Zhasla i ve finiši zažehnutá naděje

17.06.2021 - red
počet přečtení: 552
vytvořeno 17.06.2021, upraveno 17.06.2021

ECHO DUELU LVIC S RUSKEM NA ME Ukrutným zklamáním skončilo pro české hráčky jejich úvodní vystoupení na evropském šampionátu. Do konce duelu s Ruskem zbývalo pět minut, když si za 11bodového manka marně žádala faul po svém zakončení klíčová opora Kateřina Elhotová, jež si za svou troufalost vysloužila technickou chybu, což znamenalo nejen vyfaulování v zápase, ale kvůli nesportovnímu faulu z úvodu třetí čtvrtiny i diskvalifikaci a tedy nucený odchod do šaten.

Soupeř vzápětí navýšil vedení až na 12 bodů, ale trest pro Elhotovu jako by konečně naplno tým vyburcoval k mezní bojovnosti v obraně i na doskoku a Češky vedeny power forwardkou Hanušovou, skórující z trojky, z trestných hodů i průniků pod koš, minutu do konce srovnaly na 69-69 a rozdmýchaly tak ještě poslední naději.

Jenže Rusky 14 sekund do konce - symbolicky z útočného doskoku - opět uzmuly vedení, načež po českém timeoutu si vzala trojku Voráčková, jež předtím v utkání tři výrazně minula, a ani tentokrát neuspěla. Ústřední ruská pivotka Vadějeva poté už jen dala z trestných hodů razítko na porážku českého týmu (69-73).

Sama se o ni přičinila 27 body a 16 doskoky. Z nich osmi dosáhla v útoku a Rusko celkem 17 útočnými doskoky (+13 střel) a 17 body z nich zápas rozhodlo. Lvice (4 body z 6 útočných doskoků) na obranném doskoku často jen přihlížely řádění ruských agresorek, chyběl jim důraz při odstavování i rychlejší reakce v lovu odražených míčů.

I s tímto handicapem však zejména do poločasu držely velmi nadějné skore, i přes neviditelnost zdravotně limitované pivotky Reisingerové (v utkání bez bodu za 14 minut) a nedostatečné dávky všestranné dravosti křídelnice Voráčkové (6 bodů za 28 minut), jež v přípravě rovněž bojovala se zraněním.

I když Vadějeva zvládla prvních osm bodů minimálně chybujícího soupeře, na české straně ji dvěma trojkami stíhala Elhotová a tým i přes pět ztrát uhrál první čtvrtinu jen s minimankem 14-16.

V té druhé se pak třemi tříbodovými akcemi vyšvihl až do vedení 29-21, aby poté za posledních 5 minut první půle stihl pouhé 4 body a do kabin šel za stavu 33-38, když za ruským obratem stála opět Vadějeva (už do půle 13+12 doskoků) a také ruský útok do české zóny.

Druhý poločas začal pro lvice ještě hůř. Už za chvíli střídala po útočném faulu Reisingerová a třetí a čtvrtý faul během dvou minut slepila Elhotová, která byla stažena na lavičku, a osobními chybami stíhaný tým se opět postavil do zóny.

Zpod koše téměř dvojnásobně údernější Rusky (44-26), které měly i produktivnější lavičku (26-16), pak až do definitivního odchodu Elhotové udržovaly náskok kolem deseti bodů, než přišel závěrečný český finiš.

Lvice, hrající s řadou debutantek na evropském šampionátu, měly dvě dvojciferné střelkyně v Hanušové (24) a Elhotové (15, trojky 6/4).

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Gratuluji Rusku k vítězství, ale neudělali jsme mu to jednoduché. Nevzdali jsme se, podařilo se nám stáhnout až třináctibodový náskok v poslední čtvrtině a až do koncovky jsme bojovali o výhru. Bohužel jsme dovolili Ruskám příliš útočných doskoků a ony to dokázaly potrestat. Tohle bylo rozhodující, protože ostatní čísla byla hodně vyrovnaná. Lépe jsme stříleli z pole, měli jsme o jednu ztrátu méně, ale pod vlastním košem jsme udělali několik chyb, což nás stálo výhru.“

Alena Hanušová (power forwardka českého týmu): „Naším největším problémem bylo obranné doskakování, ale i přesto jsem moc pyšná na svůj tým, protože jsme bojovaly, hrály jako tým a podporovaly se. Turnaj je pořád otevřený, musíme napravit chyby a pořád můžeme bojovat o postup.“