Co se děje v garážích lvích reprezentací

S REPRE ŠÉFEM MICHALEM ŠOBEM Co tě nezabije, to tě posílí. Anebo – všechno zlé je k něčemu dobré. Generální manažer týmu lvů Michal Šob se před rokem a půl cítil na dně. Jako by nic nedávalo smysl. Oslabená reprezentace vybouchla na EuroBasketu a studnice optimismu byla dočasně vyprázdněná. Přesto právě v těch dnech se začal formovat zárodek nové éry, jež vyvrcholila senzačním postupem na světový šampionát. A právě zbabraná Evropa stála u kořenů toho všeho. Ovšem to hlavní se začalo odehrávat mimo palubovky. „I když jsem po EuroBasketu byl úplně bez energie, jednoho dne se to zlomilo a já si řekl – ne, tohle nás musí naopak ještě posílit a musíme o to víc napnout plachty, přinášet nové věci a především - být trpěliví,“ podotýká reprezentační šéf. A okamžitě přešel od slov a myšlenek k činům. Výsledkem pak bylo loňské léto, kdy mužské reprezentace U18 a U20 poznaly novou dobu na vlastní kůži. Začalo se jim dostávat servisu, jaký podle dostupných informací nemá srovnání ani na největších tuzemských sportovních planetách – té fotbalové a hokejové. Více už poví reprezentační generál v následujícím rozhovoru pod povrchem.

celý článek
Nová Bosna s šéfem Mirzou. Krejčí v akci?

PŘED SVĚTOVOU KVALIFIKACÍ S BOSNOU Bez playmakera Jakuba Šiřiny, jejž do hry nepustí zraněná pata, půjdou ve čtvrtek od 18 hodin (vysílá ČT Sport) v pardubické aréně do posledního domácího duelu úspěšné světové kvalifikace čeští reprezentanti, jež čeká Bosna a Hercegovina. Do zápasu z původní nominace nezasáhnou ani power forward Ondřej Kohout a Petr Šafarčík. „Nebylo to jednoduché. Jakub je velkou součástí našeho týmu. Byl prvním rozehrávačem ve většině zápasů kvalifikace, když jsme hráli bez Tomáše Satoranského,“ lituje absence vytěžovaného rozehrávače kouč Ronen Ginzburg. „Na druhou stranu je to šance pro ostatní. Určitě je v této situaci výhodou, že už jsme postoupili. Doufám, že některý z dalších rozehrávačů vezme zodpovědnost na sebe. Pomoci mohou i naši zkušení guardi.“

celý článek
Hvězdný poslední duel Bartoň - Welsch!

UDÁLOST Královské žezlo a korunu českého basketbalu už definitivně předali mladší generaci. Ještě naposledy se ale objeví ve světle ramp a vyběhnou na ostře sledovanou palubovku. Jiří Welsch a Luboš Bartoň rozehrají 22. června svůj POSLEDNÍ SOUBOJ.

celý článek
Už zase playmaker Krejčí sahá v 18 po ACB

KOMPLETNÍ INTERVIEW S VÍTEM KREJČÍM Téměř dva roky dělily první a druhý start ve španělské ACB v podání nyní už dvoumetrového teenagera Víta Krejčího. Po 14sekundové premiéře v dresu Zaragozy z března 2017, kdy mu bylo 16 roků, si musel na druhý zářez počkat až do začátku letošního února, než byl nasazen na 2:35 do domácího vítězného zápasu s Breoganem. S blížícími se 19. narozeninami, které oslaví v červnu, už mu ale pod progresivním koučem Fisacem svítá šance, že by těch startů mohlo v nejbližších měsících začít přibývat víc. Čerstvě dostal další dávku motivace, když byl poprvé nominován do užší 16členné sestavy národního týmu mužů pro závěrečné okno světové kvalifikace. O tom všem, o svém mimopozičním fungování i o své budoucnosti promluvil v nezvyklém prostředí basketbalového plesu v Nymburce, kam byl kompletní národní tým pozván.

celý článek
KP poosmé v řadě, Trutnov lovil na Slavii

ECHO 18. KOLA ŽBL V osmnáctém dějství ŽBL už poosmé v řadě uspěly hráčky KP Brno, jež po domácím složení Hradce Králové (64-49) nadále udržují na druhém místě tabulky náskok dvou výher na třetí Žabiny Brno, které si tentokrát dojely pro výhru 60-94 do Strakonic. Nymburk využil i potřetí k vítězství azyl v Karlových Varech a bez problémů přehrál Slovanku (82-54), čímž utnul sérii tří porážek. Trutnov dobyl pražskou Slavii (67-73), již porazil i podruhé v sezoně, a mistrovský USK si přivezl další jasný výsledek (50-112) z kurtu brněnského Teamstoru.

celý článek
Úžasná Čechova čísla uprostřed chaosu

ECHO PŘEVRATNÉHO DĚNÍ U WIZARDS Poslední desítky hodin znovu ukázaly, jak složité je v NBA pořizovat si nákladnější vlastní bydlení nebo budovat trvalejší vnitrotýmová přátelství. Příklad Washingtonu je v tomhle směru ukázkový. Ze sezony na sezonu mu zbyli z užší – a momentálně hrající – osy mužstva už jen Bradley Beal a Tomáš Satoranský! Ano, dva hráči. Trejd ze středeční noci totiž odeslal do Chicaga křídelníka Portera (o trejdu se dozvěděl při rozcvičování necelou hodinu před utkáním v Milwaukee, v němž už pak nenastoupil), za nějž přicházejí dva nevelké přísliby, byť oba hráči v této sezoně doručují po 14 bodech. Forward Jabari Parker byl sice v roce 2014 dvojkou draftu, ale tohle číslo výkony nikdy nenaplnil a je považován za nevelmi efektivního střelce a především za hráče s nechutí bránit. A osobu 211 vysokého power forwarda Bobbyho Portise po rok starém „vypnutí“ Tomáše Satoranského není třeba více komentovat. Wizards se navíc podle zpráv ze zámoří zbaví i nyní zraněného power forwarda Markieffa Morrise, který bude odeslán do New Orleans výměnou za dvoumetrového small forwarda Wesleyho Johnsona.

celý článek
„Sato“ opět na čtvrtou čtvrtinu usazen!

ECHO ODEPŘENÉHO TRIPLE DOUBLU Vzhledem k tomu, co všechno ve hře zastane, kolik rychlých protiútoků rozjíždí, na kolik útočných doskoků se i jako rozehrávač snaží chodit a za kolik dalších spoluhráčů jezdí v obraně, by se to ještě dalo pochopit, byť u prvního rozehrávače týmu nikoli snadno. Po všem, co za tři roky se svým jediným Čechem prováděl, a co o něm navykládal dosud, se ale dá slovům kouče Wizards Scotta Brookse věřit jen stěží. To, že Tomáše Satoranského nechal prosedět celou 4. čtvrtinu domácího utrpení proti Atlantě, a nechal hrát horkého guarda posledních dní McRaeho (20 bodů), vysvětlil tím, že Čech už potřeboval po 29 minutách odkroucených za první tři čtvrtiny odpočinout. Trenér tedy proodpočíval jeho všestrannou hru a většinou i příznivě se vyvíjející skore ve prospěch bodů McRaeho, kdy navíc hru nechal řídit ne-rozehrávače Beala (celou 4. čtvrtinu nehrál ani Randle, který zapsal jen 7 minut). Výsledkem byla další hrůzná porážka (129-137) s týmem, který hrál sedmý zápas v rámci svého nejdelšího tripu sezony. A mimochodem, trenér stažením Satoranského obral už o druhou šanci na triple double za pár posledních zápasů, když tentokrát na něj playmaker zápas rozjel už v osobně skvělém poločase (11+5 asistencí a 6 doskoků). Nakonec mu chyběla jediná asistence a 3 doskoky.

celý článek
Nymburk padl už počtvrté za 5 utkání!

ECHO 17. KOLA ŽBL Neúplné sedmnácté dějství ŽBL přineslo velké překvapení na úkor Nymburka, který padl v Trutnově 82-79, ztratil čtvrtý zápas z pěti posledních a je nyní až pátý s pouhou výhrou náskoku na šestý Trutnov. Další tři utkání už skončila podle předpokladů, když USK doma spláchl Slavii 122-42, Hradec Králové totéž provedl s Teamstorem Brno (115-55) a KP Brno si dojelo pro výhru 57-86 do Ostravy a udrželo druhou příčku. Odložen musel být duel Slovanky s U19 Chance, neboť tým hostů nemohl dorazit kvůli sněhové kalamitě.

celý článek
Tam v Mnichově, kde je doma Fenerbahce

ZE ZÁKULISÍ EUROLIGY Můj dům, můj hrad, říká se. Většina basketbalistů se těší na domácí zápasy, protože mají pocit komfortu a bezpečí, které jim dodávají často i tisíce fanoušků. Těchto několik tisíc lidí v hledišti a dvanáct bojovníků na hřišti sdílí společný cíl. Chtějí vítězství svých barev. To je ideální fungování sportovního světa, které ovšem zcela naruby obrátil příjezd Fenerbahce Istanbul k dalšímu euroligovému zápasu do mnichovského Audi Domu.

celý článek
Země, kde české triumfy září nejvíc

POD POVRCHEM S RONENEM GINZBURGEM Okřídlené úsloví o tom, že „nikdo není doma prorokem“, sedí svým způsobem i na něj. Až když tenhle Izraelec uspěl ve své vlastní „zaslíbené zemi“, dostalo se mu poct a nebývalé popularity i na „rodné hroudě“. A po historickém postupu českých lvů na světový šampionát to platí dvojnásob. Prakticky se nemůže vrátit domů do Izraele bez povšimnutí, protože hned při první návštěvě jakéhokoli zápasu je odhalen a následují pozvánky do televize i k rozhovorům pro rádia a všemožné basketbalové weby, jimiž je izraelský kyberprostor doslova přeplněn. V devítimilionové zemi, posedlé basketbalem, není aktuálně lepšího reklamního agenta České republiky. Po vítězstvích nad CSKA Moskva, po sedmém místě na EuroBasketu 2015, po účasti v olympijské kvalifikaci a nyní zejména po historickém průniku na světový šampionát to jde říct bez jakýchkoli pochyb. Český nároďák se pod jeho vedením posunul už na 24. místo světa a ještě neřekl poslední slovo. A 55letý kouč Ronen Ginzburg to v pondělí stvrdil i oceněním pro Trenéra roku celé české sportovní scény, jež získal jako první cizinec. Už ne tak úplný cizinec. Když říká „náš národní tým“, musíte pečlivě sledovat kontext, neboť slova „my“ a „náš“ už běžně spojuje s českými reprezentačními reáliemi. V následujícím rozhovoru popíše basketbalový fanatismus své rodné země i to, proč české úspěchy vzbuzují mnohem větší „haló“ právě tam a nikoli v českých, moravských a slezských krajích.

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (5353)