Lvice U18 na úvod jen 40 bodů

28.07.2021 - red
počet přečtení: 1288
vytvořeno 28.07.2021, upraveno 28.07.2021

Nepovedený vstup do mezinárodního European Challengeru mají za sebou české basketbalistky do 18 let. Lvice na úvod turnaje v Klatovech podlehly silnému Srbsku 40-65, když se projevilo zejména trápení na útočné polovině. Český tým pokračuje už dnes duelem proti Maďarsku.

Jako by se na ruce českých basketbalistek nalepila v úvodu duelu nervozita, když se v hledišti ozvalo kolem stovky fanoušků, kteří dorazili do sportovní haly ZŠ Čapkova. Více než rok nehrály soutěžní zápas a bylo to vidět. Nepřesné přihrávky, ukvapená střelba a další chyby jistotě nepřidaly. Obecně měly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši potíže adaptovat se na agresivní hru Srbska, která se projevovala například presinkem po celém hřišti po velkou část zápasu. Lvice sice srovnaly ve třetí minutě na 2-2, pak se ale v útoku na téměř osm minut odmlčely a Charlotte Velichová svým druhým košem v první čtvrtině snižovala na 4-20. Ve druhé čtvrtině přišlo mírné zlepšení a Srbsko reagovalo na českou šňůru timeoutem, ten však hostující hráčky zkoncentroval a brzy bylo vedení zpět u dvacetibodové hranice, kde se drželo až do poločasové přestávky. Český tým zvládl za poločas 19 ztrát a čtyřbodová Velichová byla i po nulové druhé čtvrtině nejlepší střelkyní výběru.

Třetí čtvrtina byla z českého pohledu nejlepší v celém utkání, když se Lvicím dařil rychlý přechod do útoku, padly některé střely a dosud velmi kvalitně hrající Srbky začaly také chybovat a působit nervózně. Češky ale v některých chvílích moc spěchaly, nevolily ideální střelecké pozice a Srbsko se i ze snížení na desetibodový rozdíl vyhrabalo. To Češkám sebralo poslední zbytky mentálních i fyzických sil na zvrat a poslední desetiminutovka se zvrtla ve velmi podobné ofenzivní trápení, jaké přinesl úvod duelu.

Žádná z Češek se nedostala do dvouciferných čísel, na osmi bodech se shodly Laura Mikšíková a Charlotte Velichová. Jedinou dvoucifernou střelkyní zápasu tak byla Srbka Jovana Boričičová se 14 body a 10 doskoky. Český tým srazilo 30 ztracených míčů, nepomohla ani úspěšnost střelby 24 procent.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „Jednoznačně rozhodl vstup do utkání, přestože jsme si říkali na poradě, že vstupy do utkání se nám nedařily v přípravě. Zahodili jsme velmi slušné situace, podle mě tak sedm, možná osm dvojtaktů úplně sami pod košem. Možná holky ani před tolika diváky nikdy nehrály, navíc je to první opravdový zápas po dlouhé pauze s nádechem mistrovského zápasu. Jedna věc je třicet ztrát, ale ještě navíc jsme z toho dostali 28 bodů, takže víceméně každá druhá ztráta skončila košem Srbska. Soupeř měl 23 ztrát, oboustranně se hrálo dost agresivně, ale my jsme měli místy problém přejít na útočnou polovinu, zbavovali jsme se zodpovědnosti. Měli jsme tam asi osmibodovou šňůru, bylo to asi na deseti bodech, když jsme změnili obranu. Jenže jsme začali být namlsaní, takže jsme chtěli zakončovat všechno strašně rychle a holky braly každou střelu, co jim přišla pod ruku a na to jsme dnes neměli procento střelby. Tohle hluché místo nás stálo šanci na zvrat.”

Charlotte Velichová (rozehrávačka českého týmu): „Asi tam byla i nervozita. První čtvrtinu jsme hodně pokazily a táhlo se to s námi celý zbytek zápasu. Od druhé čtvrtiny jsme se zlepšily a náš výkon stoupal, ale střelecky jsme se celý zápas úplně nechytily. Byla tam spousta volných střel, ale prostě jsme je nedávaly. Měli jsme i málo doskoků a hodně ztrát. Moc se nedařilo ani v obraně, tím pádem se nám těžko přecházelo do rychlých protiútoků, což je náš cíl. Až ve druhé půli jsme se zlepšily. Ve třetí čtvrtině jsme hodně stáhly náskok soupeřek, najednou bylo i nasazení z naší strany vyšší, ale pak nás některé i trochu zbytečné chyby zase stáhly zpátky na zem, kde jsme byly v poločase. Pak ve třetí čtvrtině jsme tam braly na sebe první volné střely, i když jsme nemusely. Neměly jsme tím pádem pozici na doskok, Srbsky snadno získaly odražené míče a hned nám daly na druhé straně koš. Věřím ale, že postupně půjdeme výkony nahoru. Přípravné zápasy nebyly úplně nejvydařenější, ale krok po kroku se zlepšujeme a v dalších utkáních na tom budeme líp.”