Hratelná skupina na ME dává šanci

UDÁLOST V Bělehradě, tedy ve městě, kde za sedm měsíců vyvrcholí ženský EuroBasket, se dnes účastnické týmy dozvěděly své soupeře. Šestnáct celků bylo na základě losu rozděleno do čtyř čtyřčlenných skupin. Už potřinácté v řadě mezi nimi nechybí ani reprezentace České republiky!

celý článek
Chance poprvé slaví, Lvice utnuly sérii

ECHO 11. KOLA ŽBL Až domácí porážkou s Hradcem Králové (59-80) skončila o víkendu čtyřzápasová vítězná série Trutnova v ŽBL. A co se v rámci čtyř zápasů 11. kola stalo dál? Nymburk doma neměl potíže se Slavií Praha (87-54), Slovanka rovněž v domácím prostředí složila Ostravu 71-66 a první úspěch zaznamenala strakonická U19 Chance po domácím triumfu nad Teamstore Brno 77-69. V tabulce se tak dorovnala s bilancí 1-9 právě svému soupeři a také SBŠ Ostrava.

celý článek
"Už jsem ho za to musel odměnit"

ECHO TOP DUELU SEZONY I HITOVÝCH DNŮ TS31 Ty dvě po sobě jdoucí akce na palubovce Jestřábů z Atlanty definovaly jeho aktuální přínos pro tým. Ačkoli ani při jedné neskóroval. Tomáš Satoranský nejdřív pod vlastním košem rychle položil ruce na míč v držení ukrajinského pivota Lena, kterému tak nedovolil s ním jít nahoru, a nebyl mu ani odpískán faul. A vzápětí nad o 15 čísel vyšším soupeřem vyhrál rozskok, jako by se nechumelilo. Byly to jen dva z desítek podobných momentů, jimiž v aréně jednoho z nejslabších celků NBA vedl jako spolehlivý tmel oslabené Wizards k přesvědčivému vítězství (117-131. 4. výhra sezony venku), a to i bez šéfa Walla (chyběl poprvé v sezoně), centra Howarda (po operaci zad), forwarda Greena (záda) a nadále nevyužívaného centra Mahinmiho. Satoranský potřetí v řadě nastoupil v základu a Washington potřetí vyhrál. Ač formálně obsadil pozici small forwarda, když na soupisce je veden jako shooting guard, i přes formální nasazení guarda Riverse na rozehru to byl právě on, kdo spoustu akcí rozjížděl a kontroloval, aby Wizards při letos až nezvykle pestré cirkulaci míče zakončili duel na 35 asistencích při 46 trefách z pole a měli 6 dvojciferných střelců! Čech to vše podtrhl 14 body (výkon sezony, z pole 7/5, +6), 7 asistencemi, 4 doskoky, 1 blokem, 2 zisky a spoustou procent při dalších vybojovaných míčích. Za 38 minut (top číslo sezony) nepřišel ani o jeden balon. A spáchal jediný faul, ač se do obrany vkládal podle svých zvyklostí na "volume max".

celý článek
Problémy měla jen Slavia

ECHO NEÚPLNÉHO 10. KOLA ŽBL O víkendu se v rámci neúplného desátého kola ŽBL prodraly k výhrám favorizované celky. Brněnské Žabiny, aktuálně třetí tým tabulky, snadno dobily kurt městského soupeře Teamstoru (47-93), KP Brno si v prvním zápase bez trenéra Zdeňka doma jasně poradilo se Slovankou (88-42), pražský USK bez potíží přestřílel venku Hradec Králové (65-97) a U19 Chance byla na hřišti pražské Slavie dlouho blízko výhře, než ztratila poslední čtvrtinu a padla 86-83.

celý článek
Šampiony Junior NBA jsou Knicks

Vítězem třetího ročníku české Jr. NBA League se stal tým New York Knicks. Prsteny pro vítěze si tak navlékly děti ze ZŠ a MŠ Švihov, kteří v soutěži pro 11leté žáky a žačky slavný newyorský klub reprezentovaly. Závěrečný turnaj čtyř nejlepších hostila pražská Královka, kam všechny týmy přijely podpořit početné skupinky fanoušků z řad spolužáků i rodičů.

celý článek
Pan Šestka dál řádí! Balvín už třetí v ACB

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský má u pasu už 150 zápasů v základní části NBA. Po odehrání čtvrtiny své třetí sezony v nejlepší lize dál čaruje z trestné linie (26/25), kde je mu soupeřem už jen Malcolm Brogdon, a skvěle si stále vede i v poměru asistencí a ztrát, kde drží sedmé místo v soutěži při jedné ztrátě připadající až na každých téměř 26 minut! Ondřej Balvín s Canarií konečně slavil a je už třetím dvojkařem ACB! Jan Veselý s Fenerbahce dobyl hrad předního týmu z Bursy. Patrik Auda s Pistoiou podruhé v řadě úspěšně zaútočil venku! A David Jelínek pomohl 10 body k venkovní radosti Andorry. Tolik hlavní novinky o stavu českých legií, momentálně sbírajících četné šrámy.

celý článek
Sám voják v poli a zpívající komentátor

ECHO DUELU S LÍDRY NBA Ke konci zápasu to byl při záběru na lavičku hostů pohled nabízející galerii osamělých mužů. Nikdo s nikým nemluvil, každý zůstával jen sám se sebou, zoufalým trenérem Brooksem počínaje. Co víc mohlo vystihnout současný mizerný stav mužstva Wizards než to, když hned po timeoutu, následujícím po sérii minutých distančních jumpů, tým precizně zahrál akci až k jednoduché smeči, aby se hned při následujícím útočném pobytu vrátil k dalšímu bezcílnému ostřelování obruče bez stopy snahy jít za útočným doskokem. Nebo jiná situace ze stánku Toronta, aktuálního lídra NBA – Wizards ještě ve čtvrté čtvrtině měli jednu šanci po snížení na 103-93 a ve dvou obranách po sobě začali jezdit včetně dobírání střelců jako fretky. Fungovat tak od začátku, mohli by se favoritovi vyrovnat. Jenže když se skvěle střílející domácí mašina zanedlouho stejně prosadila k dalším trefám z dálky, hosté se opět vrátili ke svému lenivému přístupu, jejž celý zápas odmítal převzít především jeden muž.

celý článek
Je "Sato" kouzelník? A kdo zářil ještě?

LEGIE V ZAHRANIČÍ S VIDEO OBLOHOU Nejvíc plusový Wizard za posledních pět zápasů se jmenuje Tomáš Satoranský, který je i třetím nejlepším mužem celé NBA v poměru asistencí a ztrát, když za 223 minut v této sezoně přišel o pouhých 7 míčů, což dává ztrátu až na každých 32 minut! Navíc z hráčů celé ligy s nejméně 20 házenými šestkami je jedním z pouhých tří, kdo zatím minuli jediný pokus, přičemž dalším takovým mužem bez nervů je jeho spoluhráč. Ondřej Balvín byl nejužitečnějším i nejvytíženějším mužem Canarie a navíc už je pátým dvojkařem i devátým dunkerem ACB. Blake Schilb se zaskvěl jako top skórer i nejužitečnější hráč při vítězství Chalons-Reims. A Patrik Auda tuctem přispěl k prvnímu triumfu Pistoie. Tolik nebývalé milníky posledního týdne v podání české legionářské obce.

celý článek
Štefan Svitek: Byla to dobrá volba!

S KOUČEM LVIC ŠTEFANEM SVITKEM Reprezentantkám se v Belgii na závěr úspěšné kvalifikace ME 2019 podařil navzdory čtyřbodové porážce (66-62) skvělý kousek. Ve druhé půli se výrazně zlepšeným výkonem v obraně přitáhly z až 18bodového deficitu na kýžené čtyři body, jež jim zajistily lepší vzájemné zápasy se čtvrtým týmem světa z letošního šampionátu a tím i vítězství v kvalifikační skupině. Jejich závěrečnou jízdu ve vyprodané hale korunovala přetěžkou a velmi šťastnou trojkou v poslední sekundě Romana Hejdová.

celý článek
ME žen U20 v Klatovech s top ambicemi!

UDÁLOST Do České republiky se v létě po čase vrátí velká mezinárodní basketbalová akce mládeže. Na začátku srpna se v Klatovech uskuteční A-divizní evropský šampionát žen do 20 let. V šestnáctičlenném startovním poli nebude chybět ani česká reprezentace, která by měla mít vysoké ambice. „Mezinárodní federace FIBA se na nás na základě dlouhodobých pozitivních zkušeností obrátila s žádostí, jestli bychom neuspořádali jedno z mládežnických mistrovství Evropy. Rozhodli jsme se ji vyslyšet a postarat se o organizaci šampionátu dvacetiletých basketbalistek,“ uvedl generální sekretář ČBF Michal Konečný.