělé výkony druhého nejmladšího zelenáče ligy, křídelníka Patricka Williamse (číslo 4 loňského draftu), který se na tripu bránil s celebritami, jakými jsou LeBron James nebo Kawhi Leonard, a ještě během čtyř utkání natočil průměry 11,5 bodu, 3,8 doskoku a 1,8 zisku za 29 minut při 54procentních trojkách (trojky celkově má 45,8).

Vedle něj roste i podkošový třetiročák Wendell Carter, který na Západě rýsoval průměry 14,8 bodu, 8 doskoků a díky stále lepší orientaci ve vymezeném území i 3,5 asistence.

Právě přes něj i další pivoty se čím dál víc odbývá útok Bulls, který je vyváženější, s větším sdílením míče a více hráčů se tak dostává do dvojciferných bodů.

11 zápasů už je poměrně slušný vzorek a nejspíš se tak dá říct, že Bulls jsou schopní hrát pravidelně vyrovnané zápasy, nebo je sem tam i obracet, což se ukázalo v Portlandu. A hráči se shodli, že v minulé sezoně pod koučem Boylenem by se například obrat z minus 20 nepodařil. „Když jsme se tehdy dostali do takové díry, morálka týmu šla dolů. Letos ale máme úplně jinak nastavené hlavy. Billy odvedl skvělou práci v posílení sebevědomí hráčů. A nás veterány nechává, abychom během zápasů pomáhali mladším klukům k udržení sebevědomí,“ podotkl na adresu kouče jeden z nejstarších Býků Thad Young.

Trenér Donovan podle hráčů není řvoucím typem kouče, zato jim dokáže přesně předat, co po nich chce. Hodně se to týká především hlavního skórera LaVinea, od nějž žádá, aby byl lepší obránce a nebyl jen „tím střelcem“. „A musí dělat dobrá rozhodnutí, a to konzistentně každý jeden zápas. Tohle mu říkám pořád: Nemůžeš jen střílet, ale musíš zvládat i akce pro ostatní. A nemůžeš si hlavu nastavit na to, co chceš dělat ty, ale co ti říká obrana soupeře, abys dělal.“

Dosud poslední skutečný výbuch týmu nastal šest zápasů dozadu v Milwaukee, kde Bulls nestíhali čelit vodopádu trojek i napadání podkošového prostoru v podání soupeře a padli o 30, když jen domácí lídr Antetokounmpo házel 18 šestek a navíc uvolňoval i otevřené trojkaře. Příliš staticky hrající tým zamrzl i na polovině soupeře, kde měl 18 asistencí na 21 ztrát, i kvůli fyzické defenzivě Bucks, jež se hodně podepsala na výkonu mladého rozehrávače Whitea.

Pak ale Bulls doma využili absencí Porzingise s Dončičem k 10bodovému složení Dallasu, byť o něm rozhodli až v koncovce. Lepší byli z trojek i šestek a 39 body je potáhl LaVine, aktuálně čtvrtý střelec ligy (27,7).

Vzápětí byli blízko výhře i v Sacramentu, proti jednomu z nejúdernějších týmů kolem koše. V tomto segmentu se sice domácím vyrovnali (62-62 zejména díky penetracím v podání guardů), když jsou ve hře dovnitř postupně stále lepší, ale zaostali ve ztrátách (7-16) a o osm tref i z trestné linie.

I tři poslední těsné porážky v oslabené sestavě nicméně ukázaly, že Bulls by mohli být na dobré cestě. Podle pozorovatelů k tomu pomáhá fakt, že prezident klubu Michael Reinsdorf, který má v klubu posledních pět let stále větší slovo, je na rozdíl od otce a majitele Bulls Jerryho víc přesvědčen o důležitosti kvalitního kouče. I proto byl zřejmě najat právě Billy Donovan, který je podle prvních ohlasů i dobrým učitelem a mentorem hráčů.

Teď ještě aby trenér měl k ruce co nejkompletnější sestavu. Do té se čerstvě z karantény vrátili Markkanen s Arcidiaconem, kteří nakonec na rozdíl od kolegů Satoranského s Hutchisonem nebyli nakaženi covidem, byť si byli téměř jistí, že to není možné, neboť z utkání ve Washingtonu cestovali v noci 13 hodin dodávkou spolu s nakaženým Satoranským. Ten spolu s Hutchisonem musí být stále izolován v karanténě, přičemž nejbližší utkání po odloženém úterním duelu s Bostonem (Celtics měli příliš hráčů mimo) čeká Bulls až v pátek v Oklahomě.