Zpackaný závěr a Satoranský 4 za 14

PRVNÍ DUEL WIZARDS Kouči Washingtonu chyběl nový první centr Howard a experimentování s menšími a ještě menšími sestavami se tak jevilo jako místy i nevyhnutelnost. Problémem Wizards pak je, že jejich častá slabina na doskoku dostane ještě výraznější kontury. Dokonale to odhalila koncovka úvodního utkání sezony. Když zbývalo odehrát 90 vteřin za stavu 110-111 pro hosty z Miami, odpoutal Markieff Morris jako nejvyšší hráč týmu na hřišti trojku a ani jeden ze spoluhráčů nešel za odraženým míčem. Lídr domácích Wall poté zblokoval Wadea a sám si nájezdem přes dlouhána Whitesidea se štětím vykoledoval šestky na 112-111, pak i zblokoval top skórera hostů Richardsona, ale vzápětí neproměnil trojku a došlo na katastrofu – Wadeův minutý jump mezi třemi domácími doskočil 213 vysoký Olynyk a dvě desetiny sekundy před koncem rozhodl o výhře Heat (112-113), hrajících druhý zápas ve dvou dnech.

celý článek
Wizard ve finální fázi přerodu ve střelce

ZAJÍMAVOST Tomáš Satoranský udivil zámořské experty, když v uplynulé sezoně vystrčil v NBA i střelecké drápy. Obrany soupeřů ho najednou nemohly nechávat neobsazeného na trojkovém oblouku a od výsluní oficiálních střeleckých statistik ho dělil jen větší počet vystřelených pokusů. I tak byl druhý z celé ligy z hráčů s nejméně 100 pokusy s úspěšností 46,5, přičemž velkou část sezony byl dokonce nejlepší. Velký podíl na tom měla nyní už tříletá spolupráce se střeleckým expertem Stefanem Weissenböckem, s nímž rozehrávač může v klidu hovořit i česky.

celý článek
Warriors po chaosu v závěru vedou

ZÁPAS 1 FINÁLE NBA Po celou dobu vyrovnaný a poměrně fádní první duel Finále NBA nabral na spádu až v samém závěru. Domácí Warriors (bez Iguodaly) s různou úspěností a bez snahy o útočný doskok odpalovali destístky svých jumpů, když spoustu útoků svěřovali do rukou Duranta v izolacích. Hostům pak stačilo to, že si pravidelně bral míč James, který buď šel sám přes prvního obránce, nebo v řadě případů využil přebrání od Curryho k témuž, a úspěšnost jeho zakončení závisela na tom, jestli výpomoc přišla včas, nebo pozdě. Pozdě to bylo často, a tak měl cestu ke svým dokonce 51 bodům (8. čtyřicítka letošního play-off, TH 11/10) značně usnadněnou. Už po třech čtvrtinách měl na kontě 36 bodů ze 78 svého týmu.

celý článek
Hvězdný i přes konec série 31 šestek

POD POVRCHEM DUELU SATORANSKÉHO S HEAT Kouč Miami Erik Spoelstra zkonstruoval perfektní akci a 36letý veterán Dwyane Wade tak měl nabito ostrými. Míč dostal zády ke koši, přesvědčivou fintou si vyvěsil Tomáše Satoranského a už se zdánlivě snadno chystal ze dvou metrů zakončit a poslat zápas do druhého prodloužení. Jenže jej ještě vyrušila vztyčená paže Markieffa Morrise a guard hostů musel nahodit míč o desku příliš vysoko. Minul a nedopadlo ani těžké dopíchnutí Olynyka, načež Wizard Oubre ze šestek stvrdil domácí výhru 117-113.

celý článek
Šéfem při vyloupení banky v Clevelandu!

10. ZÁKLAD SATORANSKÉHO V ŘADĚ Zcela frustrovaný obíhal rozhodčí a stěžoval si a stěžoval. Stejně jako v jednom útoku v závěru, kdy po nájezdu přes centra Mahinmiho přestal řešit, kam se odrazil míč, a v nepřerušené hře se okamžitě otočil k rozhodčímu, aby jej vyplísnil za neodpískání faulu. Až když s k LeBronu Jamesovi nedůsledností soupeřů míč přikutálel náhodou zpět, začal znovu hrát, a ač si Tomáš Satoranský dal ruce podél těla, a snažil se jen stát mu v cestě, po pouhém otření o něj James dostal šestky. Jenže první nedal, a když druhou nahodil, po předčasném opuštění trestné linie mu bylo odpískáno porušení pravidel. Wizards pak s plnou důvěrou vyhodili z autu na svého českého dirigenta, který se zhluboka vydýchal a proměnil i svou třetí a čtvrtou šestku v utkání. 15 vteřin do konce bylo na palubovce Clevelandu za už konečného stavu 103-110 jasno a Satoranský za sebou měl při desátém základu v řadě další fantastický výkon – 17 bodů, 8 asistencí bez ztráty, 4 doskoky, 2 zisky, střelba 7/6 a +7 za 31 minut. Svou šňůru zápasů bez minuté šestky protáhl už na 19 (22/22) a zapsal 11. dvojciferné body sezony.

celý článek
"Sato on fire", v krvi dobyl United Center!

NEJHITOVĚJŠÍ DUEL TS31 V NBA Při seběhu po zadní lajně přijal míč a za vteřinu už se chystal dát zlaté razidlo na svůj dosud největší výkon v nejlepší lize. Vzlétl ke smeči, ale ve vzduchu jej potkal jistý Bobby Portis, který na začátku této sezony při verbální rozepři na tréninku knokautoval pěstí Nikolu Mirotiče, jenž si poté vyvzdoroval trejd pryč z klubu. Power forward Bulls sice zprvu svým zákrokem pravačkou vyrazil Tomáši Satoranskému míč, ale pak ho smetl přes ruce, přetočil jej a Čech částečně nekoordinovaně dopadl na pravé rameno a navíc se udeřil pravým spánkem o palubovku United Center.

celý článek
Když Čech gumuje i vyvěšuje Irvinga!

SATORANSKÉHO SHOW S BOSTON CELTICS Byla to před poločasem jeho absolutně famózní sekvence. Nejdřív vypíchnul přihrávku na Irvinga a po přeletu půlky hřiště skóroval z brejku. A vzápětí hvězdného rozehrávače Celtics i americké reprezentace vykryl při kouzlech na zadní lajně a při zakončení jej nekompromisně zblokoval. Komentátoři televize TNT včetně bývalého Wizarda Chrise Webbera byli u vytržení, a když vzápětí režie oba hvězdné momenty Tomáše Satoranského zopakovala, ihned přestřihla na v saku a tmavých brýlích na lavičce sedícího lídra týmu Johna Walla, jejž Čech už posedmé v řadě – a opět velkolepým způsobem – nahradil v základní pětce Washingtonu.

celý článek
Třetí základ, 10 bodů a třetí výhra!

TŘETÍ ZÁKLAD V ŘADĚ TS31 Tomáš Satoranský si může odškrtnout – třetím základem za sebou jsem vyrovnal celou minulou sezonu. I potřetí jsme vyhráli. Česká jednička má za sebou další velký výkon své stále silněji se rozvíjející kariéry v NBA, který byl jedním ze zásadních stavebních kamenů při ne právě očekávaném domácím vítězství nad Torontem 122-119, jež umožnila i řada šťastných momentů.

celý článek
Satoranský zavřel MVP NBA!

ECHO HVĚZDNÉHO VÝKONU TS31 Ta jediná fanouškovská věta za článkem z Washington Postu to vystihla za všechny: „Sato předváděl překvapivě lepší obranu na míč než obvykle předvádí Wall.“ A spoluhráč Otto Porter po přestřižení osmizápasové vítězné série Oklahoma Thunder šel ještě dál: „Byl neuvěřitelný!“ Nemyslel tím nic jiného, než to, jak Tomáš Satoranský, který teprve popáté v lize nastoupil v základu, vymazal z palubovky nejdynamičtějšího rozehrávače celé NBA a úřadujícího MVP Russella Westbrooka, který jen pár dní předtím zasypal koš Wizards v domácím utkání 46 body. Ve washingtonské aréně se ale se zlou potázal, což dokumentovalo 13 bodů, střelba z pole 18/5, jen 6 doskoků, 7 ztrát na 10 asistencí, pouhé 2 házené šestky, -7 za 36 minut a spousta frustrace k tomu. Jen skončil zápas, nakvašeně opustil kurt. Při absenci zraněného Johna Walla takový odpor nečekal. Ani omylem.