Svéráz národního lovu i patálie v legiích

JAK VÁLČÍ LVICE V ZAHRANIČÍ Legionářky ze současné reprezentace lvic v řadě případů těžký chleba mají. Ani ve francouzské lize nemohou beztrestně klít ve své mateřštině a to se přitom ve vlastním týmu nedomluví ani anglicky. Nebo si ani nemohou jít sednout na střídačku, protože musí zachraňovat tým v nejvyšší soutěži. Případně jim trenér v půlce sezony řekne, že vlastně hledal někoho jiného. V některých případech to zase nefunguje mezi cizinkami a domácími hráčkami chemicky, a když už dojde na společnou akci, musí do sebe v rámci tmelení-chmelení i legionářky klopit lampy vína ve sklípku, byť by radši týmového ducha budovaly aktivněji na paintballovém hřišti. Lvice ze zahraničních kolbišť však mají i docela opačné typy zážitků. Třeba nečekané jmenování kapitánkou hned po příchodu do klubu. Nebo když je fanoušek z řad německých důchodců na ulici vyzpovídá precizní angličtinou. Nebo když je i prezident nadšený z toho, jak dobře hrají. Anebo když na ně ve třicetitisícovém městě přijde natřískaná hala s devíti stovkami lidí a všude, kde se objeví, je zvou na kafe. Pak nejspíš už musí mít i pocit, že to, co dělají, za to stojí. Nechte se nyní pozvat od pěti českých legionářek k vyprávění o Francii, Španělsku, Maďarsku i Slovensku...

celý článek
Řecký 1968 i trhák o finále Mnichova ´72

NOVÉ FILMOVÉ HITY ZPOD KOŠŮ Basketbalovému roku 2018 sudičky zřejmě přiřknuly do vínku přívlastek „filmem naplněný“. Zatímco v Česku se při blížícím se stém výročí vzniku republiky horečně natáčí velký spektákl „Zlatý podraz“, „podkošoví filmaři“ v Řecku a Rusku už mají dokonce splněno. A stejně jako v české kotlině byly i v obou těchto případech předlohou příběhu skutečné historické události, které napsal sám život. Podívejme se nejdřív na ten, který se bezprostředně dotýká tuzemského basketbalu.

celý článek
23 minut slávy 18leté Veroniky!

ECHO DUELU 2 KVALIFIKACE ME Po ještě kostrbatějším prvním poločase, než byl ten v Německu, zamknuly lvice svou obranu na sedm západů a vedeny po všech stránkách prospěšnou „osmnáctkou“ Veronikou Voráčkovou vysunuly skromné poločasové vedení (26-22) ve třetí čtvrtině až na bezpečný 21bodový rozdíl. Po třetím období vyhraném 23-7 se tak už nezadržitelně řítily ke druhému vítězství v kvalifikaci ME 2019. Švýcarky v Praze složily nezvyklým výsledkem 62-35, když malý tým soupeře ve druhé půli přejely 36-13.

celý článek
Zatím největší role pro šéfku Mondeville

S TICHOU KOMETOU LVIC ROMANOU HEJDOVOU Zažila už několik mistrovství Evropy a třeba ve čtvrtfinále olympiády v Pekingu 2008 si – tehdy jako dvacetiletá – proti pozdějším finalistkám z Austrálie připsala pět bodů. Její reprezentační statistiky však v drtivé většině ilustrovala spíš skromná jednociferná čísla. Například na Evropě 2015 nezasáhla ani do jednoho zápasu a naposledy se na velkém turnaji ve sporadické úloze objevila na MS 2014. Proto její vsazení do základu sobotního úvodního mače kvalifikace EuroBasketu 2019 působilo skoro jako senzace. Jenže tahle guardka ukázala, kým umí být, a kým je třeba nyní v týmu elitní francouzské soutěže z Mondeville. Ten táhne jako top skórerka s průměry 15,3 bodu, 4,5 doskoku a 3 asistencí při 37procentních trojkách. A na hřišti tráví 34 minut. Svou zkušenost i ofenzivní arzenál, včetně parádní střely po otočce, předvedla v exkluzivní desetiminutové sekvenci druhé půle sobotního duelu v Německu, kdy jejích 10 bodů pomohlo udělat do skore rozhodnou díru. Zdá se, že před brněnskou rodačkou Romanou Hejdovou se v 29 letech rýsuje ještě zajímavá národní příležitost. Kdo ví, možná bude tahle role dosud největší.

celý článek
Ukrytá šampionka a kavárna ve Francii

O BASKETBALU A ŽIVOTĚ S KAMILOU ŠTĚPÁNOVOU I když v německém Saarlouis hrála 4 minuty a 25 vteřin, nebyl to pro ni malý počin. V reprezentaci dospělých by mělo jít o její čtvrtou nejvyšší minutáž v soutěžním zápase. Na mistrovství Evropy 2015, jejím dosud jediném vrcholném turnaji v kategorii žen, sbírala vyjma vítězného utkání s Rumunskem čas na hřišti jen po troškách a letošní šampionát na domácí půdě ji minul - jako vítězku francouzské ligy a pivotku euroligového Villeneuve. V sobotním vykopnutí kvalifikace o EuroBasket 2019 tak Kamila Štěpánová zažila na dohled od svých 29. narozenin už možná trochu nečekaný comeback do sestavy lvic. Tentokrát už pod novým koučem Štefanem Svitkem.

celý článek
Hanušová po výhře: Dávaly nám do žeber

S ALENOU HANUŠOVOU O 1. BITVĚ KVALIFIKACE Slovenský kouč českých lvic Štefan Svitek vstoupil pravou nohou do kvalifikace mistrovství Evropy 2019, když po defenzivně i ofenzivně kostrbatém prvním poločase (36-36) jeho tým trvajícím tlakem v obraně přejel v Saarlouis domácí Německo 56-89. Na výhře se nejvíc podílela jistá ruka kapitánky Kateřiny Elhotové (20), trojky (3/3) i nájezdy Aleny Hanušové (21) a nebývalá ofenzivní erupce ve třetí čtvrtině Romany Hejdové (11), jež byla spolu s rozehrávačkou Kateřinou Bartoňovou novou členkou základní pětice českého týmu. Po 10 bodech přidaly podkošové dámy Kia Vaughn s Terezou Peckovou. Češky do druhé půle na nulu zavřely do poločasu 11bodové Ilmberger a Brunckhorst, donutily soupeře k celkem 20 ztrátám a i díky urychlení rychlého protiútoku ve druhé půli měly výbornou úspěšnost střelby (dvojky 38/26, trojky 17/10). O pocitech ze zápasu nyní víc řekne power forwardka Alena Hanušová. 

celý článek
Zázraky na počkání umí jen Bůh

S TOMÁŠEM HOLEŠOVSKÝM O ČESKU NĚMECKU A JEHO CESTĚ VZHŮRU Je teď zřejmě nejznalejším českým expertem na německý ženský basketbal. V zemi západních sousedů začal už svou šestou sezonu v trenérském křesle. Bývalý hráč ústecké SLUNETY i někdejší trenér Karlových Varů v ŽBL Tomáš Holešovský tak má hodně co říct nejen o prvních soupeřkách lvic v kvalifikaci mistrovství Evropy 2019.

celý článek
Než si zvykla, tři čtvrtě sezony bylo fuč

S PETROU ZÁPLATOVOU O NĚMECKÉ ŠTACI A NOVÉ REPRE Je jednou ze sedmi legionářek v současné reprezentační nominaci, ovšem jedinou z ligy západních sousedů. Univerzální guardka Petra Záplatová je tak ideální volbou pro špionážní činnost v týlu prvního nepřítele v kvalifikaci mistrovství Evropy. V bundeslize si za pouhé dvě sezony vyzkoušela obojí – být hvězdou chvostového a nakonec sestupujícího celku z Rotenburgu, kde psala 12 bodů za 29 minut, i stále důležitější oporou mistra z Wasserburgu, který se aktuálně dělí o vedení v soutěži. Jejím hlavním výstavním artiklem jsou za v průměru 24 odehraných minut 2 zisky a 6,5 bodu. Teď už vás zveme na její vyprávění o bundeslize, německé repre a německých hráčkách, co nemají na růžích ustláno, i o týmu mistra, který nebude mít v nominaci ani jednu zástupkyni. Prostě proto, že u něj žádná vhodná kandidátka nepůsobí.

celý článek
MVP zápasu: Sorry holky, ty šestky nedám!

S JULIÍ REISINGEROVOU O REPRE A ŠPANĚLSKU Než opustila barcelonské předměstí směr Česko, neměla poslední týdny právě klidné večery. Místní skutečně svérázným způsobem protestují proti uvěznění členů své – tedy katalánské – vlády. A ona tak každý večer musela poslouchat obří nekoordinovaný koncert balkonového bušení do hrnců všeho druhu. Ani česká pivotka tak neunikla horkému katalánskému podzimu. Nejhorší víkend s násilnostmi provázející referendum o nezávislosti na Španělsku naštěstí strávila na výjezdu v Madridu, ale po návratu do Sant Adrie viděla na ulicích doslova spoušť. I takové výjevy dotvářejí start prvního zahraničního angažmá 19leté dívky, jež ve vypravěčském křesle při barvitém popisování svých zážitků připomíná legendárního Vladimíra Menšíka. A tak v jejím podání stojí za to i hitový moment dosavadního působení v lize mistryň Evropy, kdy v dresu nováčka famózně rozhodla zápas, korunovaný oceněním v nejlepší pětce kola a vítězstvím v prodloužení šestkami z jejích rukou. Šestkami, před nimiž se spoluhráčkám preventivně omlouvala, že je nedá. Na mládežnickou mistryni Evropy a členku různých euro All-Star sestav Julia Reisingerová nerozdává sebevědomí po hrstech, o to víc ale může dokázat. Tady je její zpověď na úsvitu kvalifikace mistrovství Evropy.

celý článek
Reprezentaci jsem dostala příkazem

S TEREZOU PECKOVOU O LVICÍCH A PŘEKVAPIVÉM MAĎARSKU Někdy se může hodit, když je reprezentační trenér i vaším klubovým koučem. V případě nominace do národního týmu pak prakticky nemáte na výběr. Rozhodně ne v případě, že tím koučem je Štefan Svitek. Tereza Pecková, která poslední dva roky v národních výběrech chyběla, od něj totiž dostala povolávák příkazem. Aspoň má ale téměř jistotu, že nebyla brána jen na nošení míčů při trénincích. Ostatně už za pár dní se uvidí. Nejen o svérázném trenérovi, u nějž si leckdy není jistá, jestli se jeho vtipům může smát, bude zkušená vicemistryně světa hovořit v následujících řádcích. Dojde i na její nové angažmá v maďarském Miškolci, kde odstarovala jako v průměru 13bodová top skórerka týmu, jemuž pomohla k úvodní bilanci 4-2, která je čtvrtá nejlepší v lize.

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (212)