Po porážce s Francií rozhodne neděle

18.06.2021 - red
počet přečtení: 527
vytvořeno 19.06.2021, upraveno 19.06.2021

ECHO DUELU LVIC S FRANCIÍ NA ME České basketbalistky prohrály na evropském šampionátu i své druhé utkání. Ve Štrasburku podlehly favorizovanému domácímu výběru Francie 51-71 a ve dvou dnech tak zaznamenaly dvě porážky. Přesto mají postup do osmifinále ve svých rukou, v neděli ovšem musí od 18:00 (živě na ČT2) zdolat v přímém postupovém souboji Chorvatsko.

Svěřenkyně Štefana Svitka přivítalo v aréně Rhénus Sport ve Štrasburku kromě nesnesitelného vedra také více než slušně zaplněné hlediště podporující převážně domácí basketbalistky, i tak se ale našlo pár ostrůvků s českými vlajkami. Češky vstoupily do utkání s jednou změnou v základní sestavě, Renáta Březinová nahradila na pozici 5 Julii Reisingerovou.

Hodně při chuti byla v úvodu Alena Hanušová, nejlepší česká střelkyně z prvního zápasu. Lvice ale měly problém zastavovat francouzské nájezdy pod koš a následné přihrávky pivotkám. Od poloviny prvního hracího období se česká obrana zlepšila, na druhé straně ale přišlo několik uspěchaných nepřesných střel, které nedovolily Češkám otočit skore.

Obrany od druhé čtvrtiny přitvrdily na obou stranách, rozhodčí agresivnější hru nechali plynout a skore se tak na nějakou dobu zastavilo. Českou hru pak dobře rozhýbala náhradní rozehrávačka Eliška Hamzová, a když se přidal zlepšený doskok, pod oběma koši, dokázaly Češky držet krok. Po dvou slepených trojkách Kateřiny Elhotové šly lvice dokonce na chvíli do vedení, to si ale Francouzky rychle vzaly zpátky a v poločase samy držely těsný náskok.

Zlom v zápase nastal ve třetí čtvrtině. Na úvod sice trojkou srovnala Renáta Březinová, od té doby ale začaly kralovat domácí hráčky. Johannes dvěma trojkami dostala publikum do varu, Francie ještě utáhla šrouby v obraně a začala Češkám odskakovat. V důležitých chvílích českému týmu k větší pohodě nepomohly ani minuté šestky, dvě minula Hamzová, jednu jinak téměř neomylná Elhotová. Francie s rostoucím náskokem uklidňovala hru, naopak Češky se stále častěji dopouštěly chyb i nepřesných střel a domácí celek tak bez potíží dokráčel k výhře.

Češky vedla se 13 body Kateřina Elhotová, jedenáct bodů přidala Renáta Březinová a deset Veronika Voráčková, Francie se opírala o šestnáctibodovou Sandrine Gruda.

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Byl to zápas dvou odlišných poločasů. V tom prvním jsme byli ve hře, naše obrana fungovala až na doskakování, které nás stálo ještě lepší výsledek. Konečné skore podle mě neukazuje přesný obrázek zápasu. Je to sice o dvacet bodů, ale dlouho jsme drželi slušné skore. Rozhodly body z rychlých protiútoků a základní pětka Francie, která hrála skvěle.“

Kateřina Elhotová (křídlo českého týmu): „Musím říct, že jsem na tým pyšná. Daly jsme do hry srdce. V první půli to bylo prakticky vyrovnané, dokázaly jsme soupeře zaskočit zónovou obranou, kterou dobře zvolil trenér, a ta Francii dělala opravdu potíže. V druhé půli se začala projevovat únava, udělaly jsme nějaké ztráty a soupeř je dokázal trestat a skórovat. Pak se nám přestalo dařit i doskakování v obraně, kde Francie získala střely navíc. Teď nás čeká velký zápas s Chorvatskem, který musíme vyhrát.“