Pokud bych si měl vsadit, tak dohraje

22.12.2020 - red
počet přečtení: 823
vytvořeno 22.12.2020, upraveno 22.12.2020

S JIŘÍM WELSCHEM PŘED NOVOU SEZONOU NBA  Je nyní nejbližší - v tuzemsku se nacházející „spojkou“ - s osobní zkušeností s nejlepší ligou světa, a proto jeho názory a poznatky budou vždy jedny z těch nejsledovanějších. Druhý Čech v NBA Jiří Welsch tedy na úsvitu dnes v noci startující sezony, zkrácené o deset utkání na 72 zápasů, usedl do zpovědního křesla a podělil se o své tipy a soudy, jež se samozřejmě dotkly i aktuální situace rozehrávače Chicago Bulls Tomáše Satoranského.

Jirko, kdo je podle vás hlavním favoritem na titul NBA, a které týmy vidíte jako největší vyzyvatele?
Hlavním favoritem na titul jsou pro mě LA Lakers a nejvíc na paty jim na Západě budou šlapat Denver Nuggets, kteří, myslím, udělají opět další krok dopředu, a na Východě to budou Milwaukee s Bostonem.

Vidíte ve startovním poli nějakého černého koně? Tým, o kterém se tolik nemluví, ale mohl by překvapit?
Nejsem si jistý, že nějaký vidím. Možná Portland, možná Phoenix, který v letní bublině hrál skvěle a navíc získal Chrise Paula. Další týmy už jsou známé a o jejich síle se ví.

2482NzY.jpg

Co říkáte na to, ze Lakers v podstatě rozbili titulový tým a kolem Jamese a Davise postavili nový, se snad ještě zajímavějšími jmény?
Je to zajímavá strategie. Nesledoval jsem je ale tak podrobně, abych mohl zanalyzovat, co je k tomu vedlo. Možná to byla situace kolem kontraktů, že potřebovali primárně podepsat Davise s Jamesem a možná vnímali i to, že se jim podaří udělat další krok dopředu, což se jim, myslím, povedlo, když se podíváme na tým, jaký před sezonou sestavili.

Je tedy ještě lepší než loni?
Asi ano. Marc Gasol Lakers přinese obrovské zkušenosti a podpoří vítěznou mentalitu, protože už toho v kariéře vyhrál hodně. Montrezl Harrell zvýší o další stupeň fyzičnost týmu, Dennis Schröder zase dynamiku na rozehře. Mají tedy asi ještě silnější tým.

Jak to máte v souboji o nejlepšího hráče všech dob mezi lídrem Lakers LeBronem Jamesem a Michaelem Jordanem? Na čí jste straně?
Já v tom mám jasno, ale to neznamená, že on je ten nej. Čím víc tyhle debaty sleduju, tím víc si myslím, že nejde porovnávat hráče mezi různými generacemi a ve finále u každého rozhoduje něco jako osobní náklonnost hodnotitele, jak ho ten daný hráč ovlivnil. U mě je to jméno jasné – Michael Jordan.

Kolik prstenů ještě může LeBron přidat, protože to nevypadá, že hodlá končit?
Těžká otázka. Minimálně jeden, a to v této sezoně, kdy jsou Lakers hlavním favoritem. LeBron se o sebe skvěle stará, je v úžasné fyzické formě a může hrát ještě čtyři pět let. Kolik ještě přidá prstenů celkem, to teď ale nedokážu odhadnout.

Odpovídají jeho výkony tomu, že už brzy oslaví 36. narozeniny? A jak dlouho ještě může hrát na nejvyšší úrovni?
Řekl bych, že výkony tomu věku odpovídají. Bude mu 36, ale dlouhodobě se o sebe výborně stará, investuje do toho hodně času i financí a zatím to nevypadá, že by měl nějak zpomalovat.

Zse, že Tomáš Satoranský teď bude chodit v Chicagu do hry až z lavičky, mohla by mu tahle role v mladém týmu sedět?
Nevím, jestli sedět. Já ho vnímám jako hráče, který má schopnosti, zkušenosti a dovednosti na to být hráčem základu, ale nevím, jaká je strategie týmu a klubu. „Saty“ je nicméně hráč, který dokáže být prospěšný týmu v jakékoli pozici, tak uvidíme. Za mě by tento tým měl mít na pozici rozehrávače spíš nějakého zkušeného veterána než mladého hráče, ač explozivního skórera. Já tak „Satyho“ vidím spíš v základu.

Co od něj v této sezoně očekáváte?
Já neočekávám nic, nejdůležitější je, co od sebe čeká on. Nebude to pro něj jednoduché, jako pro velkou spoustu hráčů, protože ta pauza, co má za sebou bez zápasů, je obrovská, nezvyklá a nikdy se s tím zatím nesetkal, aby devět měsíců nehrál. I to bude mít vliv na jeho rozpoložení a výkony, stejně jako na všechny ostatní, které tohle postihlo.

Má Chicago silnější tým něž v minulé sezoně, kdy se neúčastnilo její dohrávky?
To nedokážu říct. Jak jsem vnímal podpisy smluv, nemyslím, že Bulls výrazně posílili. Pokud budou silnější, tak to bude na základě toho, že ti stávající hráči letos budou hrát líp. Mluví se hodně o Markkanenovi a všichni jsou zvědaví, jaký pokrok udělá od nováčkovské sezony rozehrávač White.

Jak se vám pozdává skórerské duo White - LaVine?
Mně hlavně přijde, že dobře fungovala chemie mezi „Satym“ a Zachem LaVinem. Jak to bude fungovat mezi LaVinem, který je primárně skórer, a úplně jiným typem rozehrávače, to teď nedokážu vyhodnotit. Zachovi by měl teoreticky víc vyhovovat typ „Satyho“, který je orientovaný na tým, vytváří pozice a zásobuje ho míči ve správný čas a na správném místě. Možná ale LaVine s Whitem můžou vytvořit nové dynamické a skórující „combo“.

Má Chicago tým, který může pomýšlet na play-off?
Může na něj pomýšlet jen tehdy, když stávající hráči udělají posun ve své výkonnosti a tím se posune i hra celého týmu.

Jak teď berete situaci Satoranského, jaká je podle vás jeho pozice v klubu, a vsadil byste, že dohraje u Bulls sezonu?
V NBA se věci mění ze dne na den a obzvlášť dnes žijeme ve velmi nejisté době, takže sázet na to, jestli v Chicagu dokončí nebo nedokončí sezonu, je dost ošidné. Pokud bych si měl vsadit já, dal bych to na to, že dohraje. Pro organizaci Bulls je pořád velmi cenným hráčem, protože kombinuje vysokou basketbalovou i lidskou a charakterovou kvalitu plus zkušenosti s relativně rozumným kontraktem. Nedokážu si moc představit, proč by se takového hráče měli zbavovat. Nedokážu ale přečíst, jaký vliv na jeho pozici bude mít příchod nového trenéra Donovana. Já ho vnímám jako pro-americky orientovaného kouče, tedy trenéra spíš sázejícího na americké hráče než na zahraniční. Je to ale jen můj dojem.

Satoranský necestoval na poslední přípravné zápasy, v klubu je nový trenér a vedení, může to znamenat ticho před bouří, když přes léto Satoranského klub vůbec neprezentoval na sociálních sítích a nebyly s ním žádné rozhovory?
Žádnou bouři nečekám. V médiích se objevilo, že v Chicagu měl pozitivní test na covid Noah Vonleh (klub se jej okamžitě poté zbavil – pozn.) a skupina dalších hráčů včetně „Satyho“, která byla postavena mimo tým, s tím pravděpodobně souvisí, byť to neznamená, že jsou automaticky taky pozitivní. Může to tedy být z preventivních důvodů. Osobně doufám, že „Saty“ je v pohodě a bude připraven se k týmu připojit a hrát.