Šance na zmrtvýchvstání Bulls?

AKTUÁLNĚ Lídr Chicaga Zach LaVine, letos účastník klání nejlepších trojkařů NBA a bývalý dvojnásobný vítěz Slam Dunku, se během All-Star Weekendu ocitl ve velmi nepříjemné situaci. Když jej v improvizovaném studiu s fanoušky Bulls za zády oslovili v živém vysílání moderátoři sledovaného pořadu First Take, zda věří viceprezidentu Johnu Paxsonovi, že v létě dokáže přivést potřebnou hráčskou kvalitu, aby se tým mohl posunout výš, spustili čím dál rozezlenější příznivci skandování „Fire GarPax!“, požadující okamžitý vyhazov pro bývalého hráče Bulls Paxsona a generálního manažera Gara Formana, kteří svorně vedou klub už od roku 2009. Podle zejména chicagských médií už „fans“ mají dost kumulace neúspěchů a brzy zřejmě i třetí sezony v řadě bez účasti v play-off (a čtvrté za posledních pět let).

celý článek
Hack-a-Poeltl, Sato za 13 a zlomení Spurs!

ECHO TRIUMFU BULLS Ani v nejstrašnějším snu by se Tomáši Satoranskému nemohlo nikdy zdát, že jednou bude na kurtu United Center aktivní součástí tryzny za jednoho z nej velikánů basketbalových dějin. Jen začal domácí zápas se San Antoniem, dostal se k němu míč a on ho vestoje držel osm sekund, aby byl naplněn limit pro přejití poloviny hřiště. I v zápase v chicagské aréně tak byl tímto speciálním aktem vzdán hold v neděli tragicky zesnulému Kobemu Bryantovi (nosícímu číslo 8), za nějž se v hale drželo i 24 sekund ticha a Spurs při svém prvním útoku nevyužili limit 24 sekund, což se v obou případech týkalo druhého používaného Bryantova čísla během jeho 20leté kariéry v dresu LA Lakers. A když odezněly smutné události, došlo i na zápas, který s obrovskou kupou štěstí Bulls uhráli – až ke třetí výhře z posledních 4 utkání a také k šesté z posledních deseti. Zvítězili 110-109 díky nedané druhé šestce DeRozana z týmu soupeře dvě desetiny sekundy před koncem. To vše opět bez zraněného křídla Portera a tria podkošových mužů Markkanena, Cartera a Gafforda!

celý článek
Prvních 1000 asistencí a 20. šestkař NBA!

TOMÁŠ SATORANSKÝ V NBA Na rovný 1000 asistencí se v polovině své čtvrté sezony v NBA dostal Tomáš Satoranský, který na to spotřeboval 252 zápasů základní části. Také je už na 1819 bodech a 747 doskocích. Po 42 zápasech letošní sezony je také už 20. nejlepším šestkařem celé NBA ze 113 hráčů s náběhem na 125 tref, a to s úspěšností 87,2 procenta. Navíc je s průměrem 5,3 také 27. asistentem ligy a s úspěšností 35,9 procenta i 87. nejlepším trojkařem ze 149 hráčů, kteří mají nakročeno na 82 tref v základní části. Na kontě má v této sezoně 10 dunků a také už 23krát skóroval dvojciferně, přičemž nejméně 10 bodů dal už 12krát za posledních 14 utkání.

celý článek
Kariérních 14 asistencí překryl fantom LD

ECHO DUELU S MAVERICKS Dallas má jeden z nejlepších útoků NBA, navíc i jeden z nejméně ztrácejících. Pro Bulls tak nebyla ve hře možnost jej v Texasu přestřílet, ale pouze ubránit. To však hosté nedokázali, spali na obranném doskoku, celý zápas se drželi v mírném manku, a proto bylo nejlepší zaměřit se na hvězdy obou týmů – domácího umělce Luku Dončiče, který si přes častá zdvojování našel poměrně snadno cestu k 11. triple doublu sezony s 38 body (trojky 10/5), 11 doskoky a 10 asistencemi, a hostujícího artistu z Prahy, který si 14 asistencemi (na jedinou ztrátu) udělal kariérní osobák. Díky 11 bodům (z pole 12/3, -6) navíc zaznamenal double double a mrzet ho tak musela především čtvrtá porážka v řadě (118-110) a zhoršení bilance na 13-24 (osmý Brooklyn 16-19). Tomáš Satoranský za 35 minut zapsal i 5 doskoků a 1 zisk, přidával i spoustu černé práce v obraně a nejen po záplavě báječných pasů na alley-oop dunky kolegů si vysloužil pochvaly televizních komentátorů - „když je na hřišti, děje se toho pro Bulls mnoho dobrého“. Toho dobrého by ale tentokrát na kurtu Dallasu, jemuž přitom chyběl Porzingis, muselo být ještě o dávku či dvě víc.

celý článek
Satoranský hračkou v rukou sudích

ECHO DUELU S LÍDREM NBA Kouč Željko Obradovič, který byl před časem spojován s možným nástupem na lavičku Detroit Pistons, se to pár dní nazpátek nebál říct naplno. „Trenéři v NBA jsou mafie,“ prohlásil doslova v jednom rozhovoru v odkazu na to, proč ani hvězdní eurokouči dosud v zámořské lize nedostali prakticky šanci – s výjimkou Srba Kokoškova, který si tuhle možnost vyseděl za dvě dekády na asistentských pozicích (od roku 2010 navíc už jako majitel amerického občanství), a po minulé sezoně ve Phoenixu, kde ukořistil druhou nejhorší bilanci ligy (19-63), rychle skončil. S většinou evropských hráčů přes nesporné vylepšení jejich pozice je to v oblasti respektu podobné, a řeč je nyní o respektu rozhodčích. Naplno to i ve své čtvrté sezoně v lize poznává Tomáš Satoranský, toho času základní rozehrávač Chicaga Bulls, nejlépe honorovaný český sportovec a jedna z největších hvězd zářijového světového šampionátu.

celý článek
Nemocný snajpr, zářící Sato, adié Vince

ECHO DUELU BULLS Nezvykle už první čtvrtinou (35-19) rozhodlo Chicago (stále bez Portera) o jednoznačné domácí výhře nad nejhorším týmem NBA Atlantou (116-81), přičemž s bilancí 13-20 se už ve Východní konferenci dotáhlo natěsno za osmé Orlando (14-18). 21.496 fanoušků ve vyprodaném United Center při prvním střídání udělilo ovace vestoje legendě Vinci Carterovi, který se v chicagském chrámu ve své 22. a poslední sezoně kariéry objevil naposledy. Ještě většího aplausu se ovšem za brejkový dunk po pasu LaVinea dostalo Tomáši Satoranskému, který pevnou rukou řídil většinu první čtvrtiny a ve svém 30minutovém představení shromáždil 11 bodů (z pole 8/5), 8 doskoků, 6 asistencí (na 2 ztráty) i 3 zisky a s +24 body byl sdíleně nejlepší z týmu. Už v půli měl na kontě 9 bodů a 6 asistencí a při doskakovací akceleraci v posledních utkáních zlehka našlapuje do dončičovského triple-double módu. Už popáté v řadě střílel dvojciferně, jeho průměr vyšplhal již na 10,1 bodu, druhý top sportovec Česka je navíc 32. šestkařem (85,7) a 39. trojkařem celé ligy!

celý článek
Jak utéct hrobníkovi z lopaty podle Bulls

ECHO SUPER KLIKAŘSKÉHO TRIUMFU Bulls mají za sebou v duelu s nejhůř bránícím týmem NBA další neuvěřitelnou koncovku, v níž tentokrát stáli na šťastném konci. Bylo to ale nejpekelnější štěstí, jaké by vás před Vánocemi mohlo potkat. Tým ve Washingtonu při prvním návratu Tomáše Satoranského do hlavního města v dresu Chicaga ztrácel po vesměs velmi bídné hře 8 minut do konce 93-75. To už se však vracel do hry základ, který v zápase dostal větší než obvyklý prostor (včetně českého dirigenta) a Bulls měli před sebou poslední zoufalý pokus o návrat. Ten jim po šňůře 5-23 vyšel dokonale, a to až k prodloužení za stavu 98-98. Hosté však k němu dospěli jen díky neskutečně pevným nervům svého lídra LaVinea.

celý článek
Chicago Bulls: jak ztratit neztratitelné

Pojízdné zábavní sdružení Chicago Bulls (10-19) naplnilo svou roli i v Oklahoma City a dál pokračuje v adventním rozdávání dárků. Ten pro Thunder byl zatím vůbec největší – i přes obří porci 26 ztrát domácích! Hosté zahodili vedení 31-57 z poloviny druhé čtvrtiny a po pouhých 38 bodech v druhém poločase padli 109-106, když za domácí dal rozhodný koš centr Adams šestkou o desku, což vyznačilo největší comeback v dějinách Thunder. I přes další utrpěnou ostudu se chicagský rozehrávač White a pivot Carter ještě s úsměvy nechali po utkání vyfotit s kamarádem Chrisem Paulem, který je jen těsně předtím popravil 28 body ve druhé půli a devatenácti včetně pěti trojek ve 4. čtvrtině, kdy sám přestřílel Bulls 19-16! Chicago nicméně i dál trvá na svém play-off cíli, a to pod vedením kouče Boylena, který má trvající důvěru vedení. I tentokrát se ovšem na porážce nemálo podílel, když předržel ve druhé půli na hřišti náhradníky, kteří zápas fatálně začali ztrácet, a odmítl včas reagovat na nebezpečně se bortící náskok.

celý článek
Chicago zabralo a LaVine psal historii

Bulls naplno využili slabiny jednoho z defenzivně nejslabších týmů NBA, který navíc večer předtím musel do prodloužení v Miami, a po domácím sestřelu Atlanty 136-102 získali před 15.084 fanoušky nejvyšší výhru za dva a půl roku. Nejvíc se o ni zasloužil dechberoucím střeleckým představením Zach LaVine, který vysázel 35 bodů za 25 minut s dokonalými trojkami 7/7. Jen za třetí čtvrtinu, kdy domácí utrhli zápas definitivně, sklidil 17 bodů se 4 trojkami a v posledním dějství už mohl odpočívat stejně jako Tomáš Satoranský, který shromáždil 7 bodů (z pole 5/3, +16), 2 doskoky, 1 zisk a 3 asistence na 3 ztráty za 24 minut. Kolega LaVine se přiřadil do množiny pouhých 13 borců, kteří kdy zvládli 35 bodů vysázet za pouhých 25 minut a je také 20. hráčem dějin, jenž v zápase odpoutal nejméně 7 trojek a neminul ani jednu.

celý článek
Derby pro Jelínka a pokroky Bulla Toma

LEGIE V ZAHRANIČÍ Čtvrtý Čech v NBA Tomáš Satoranský poprvé jako Bull zapsal dvojciferný počet asistencí. Podle průměru finálních přihrávek je 25. v lize, v šestkách jednadvacátý a pomalu se blíží i k průměru 10 bodů a 6 asistencí na utkání. České derby v ACB patřilo autorovi 18 bodů Davidu Jelínkovi. Poražený Ondřej Balvín je ovšem dál dvojkou ligy na doskoku a devítkou v užitečnosti. Dvanáctý skórer francouzské ProA Patrik Auda vysázel 13 bodů, 24. nejužitečnější hráč stejné soutěže Blake Schilb vystřílel tucet, člen střelecké TOP 20 italské ligy Tomáš Kyzlink pomohl k výhře 15 body, Adam Pecháček byl 11 body konečně i u vítězství Hagenu a Filip Halada pomohl Komárnu k výhře 14 body. Naopak k ligovým utkáním vůbec nenastoupili Jan Veselý a Vít Krejčí.