Start ME: Češky po 8 letech na Rusko

16.06.2021 - red
počet přečtení: 238
vytvořeno 16.06.2021, upraveno 16.06.2021

PŘED EUROBASKETEM ŽEN Už jen necelý den dělí české basketbalistky od startu na už čtrnáctém evropském šampionátu v řadě. Ve francouzském Štrasburku vyzvou na úvod skupiny D ve čtvrtek od 12:00 (živě na ČT Sport) Rusky, v dalších dnech se utkají s domácí Francií a Chorvatskem. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, druhý a třetí tým si zahrají osmifinále.

„Naším velkým cílem bylo dostat se na EuroBasket. Teď jsme tady a chceme ukázat, co v nás je. Máme za sebou pět týdnů tvrdé práce od hráček i celého realizačního týmu a teď už netrpělivě čekáme na úvodní rozskok a jsme připraveni zabojovat o každý míč. Pojďme do toho!“ vyzývá svůj tým trenér Štefan Svitek.

„Příprava byla hodně dlouhá, takže jsme moc rádi, že turnaj konečně začíná. Dáme do toho všechno a uvidíme, jak to dopadne. Naše skupina je dost silná, ale nevzdáváme se. Ukážeme, co umíme, a uvidíme, na co to bude stačit. S Francií můžeme držet krok, ale asi ne celý zápas, protože mají dvanáct vyrovnaných hráček a drží opravdu vysoké tempo. Z trojice my, Rusko, Chorvatsko budou dva týmy chtít víc než ten třetí a ty půjdou dál,“ uvedla kapitánka Romana Hejdová.

Češky jsou v oficiálním preview od FIBA považovány za outsidera skupiny, zkušená kapitánka ale ví, že nebudou rozhodovat pouze herní dovednosti.  

2552NzB.jpg

„Musíme hrát srdcem a bojovat s maximálním nasazením. Skupina je opravdu těžká, ale nemyslím si, že by rozhodlo jen to, jak budeme hrát. Dál půjde ten, kdo bude bojovat a na hřišti nechá všechno. Když to uděláme v každém zápase po celých 40 minut, tak se může stát cokoli,“ myslí si Hejdová.

S pozicí outsiderů souvisí také několik absencí v čele s ústřední rozehrávačkou Lenkou Bartákovou, při nichž dostane příležitost hned šest novicek, které na velké akci se seniorským národním týmem ještě nehrály.

„Už před startem přípravy jsme věděli, že nám budou chybět některé hráčky a jakou budeme mít sestavu. Je to velká příležitost a šance pro další hráčky, mladé hráčky, pokud ji dokážou využít a pomoct týmu. Máme tu hned několik mladých hráček, které jsou na prvním evropském šampionátu, a jsem na ně zvědavý. Příprava je jedna věc, ale EuroBasket je něco úplně jiného. Věřím, že holky nervozitu rychle setřesou a předvedou svůj nejlepší výkon,“ pokračuje Svitek.

S Ruskem se Češky naposledy střetly před osmi lety, když v přátelském zápase podlehly 59-64. Od té doby se oba celky prakticky kompletně obměnily.

„Už je to dlouho, co jsme hrály proti Ruskám, které procházely generační obměnou. Musíme do utkání vstoupit soustředěně, bojovat a uvidíme, jak se to vyvine. Moc se navzájem neznáme, jen z videa od trenérů, ale na hřišti to může být úplně jiné. Věřím, že naše taktika bude fungovat,“ doufá Hejdová.

„Oba týmy jsou dost podobné. V obou je hodně mladých hráček, pro které to bude premiéra na velkém turnaji, a očekávám, že se to projeví. Je důležité, abychom ze sebe setřásli tu nervozitu co nejdříve a dostali se do zápasu, ať nemusíme dohánět ztrátu. Nebude rozhodovat to, jestli trefíme o dvě tři trojky víc nebo míň. Rozhodne bojovnost, doskakování, ztráty, jednoduché koše,“ souhlasí Svitek.

Po závěrečných přátelských zápasech, kdy Češky poprvé přivítaly v hledišti i diváky, mohou lvice poprvé zažít větší „kotel“. V Rhénus Sport areně ve Štrasburku totiž bude moct být zaplněno 60 procent z celkové kapacity 6200 diváků, tedy něco přes tři a půl tisíce fanoušků.

„Potřebuju emoce, potřebuju cítit diváky a jsem moc ráda, že takhle na konec sezony se dostanou i na EuroBasket. Může to být jedině plus, asi hlavně pro Francii, ale můžeme si to také trochu přivlastnit,“ říká Hejdová, chystající se velkým turnajem uzavřít svou kariéru.