"Už jsem ho za to musel odměnit"

ECHO TOP DUELU SEZONY I HITOVÝCH DNŮ TS31 Ty dvě po sobě jdoucí akce na palubovce Jestřábů z Atlanty definovaly jeho aktuální přínos pro tým. Ačkoli ani při jedné neskóroval. Tomáš Satoranský nejdřív pod vlastním košem rychle položil ruce na míč v držení ukrajinského pivota Lena, kterému tak nedovolil s ním jít nahoru, a nebyl mu ani odpískán faul. A vzápětí nad o 15 čísel vyšším soupeřem vyhrál rozskok, jako by se nechumelilo. Byly to jen dva z desítek podobných momentů, jimiž v aréně jednoho z nejslabších celků NBA vedl jako spolehlivý tmel oslabené Wizards k přesvědčivému vítězství (117-131. 4. výhra sezony venku), a to i bez šéfa Walla (chyběl poprvé v sezoně), centra Howarda (po operaci zad), forwarda Greena (záda) a nadále nevyužívaného centra Mahinmiho. Satoranský potřetí v řadě nastoupil v základu a Washington potřetí vyhrál. Ač formálně obsadil pozici small forwarda, když na soupisce je veden jako shooting guard, i přes formální nasazení guarda Riverse na rozehru to byl právě on, kdo spoustu akcí rozjížděl a kontroloval, aby Wizards při letos až nezvykle pestré cirkulaci míče zakončili duel na 35 asistencích při 46 trefách z pole a měli 6 dvojciferných střelců! Čech to vše podtrhl 14 body (výkon sezony, z pole 7/5, +6), 7 asistencemi, 4 doskoky, 1 blokem, 2 zisky a spoustou procent při dalších vybojovaných míčích. Za 38 minut (top číslo sezony) nepřišel ani o jeden balon. A spáchal jediný faul, ač se do obrany vkládal podle svých zvyklostí na "volume max".

celý článek
Šampiony Junior NBA jsou Knicks

Vítězem třetího ročníku české Jr. NBA League se stal tým New York Knicks. Prsteny pro vítěze si tak navlékly děti ze ZŠ a MŠ Švihov, kteří v soutěži pro 11leté žáky a žačky slavný newyorský klub reprezentovaly. Závěrečný turnaj čtyř nejlepších hostila pražská Královka, kam všechny týmy přijely podpořit početné skupinky fanoušků z řad spolužáků i rodičů.

celý článek
Sám voják v poli a zpívající komentátor

ECHO DUELU S LÍDRY NBA Ke konci zápasu to byl při záběru na lavičku hostů pohled nabízející galerii osamělých mužů. Nikdo s nikým nemluvil, každý zůstával jen sám se sebou, zoufalým trenérem Brooksem počínaje. Co víc mohlo vystihnout současný mizerný stav mužstva Wizards než to, když hned po timeoutu, následujícím po sérii minutých distančních jumpů, tým precizně zahrál akci až k jednoduché smeči, aby se hned při následujícím útočném pobytu vrátil k dalšímu bezcílnému ostřelování obruče bez stopy snahy jít za útočným doskokem. Nebo jiná situace ze stánku Toronta, aktuálního lídra NBA – Wizards ještě ve čtvrté čtvrtině měli jednu šanci po snížení na 103-93 a ve dvou obranách po sobě začali jezdit včetně dobírání střelců jako fretky. Fungovat tak od začátku, mohli by se favoritovi vyrovnat. Jenže když se skvěle střílející domácí mašina zanedlouho stejně prosadila k dalším trefám z dálky, hosté se opět vrátili ke svému lenivému přístupu, jejž celý zápas odmítal převzít především jeden muž.

celý článek
„Sato“ roste z popela mizérie Wizards

ECHO VÝJIMEČNÉHO DUELU WASHINGTONU PLUS VIDEO Už jen udávaných 14.499 diváků bylo v Capitol One Areně zvědavo na domácí duel Wizards s Clippers, který se po zprávách o možnosti směnit hlavní hvězdy Walla či Beala i o řvaní Walla (později pokutovaném) na tréninku na kouče Brookse (jeden z hráčů měl vynést informace z týmu a obvinit z aktuální situace právě Walla) změnil v dosud největší obrat sezony (a druhý nej v celé lize). Washington se z -24 bodů po 18 minutách vyškrábal zejména výtečnou 4. čtvrtinou (39-23) k vítězství 125-118 a vylepšení bilance na 6-11 (dělené 10. místo na Východě). A velkou zásluhu na tom měl při svém dosud nejlepším výkonu sezony Tomáš Satoranský, který jako čtvrtý střelec mužstva zapsal podruhé v řadě dvojciferné body a vůbec nejlepší čísla v bodech (13, z pole 7/4) i na doskoku (7, druhý nejvyšší počet z týmu v zápase) v této sezoně. Přidal 3 asistence, 3 zisky a 1 blok a za 24 minut (šesté nejdelší z týmu) byl +2. Navíc měl jedinou ztrátu a v poměru asistencí a ztrát už vyšplhal na famózní cifru 5,6, která je čtvrtá nejlepší v celé NBA! Šestkovou bilancí v zápase 4/4 si také vylepšil své celkové skore už na 22/21!

celý článek
Zpackaný závěr a Satoranský 4 za 14

PRVNÍ DUEL WIZARDS Kouči Washingtonu chyběl nový první centr Howard a experimentování s menšími a ještě menšími sestavami se tak jevilo jako místy i nevyhnutelnost. Problémem Wizards pak je, že jejich častá slabina na doskoku dostane ještě výraznější kontury. Dokonale to odhalila koncovka úvodního utkání sezony. Když zbývalo odehrát 90 vteřin za stavu 110-111 pro hosty z Miami, odpoutal Markieff Morris jako nejvyšší hráč týmu na hřišti trojku a ani jeden ze spoluhráčů nešel za odraženým míčem. Lídr domácích Wall poté zblokoval Wadea a sám si nájezdem přes dlouhána Whitesidea se štětím vykoledoval šestky na 112-111, pak i zblokoval top skórera hostů Richardsona, ale vzápětí neproměnil trojku a došlo na katastrofu – Wadeův minutý jump mezi třemi domácími doskočil 213 vysoký Olynyk a dvě desetiny sekundy před koncem rozhodl o výhře Heat (112-113), hrajících druhý zápas ve dvou dnech.

celý článek
Wizard ve finální fázi přerodu ve střelce

ZAJÍMAVOST Tomáš Satoranský udivil zámořské experty, když v uplynulé sezoně vystrčil v NBA i střelecké drápy. Obrany soupeřů ho najednou nemohly nechávat neobsazeného na trojkovém oblouku a od výsluní oficiálních střeleckých statistik ho dělil jen větší počet vystřelených pokusů. I tak byl druhý z celé ligy z hráčů s nejméně 100 pokusy s úspěšností 46,5, přičemž velkou část sezony byl dokonce nejlepší. Velký podíl na tom měla nyní už tříletá spolupráce se střeleckým expertem Stefanem Weissenböckem, s nímž rozehrávač může v klidu hovořit i česky.

celý článek
Warriors po chaosu v závěru vedou

ZÁPAS 1 FINÁLE NBA Po celou dobu vyrovnaný a poměrně fádní první duel Finále NBA nabral na spádu až v samém závěru. Domácí Warriors (bez Iguodaly) s různou úspěností a bez snahy o útočný doskok odpalovali destístky svých jumpů, když spoustu útoků svěřovali do rukou Duranta v izolacích. Hostům pak stačilo to, že si pravidelně bral míč James, který buď šel sám přes prvního obránce, nebo v řadě případů využil přebrání od Curryho k témuž, a úspěšnost jeho zakončení závisela na tom, jestli výpomoc přišla včas, nebo pozdě. Pozdě to bylo často, a tak měl cestu ke svým dokonce 51 bodům (8. čtyřicítka letošního play-off, TH 11/10) značně usnadněnou. Už po třech čtvrtinách měl na kontě 36 bodů ze 78 svého týmu.

celý článek
Hvězdný i přes konec série 31 šestek

POD POVRCHEM DUELU SATORANSKÉHO S HEAT Kouč Miami Erik Spoelstra zkonstruoval perfektní akci a 36letý veterán Dwyane Wade tak měl nabito ostrými. Míč dostal zády ke koši, přesvědčivou fintou si vyvěsil Tomáše Satoranského a už se zdánlivě snadno chystal ze dvou metrů zakončit a poslat zápas do druhého prodloužení. Jenže jej ještě vyrušila vztyčená paže Markieffa Morrise a guard hostů musel nahodit míč o desku příliš vysoko. Minul a nedopadlo ani těžké dopíchnutí Olynyka, načež Wizard Oubre ze šestek stvrdil domácí výhru 117-113.

celý článek
Šéfem při vyloupení banky v Clevelandu!

10. ZÁKLAD SATORANSKÉHO V ŘADĚ Zcela frustrovaný obíhal rozhodčí a stěžoval si a stěžoval. Stejně jako v jednom útoku v závěru, kdy po nájezdu přes centra Mahinmiho přestal řešit, kam se odrazil míč, a v nepřerušené hře se okamžitě otočil k rozhodčímu, aby jej vyplísnil za neodpískání faulu. Až když s k LeBronu Jamesovi nedůsledností soupeřů míč přikutálel náhodou zpět, začal znovu hrát, a ač si Tomáš Satoranský dal ruce podél těla, a snažil se jen stát mu v cestě, po pouhém otření o něj James dostal šestky. Jenže první nedal, a když druhou nahodil, po předčasném opuštění trestné linie mu bylo odpískáno porušení pravidel. Wizards pak s plnou důvěrou vyhodili z autu na svého českého dirigenta, který se zhluboka vydýchal a proměnil i svou třetí a čtvrtou šestku v utkání. 15 vteřin do konce bylo na palubovce Clevelandu za už konečného stavu 103-110 jasno a Satoranský za sebou měl při desátém základu v řadě další fantastický výkon – 17 bodů, 8 asistencí bez ztráty, 4 doskoky, 2 zisky, střelba 7/6 a +7 za 31 minut. Svou šňůru zápasů bez minuté šestky protáhl už na 19 (22/22) a zapsal 11. dvojciferné body sezony.

celý článek
"Sato on fire", v krvi dobyl United Center!

NEJHITOVĚJŠÍ DUEL TS31 V NBA Při seběhu po zadní lajně přijal míč a za vteřinu už se chystal dát zlaté razidlo na svůj dosud největší výkon v nejlepší lize. Vzlétl ke smeči, ale ve vzduchu jej potkal jistý Bobby Portis, který na začátku této sezony při verbální rozepři na tréninku knokautoval pěstí Nikolu Mirotiče, jenž si poté vyvzdoroval trejd pryč z klubu. Power forward Bulls sice zprvu svým zákrokem pravačkou vyrazil Tomáši Satoranskému míč, ale pak ho smetl přes ruce, přetočil jej a Čech částečně nekoordinovaně dopadl na pravé rameno a navíc se udeřil pravým spánkem o palubovku United Center.