Kouč Pruša: Je to tak už šestý zápas

29.07.2021 - red
počet přečtení: 649
vytvořeno 29.07.2021, upraveno 29.07.2021

Druhý těžký zápas mají na European Challegngeru v Klatovech za sebou české basketbalistky do osmnácti let. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši předvedly proti Maďarsku velmi podobný výkon jako o den dříve proti Srbkám a byla z toho velmi podobná porážka, tentokrát 47-71. Ve čtvrtek budou Lvice bojovat o první výhru proti Irsku, papírově nejslabšímu celku na turnaji.

Češky tentokrát nezažily takovou čtvrtinu hrůzy, jako při vstupu proti Srbkám, když po šesti minutách ztrácely jen tři body. Pak se ale maďarský tým nastartoval, ovládl zbytek čtvrtiny poměrem 11-2 a udal ráz zbytku duelu. Znovu podobně jako proti Srbsku se v prostředních dvou čtvrtinách Lvice se soupeřem držely a snažily se rozdíl ve skóre snížit, aby si vytvořily šanci na zvrat a rozdíl se nepodařilo stáhnout pod desetibodovou hranici. V poslední čtvrtině pak českému výběru došly morální i fyzické síly a skóre jim uteklo nad dvacetibodový rozdíl.

Lvice znovu trápila slabá střelba, která se tentokrát těsně přehoupla přes hranici 30 procent. Maďarky dovolily soupeřkám devatenáct útočných doskoků, Češky toho však nedokázaly dostatečně využít, navíc znovu hodně ztrácely, tentokrát se dopustily 25 chyb. Bodově vedly český tým Luisa Vydrová s Charlotte Velichovou s osmi body, Lucie Ceralová přidala k šesti bodům i deset doskoků. Šanci dostat se na vítěznou vlnu budou mít Lvice ve čtvrtek od 19:30 proti Irsku, které také čeká na první výhru.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „O vstupech do utkání se bavíme pořád dokola, až už nevím, jestli si holky nevytvořily nějaký blok. To už je šestý zápas – čtyři v přípravě a se Srbskem tady, kdy po první čtvrtině jsme se soupeřem prakticky vyrovnaní. S Maďarskem byla výjimka, že jsme přežili první pětiminutovku, už jsem si myslel, že jsme OK, ale pak nám utekla šňůra a byli jsme zase na dvanácti bodech, což se na takové úrovni těžko dotahuje. O poločase není v šatně úplně klid, takže pak přijde impuls na začátku třetí čtvrtiny. Scénář byl podobný jako se Srbskem. Maďarky mají všechny hráčky podobně vysoké, víceméně všechno přebíraly, takže situace po clonách byly pro nás náročnější, navíc dobře stíhaly na nohách. Včera jsme měli lepší pohyb, dokázali jsme si vytvořit pozice, i když jsme nedávali. Tentokrát jsme byli bez pohybu, takže jsme si pozice ani nevytvářeli. Nebyli jsme schopní porazit soupeřky hrou 1 na 1. Čeká nás zápas pravdy, který nás může odpíchnout do zbytku turnaje, nebo nás srazit. Nemáme moc co ztratit, na holky není výsledkový tlak. Naše práce jako trenérů je dostat je do pozice, aby byly připravené a namotivované.“

Luisa Vydrová (křídlo českého týmu): ”Určitě jsme proměnily víc šancí za dva i za tři body než se Srbskem, měly jsme tak o něco lepší procento střelby. Tam jsem viděla zlepšení. Bohužel se nám nedařilo bránit tak jako v prvním utkání a nebyla tam ani taková bojovnost a energie, hlavně v prvním poločase. Ve druhé půli jsme měly lepší energii, ale na zvrat už to nestačilo. Nejdou nám zatím začátky zápasů. Možná v tom hraje trochu roli nervozita a nedostatek koncentrace. Nevím, co s tím dělat, musíme na tom zapracovat do dalších zápasů, protože nás to hodně sráží a těžko pak můžeme vyhrávat takové těžké zápasy. Podle mě není tolik vidět covidová pauza. Hodně z nás během ní trénovalo, některé hráčky hrály i zápasy v ŽBL. Na druhou stranu to není stejné jako odehrát kompletně celou sezonu včetně mládežnických kategorií, to by ten výkon byl ještě lepší. Pokud jde o fanoušky, je příjemné cítit takovou podporu a chci všem moc poděkovat. Druhý zápas za sebou se nám nepovedl, přesto je jich tady v hale spousta. Slyšíme je na hřišti a dodává nám to energii navíc.“