VP Sheppard o lekci pro Satoranského

KOMPLETNÍ INTERVIEW S VP WIZARDS TOMMYM SHEPPARDEM Z KLUŽE Když zhasne kamera a diktafony neběží, uvolní se i viceprezident Washington Wizards Tommy Sheppard, který u současného zaměstnavatele Tomáše Satoranského zařezává už 14 let. Dokud ale červené kontrolky svítí, je znát jeho profesionální přístup. I když je ovšem z řady odpovědí znát, že jsou předem připravené, pozitivní a nepřekvapivé, z lecjakých jiných se dá o fungování a postupech klubu z hlavního města USA přece jen něco vysledovat. Dál také zůstává otázkou, co z řečeného bude ve druhé sezoně českého vyslance v NBA naplněno. Už proto, že bude muset opět pendlovat po všech perimetrových pozicích, a poštěstí-li se, bude mezi nimi i rozehra, jíž si Satoranský dosyta užil alespoň v pěti zápasech na ME v Kluži. Právě tam jej Sheppard bedlivě sledoval, stejně jako si své ovečky z nejlepší ligy přijely zkontrolovat prakticky všechny ostatní zastoupené kluby. Nyní už bude hovořit viceprezident Wizards vlastními slovy.

celý článek
Proč v NBA nejsem rozehrávačem

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM I když se s tím stále smiřuje těžko – a u jednoho z top rozehrávačů starého kontinentu ani není divu -, nezbývá mu, než to akceptovat. To, že NBA, jeho vysněná soutěž, ho nepřijala na jeho přirozené pozici. A on stále do všech detailů nerozumí tomu proč.

celý článek
Neodvoláš! O zázraku dějin koučů v NBA

ZAJÍMAVOST Z NBA Když byl loni v lednu neuctivě vypoklonkován z Clevelandu kouč David Blatt, za vedení Cavaliers ve Východní konferenci a půl roku poté, co s oslabeným týmem zatápěl ve Finále Warriors, ozývali se na jeho podporu i kolegové z jiných klubů. Zdálo se, že nikdo – snad s výjimkou Gregga Popoviche - tou dobou neměl své místo jisté, a slova jako stabilita a trpělivost byla na věky zapovězená. Během oné sezony bylo odvoláno pět trenérů, kromě Blatta i McHale, Hollins, Hornacek a Fisher, a po jejím skončení dalších deset, byť v několika případech se jednalo o nahrazování „dočasných záplat“. Tohle všechno zároveň znamenalo, že třetina klubů má teď u kormidla kouče, kteří je vedou pouhou jednu sezonu.

celý článek
Kdo změnil dres, kdo dostal "balík"?

LETNÍ PERSONÁLNÍ ZMĚNY V NBA + NOVÉ SMLOUVY - NOVINKY OD 17.7. TUČNĚ Během června, července a srpna už se toho v NBA událo docela hodně, a proto je tu přehled novinek ze všech 30 klubů, včetně potvrzených, nepotvrzených i blížících se hráčských (i manažerských) transferů a také nově podepsaných smluv. Zprvu větší pohyb nastal v Západní konferenci, kde děním zamával velký přestup rozehrávače Chrise Paula od Clippers k Rockets. V závěru srpna se však velká výměna udála i na Východě, kde týmy změnili dva z top point guardů ligy Kyrie Irving a Isaiah Thomas. Nemalou zajímavostí také je, že zatím – stejně jako v celé minulé sezoně - nebyl odvolán žádný trenér!

celý článek
Jestli Kevin byl cenou útěchy, díky za ni

ZÁPAS 5 FINÁLE NBA Kevin Durant, který v závěru základní části týmu chyběl 19 zápasů, se super pyšnou mámou po boku dostal, pro co si loni z Oklahomy přišel. Svým pátým třicetibodovým představením (39) ve Finále NBA postavil základ k domácímu triumfu Warriors 129-120 a zničení Clevelandu v sérii 4 ku 1. Byl vyhlášen MVP Finále, byť větší aplaus včetně mohutného skandování „M-V-P!“ se poté dostalo 34bodovému Stephu Currymu (plus 10 asistencí a 6 doskoků, TH 15/12), který až ve třetí finálové sérii kariéry podával očekávané hvězdné výkony, byť byl Cavs nemálo zdvojován. Hráči Clevelandu však v sérii často nevěděli, jak navázat účinnými rotacemi, a rozehrávač tak uvolňoval spoluhráče k otevřeným trojkám nebo zakončením z vymezeného území.

celý článek
Hladový Durant famózně zvrátil závěr!

ZÁPAS 3 FINÁLE NBA 77 bodů málo zdvojovaného dua James (39 za 46 minut, 11 doskoků, 9 asistencí) – Irving (38 za 44 s trojkami 7/0), k tomu zaktivizovaný guard Smith (16, trojky 10/5), poprvé ve finálové sérii kvalitní třetí čtvrtina (33-22) s 16 body Irvinga (pro hosty z Goleden State produkčně naopak vůbec nejslabší čtvrtka v celém play-off), v úvodu poslední části vedení o 7 a ještě tři minuty do konce o 6 (113-107). Cavaliers měli nemalou šanci ve třetím duelu na domácí palubovce snížit na 1-2, když Warriors neměli ani v závěru velkou aktivitu na útočném doskoku, nechávali soupeři i důležité doskoky pod svým košem, ve třetí části byl zcela tichý Durant, na startu čtvrté klíčový power forward Green nabral pátý faul a tým ztratil celkem 18 míčů. Jenže pořád měl rozdílového hráče této série, který v létě nepřišel z Oklahomy pro nic za nic, ale pro titul. A právě Kevin Durant si ho za žádnou cenu nechce nechat uniknout.

celý článek
Kerr na lavičce, 18 trojek a 2 triply!

ZÁPAS 2 FINÁLE NBA Při hře zády ke koši zblokoval Lovea, svou pátou „čepicí“ zápasu, a vzápětí ekvilibristicky najel přes dva soupeře až k úspěšnému zakončení. Oracle arena v Oaklandu se propadla do extáze. Domácí Warriors ve druhém duelu Finále NBA vedli sedm minut do konce 115-97 a už nic je nemohlo odstavit od druhého vítězství v sérii (132-113). A 33bodový Kevin Durant toho byl velkým důvodem. Na blocích, obranných doskocích (11 a celkem 13), kdy suploval roli falešného pivota v super malé sestavě, trojkami (4), nájezdy, zisky (3), asistencemi (6) i obranou na lídra Clevelandu Jamese opět položil velký základ k vítězství svého týmu, který 14. výhrou v řadě znovu vylepšil rekordní šňůru dějin ligy v play-off.

celý článek
Ofenzivní smršť i defenzivní koncert GSW

DUEL 1 FINÁLE NBA Jen byla s úvodním rozskokem vypnuta doprovodná hudba, místo níž v ohlušujícm rachotu Oracle areny zněly během Zápasu 1 Finále NBA nanejvýš roztleskávací perkuse, rozjeli domácí Golden State Warriors velkolepou show, jež měla skvostné parametry v útoku i obraně. Na konci bylo zdrcující vítězství 113-91 nad obhájci trofeje z Clevelandu, jež opět posunulo rekordní start týmu do play-off (13-0). Nad vším v roli nebranitelného fantoma dozíral 38bodový Kevin Durant, který v dlouhých úsecích zápasu bránil LeBrona Jamese, s jehož Miami ztratil Finále v roce 2012, ještě v dresu Oklahomy. Teď už od prvního utkání všechny ujistil, že nic podobného nehodlá opakovat, a kdykoli hosté zahrozili menším comebackem, vždy přispěchal s další trojkou nebo nekompromisním nájezdem 1 na 1.

celý článek
Král Wall, šňůra 26-0 a vytočený Thomas

ZÁPAS 4 WIZARDS S BOSTONEM První Čech v konferenčním semifinále NBA Tomáš Satoranský, který si 5 body udělal nové play-off maximum, stál na půlce a dodriblovával v aplaudujícím Verizon Center poslední vteřiny Duelu 4 s Bostonem, jejž jeho Wizards absolutně dominantní druhou půlí (73-54) ovládli i bez distancovaného Oubreho 121-102 a srovnali tak na 2-2.

celý článek
Kouč Brooks o důvodech selhání s Kelty

ECHO DUELU 1 WIZARDS S CELTICS Washington Wizards (dál bez centra Mahinmiho) nemohli chtít v úvodním duelu semifinále Východní konference víc. Shrábli prvních 12 doskoků zápasu, skvěle je po všech stránkách nastartoval centr Gortat (celkem 16+13 doskoků a 4 asistence, ale -15) a po necelých 4 minutách vedli 0-16. Za další minutu to bylo 3-20, ale pak už se vše začalo poněkud zadrhávat.