Do základu ho vrátilo prvních 6 minut

19.03.2021 - red
počet přečtení: 1004
vytvořeno 19.03.2021, upraveno 19.03.2021

DĚNÍ V TÁBOŘE BULLS Tomáš Satoranský sice před časem i veřejně posvětil svůj přesun ze základu mezi náhradníky Bulls, ale vnitřně s tím jako extrémně soutěživý sportovec mohl souznít jen velmi těžko. Když jste prakticky MVP světového šampionátu, kde se schází to nejlepší z téhle planety, nechcete zažít situaci, kdy vám vezme místo nováček, který sám přiznal, že roli klasického rozehrávače nikdy pořádně nezastával a to, že mu to nesedí, tvrdí i řada expertů. A k tomu ještě kouč týmu Billy Donovan opakovaně prohlašoval, že jednotlivé výkony Cobyho Whitea nebudou mít vliv na jeho pozici v zahajovací pětici. Jenže jen pár zápasů poté, co to řekl naposledy, se věci daly do pohybu, protože opakující se prospané starty utkání s laxní obranou už trenér jednoduše nemohl dál přecházet.

A na poslední tři zápasy už provedl dvě zásadní změny, když druhoročáka Whitea a mladého centra Cartera nahradil v základu dvěma hlavními veterány týmu Thadem Youngem a Satoranským. Ten si tak opět prokutal cestu z lavičky na hlavní scénu, což dokázal už v Barceloně, nebo i později ve Washingtonu. Teď je jen otázkou, zda jde pouze o přechodný budíček pro obě mladé pušky, nebo o trvalé řešení. Vzhledem k dosavadnímu dění a boji Bulls o pozice pro play-off a tedy o každou výhru, nabízela by se spíš varianta 2.

Se Satoranským v základu tým nejprve zvládl domácí duely s covidem oslabenými týmy Toronta (118-95) a Oklahomou (123-102) a napravil tak dojem po víceméně odevzdaných výkonech doma s Filadelfií (105-127) i Miami (90-101), jimiž otevřel svůj program po All-Star pauze. Jenže středeční domácí kolaps se Spurs (99-106) jej opět hodil o kus zpět. S aktuální bilancí 18-21 je Chicago na deváté pozici na Východě dvě výhry za osmým New Yorkem.

Za posledních 5 zápasů se týmu o 1 bod zhoršil útok (se 114 dvanáctý v celé NBA), nadále osmý je v asistencích (+ 0,1 na 26,3), na doskoku je už desátý (+0,5 na 44,7) a o 1,1 bodu se zvedla jeho obrana (se 114,1 na 24. místě).

Z třetího na osmé celek spadl ve střelbě z pole (-0,5 na 48,1), nadále desátý je v trojkách (-0,3 na 37,5) a nadále nejhorší ve ztrátách (+0,1 na 15,2). O další desetinu na 20,0 (12. nejvyšší počet) snížil počet faulů, o dalších 0,7 procenta pak zvedl obranu trojek (už 2. s 34,5), ale opět si pohoršil (o 0,3) ve vynucování ztrát (16. s 13,2).

Satoranský je po svých 28 utkáních desátým střelcem (z hráčů s aspoň polovinou zápasů) týmu (plus 0,1 na 7,3), třetím asistentem (+0,2 na 4,6), sdíleně druhý je v poměru asistencí a ztrát (nadále 3,0, když ztrácí 1,6 míče na utkání) a dostává deváté nejdelší minuty (+1,0 na 21,7).

Aktuálně má druhé nejlepší trojky z týmu za LaVinem (-6,1 procenta na 42,6, 1,9 pokusu na utkání, bilance 54/23) a z hráčů s aspoň jedním pokusem na zápas dál i nejlepší šestky s 91,9 (+2,2, 37/34)! Z hráčů s alespoň 50 pokusy je v trojkách 22. nejlepší v celé NBA a v šestkách z hráčů s nejméně 30 pokusy je na 11. místě.

V prvním utkání po All-Star byli Bulls doma zničeni od fyzicky hrajících a clony pravidelně přebírajících Sixers, ač hostům chyběl ústřední centr Embiid a první rozehrávač Simmons (oba kvůli kontaktu s nakaženou osobou), a domácím se po 13zápasové pauze už vrátili marodi Markkanen a Porter. Tým jen za první čtvrtinu nabral 7 ztrát, celkem pak 19 a soupeř měl i kvůli tomu o 20 střel víc. Bulls se ještě do půle drželi trojkami (celkem v nich přestříleli hosty 14-10), ale v 3. části už jim zápas ujel definitivně, když byli rozcupováni 78 soupeřovými body zpod koše (sami 42) a 23 z druhých šancí.

”V naší hře jsme udělali velký úkrok zpět, nic v zápase jsme neděli moc dobře. V obraně jsme ve spoustě případů mohli vypomoct pivoty při nájezdech malých hráčů soupeře, ale vůbec jsme se o to nepokusili,” volil ještě diplomatický slovník naštvaný kouč Donovan.

Střelce vedli Markkanen (23, trojky 7/7), LaVine (19, skončila mu super série 21 20bodových zápasů) a základní rozehrávač White (18+4 asistence na 1 ztrátu, z pole 16/7 a -11 za 25 minut). Střídající Satoranský zapsal 8 bodů (z pole 4/2 a s -24 nejhorší), 4 asistence na 3 ztráty, 1 doskok  za 25 minut. Za Whitea naskakoval už po 4 minutách za remízy 9-9, asistoval na trojku Williamsovi i Markkanenovi, na dvojku LaVineovi, sám trefil dvojku z driblinku a dolů šel po 8 minutách za manka 23-30. Vrátil se až po 5 minutách 3. čtvrtiny za 69-76, nabil na dunk LaVineovi, proměnil dvě šestky a ve čtvrté části vyjma 2minutového oddechu hrál až do konce namísto Whitea (seděl posledních 10 minut) s jednou trefenou dvojkou a dvěma šestkami.

S oslabeným, ale nyní vítězícím Miami (bez Adebaya, Bradleyho, Leonarda) to doma dopadlo podobně a Chicago si opět zhoršilo letošní bilanci se soupeři s nejméně 50procntní úspěšností na 4-14. Zatímco hosté se při měkké obraně Bulls 1 na 1 a pozdních nebo neexistujících výpomocích častěji a snadněji dostávali k nájezdům (body zpod koše 36-46) a šestkám (7/7 - 20/15), domácí se na své body mnohem víc nadřeli, zvlášť při nepoměrně kvalitnější obraně Heat, využívající různých změn, zóny, či přebírání clon. První tři vyrovnané čtvrtiny táhl hosty 25 ze svých 28 bodů Butler, ve čtvrté si vzal tým na záda 20 body (celkem 25) Dragič, který tu rozhodl o klíčovém odskoku. Do té doby jej prý držel na uzdě především Satoranský, jak Slovinec sám přiznal.

Bulls, kteří během utkání ztratili křídlo Templa (kotník), přestříleli soupeře z trojek 15-12 a přetlačili jej na útočném doskoku 11-1, ale opět je tížily ztráty (16-10, 6 za prvních 9 minut) a také 37procentní střelba z pole (kolem koše 47/18!). Střelce vedli LaVine (30, trojky 8/6) a Markkanen (20), základní rozehrávač White stihl 8 bodů, 5 asistencí bez ztráty, z pole to měl 13/3 a byl -8 za 34 minut, střídající Satoranský se tentokrát držel zpět (2+3 asistence na 1 ztrátu, 1 doskok, z pole 5/1 a -1 za 16 minut).

Začal znovu už po 4 minutách (za manka 8-12), ihned se úspěšně nacpal do koše, k otevřené trojce vyzval Willliamse, ale po ztrátové příhře, minuté trojce a nedůrazném nájezdu jej už za 4,5 minuty (za 16-25) nahrazoval White. Vrátil se 8 minut před půlí za 28-34, nabil pod koš LaVineovi a po 5 minutách šel ze hry za 37-42. Ve třetí části přišel po 5,5 minutách za 52-56 a po asistenci LaVinemu na trojku končil s klaksonem 3. čtvrtiny za 68-70.

Po zápase se snesla kritika na hlavu prvního centra Cartera (všech svých 112 duelů v NBA až do utkání s Torontem vždy začínal v základu), který byl i při absenci atleta Adebaya opět velmi pasivní. Sám přiznal, že byť se cítí jako hráč pro základ, od návratu po zranění mu chybí agresivita směrem ke koši. Trenérovi slíbil, že jeho rozhodnutí a změny vždy podpoří a za poslední zápasy by se prý poslal ze základu i sám. A nebylo tak divu, že zápasy už místo něj začal dohrávat veterán Young. Mnohem víc se žádá i od dalšího člena základu Markkanena, od nějž kouč chce víc zakončení kolem koše a vynucených šestek.

Posledními dvěma porážkami Donovanovi došla trpělivost definitivně a rozhodl se tak ke změně základní pětice, aby tým lépe zachytával starty utkání, a to včetně obrany, což byl dosud problém Bulls v celé sezoně. ”V prvních šesti minutách zápasů jsme byli podle rozdílu ve skore jedni z nejhorších v lize,” potvrdil svou nespokojenost trenér. Přesněji - jeho dosavadní základ byl do prvního střídání v NBA vůbec nejhorší!

Kouč chtěl svým tahem nejen nastartovat Cartera s Whitem, ale také dát pomoc veteránů LaVinemu, který bývá stále více zdvojován na míči, aby byl nucen se ho zbavovat. V tandemu s Whitem má navíc bídné ”plus minus” a to se hodně týká i bránění celé základní pětice. Kouči v základu také chyběl někdo, kdo spoluhráče kolem sebe zlepšuje, pětice si podle něj navzájem nepomáhala a sám cítil, že se ”něco” musí změnit. Klíčové však podle expertů bude především to, kdo bude zápasy zavírat, když na rozehře dosud dostával v sezoně před Satoranským přednost White coby dynamičtější střelec a zakončovatel.

Poprvé experiment se zkušenějším základem (tato pětice dosud v sezoně hrála spolu pouhé 3 minuty) vyšel, a to hned doma s oslabeným (bez Siakama, VanVleeta, Anunobyho), letos nevýrazným a druhý zápas ve dvou dnech hrajícím Torontem, kdy kouč ocenil především práci v obraně celé pětky. Tým (bez Templea) natočil 35 asistencí (podruhé v sezoně) na 44 tref z pole, poprvé za 50 let měl v utkání 9 dvojciferných střelců a v útoku exceloval, především při hře nové základní pětky. Zejména ve druhé půli už zápas kontroloval a ukončil sérii 12 porážek s Raptors. Vládl na doskoku (67-52, v útoku 14-6), zpod koše (50-38), z brejků (31-11) a dal i víc šestek (18-15).

Střelce vedl kariérním maximem nováček Williams (23), White jako střídající zajistil 13 bodů s 5 asistencemi na 3 ztráty (z pole 12/5 a s +24 za 27 minut nejlepší), Carter jako střídající přidal 12 bodů a 11 doskoků, Young v prvním základu sezony dal 10 bodů a Satoranský rovněž v prvním základu 10 bodů (z pole 8/4 a +3) se 7 asistencemi na 3 ztráty, 6 doskoky, 2 bloky a 1 ziskem za 26 minut.

V úvodu proti hybridní obraně Raptors ”triangle and two” (kombinace zóny a osobky) do nájezdu nabil Markkanenovi a na dvojku LaVinemu, prosadil se zpod koše i z trojky a odpočívat šel za 19-19. Vrátil se 5 minut před půlí za 45-34, pod koš asistoval Youngovi, na dvojku Porterovi a trefil další trojku i dvojku. Ve třetí části navázal asistencí na trojku i dunk Portera a po 8 minutách střídal za 73-61, ale už za dvě minuty byl zpět (80-70), k dunku vyzval Williamse, zblokoval Davise a střídal po třech minutách (87-77), aby hrál ještě poslední minutu s blokem na Thomase.

”V úvodu jsme si připravovali dobré střely, které jsme ale nedávali, taky se nám ale nestávalo jako dřív, že by soupeř snadno skóroval a my byli zničehonic -15 už v první čtvrtině. V obraně jsme tak byli na začátku dobří. ”Sato” a Thad odvedli výbornou práci vokálním řízením týmu, vloženou energií, zkušenostmi i způsobem hry,” pochvaloval si trenér Donovan změnu základní pětky, kterou za nutnou označil i lídr týmu LaVine.

Zajímavé bylo, že když kouč před utkáním tuto změnu ohlásil, zeptal se na názor i kabiny. S odporem se však nesetkal, i hráči cítili, že něco třeba upravit je. Donovan se vyjádřil i k sesazení Cartera s Whitem na lavičku a zdůraznil, že je nemínil tímto tahem potrestat. ”Mnozí se na rozvoj hráčů hráčů dívají tak, že se prostě hráč ”hodí” do zápasu, nechá se hrát i se všemi chybami a tím se má zlepšovat. Tihle kluci se ale musí naučit i vyhrávat a klíčovou součástí vítězství je obětování se. A to se teď týkalo i obou těchto hráčů. A oni mi oba řekli: ”Billy, pokud to cítíš jako to nejlepší řešení, je to v pohodě”.”

V pohodě to pro Chicago (dál bez Templea) bylo i přes jedno škobrtnutí i doma s oslabenou Oklahomou (bez obvyklých členů základu Dorta, Hilla, Horforda, Bazleyho), kdy i díky šesti trojkám a 24 bodům zpod koše základ vysunul v první čtvrtině vedení na 42-28. Ve druhé čtvrtině ale většinou zcela nekompaktní jednotka náhradníků, míjející i řadu nájezdů, dovolila hostům během pěti minut z 18bodového vedení Bulls udělat bodové manko a nový pořádek museli nastolit opět záklaďáci, kteří pak zápas třetí čtvrtkou (31-16 s 20 body LaVinea) už nasměrovali k výhře.

LaVine vedl vítěze 40 body a Markkanen 22. Satoranský při druhém základu zaknihoval 13 bodů (z pol 7/4, +28), 7 asistencí na 2 ztráty, 3 zisky a 2 doskoky za 31 minut, střídající White byl výrazně skromnější (4+3 asistence bez ztráty, z pole 7/2 a +11 za 28 minut). Bulls byli lepší zpod koše (66-62) z trojek (36/12 - 20/7) i ve ztrátách (12-17).

Satoranský měl výborných zejména úvodních 10,5 minuty (do vedení 40-26) se 7 body, 5 asistencemi a 2 zisky, když vyzval ke trojce Markkanena, k dunku LaVinea, ke dvojce Younga i Whitea, z zakončení zpod koše Cartera, prosadil se při aktivní hře do koše a přidal trojku i dvojku. Ve druhé čtvrtině naskočil po 5 minutách za 49-47, asistoval na dvojku LaVinea, najel do koše, proměnil dvě šestky a po 4 minutách odcházel za 61-56. Třetí část zahajoval za vedení 71-63, během 11 minut do střídání za 100-79 stihl asistenci na trojku LaVinea a vrátil se ještě v závěru na pět minut (od 115-90) pro dvě úspěšné šestky.

Po zápase se vyjádřil i na adresu své efektivní spolupráce s lídrem LaVinem. ”Nemusíme na sebe ani mluvit, stačí nám jen se na hřišti vidět. Když vidíme, jak je bráněn, on už ví, jak a kdy si naběhnout. Ode mě je nejlepší, když mu připravím snadné body, na které se nemusí nijak nadřít.”

Po dvou jasných dnech ale přišla hluboká temnota, když ve skvěle rozehraném domácím duelu se Spurs (bez DeRozana, ale s Poeltlem drtícím zejména Markkanena 20 body a 16 doskoky) s vedením o 23 bodů, kdy vše fungovalo, se tým začal po prostřídání propadat a pak už proti zesílené útočné agresi hostů a jejich celoplošném presinku zápas nezachránila ani elitní jednotka, ač Bulls ještě po třech čtvrtinách vedli 80-67. Proti přebírání či zdvojování soupeře vršili ztráty z driblingu, přestali se hýbat, v obraně se nechávali snadno a bez výpomocí obcházet a 4. čtvrtinu projeli 19-39 (se šňůrami 0-12 a 0-17). Byli sice lepší z trojek (11-8), ale víc faulovali (22-8, TH 9/8 - 30/22), zaostali z brejků 4-17 a taky dvakrát víc ztráceli (17-9).

LaVine dal 29 bodů, střídající White měl 9 bodů a 3 ztráty bez asistence (z pole 11/3 a -10 za 23 minut) a Satoranský ve třetím základu zvládl 7 bodů, 7 asistencí na 1 ztrátu, 2 doskoky a 1 zisk za 34 minut (z pole 8/3, -4). Svou úvodní sekvenci odpálil asistencemi na trojku Markkanena a dvojku Younga i Cartera, sám trefil trojku a střídal za vedení 20-11 po 7,5 minutách. Vrátil se 8 minut před půlí za 37-24, proměnil nájezd a asistoval na dvojku Youngovi i LaVinemu. Ve třetí čtvrtině byl zblokován dokonce při trojce, ze hry se vytrácel a před střídáním po 7,5 minutách za vedení 70-52 přidal jen asistenci pod koš Youngovi. Po kalamitní sekvenci mladíků byl ale 15:30 do konce zpět (o 75-60), nabil na trojku Portera a odcházel 3:40 do konce za 89-94.

”Nehráli jsme s dostatečnou fyzičností, když Spurs zintenzivnili svou hru. Jde o to, že k vítězství musíte být schopní udržet svou identitu na obou koncích hřiště po 48 minut bez ohledu na to, co proti vám uchystá soupeř,” vidí stále ještě velký prostor ke zlepšování Billy Donovan.