Český Bull: Myslím, že NBA sezonu zruší

19.03.2020 - red
počet přečtení: 937
vytvořeno 19.03.2020, upraveno 19.03.2020

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM Stejně jako mnoho dalších, i on nyní žije v nejistotě. Jenže daleko od zbytku rodiny, od které ho odděluje Atlantik. Reprezentant Tomáš Satoranský v Chicagu čeká na další vývoj zatím pouze přerušené sezony v NBA. Sám přitom přiznává, že by se vůbec nezlobil, kdyby už mohl být s rodinou doma v Praze.

Takový vývoj své čtvrté sezony a první s Chicagem Bulls rozhodně nečekal. Už více než týden nemůže trénovat s týmem a o zápasech si může jen nechat zdát. Ano, pro mladý a zraněními devastovaný tým Bulls to vypadalo na brzký konec sezony, ale tak drastický zásah nikdo nemohl tušit. O to složitější je teď situace pro českého rozehrávače, který je od zbytku světa odříznutý ve svém bytě.

„Snažíme se hodně komunikovat s domovem a zjišťovat stav v Česku. Hodně informací získáváme z internetu a sociálních médií. Já jsem prakticky už od minulého čtvrtka doma. Nevycházíme ven, pokud nemusíme. Maximálně chodíme na procházku s malou nebo na nákup,“ popisuje uplynulé dny Satoranský.

Byl zvyklý denně dřít, trávit hodiny na hřišti nebo cestováním. S tím je teď na nějakou dobu konec. Nikdo neví, na jak dlouho… „Snažím se pomáhat, co to jde – uklízet, hrát si víc s malou… Využíváme ten čas, co máme, abychom byli víc spolu. Jestli na něco bude mít koronavirus pozitivní dopad, tak na to, že se naučím vařit. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat a jestli bude až tak nouzová situace,“ najde si i tak prostor ke svému pověstnému humoru.


2183Mjc.jpg
 

Stejně jako většina dalších profesionálních sportovců tak hledá provizorní možnosti, jak trénovat bez nutnosti kontaktu s ostatními lidmi. V tom mu pomáhá i klub, kam jinak mají hráči vstup zakázán. „Je to teď dost těžké. Máme poslané workouty, které můžeme dělat doma. Snažím se něco dělat, abych nevypadl z fyzické kondice. Nejen kvůli případnému dohrání sezony, ale hlavně mi není příjemné nic nedělat. Snažím se nějaký plán dodržovat a zůstávat v kondici.“

I když se o tom pár dní spekulovalo, přerušení NBA bylo jako blesk z čistého nebe: „Dozvěděli jsme se minulou středu o tom, že se liga přerušuje. Den na to jsme se vrátili z Orlanda, kde jsme měli odehrát zápas, zpátky do Chicaga, kde jsme do pondělí zůstali v izolaci doma.“ Ta pro hráče platí i nadále. Jedinou výjimkou bylo pondělí. „To jsme měli mítink s týmem, kde jsme se dozvěděli nové informace.“

Zase takový příval zpráv ale na hráče Bulls nečekal. „Nikdo pořádně nic neví, informace se liší ze dne na den. Věc je samozřejmě hodně nejistá. Není to moc příjemné tu zůstávat a sledovat, že vlastníci týmů se snaží ligu dohrát, aby nepřišli o tolik peněz. Slyšel jsem různé názory – liga by se měla hrát během léta, mělo by se dohrávat tak, aby se týmy dostaly na 70 zápasů a splnily tak podmínky kontraktu s televizí, a pak by se hrálo play-off,“ sdílí varianty, o kterých se na půdě NBA diskutuje.

Sám český hrdina ze zářijového mistrovství světa by si vsadil na to, že nakonec bude všemu stejně konec. Vývoj posledních dnů v Evropě by tomu nasvědčoval. „Myslím, že týmy budou chtít sezonu dohrát. Budou se snažit obcházet všechna různá pravidla. Myslím ale, že i z logických důvodů, které vnímáme z vývoje v Evropě, se soutěž nedohraje a zruší se celý ročník. To ale samozřejmě není na mně.“

Je otázka, kolik Američanů sleduje vývoj na jiném kontinentu. Satoranský samozřejmě tíhne k pozorování vývoje v Evropě. I proto by uvítal, kdyby co nejdříve padlo rozhodnutí o ukončení soutěže a on se mohl rychle přesunout zpátky domů.

„Není to moc příjemná situace i z toho důvodu, že my bychom s manželkou a dcerou už rádi odcestovali do Česka. Vnímáme situaci logicky a to, že v Česku jsou všechna správná opatření už zavedena. Myslíme si, že tady se to bude jenom zhoršovat a teprve gradovat. Celá ta situace se nám nelíbí. Rádi bychom se vrátili domů,“ vyznal se otevřeně.

K predikci situace ve Spojených státech ho vede pozorování běžného chování Američanů, kteří možná ještě stále podceňují hrozbu, jež se na ně nezadržitelně řítí. „Když se podívám z okna, tak se mi naskytne jiný pohled než vám v Česku. Určitě je na ulicích míň lidí, bary a restaurace jsou zavřené. Pořád je tu ale vidět hodně lidí na procházce, pejskařů, dětí hrajících si venku. Pořád je tam cítit, že to lidi neberou úplně vážně. Nevidíte moc lidí s rouškami, které jsme si už s manželkou od týmu pořídili. Je to jedna z věcí, které nás hodně znervózňují,“ vzkazuje z Chicaga jediný Čech v NBA.