Východ NBA nemá pro play-off jasného favorita

16.04.2011 - redakce
počet přečtení: 3191
vytvořeno 16.04.2011, upraveno 16.04.2011

Už dnes začíná dlouho očekáváné play-off NBA, které letos slibuje fanouškům mimořádně dramatickou podívánou. Máme pro vás krátké preview, které začneme Východní konferencí.
 

Už dnes začíná dlouho očekáváné play-off NBA, které letos slibuje fanouškům mimořádně dramatickou podívánou. Máme pro vás krátké preview, které začneme Východní konferencí.
 

Základní část Východní konference nedopadla tak, jak se asi všeobecně očekávalo a byla plná překvapení. Hvězdní Miami Heat nevyhráli zdaleka 70 zápasů, Boston Celtics nás šokovali zásadním trejdem uprostřed sezóny a Orlando Magic udělali to samé. Zatímco Celtics se v závěru sezóny nečekaně výrazně trápili, na do čela se dostali skvělé bránící Chicago Bulls v čele s Derrickem Rosem, který je hlavním favoritem na individuální cenu MVP.

Jenže Rose zatím nevyhrál v kariéře ani jednu sérii play-off. Nad Heat stále visí otazník, jestli na rozdíl od základní části budou zvládat vyrovnané koncovky zápasů. A není jasné, jestli Celtics dokážou přeřadit v play-off na vyšší rychlostní stupeň tak jako vloni. Magic mají stále hvězdu (Howard), kouče (Van Gundy) a systém, který je dostal až do finale ligy. Východ je tak zcela otevřený, i když v prvním kole se až tak napínavý průběh neočekává.

(1) Chicago Bulls (62/20) - (8) Indiana Pacers (37/45)
(vzájemná bilance v sezóně: 3:1, sázková předpověď AccuScore: Bulls 91%)

Chicago má nejlepší obranu v lize a Pacers proti ní v základní části sezóny stříleli s úspěšností jen 38%. Jen Dallas na tom byl proti nim z celé ligy ještě hůř (37,8%), ale ten hrál s Bulls pouze dvakrát. Pokud mají mít Pacers proti favoritovi alespoň nějakou šanci, musí ze sebe sami vydolovat extrémně dobrou obranu - začíná to u pivota Roye Hibberta, který musí pohlídat podkošový prostor a aspoň trochu přibrzdit nájezdy Derricka Rose.

(4) Orlando Magic (52/30) - (5) Atlanta Hawks (44/38)
(vzájemná bilance v sezóně: 1:3, sázková předpověď: Magic 89%)

Může to znít překvapivě, ale klíčem k této sérii je pivot Atlanty Jason Collins a to, zda dokáže přibrzdit Dwighta Howarda aspoň natolik, aby jeho spoluhráči nemuseli neustále vypomáhat od střelců Orlanda. Pak by mohli mít Hawks, kteří se v závěru základní části až neuvěřitelně trápili, šanci na nějakou "ošklivou" vydřenou výhru - konec konců v základní části porazili Magic tímto způsobem třikrát. Magic stříleli jen 72,9 bodů na 100 držení míče, když byl Collins v letošních vzájemných zápasech na hřišti (79 minut), naopak když seděl na lavičce (113 minut), bylo to dokonce 105 (!) bodů.

(2) Miami Heat (58/24) - Philadelphia 76ers (41/41)
(vzájemná bilance v sezóně: 3:0, sázková předpověď: Heat 76%)

Kolem Heat bylo před sezónou tolik humbuku, že druhé místo Východu po základní části je bráno jako zklamání - a experti a fanoušci rozebírali hlavně několik černých sérii porážek a překvapivé trápení Heat v koncovkách. Jenže Heat stále vyhráli 58 zápasů a mnoho dalších prohráli jen minimálním bodový rozdílem. Jako jediný tým ligy byli v TOP5, pokud jde o statistickou efektivitu obrany a útoku. Klíčem pro ně může být to, zda se jim podaří splnit cíl, na kterém pracovali v posledních týdnech - zvýšit podíl zakončování zpod koše na úkor střel z "jumpu?" na které v sezóně spoléhali až příliš. Miami mělo v sezóně bilanci 27/2 v zápasech, v nichž nastřílelo alespoň 40 bodů zpod koše.

(3) Boston Celtics (56/26) - (6) New York Knicks (42/40)
(vzájemná bilance v sezóně: 4:0, sázková předpověď: Celtics 76%)

Knicks se v nové sestavě dlouho rozkoukávali, ale základní část zakončili výborně. Mají v týmu dva elitní střelce ligy a můžou být velmi nebezpeční, takže Boston tentokrát musí "přepnout" na vyšší výkon už od prvního kola. Celá NBA čeká na to, zda to dokážou podobně jako vloni, když tentokrát nemají Kendricka Perkinse a nezdají se tak semknutí a houževnatí jako v minulých letech. Knicks měli zatím po příchodu Carmela Anthonyho až nečekané problémy -  Anthony strávil spolu s Amar'em Stoudemirem na palubovce celkem 672 minut, ale své soupeře v tom čase přestříleli o pouhé 3 body. Jejich ofenzíva střílí parádních 110,7 bodů na 100 držení míče, ale v obraně byli zatím katastrofální. Uvidíme, zda právě jejich bídná obrana "nenastartuje" trápící se ofenzívu Bostonu. 
 
Petr Janouch