Jogín Blake a jeho jednotřídka v Remeši

SE LVEM O JEHO AKTUÁLNÍ BYTOVÉ SITUACI I Blake Schilb stál v posledních desítkách hodin před na první pohled velkým rozhodnutím. Ministerstvo zahraničí USA vydalo pro své občany v zahraničí nejvyšší stupeň doporučení k návratu do vlasti s dodatkovou hrozbou, že později už to na blíže neupřesněnou dobu nebude možné. A to zejména mladší hráče mohlo nemálo vystrašit a řada z nich napříč evropskými basketbalovými kluby nabrala směr „domů“. Američan s českým pasem, českou manželkou, českým dresem ve skříni a hlavně s kupou dětí kolem musel ovšem zohledňovat docela jiné věci, než jeho „nezávisle“ fungující krajané. A tak zatím uprostřed koronavirové pandemie vyčkává ve svém apartmánu v Remeši na vyústění situace, o níž je jako přemýšlivý člověk schopen vyprávět velmi barvitě.

celý článek
Kuchař z domácí samotky: Není to reálné

SE LVEM VÍTEM KREJČÍM Je jedním z basketbalistů, který už téměř dva týdny musí sedět v „domácím vězení“. I jeho tým ze španělské Zaragozy postihla koronavirová karanténa, a to po ligovém zápase na Realu Madrid, který čtyři dny na to oznámil, že jeho americký křídelník Thompkins byl virem nakažen. A i 19letý reprezentant Vít Krejčí má teď nařízenou povinnou domácí samotku, již prakticky nesmí opouštět, což speciálně pro mladého vrcholového sportovce, navyklého na velkou fyzickou aktivitu, musí být peklo.

celý článek
ŽBL i většina soutěží FIBA ukončeny!

AKTUÁLNĚ Exekutiva Renomia ŽBL spolu se sportovním ředitelem ŽBL po konzultaci se všemi kluby ženské ligy navrhla v pátek výboru ČBF schválit ukončení ročníku 2019/20 ke 13. březnu. Návrh byl učiněn v souvislosti s vyhlášením stavu nouze vládou České republiky z 12. března, kdy minimálně dalších 30 dnů nelze organizovat akce s účastí vyšší než 30 osob, a jsou uzavřena všechna sportoviště. Výbor ČBF následně ukončení letošního ročníku Renomia ŽBL schválil.

celý článek
Divácká bonanza, i když hvězdy chybí!

ZAJÍMAVOST Je to docela slušný paradox – čím méně hvězd se objevuje ve světových či evropských kvalifikacích, tím větší jsou v nejrůznějších místech starého kontinentu návštěvy na zápasech národních týmů. Anebo je to důkaz nebývale rostoucí popularity basketbalu napříč Evropou? Ať už je důvod jakýkoli, faktem je, že fanoušci chodili na první dvě kola evropské kvalifikace v ohromných houfech. Pojďme se nyní podívat, jak kde bylo nabito.

celý článek
Při kvalitě Litevců to mohlo přijít kdykoli

ECHO BITVY VE VILNIUSU S VÍTEM KREJČÍM Z osmi vytíženějších českých hráčů skončil nabitý kvalifikační duel nejvíc v plusu (+7). Za svých téměř 23 minut stihl teenager Vít Krejčí trojku z driblingu i velký dunk po přeletu celého kurtu ve Vilniusu a zapsal 6 bodů, 4 doskoky, 3 asistence, zisk a blok. Přesto se pokáral za horší druhou půlku, v níž lvi zápas po dlouho slibném půběhu ztratili. Jak je jeho zvykem, ve hře byl vidět a ani v bouřlivé kulise 6600 fanoušků se ničeho nebál. Tady je jeho pohled na očekávaný souboj, jejž Češi nakonec prohráli 97-89.

celý článek
30 minut velikých nadějí zničilo 4. dějství

ECHO DUELU LVŮ V LITVĚ Nejprestižnější duel celé evropské kvalifikace se po 30 minut vyvíjel pro lvy skvělým způsobem, dávajícím v zemi basketbalu zaslíbené naději na závěrečné drama a zároveň znervózňujícím přítomného litevského prezidenta Gitanasa Nausedu. Místo napětí v poslední čtvrtině ale přišla smršť domácích 16-0 (a celkem až 24-2), jež za burcujícího řevu moderátora a mexických vln 6600 litevských fanoušků zápas ve vilniuské aréně rozhodla. Lvi v závěru ještě unikající skore lehce vylepšili na konečných 97-89, když mimo jiné z nacvičeného seběhu, kdy si sám řekl o míč, skóroval v reprezentační premiéře své první body nováček Radek Farský. Klíčovou čtvrtou část duelu 2. kola evropské kvalifikace Litevci ovládli 35-22.
 

celý článek
Jeden z nejtěžších momentů mého života

PŘED DUELEM S LITEVCI S VÍTEM KREJČÍM I půl roku poté přiznává, že to hodně bolelo. Vyřazení z nominace na úsvitu světového šampionátu, když už se napůl dotýkal - nebo tomu minimálně věřil -, finální dvanáctky, se guardovi Zaragozy Vítu Krejčímu kousalo přetěžko. Při prvním srazu reprezentace od planetárního turnaje o tom mohl vlastně vůbec poprvé pořádně promluvit. Při setkání s novináři v litevském Vilniusu narazil i na sledování šampionátu ve svém španělském klubu, výhody „repre“ léta, hraní ve velkých arénách i na úctu k velkým hráčům soupeře.

celý článek
Auda zpět. Lvy čeká 6000 a Litva po krachu

OHLASY PŘED DUELEM LVŮ V LITVĚ Ve světle senzačních až šokujících výsledků z prvních dvou kol evropské kvalifikace lze před pondělní bitvou Čechů v basketbalu zaslíbené Litvě (18:30, vysílá ČT Sport) říct snad jediné – čekejte cokoli. Kdo by totiž ještě před týdnem tušil, že Turecko doma padne s Nizozemci, nebo že Srbové se pod novým koučem Kokoškovem rovněž na domácí půdě skloní před Gruzií, která má účast na EuroBasketu jistou? Kdo by si vsadil na triumf Poláků na kurtu španělských mistrů světa, nebo na to, že Belgie rozpráší o desítky bodů Litevce? Znovu se tak ukázalo, jak s kvalifikačními duely mávají absence hvězd v táborech elitních kontinentálních týmů, ale také to, že evropské podkošové dění se stále více vyrovnává, jak ostatně lvům naznačili i Dánové, kteří museli projít sítem předkvalifikace.

celý článek
Nový šéf: Prachbídné. Kříž: Konec ukázal

S NOVÝM LVÍM KAPITÁNEM VOJTĚCHEM HRUBANEM A MARTINEM KŘÍŽEM Není jen tak stát se v postmoderním mediálním věku kapitánem národního týmu ve sledovaném sportu. Třicetiletý křídelník lvů Vojtěch Hruban už to stihl poznat i na vlastní kůži. Svůj první zápas v roli šéfa mužstva načal nepopulární „tyčkou“, tedy nastřelením desky z boku, a i poté se prvním duelem evropské kvalifikace s Dánskem prokousával velmi bolestně, když mu míč dělal naschvály i ve vyložených podkošových situacích. Protože sport se ale hodnotí především podle výsledků, mohl být reprezentační pilíř a kapitánský nástupce Pavla Pumprly po utkání spokojen. Odbojný outsider skupiny byl nakonec i díky Hrubanovým jistícím šestkám v posledních sekundách skolen 75-71 a lvi si tak po prvním duelu od světového šampionátu mohli oddechnout. Na rozdíl od pondělních litevských soupeřů, kteří senzačně o 21 bodů padli v Belgii... Trápením z pole svého kolegy neměl při pátečním mači příliš prostoru se zabývat power forward Martin Kříž, který se musel soustředit na své artisticko-taneční podkošové kreace všeho druhu a jako nejvytíženější lev (31:37) pak byl při krátkých chvílích oddechu na lavičce rád, že se vůbec stihl dát dohromady na další herní úsek. Oba důležití muži českého výběru nyní promluví v četných ohlasech o úvodním dobrodružství nově seskládaného týmu.

celý článek
Dánsko přemoženo, zaujali mnozí

ECHO 1. BITVY EUROKVALIFIKACE I přes porodní bolesti řádně proměněného týmu s pěti jinými hráči oproti světovému šampionátu lvi v Pardubicích v kulise bezmála čtyř tisíc fanoušků dobyli, co potřebovali – vítězství 75-71 nad Dány, kteří po celý zápas kladli velmi tuhý odpor a ve druhé půli od Čechů dostali jen 26 bodů. Družina kouče Ginzburga ale šla do koncovky s bodovým polštářem a tak ji nerozhodilo ani dánské trojkové šturmování a snížení tříbodovou ranou s faulem až na 73-71 dvacet sekund před koncem. Pak se ale z šestek dvakrát neomylně trefil Hruban, který tak při kapitánské premiéře alespoň částečně spláchl hořkost z bilance z pole (14/1), a pardubická aréna mohla povstat k potlesku na počest prvního zápasu národního týmu od velkolepého MS v Číně.

celý článek
◄◄ 1 2 3 4 5 6 7 ►►