Pod povrchem vlády Evropanů nad NBA

V ČEM VŠEM VYNIKAJÍ SATORANSKÝ A SPOL. Někdy je dobré si dát věci do perspektivy, která může realitu posunout do docela jiné dimenze. A možná i vrhnout nové světlo na některé nevysvětlitelné záhady. Jedním z příkladů je i jediný Čech v NBA. Na pohled se zdá, že si Tomáš Satoranský pro své působení v nejlepší lize nemohl vybrat vhodnější období. Do letošního ročníku vstoupil rekordní počet Evropanů - aktuálně se jich na soupiskách 30 celků objevuje včetně zraněných nebo už do konce ročníku vyřazených celkem 66 (není tu započítán Litevec Kuzminskas, který nedávno z New Yorku odešel do Milána). Jenže pak je tu i jedno velké ALE.

celý článek
Satoranský zvládl test odolnosti!

DETAILY DUELU WIZARDS S CLIPPERS Pro Tomáše Satoranského byl domácí duel s enormně oslabenými Clippers především velkým testem mentální odolnosti a také nově zesílené důvěry kouče Brookse, který poprvé za dva roky začíná přijímat svého Čecha jako regulérního rozehrávače – nyní už podruhé za sebou v roli první zálohy Walla.

celý článek
Kudláček. Ten, co bude radit Jordanovi!

INTERVIEW K SENZACI Představte si, že je vám 27 let, před rokem a půl jste pověsili na hřebík hráčskou kariéru a jednoho dne vám zavolá generální manažer Charlotte Hornets Rich Cho a zeptá se, jak by se vám pozdávala práce evropského skauta pro jeho klub. Přitom víte, že ten klub patří největšímu hráči, jaký kdy běhal po basketbalových palubovkách. Michaelu Jordanovi. A vy pak tu práci navíc i dostanete. Že to nezní moc reálně? Možná, jeden tuzemec ale právě tenhle jackpot dokázal vyhrát. Je to bývalý reprezentační rozehrávač, který byl kariérně nejvýš během svých tří sezon v italské Lega Basket, a poslední rok měl na starosti chlapecký mládežnický basketbal v rámci České federace. Zasvěcení už vědí, že nový evropský skaut Hornets, který teď bude radit samotnému Jordanovi, se jmenuje Jakub Kudláček. 

celý článek
VP Sheppard o lekci pro Satoranského

KOMPLETNÍ INTERVIEW S VP WIZARDS TOMMYM SHEPPARDEM Z KLUŽE Když zhasne kamera a diktafony neběží, uvolní se i viceprezident Washington Wizards Tommy Sheppard, který u současného zaměstnavatele Tomáše Satoranského zařezává už 14 let. Dokud ale červené kontrolky svítí, je znát jeho profesionální přístup. I když je ovšem z řady odpovědí znát, že jsou předem připravené, pozitivní a nepřekvapivé, z lecjakých jiných se dá o fungování a postupech klubu z hlavního města USA přece jen něco vysledovat. Dál také zůstává otázkou, co z řečeného bude ve druhé sezoně českého vyslance v NBA naplněno. Už proto, že bude muset opět pendlovat po všech perimetrových pozicích, a poštěstí-li se, bude mezi nimi i rozehra, jíž si Satoranský dosyta užil alespoň v pěti zápasech na ME v Kluži. Právě tam jej Sheppard bedlivě sledoval, stejně jako si své ovečky z nejlepší ligy přijely zkontrolovat prakticky všechny ostatní zastoupené kluby. Nyní už bude hovořit viceprezident Wizards vlastními slovy.

celý článek
Proč v NBA nejsem rozehrávačem

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM I když se s tím stále smiřuje těžko – a u jednoho z top rozehrávačů starého kontinentu ani není divu -, nezbývá mu, než to akceptovat. To, že NBA, jeho vysněná soutěž, ho nepřijala na jeho přirozené pozici. A on stále do všech detailů nerozumí tomu proč.

celý článek
Neodvoláš! O zázraku dějin koučů v NBA

ZAJÍMAVOST Z NBA Když byl loni v lednu neuctivě vypoklonkován z Clevelandu kouč David Blatt, za vedení Cavaliers ve Východní konferenci a půl roku poté, co s oslabeným týmem zatápěl ve Finále Warriors, ozývali se na jeho podporu i kolegové z jiných klubů. Zdálo se, že nikdo – snad s výjimkou Gregga Popoviche - tou dobou neměl své místo jisté, a slova jako stabilita a trpělivost byla na věky zapovězená. Během oné sezony bylo odvoláno pět trenérů, kromě Blatta i McHale, Hollins, Hornacek a Fisher, a po jejím skončení dalších deset, byť v několika případech se jednalo o nahrazování „dočasných záplat“. Tohle všechno zároveň znamenalo, že třetina klubů má teď u kormidla kouče, kteří je vedou pouhou jednu sezonu.

celý článek
Kdo změnil dres, kdo dostal "balík"?

LETNÍ PERSONÁLNÍ ZMĚNY V NBA + NOVÉ SMLOUVY - NOVINKY OD 17.7. TUČNĚ Během června, července a srpna už se toho v NBA událo docela hodně, a proto je tu přehled novinek ze všech 30 klubů, včetně potvrzených, nepotvrzených i blížících se hráčských (i manažerských) transferů a také nově podepsaných smluv. Zprvu větší pohyb nastal v Západní konferenci, kde děním zamával velký přestup rozehrávače Chrise Paula od Clippers k Rockets. V závěru srpna se však velká výměna udála i na Východě, kde týmy změnili dva z top point guardů ligy Kyrie Irving a Isaiah Thomas. Nemalou zajímavostí také je, že zatím – stejně jako v celé minulé sezoně - nebyl odvolán žádný trenér!

celý článek
Jestli Kevin byl cenou útěchy, díky za ni

ZÁPAS 5 FINÁLE NBA Kevin Durant, který v závěru základní části týmu chyběl 19 zápasů, se super pyšnou mámou po boku dostal, pro co si loni z Oklahomy přišel. Svým pátým třicetibodovým představením (39) ve Finále NBA postavil základ k domácímu triumfu Warriors 129-120 a zničení Clevelandu v sérii 4 ku 1. Byl vyhlášen MVP Finále, byť větší aplaus včetně mohutného skandování „M-V-P!“ se poté dostalo 34bodovému Stephu Currymu (plus 10 asistencí a 6 doskoků, TH 15/12), který až ve třetí finálové sérii kariéry podával očekávané hvězdné výkony, byť byl Cavs nemálo zdvojován. Hráči Clevelandu však v sérii často nevěděli, jak navázat účinnými rotacemi, a rozehrávač tak uvolňoval spoluhráče k otevřeným trojkám nebo zakončením z vymezeného území.

celý článek
Hladový Durant famózně zvrátil závěr!

ZÁPAS 3 FINÁLE NBA 77 bodů málo zdvojovaného dua James (39 za 46 minut, 11 doskoků, 9 asistencí) – Irving (38 za 44 s trojkami 7/0), k tomu zaktivizovaný guard Smith (16, trojky 10/5), poprvé ve finálové sérii kvalitní třetí čtvrtina (33-22) s 16 body Irvinga (pro hosty z Goleden State produkčně naopak vůbec nejslabší čtvrtka v celém play-off), v úvodu poslední části vedení o 7 a ještě tři minuty do konce o 6 (113-107). Cavaliers měli nemalou šanci ve třetím duelu na domácí palubovce snížit na 1-2, když Warriors neměli ani v závěru velkou aktivitu na útočném doskoku, nechávali soupeři i důležité doskoky pod svým košem, ve třetí části byl zcela tichý Durant, na startu čtvrté klíčový power forward Green nabral pátý faul a tým ztratil celkem 18 míčů. Jenže pořád měl rozdílového hráče této série, který v létě nepřišel z Oklahomy pro nic za nic, ale pro titul. A právě Kevin Durant si ho za žádnou cenu nechce nechat uniknout.

celý článek
Kerr na lavičce, 18 trojek a 2 triply!

ZÁPAS 2 FINÁLE NBA Při hře zády ke koši zblokoval Lovea, svou pátou „čepicí“ zápasu, a vzápětí ekvilibristicky najel přes dva soupeře až k úspěšnému zakončení. Oracle arena v Oaklandu se propadla do extáze. Domácí Warriors ve druhém duelu Finále NBA vedli sedm minut do konce 115-97 a už nic je nemohlo odstavit od druhého vítězství v sérii (132-113). A 33bodový Kevin Durant toho byl velkým důvodem. Na blocích, obranných doskocích (11 a celkem 13), kdy suploval roli falešného pivota v super malé sestavě, trojkami (4), nájezdy, zisky (3), asistencemi (6) i obranou na lídra Clevelandu Jamese opět položil velký základ k vítězství svého týmu, který 14. výhrou v řadě znovu vylepšil rekordní šňůru dějin ligy v play-off.   

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (64)