Jak se lvice zapsaly na ME

22.06.2021 - red
počet přečtení: 303
vytvořeno 22.06.2021, upraveno 22.06.2021

EUROBASKET ŽEN Osmifinálové zápasy stanovily zbývající čtyři čtvrtfinalisty mistrovství Evropy žen, které se tak přiblížilo ke své nejzajímavější fázi. Švédky v osmifinále rozbily Itálii 64-46, Bosna Chorvatsko 80-69, Rusky zlomily Slovinsko 93-75 a Španělky Černou Horu 78-51. Již dříve si prvenstvím v základních skupinách zajistily přímý postup do čtvrtfinále domácí Francouzky, dále Srbky, Belgičanky a také Bělorusky, jež mimochodem dokázaly zdolat o dva body Španělsko, ač v jedné z příprav v Praze padly se lvicemi.

Ve čtvrtfinále se ve středu utkají Bělorusko se Švédskem, Francie s Bosnou, Belgie s Ruskem a Srbsko se Španělskem.

V základní fázi jen Srbky a Francouzky vyvázly bez porážky, naopak bez výhry skončily jen Řecko, Turecko a Česko, jež ze základní skupiny nepostoupilo na třetím šampionátu v řadě. Zajímavostí je, že Slovenky jedinou výhru získaly nad vítězkami své skupiny z Běloruska. Zatím velký turnaj hrají Bosňanky, jež uspěly už ve třech ze čtyř utkání.  

2558ODg.jpg

Pohled na statistiky ukazuje, že lvice hrály s šesti hráčkami s průměrem nad 20 minut (Elhotová, Vyoralová, Voráčková, Hanušová, Březinová a Hejdová), z nichž čtyři během posledních týdnů naznačily nebo oznámily konec národní kariéry (Elhotová, Hejdová, Hanušová a Březinová). Na v průměru 14 minut nastupovala Stoupalová, na jen 13 první pivotka Reisingerová, jež laborovala se zraněním, a na 10 debutující rozehrávačka Eliška Hamzová, jež podědila herní pozici po své mamince a rovněž reprezentantce Romaně, jež naposledy nastoupila na (tehdy stříbrném) ME v roce 2003.

Ani ne 59bodový český útok nejvíc táhly dvě v průměru dvojciferné hráčky Hanušová (12,3) s Elhotovou (10,7), aspoň nad pěti body byly ještě Březinová (7,0), Hejdová (6,7) a Voráčková (6,3). Nejlepší doskakovačkou byla překvapivě - a navíc suverénně - rozehrávačka Vyoralová (6,3), která byla i nejlepší asistentkou (3,3). Aspoň 4 doskoky už měla z ostatních hráček jen Hanušová.   

Lvice měly jen dvě hráčky, jež během tří zápasů základní skupiny vsítily více než tři trojky, a to Elhotovou (19/6) a Březinovou (13/5). Na více než 6 házených trestných hodů se pak dostaly pouze Hanušová (18/14) s Hamzovou (8/4).

Globálnější pohled na statistiky ukazuje, že top skórerkami základní a osmifinálové fáze byly Jones (20,8, Bosna), Meesseman (20,7, Belgie), Dojkič (20,3, Chorvatsko), Lisec (17,3, Slovinsko) a Vadějeva (16,8, Rusko). Alena Hanušová se dělila o 24. příčku.  

Nejúdernější útok měly Francouzky (87), Srbky (86), Rusky, Španělky (shodně 74,5), Bosňanky a Slovinky (73,8). Češky se s 58,7 bodu dělily o 13. místo (ze 16 týmů) se Slovenskem. Třinácté byly lvice i v úspěšnosti trojek (26,7, 75/20), přičemž nejlépe pálily Španělky (42,9). Z trestné linie byl český tým patnáctý (65,1, 43/28), nejlepší Francouzky se dostaly až na 85,5 procenta (55/47). Na doskoku lvicím patřilo desáté místo s 36,3 (nejlepší Francie 47), přičemž na útočném byly třinácté s 9,3 (nejlepší Rusky se 17,3).

Češky byly také šestým nejvíce ztrácejícím týmem turnaje (13,7, nejhorší Řecko se 17,7) a třetím nejvíc faulujícím (19,7), přičemž nejvíc osobních chyb sbíraly Srbky (23,3). 

VÝSLEDKOVÝ PŘEHLED ZÁKLADNÍ FÁZE ME

SKUPINA A
Výsledky: Švédsko - Slovensko 74-57, Bělorusko - Španělsko 53-51, Slovensko - Bělorusko 58-54, Španělsko - Švédsko 76-55, Švédsko - Bělorusko 54-78, Španělsko - Slovensko 93-61.    

Pořadí: 1. Bělorusko (2-1, postup do čtvrtfinále), 2. Španělsko (2-1, postup do osmifinále), 3. Švédsko (1-2, postup do osmifinále), 4. Slovensko (1-2).

SKUPINA B
Výsledky: Černá Hora - Řecko 70-55, Srbsko - Itálie 86-81, Řecko - Srbsko 51-85, Itálie - Černá Hora 77-61, Černá Hora - Srbsko 75-87, Itálie - Řecko 77-67.   

Pořadí: 1. Srbsko (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Itálie (2-1, postup do osmifinále), 3. Černá Hora (1-2,  postup do osmifinále), 4. Řecko (0-3).

SKUPINA C
Výsledky: Bosna - Belgie 70-55, Slovinsko - Turecko 72-47, Turecko - Bosna 54-64, Belgie - Slovinsko 92-57, Bosna - Slovinsko 81-91, Turecko - Belgie 61-63.

Pořadí: 1. Belgie (2-1, postup do čtvrtfinále), 2. Bosna (2-1,  postup do osmifinále), 3. Slovinsko (2-1,  postup do osmifinále), 4. Turecko (0-3).

SKUPINA D
Výsledky: Rusko - Česko 73-69, Francie - Chorvatsko 105-63, Chorvatsko - Rusko 62-73, Česko - Francie 51-71, Česko - Chorvatsko 56-84, Francie - Rusko 85-59.   

Pořadí: 1. Francie (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Rusko (2-1, postup do osmifinále), 3. Chorvatsko (1-2,  postup do osmifinále), 4. Česko (0-3).