14.12.2009 - Redakce
počet přečtení: 2178
vytvořeno 14.12.2009, upraveno 14.12.2009
Pokud jste si někdy mysleli, že určité derby zápasy v Česku, včetně těch fotbalových, jsou sem tam nepřiměřeně vyhrocené, tak zapomeňte. Pro ten pravý adrenalin, strach a nevídané incidenty překračující hranice akceptovatelna...
Pokud jste si někdy mysleli, že určité derby zápasy v Česku, včetně těch fotbalových, jsou sem tam nepřiměřeně vyhrocené, tak zapomeňte. Pro ten pravý adrenalin, strach a nevídané incidenty překračující hranice akceptovatelna si musíte dojet minimálně do Turecka.
Letošní sezona už nabídla několik neuvěřitelných momentů. "Zlatým hřebem" se však bez pochyby stalo dvakrát prodlužované derby mezi eurocupovým Galatasarayem a euroligovým Fenerbahce.
V něm na sebe narazilo několik bývalých a zřejmě i budoucích hráčů NBA a nejlepším střelcem vítězného Galatasaraye se jen tak mimochodem stal jistý slovenský kanonýr Rado Rančík.
Bulls se podle experta Henryho Abbotta zajímají o Ömera Asika, Cavaliers o Emira Preldzice a Celtics zase o Semiha Erdena. Zámořskou ligu už z těchto týmů okusili Lynn Greer, Darius Washington, Gordan Giricek. A také Tarence Kinsey.
Ten zažil v dresu Fenerbahce na vlastní kůži zcela surreálnou scénu. Podle mnoha očitých svědků se k němu na lavičku přiřítil muž, velmi pravděpodobně z tábora domácího týmu, a začal do něj tlouct.
Kinsey nechtěl útočníkovi za tvrdý atak zůstat nic dlužen a v záchvatu vzteku se pokusil o odplatu, nicméně byl zadržen duchapřítomnými spoluhráči. Borec, ještě před nedávnem skórující v NBA, tak poznal odvrácenou stránku ligy v Turecku, kde se do basketbalu přenáší chuligánství z fotbalových trávníků.
Henry Abbott zmiňuje, že tyto kluby měly vinou fotbalových příznivců Galatasaraye a Fenerbahce problémy opakovaně. A nejen ony. Po šestém zápase posledního finále ligy mezi Efesem Pilsen a Fenerbahce se udála hodně podobná scéna.
"Fotbal tu má vážně obrovskou roli. Fenerbahce většinu zápasů hraje před mizivými návštěvami. Jen na bitvy s úhlavními "fotbalovými" nepřáteli z Galatasaraye a Besiktase do arény dorazí spousta, z velké části fotbalových fanoušků bez jakýchkoliv basketbalových znalostí. A přijdou, aby dělali problémy. Jsou sprostí, agresivní a často házejí na hřiště všechny možné předměty, protože bezpečnostní kontroly neexistují," popisuje basketbalový fanoušek Fatih Uzuner, který pracuje ve sportovním marketingu.
Dodává, že v dalších basketbalových baštách jako jsou Antalya, Izmir nebo Bursa, se fanoušci chovají daleko civilizovaněji a připomínají Západoevropany. V hledišti se tam i zvyšuje počet přítomných žen a dětí.
Příčiny násilí na zmíněných zápasech vyrůstají podle Uzunera ze společnosti, kde jsou velmi hluboce zakořeněny. "Vysoká a dále se zvyšující nezaměstnanost, chabá úroveň vzdělání a nestabilní politická situace plus další ekonomické faktory vedou k rostoucímu potenciálu agresivity, zvlášť mezi mládeží, která má sport a hlavně fotbal jako jedinou životní náplň."
Petr Hamták
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz