Satoranský dominuje Bulls i brání Whitea!

16.02.2021 - red
počet přečtení: 1078
vytvořeno 16.02.2021, upraveno 16.02.2021

DĚNÍ V TÁBOŘE BULLS Týmu Chicaga i dál často chybí zabijácký instinkt, pravidelně střídá výhry s porážkami a z posledních pěti proher byly čtyři do čtyř bodů, ale i tak jej bilance 11-15 drží na devátém místě Východní konference NBA, jen o jednu výhru za play-off. V posledních devíti duelech postupně padl doma s Portlandem (122-123), znovu doma zvítězil (110-102) i prohrál (103-107) s New Yorkem, podlehl (123-119) i zvítězil (92-118) v Orlandu, doma si neporadil ani se zoufalým a rovněž oslabeným Washingtonem (101-105), aby rovněž v United Center rozbil New Orleans (129-116), následovala domácí porážka s Clippers (106-125) a naposledy velké vítězství v prodloužení v Indianě (112-120).

Kouč Billy Donovan stále nemůže počítat s křídlem Hutchisonem (mimo z osobních důvodů), už sedmkrát chyběl forward Porter (trvající potíže se zády), základní centr Carter po téměř dvouměsíční pauze naskočil až v Indianě a rovněž základní power forward Markkanen je od prvního utkání s Orlandem na několik týdnů out s pravým ramenem.

Mimochodem - právě poslední dva jmenovaní jsou doslova magnetem na zdravotní potíže, kdy Carter za své tři sezony v NBA odehrál 44 z 82, 43 z 65 a nyní zatím 15 z 26 utkání. Markkanen postupně natočil 68 z 82 utkání, 52 z 82, 50 z 65 a v této sezoně dosud jen 14 z 26.

Týmu za posledních devět zápasů lehce poklesl útok (o 0,4 na 114,9, sedmý), už osmý je v asistencích (nárůst o 0,7 na 26,3), doskok zůstal téměř beze změny (17. s 44,2) a největší zlepšení tak vykázala obrana (o 2,2 bodu na 116,0), která je na 27. místě.

Sedmý je celek ve střelbě z pole (nárůst o 0,4 na 47,8) i v trojkách (zůstaly na 38,3) a nadále nejhorší je ve ztrátách, byť srazil průměr o 1,4 na 15,7. O 1 celou na 20,6 (9. nejvyšší počet) snížil i počet faulů. O 1,1 pak Bulls zvedli obranu trojek (11. s 36,3), ale pohoršili si o 0,7 ve vynucování ztrát (11. s 14,1).

Tomáš Satoranský je po svých 15 utkáních desátým střelcem týmu (6,5), dále třetím asistentem (4,9), nejlepší (z hráčů s aspoň polovinou zápasů) je v poměru asistencí a ztrát (3,2, když ztrácí 1,5 míče na utkání) a dostává desáté nejdelší minuty (19,5). Má i nejlepší trojky (45,8, 1,6 pokusu na utkání, bilance 24/11) a z hráčů s aspoň jedním pokusem na zápas má i nejlepší šestky s 90,5 (21/19).

Z hráčů s aspoň 20 pokusy je v trojkách 13. nejlepší v celé NBA a v šestkách při stejném filtru na 22. místě.

V duelu s oslabeným Portlandem (bez McColluma, Nurkiče, Derricka Jonese a Zacha Collinse) Bulls (bez Cartera) při velmi slabé obraně nevyužili další velkou šanci. Poté co náhradníci získali v úvodu 2. čtvrtce vedení o 8, hosté i bez Lillarda reagovali šňůrou 2-18 a později vedli až o 19, když v malých pětkách Bulls hořel v obraně Markkanen. A když se domácí zázračně dostali zpět a 11 sekund před koncem vedli o 5, nechali dát dalekou trojku autora 44 bodů Lillarda a po vynucení rozskoku a získání míče hosty poté i druhou - vítěznou. V pádu a s klaksonem zápasu.

Tento duel, v němž Bulls přestříleli Blazers z trojek 21-17, ale srazily je ztráty (15-8), odstartoval ukrutnou sérii týmu s 18 zápasy za 33 dní. LaVine Chicago potáhl 31 body, ale také měl potřetí za sebou nejméně 6 ztrát, Markkanen přidal 31 a první rozehrávač White 20 (z pole 11/6) s 6 asistencemi na 1 ztrátu a -17 za 34 minut. Střídající Satoranský byl +3 za 13 minut s 6 body (z pole 3/2) a 3 asistencemi na 2 ztráty a 3 doskoky.

Poprvé naskočil až po 12 minutách místo křídla Valentinea za vedení 43-36, ale už po 100 sekundách opět seděl po propadu na 44-46. Vrátil se až po 8:30 ve 3. části za 75-89, kdy skóroval zpod koše s faulem, asistoval na trojku a podkošové zakončení Markkanena, sám trefil trojku a asistoval na dvojku Younga, než odešel 4 minuty do konce za 110-111.

Po třech porážkách se Bulls radovali až doma s Knicks (Markkanen, který má před vyjednáváním dalšího kontraktu, podruhé v řadě 30 bodů, LaVine 21, White 13+6 asistencí na 4 ztráty, z pole 12/5, +13 za 37 minut, trojky týmů 11-6, Chicago opět nejméně 30 asistencí, celkem pošesté v sezoně, tým měl 6 dvojciferných střelců), kdy rozhodli až v poslední minutě. Na Satoranského zbylo jen 10 minut (z pole 1/0, -6) se 4 asistencemi na 2 ztráty a 2 doskoky. Poprvé přišel po 10 minutách za Whitea (za vedení 28-18), nabil na dvojku Younga a Templea a dunky LaVinea s Gaffordem a střídal po 6,5 minutách za 42-35. Vrátil se 13:20 do konce za 82-73 místo LaVinea a loučil se 10 minut do konce za 87-83.

Vedle ofenzivního vzedmutí Markkanena, který se nyní snaží víc najíždět do koše, zářil opět i další power forward Young, který v posledních třech utkáních měl průměry 12,3 bodu, 9,3 doskoku a 9,3 asistence a v útoku hodně tvořil hru.

Radost Bulls (už bez Portera) však trvala jen dva dny, než se s fyzicky hrajícími Knicks doma utkali znovu a tentokrát padli, když po ofenzivně i defenzivně bídné 1. čtvrtině ztráceli 17 bodů, ve 3. části až 19 a manko už nedohnali. Velký problém měli s pronikáním soupeřů až pod koš a lídr LaVine přiznal, že jeho tým se s fyzicky vystupujícími soupeři potýká jen těžko.

V utkání dal 24 bodů, Young přidal 19, ale Bulls poprvé v sezoně neměli trojky ani 20 procent, propadli v nich 6 ku 11 Knicks, na doskoku 44-57 (hosté 18 bodů z druhých šancí) a lepší body zpod koše (62-50, z toho v 1. čtvrtině dali hosté 22) a ztráty (9 (nejméně v sezoně) - 17) nestačily. White zaknihoval 13 bodů (z pole 13/4, -8) a 6 asistencí na 2 ztráty za 32 minut, Satoranský 6 bodů (z pole 4/3, +4) a 3 asistence na 1 ztrátu za 14 minut.

I díky němu lavička Bulls přehrála tu soupeřovu 41-25 a ještě v závěru dotahovala skore. Čech se poprvé zapojil už po 7 minutách za manka 8-18 místo LaVinea a po asistenci na trojku Templea a vlastním zakončení zpod koše i floateru střídal po 10 minutách za 33-45. Jeho druhý úsek začal 10:30 do konce za 79-94. Proměnil tu opět floater, na další nahrál Williamsovi, k trojce vyzval Valentinea a odešel za 90-99 7 minut do konce.

Následovala 4bodová porážka s nyní slabými Magic v Orlandu, po níž to měli Bulls 0-24 od začátku minulé sezony s týmy, které se dostaly na Východě do play-off 2020. Chicago mělo potřetí v řadě slabý začátek (18-4), chybělo mu fyzično a požár musela znovu hasit lavička, která zahájila obrat na +6. Hosté však neměli odpověď na kariérní výkon Vučeviče (43+19 doskoků) a podkošovou aktivitu domácích (poměr házených šestek 37-20 a 19 bodů Magic z druhých šancí). Ti vyhráli doskok 56-44 a dali i víc trojek (11-9). Bulls sice v závěru dorovnali skore z dvojciferného manka, ale posledních 90 sekund už patřilo Magic. Hosté navíc přišli o zraněného Markkanena.

LaVine 24 ze svých 26 bodů dal ve 4. čtvrtině, nováček Williams se v 19 letech a 163 dnech stal nejmladším hráčem klubu s 20 body a rozehrávač White stihl 16 bodů (z pole 17/6, -15) a 3 asistence na 1 ztrátu za 34 minut. Satoranský byl nejlepší s +19 body za 21 minut (6 bodů, z pole 4/2, 4 doskoky a 4 asistence na 1 ztrátu). Do zápasu vtrhl namísto Whitea po 6 minutách za manka 18-12, asistoval na dvojku Younga a LaVinea, sám skóroval zpod koše i ze dvou šestek a střídal po 13 minutách ve hře za vedení 43-49. Vrátil se 14 minut do konce za manka 88-76, skóroval zpod koše a po dvou nabídkách na podkošová zakončení LaVinemu jej 6 minut do konce zahradil White za manka 108-103.

Hned druhý den se hrála v Orlandu odveta a ta vyšla Bulls proti rovněž oslabeným Magic mnohem líp, když rozhodli druhou čtvrtinou (12-30). 39 bodů dal LaVine (splnil požadavek kouče, aby v první fázi zápasů víc najížděl do koše, než střílel a hledal spoluhráče) a 20 Valentine. White měl 13 bodů (z pole 12/5, +19) a 3 asistence na 1 ztrátu za 27 minut a Satoranský 9 bodů (z pole 5/3, +13), 6 asistencí bez ztráty, 5 doskoků, 2 bloky a 1 zisk za 27 minut. Bulls rozstříleli domácí z trojek (30/15 ku 27/6) a lepší byli i zpod koše (50 ku 40). Hráli často s malými pěticemi, kdy nováček Williams šel v základu místo na křídlo na pozici 4 a většinu utkání kouč Donovan odehrál na tři guardy ve hře naráz.

Satoranský nahradil Whitea už po 4,5 minutách za manka 13-11, hned dal dvojku z driblinku s faulem, nabil na floater Williamsovi, dvakrát pod koš Youngovi, sám trefil trojku a po 11,5 minutách jej měnil Arcidiacono za vedení 35-40. Znovu naskočil ještě na poslední 3 minuty poločasu a s jeho asistencí na dunk LaVinea Bulls odtáhli z 41-51 na 43-61. Ve 3. části byl nasazen za Whitea po 7,5 minuátch za 57-84, asistoval pod koš Youngovi, trefil další trojku a zblokoval Masona, asistoval na trojku Templea a odešel 7 minut do konce za 78-100.

Příznivé náznaky proti oslabeným Magic však vzápětí spláchla domácí porážka s Wizards (hrající bez Westbrooka či Bryanta a druhý zápas ve dvou dnech), s příliš statickým útokem i bídnou první půlí (48-58), orámovanou 11 ztrátami a nulovým Whitem (celkem 8+3 asistence na 1 ztrátu, z pole 10/3 a +1 za 30 minut). Za hosty zapsal svou 14. třicítku sezony Beal (35, TH 15/14), na což reagoval rovněž 35 body LaVine, ale neproměnil v posledních vteřinách nájezd přes pivota Lena na prodloužení. Bulls dali víc trojek (9-6), ale míň šestek (20-27) a nejvíc propadli pod košem (40-54).

Po utkání se opět řešily nekonzistentní výkony i obrana v podání Whitea, jehož udržení v základní pětce kouč opakovaně odmítl podmiňovat jeho výkonností. Zajímavé ale je, že mladý guard trenérovi sám přiznal, že nikdy nebyl zvyklý být tolik na míči a jako klasický rozehrávač nikdy moc nefungoval, proto je teď pro něj vše nové.

Na jeho obranu se ovšem veřejně postavil i Tomáš Satoranský, jejž White pro tuto sezonu vytlačil ze základu. ”Na Cobym je teď velký tlak. Přechod z univerzity je zvlášť pro rozehrávače vůbec nejtěžší. Sám jsem zažil, jaké to bylo pro mě, když jsem do ligy přicházel, a to mi bylo pětadvacet. To nejlepší, co nám může dát, je jeho agresivita. Někdy se snaží hlavně zastřešovat náš útok, ale já mu pořád říkám, že agresivní Coby je ten nejlepší, kterého znám. A je to i nejlepší pro náš tým.”

Satoranský, který po tomto zápase prohlásil, že už se po covidové nákaze cítí skvěle, zaknihoval 9 bodů (z pole 6/3, -4), 7 doskoků, 3 asistence na 1 ztrátu a 1 zisk za 23 minut. Naskočil po 5 minutách za Whitea (za vedení 13-11), proměnil dvojku z driblinku, dvakrát asistoval pod koš Youngovi, přidal floater, dvě šestky a po 9,5 minutách střídal za 31-35. Vrátil se na posledních 5:30 první půle (od 36-46 do 48-58) za křídlo Valentinea, aby ve 3. čtvrtině přišel už po 2 minutách za Whitea (za 56-65), na trojku asistoval LaVinemu, sám jednu dal a zápas končil po 8 odehraných minutách za stavu 76-83.

Vzápětí si Bulls doma podali New Orleans, a to zejména díky 3. čtvrtině (40-14). Zápas navíc začali 44 body s trojkami 11/10 v  první čtvrtině (ofenzivně nejlepší perioda sezony). Celkovými 25 trojkami ze 47 pokusů utvořili rekord klubu (hosté 36/13, byli lepší v daných šestkách 8-21) a 36 asistencemi svůj rekord sezony. Dominovali LaVine (46, trojky 14/9) s Whitem (30+7 asistencí na 2 ztráty a -2 za 34 minut, trojky 17/8), kteří jako první dva spoluhráči dějin dali po 8 trojkách v jednom zápase.

Střídající Satoranský zaznamenal 3 body (z pole 2/1, +17), 8 asistencí na 3 ztrát a 2 doskoky za 19 minut. Do hry přišel už po 4:20 (za Whitea) za manka 14-18, nabil na trojku a dvojku Templeovi, na další trojku Valentineovi a hned na tři LaVinemu a ještě před koncem 1. čtvrtiny na podkošové zakončení i Youngovi, aby vystřídal po téměř 9 minutách za 47-34. Ve 3. dějství nahradil Whitea po 7,5 minutách za 93-81, nabídl dvojku Youngovi a po vlastní trojce odcházel 6 minut do konce za 118-104.

Následovala vysoká domácí porážka s Clippers (bez Georgea, ale Leonard dal 33 a Morris 20), při níž se ale výkonem sezony blýskl český rozehrávač (17 bodů, z pole 8/5, TH 7/7, 7 asistencí na 1 ztrátu, 4 doskoky a -8 za 30 minut). Bulls vedli i LaVine (26) a White (17+4 asistence na 2 ztráty, -9 za 34 minut, z pole 14/7). Tým zaostal zpod koše (52-60) a z 13 jeho ztrát měli Clippers 11 zisků a spoustu bodů. Kouč Donovan si stěžoval na příliš mnoho rychle zakončených útoků bez přihrávek, které by nutily pracovat obranu.

Satoranský byl uveden na scénu už po 4 minutách za Templea (za 6-14), asistoval pod koš Youngovi i na trojky LaVinea a Templea, proměnil všechny tři šestky za faul při trojce, pod koš asistoval Kornetovi, skóroval z nájezdu a střídal po téměř 14 minutách za 42-44. Vrátil se na posledních 3:30 první půle, kdy nahradil Whitea za 45-47, pod koš asistoval Youngovi a sám skóroval zpod koše, aby poločas s ním ve hře skončil 54-58. Ve 3. části přišel po 4 minutách za 65-72 místo Templea, skóroval z nájezdu a na stejné zakončení nabil Youngovi, přidal 4 šestky, asistenci na nájezd Templea, zadunkoval z nájezdu do postavené obrany, skóroval zpod koše a odcházel 7 minut do konce za 90-109.

V Indianě už se po 11 zápasech konečně vrátil první centr Carter (11+9 doskoků), ale tým víckrát v zápase prostřídal sekvence s výbornou obranou i nechybujícím úderným útokem s úseky, kdy dával Pacers míče i koše zadarmo a chyboval v útoku. Několikrát tak promarnil šanci se výrazněji utrhnout, včetně 4. části, kdy nakonec ztratil 11bodový náskok a Brogdon 10 sekund do konce z těžkého nájezdu zajistil domácím prodloužení. V němž už ale ovládla dění malá sestava Bulls, kteří porazili Pacers (bez Warrena, LeVerta) po 10 porážkách v řadě. Překonali i 14 bloků domácích, jež přeskákali (doskoky 47-60, v útoku 8-13, 25 bodů z druhých šancí), utrojkovali (9-13) a přehráli i produkcí lavičky (19-37).

Svou dvanáctou třicítkou sezony je vedl LaVine (30, 12 z posledních 14 bodů týmu ve 4. čtvrtině), vidět byl i White (19+8 asistencí na 3 ztráty, 7 doskoků, z pole 18/7, +16 za 44 minut) a jako čtvrtý střelec rozehrávač i křídlo Satoranský (13+4 asistence bez ztráty, 3 doskoky, 1 zisk a +0 za 21 minut, z pole 9/5). Ten, nabit novým sebevědomím, hned po nahrazení Whitea po 7 minutách (za 9-9) asistoval pod koš Youngovi i LaVinemu, trefil dvojku s faulem, vyzval ke trojce Valentinea a střídal po 10 minutách za 38-40. Whitea znovu nahradil 16:30 do konce za vedení 59-64, trefil dlouhou dvojku i trojku z rohu a seběhl si i na snadné zakončení zpod koše, aby přidal i druhou trojku a asistenci na floater Whitea, jemuž poté 5 minut před koncem 4. části za manka 94-92 musel už nadobro uvolnit místo.