Reprezentace má být na první koleji

S KOUČEM LVŮ U20 LADISLAVEM SOKOLOVSKÝM Už v pátek třináctého zahájí reprezentační dvacítka na B-divizním ME zápasem s nebezpečnými Maďary (15:00) svou misi s názvem „Chceme se vrátit“. Nový kouč Ladislav Sokolovský, který povýšil z pozice dřívějšího asistenta Petra Czudka, na úsvitu šampionátu v Sofii v detailech odhalí nejen letošní nevysokou sestavu, ale i potíže s jejím zrodem a počítání důležitých omluvenek, k nimž měl nejednu zásadní výhradu. Všechny zápasy českého týmu na turnaji můžete sledovat na YouTube kanálu FIBA.

celý článek
Model „bázi“ v izolaci je minulostí

VE LVÍM ZÁKULISÍ S MICHALEM ŠOBEM Je to pohled z většího odstupu, než mají hráči, přece však zblízka. Takříkajíc z první ruky. Pohled, který může dát perspektivu i některým nepříjemným tématům. Anebo těm, na která se běžně nedostane. Proto po skončení první fáze světové kvalifikace přišel čas nahlédnout i do pracovny už nyní nejúspěšnějšího manažera české mužské reprezentace za čtvrtstoletí samostatnosti. I on dobře ví, jaké to je sedět během sezony na dvou, nebo více židlích naráz, což se týká téměř celého realizačního týmu lvů. Barvitým a především rušným zákulisím posledního reprezentačního roku vás nyní provede Michal Šob, jinak také vedoucí týmu a lecčeho dalšího v pražském USK.

celý článek
Co dětem ještě nejde vysvětlit

ZPOVĚĎ KAPITÁNA LVŮ PAVLA PUMPRLY Z jeho neutuchajícího nasazení při strážení „vlastního hradu“ jste poznali, že tu jde o něco víc. Nevypustil jediný souboj, nepřešel přes něj jediný míč. A i kdyby mu na novou hvězdu Chicago Bulls Lauriho Markkanena scházelo místo 15 centimetrů dvakrát tolik, stejně by to nevzdal. A neprohrál. Není kapitánem-hecířem, je kapitánem, který jde příkladem na hřišti a leckdy i v zákulisí, kde to není vidět. A jeho tým bez hvězd jde s ním. Těch dvanáct správných chlapů větří nebývalou šanci zapsat se do dějin jako první, kteří tam byli. Skoro čtyři dekády po posledních předchůdcích. A poprvé za čtvrtstoletí české samostatnosti. Nežene je vidina mamonu, ale dosažení břehů se zážitky, které by překonaly vše zakusené dosud. I proto teď musí něco obětovat. Třeba letos velkou část léta, které jinak slouží na tolik potřebné dobíjení energie. A věnování se svým nejbližším, včetně těch úplně nejmenších. Ti totiž ještě plně nebo vůbec nechápou, o co velkého teď jejich reprezentačním tátům jde pod těmi podivnými bezednými koši. Tak jako jeho Kája, Lukáš a teprve dvouměsíční Markétka. On, stejně jako další lvi, si ale nemůže pomoct. Ta vidina blyštivého klání v daleké zemi obehnané neprostupnou zdí je příliš silná. A proto ani v těch šesti nadcházejících bitvách, v těch nejdůležitějších v jeho životě, nepromarní jedinou vteřinu. Aby až jednou přijde čas a bude před svými dětmi moct otevřít kroniku své kariéry, s botami dávno zavěšenými na hřebíku v garáži, mohl pyšně říct: „Stálo to za to!“ Vás už ale zve za oponu národního týmu jeho kapitán Pavel Pumprla právě teď…

celý článek
Menší než Golden State. Víc už to nejde!

POD POVRCHEM PODIVUHODNÉ BITVY Možná být to někde na plácku za domem. Nebo kdyby šlo o filipínský národní tým. Pak by taková situace příliš neohromila. Ale v reprezentačním zápase na starém kontinentě? V zápase o postup na mistrovství světa? V jednom z těch vůbec nejdůležitějších? Diváci, ještě víc soupeři, ale po pravdě trochu i samotní lvi museli být během druhé půle „perplex“, když jejich kouč Ginzburg, známý svou oblibou hrát i vyhrávat zlomové sekvence zápasů s poměrně malými sestavami, šel v závěru třetí čtvrtiny duelu s Finy prakticky nejníž, jak to šlo – s perimetrem Šiřina, Bohačík, Hruban a Schilbem na pozici čtyři a Pumprlou na centru!

celý článek
Angažmá v Česku? Možné to je

28.6. S BLAKEM SCHILBEM Dlouho patřil mezi 15 nejlepších mužů ACB v úspěšnosti dvojek a letošní sezonu končil na skvělých 60 procentech. Navíc za 33 zápasů neminul ani jeden z 43 trestných hodů! Ani jeho průměry 11 bodů se 3 doskoky a 2 asistencemi za 25 minut, což z něj dělalo jednoho z nejvytíženějších hráčů španělské ligy, ale nakonec Seville nepomohly k lepšímu výsledku než k 7 výhrám ze 34 zápasů. To znamenalo poslední místo a po 29 letech sestup do druhé ligy. „Tím, že jsem se Sevillou nedopadl, jak bych si přál, jsem teď ještě hladovější po tom uspět s Českem,“ hlásí forward Blake Schilb před pátečním domácím duelem světové kvalifikace s Finy, který od 18 hodin hostí Tipsport Aréna v Pardubicích. Už ve čtvrtek od 11:15 se fanoušci mohou setkat s reprezentanty v ČEPS Fanzóně před vstupem do arény při autogramiádě kompletního týmu.

celý článek
Do loňska jsem myslel, že je to OK

S TOP SKÓREREM LVŮ JAROMÍREM BOHAČÍKEM Bylo mu pětadvacet, s průměrem 18 bodů zazářil v dresu USK jako druhý střelec ligy, doma měl na polici čerstvě trofej pro MVP NBL, začal se prosazovat v reprezentaci - a vtom se loni v létě dozvěděl, že jeho střelba není v pořádku. A že ji musí změnit. To v téhle fázi kariéry zřejmě vyžadovalo spolknutí velké části osobního ega. Jaromír Bohačík to ale zvládl. A teď podle všeho nelituje – jako osmý střelec celé evropské větve světové kvalifikace. A to prý ještě není se svým přerodem hotov. I střelecký lídr současné reprezentace tak prokázal, že nikdy není pozdě začít se učit novým věcem, zvlášť když to nese ovoce. V pátek a v pondělí bude jeho nových schopností velmi třeba. Na lvy čekají v Pardubicích dva stěžejní zápasy s Finskem a Bulharskem. Dva zápasy, které mohou zásadně přetočit kola světových dějin v české kotlině. Rytíři pod lví korouhví už 36 let chyběli na párty celoplanetární smetánky a teď od ní stojí 8 dobrých zápasů. Je to blízko i daleko zároveň, přesto to za poslední dekády nikdy nebylo nadějnější. A dobře to ví i křídelník nymburských mistrů.

celý článek
Kurtovat k židli mě nikdo nemusí

S ASISTENTEM LVŮ PETREM CZUDKEM Jeho stoický nehybný posez sfingy byl až nepřirozený. Jediný výrazný pohyb v utkání udělal, když si hlavní kouč lvů Ronen Ginzburg vzal timeout, a on mu podal tabulku na kreslení systémů - jak to ostatně asistenti dělávají. Je to tak. Petr Czudek, letošní Kouč sezony v Kooperativa NBL, který je coby kormidelník vicemistra zvyklý kopírovat v typickém postoji se založenýma rukama lajnu, si teď musí zápasy prosedět na lavičce. Tak jako při jediném oficiálním přípravném duelu národního týmu ve třetím okně světové kvalifikace, který byl oficiální premiérou právě i pro nového asistenta lvů.

celý článek
Teodosič na Královce a nováček s 800000€

S LUKÁŠEM PALYZOU O REPRE I POLSKU I díky jeho přesnému zásahu zpoza oblouku to v první půlce přípravného duelu s Gruzií vypadalo, že reprezentanti dokázali zlomit střelecké prokletí pražské Královky. 45 bodů a trojky 13/5 to minimálně naznačovaly. Druhý poločas s 12 body za prvních 13 minut a celkem jen s šestadvaceti už ale vrátil vše do standardních kolejí. A tak lvi mohli být rádi, že se dostali na 71 bodů.  

celý článek
Státník Balvín: Zodpovědnost nás všech

KOMPLETNÍ INTERVIEW S ONDŘEJEM BALVÍNEM Má za sebou klíčovou sezonu kariéry. A v 25 letech toho má ještě víc před sebou. 217 vysoký centr Ondřej Balvín velkým dílem pomohl čtvrté Gran Canarii k nejlepšímu výsledku v ACB, kde v základní části doručoval 8,2 bodu za 21 minut, byl 10. nejlepším doskakovačem soutěže s průměrem 5,8, rovněž desátý byl na bloku s 0,82, stal se jasným králem dunkerů s průměrem 2,12 (72 smečí) a čtvrtý skončil v procentu dvojek s 65,19. V play-off zapisoval průměry 8 bodů a 7 doskoků, v Eurocupu pak byl dokonce na 10,6 bodu a 7,3 doskoku za 23 minut. O tom, zda i jeho s Gran Canarií čeká Euroliga, o důsledcích ostrovní lokace klubu, odchodu svého klíčového trenéra i o aktuálním horkém dění v reprezentaci, jejímž je čtvrtým střelcem (9,5) a nejlepším doskakovačem (9,3) v končící první fázi světové kvalifikace, bude stále se lepšící pivot vyprávět v následujícím interview.

celý článek
Horké novinky ze lví klece

22.6. S RONENEM GINZBURGEM Budou bez dvou největších hvězd, ale vypadají, že jsou s tím srozuměni. Ba dokonce se ani nezdá, že by kvůli tomu chtěli slevit ze svých cílů. Tím nejbližším je pro národní tým postup do druhé fáze světové kvalifikace, z níž by pak zbývalo už „jen“ šest dobrých zápasů k vysněnému průniku na Světový pohár, kde česká stopa chyběla už dlouhatánských 36 let. Nejdřív však Češi musejí zvládnout dva nesmírně těžké duely proti zřejmě kompletnímu Finsku (29. června) a Bulharsku (2. července) na domácí půdě v Pardubicích. Chcete-li tým vidět už předtím, můžete dorazit na páteční veřejnou generálku proti Gruzii na pražskou Královku (18:00, vysílá web ČT).

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (220)